dekarz 713[01] z1 12 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ

Jan Grycuk

Barbara Łysiuk

Wykonywanie robót dekarskich zimą 713[01].Z1.12


Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Anna Kusina



Opracowanie redakcyjne:
inż. Danuta Frankiewicz


Konsultacja:
inż. Danuta Frankiewicz
mgr inż. Teresa Sagan




Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[01].Z1.12
Wykonywanie robot dekarskich zimą zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu dekarza.










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska podczas wykonywania robót dekarskich zimą

12

5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Charakterystyka warunków pracy w obniżonych temperaturach

14

5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Przechowywanie i przygotowanie materiałów do wykonywania robót dekarskich
zimą

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Zasady wykonywania prowizorycznych i trwałych pokryć dachowych zimą

18

5.4.1. Ćwiczenia 18
5.5. Wykonywanie zimą pokryć dachowych z materiałów bitumicznych

20

5.5.1. Ćwiczenia 20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

35























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie dekarza.

W poradniku zamieszczono:

– wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed

przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,

– cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku

realizacji programu jednostki modułowej,

– przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi

metodami,

– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

– przykładowe zestawy zadań testowych,
– wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.

Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować

procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania wiedzy
oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz metodami

praktycznymi.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże powinny
one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego
samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:

• TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób

prawidłowy)

• NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób

nieprawidłowy lub niepełny).

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego pracy.

Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć
lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują luki w wiedzy lub
umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się z potrzebnymi treściami,
powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć zasadę, że zadanie
(ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie z przyjętymi
standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny system
oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej: ćwiczenie
(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych













































713[01].Z1

Technologia robót dekarsko – blacharskich

713 [01]Z1.01

713 [01]Z1.02

713 [01]Z1.03

713 [01]Z1.04

713 [01]Z1.05

713 [01]Z1.06

713 [01]Z1.09

713 [01]Z1.10

713 [01]Z1.11

713 [01]Z1.13

713 [01]Z1.07

713 [01]Z1.08

713 [01]Z1.15

713 [01]Z1.16

713 [01]Z1.14

713 [01]Z1.12

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej 713[01].Z1.12 Wykonywanie

robót dekarskich zimą, uczeń powinien umieć:
– poszukiwać informacji w różnych źródłach,
– selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
– korzystać ze środków masowego przekazu,
– posługiwać się własnościami liczb i działań oraz własnościami figur przy rozwiązywaniu

zadań i przeprowadzaniu ćwiczeń,

– posługiwać się kalkulatorem,
– interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, tabel,

diagramów,

– stosować terminologię budowlaną,
– posługiwać się dokumentacją budowlaną,
– wykonywać pokrycia dachowe z blach,
– wykonywać pokrycia dachowe z pap i materiałów bitumicznych,
– wykonywać pokrycia dachowe z płyt dachowych,
– wykonywać pokrycia dachowe dachówką ceramiczną i cementową,
– wykonywać pokrycia dachowe folią i materiałami powłokowymi,
– wykonywać obróbki blacharskie,
– montować okna dachowe, świetliki i wyłazy,
– przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektrycznych oraz przy

urządzeniach pracujących pod ciśnieniem,

– określać wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budownictwie, zagrożenia

pożarowe oraz zasady ochrony przeciwpożarowej,

– reagować w przypadku zagrożenia pożarowego zgodnie z instrukcją oraz używać sprzęt

i środki gaśnicze zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej,

– stosować odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej,
– dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą i usuwać zagrożenia dla życia oraz

zdrowia pracowników,

– zabezpieczać miejsce wypadku i udzielać pierwszej pomocy w wypadkach przy pracy.












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

– dobrać metodę krycia dachów zimą,
– przygotować materiały do krycia zimą,
– dobrać sprzęt do prac dekarskich,
– nakryć dach ocieplakiem,
– przygotować podkłady pod krycie dachów zimą,
– wykonać pokrycia dachów zimą różnymi materiałami pokryciowymi,
– wykonać prace dekarskie zimą, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy

i ochrony przeciwpożarowej.






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł: Technologia robót dekarsko - blacharskich 713[01].Z1.
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót dekarskich zimą 713[01].Z1.12
Temat: Wykonywanie zabezpieczeń prowizorycznych fragmentu dachu spadzistego.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabezpieczeń prowizorycznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie umiał:
– zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

w warunkach obniżonej temperatury,

– określić zapotrzebowanie materiałowe do wykonywania zabezpieczeń prowizorycznych,
– dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania robót dekarskich zimą,
– ocenić jakość wykonanego zabezpieczenia prowizorycznego,
– dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna,
– grupowa.

Czas trwania zajęć:
– 3 godziny dydaktyczne.

I. PYTANIA KONTROLNE

1. Jaką funkcję pełni zabezpieczenie prowizoryczne?
……………………………………………………………………………………………………...
2. Z czego wykonuje się zabezpieczenie prowizoryczne?
…..…………………….……………………………………………………………………………
3. Kiedy wykonywane jest zabezpieczenie prowizoryczne dachu?
..……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………...
5. Jaka jest kolejność czynności podczas wykonania zabezpieczenia prowizorycznego?
……………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………….………..
Po napisaniu odpowiedzi na pytania zgłoś się do nauczyciela

II. PLANOWANIE

1. Zaplanuj czynności niezbędne do wykonania zabezpieczenia prowizorycznego
…………………………………………………………………………………………………...…
…………………………………………………………………………………………………...…
……………………………………………………………………………………………………...

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

2. Zaplanuj zestaw niezbędnego wyposażenia ochrony indywidualnej
…………………………………………………………………………………………………...…
………………………………………………………………………………………………….…..
3. Zaplanuj wykaz materiałów do wykonywania zabezpieczenia prowizorycznego
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
4. Zaplanuj wykaz narzędzia do wykonania zabezpieczenia prowizorycznego
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
5. Zaplanuj czynności kontrolne związane z oceną jakości wykonanego ćwiczenia
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
Po zaplanowaniu zgłoś się do nauczyciela

III. USTALENIA

Jeśli twoje planowanie było poprawne i uzyskałeś akceptację nauczyciela
– pobierz niezbędne materiały,
– pobierz niezbędne narzędzia,
– pobierz sprzęt ochrony indywidualnej.

IV. WYKONANIE

Wykonaj czynności według planu – masz na to 135 minut.
Pamiętaj o bezpiecznym wykonaniu zadania.

V.

KONTROLA


Dokonaj oceny poszczególnych etapów w twojej pracy

Ocena

Etap Opis

Twoja Kolega Nauczyciel

Organizacja składowiska

materiałów

Dobór sprzętu ochrony

indywidualnej

Zaopatrzenie w materiały

podstawowe

Zaopatrzenie w narzędzia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Wykonanie zabezpieczenia

prowizorycznego

Czynności kontrolne

VI.

UWAGI


Co sprawiło mi trudności?
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
Co wykonałem bez problemów”
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
Co zrobiłbym inaczej wykonując to jeszcze raz?
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………...
Oceniam swoją pracę na …………………………….Podpis ucznia……………………..………..

Poproś nauczyciela o ocenę i odbiór twojej pracy

Oceniam pracę na ……………………………………Podpis nauczyciela…………………..…….























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł: Technologia robót dekarsko – blacharskich 713[01].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót dekarskich zimą 713[01].Z1.12

Temat: Wykonanie trwałego pokrycia z dachówek bitumicznych zimą.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania pokryć dachowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie umiał:
– zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

w warunkach obniżonej temperatury,

– określić zapotrzebowanie materiałowe,
– dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania robót dekarskich zimą,
– wykonać pokrycie dachowe z dachówek bitumicznych zimą,
– ocenić jakość wykonanego pokrycia dachowego z dachówek bitumicznych,
– dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Metody nauczania:
– ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca zespołowa.

Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:
– model dachu dwuspadowego o powierzchni 10m2 z wykonanym podkładem,
– dachówki bitumiczne szt. 40,
– gwoździe papowe ocynkowane 2 kg,
– instrukcja montażu pokryć z dachówek bitumicznych,
– nagrzewnica gazowa,
– szelki bezpieczeństwa,
– kask ochronny,
– rękawice robocze.

Przebieg zajęć:
1) sprawy organizacyjne.
2) omówienie celu zajęć oraz przedstawienie tematu.
3) przypomnienie zasad pracy na wysokości.
4) zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5) realizacja tematu:
− dwuosobowe zespoły uczniów zajmują miejsca przy swoich modelach dachów,

− uczniowie zapoznają się z warunkami wykonania zadania, dzielą się informacjami,

wyznaczają osobę do transportu i do montażu dachówek bitumicznych,

− uczniowie wyposażeni w szelki, kaski i rękawice wchodzą na model dachu i sprawdzają stan

podkładu,

− nauczyciel nadzoruje etap prac przygotowawczych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

− uczniowie rozpoczynają układanie dachówek bitumicznych od pierwszego dolnego rzędu,

− po ułożeniu pierwszego rzędu nauczyciel oraz uczniowie sprawdzają jakość ułożenia

dachówek bitumicznych,

− uczniowie zakrywają jedną połać dachu i dokonują z nauczycielem oceny wykonanego

fragmentu pokrycia dachowego,

− po dokonaniu przeglądu wykonanego pokrycia uczniowie realizują kolejny etap i układają

dachówki na drugiej połaci dachu dwuspadowego.

6) po wykonaniu pokrycia modelu dachu dwuspadowego dachówkami bitumicznymi

uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.

7) uczeń przedstawia, które z umiejętności ma ukształtowane, a które są jego słabą stroną.
8) nauczyciel analizuje pracę każdego z zespołów oraz ocenia jakość wykonanego ćwiczenia.
9) zespoły uczniów prezentują efekty swojej pracy w kolejności wykonania.
10) uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac każdego zespołu.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wyszukaj w literaturze informacje o dachówkach bitumicznych. Ustal, jakie dodatkowe

elementy, oprócz dachówek podstawowych, występują w pokryciach dachowych z gontów
bitumicznych.

Sposób uzyskania informacji od ucznia po zakończeniu zajęć:

Uczniowie

anonimowo

wypełniają ankietę dotyczącą realizowanych ćwiczeń, oceniają

wyposażenia w środki dydaktyczne, trudności z wykonaniem ćwiczenia oraz poziom
ukształtowanych umiejętności.





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska podczas
wykonywania robót dekarskich zimą

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyznacz strefę niebezpieczną dla rzeczywistego budynku mieszkalnego, jednorodzinnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) obliczyć szerokość strefy niebezpiecznej,
5) wyznacz strefę niebezpieczną,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− taśma miernicza – 20 m,

− taśma ostrzegawcza – 50 m,

− słupki do montażu taśmy ostrzegawczej – 6 szt.,
− rękawice robocze,

− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2

Wykonaj barierę ochronną wykonaną z liny wzdłuż krawędzi modelu dachu płaskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) wykonać barierę ochronną w odległości 1 m od krawędzi dachu,
5) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny pracy,
9) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− lina o średnicy 12 mm – 20 m,
− taśma miernicza zwijana 5 m – 1 szt.,

− rękawice robocze,

− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Charakterystyka warunków pracy w obniżonych

temperaturach

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Korzystając z modelu dachu dwuspadowego, określ metody ochrony stanowiska

wykonywania robót dekarskich przed opadami atmosferycznymi, oraz wykonaj zabezpieczenie
prowizoryczne. Zabezpieczenie wykonaj używając folii budowlanej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić sposoby zabezpieczeń,
5) określić funkcje każdego rodzaju zabezpieczenia,
6) wykonać zabezpieczenie prowizoryczne fragmentu dachu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− model dachu dwuspadowego,

− folia budowlana,

− zszywacz tapicerski, zszywki,
− rękawice robocze,

− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2

Korzystając z kompletu zimowej odzieży roboczej:

− omów funkcje każdego elementu odzieży roboczej,

− nałóż na siebie zimą odzież.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) określić funkcje każdego elementu odzieży roboczej,
5) ubrać odzież,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− komplet zimowej odzieży roboczej,
− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Przechowywanie i przygotowanie materiałów do wykonywania

robót dekarskich zimą

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na utwardzonym placu składowym przygotuj podkładki drewniane pod blachę trapezową.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ułożyć podkładki drewniane w kierunku prostopadłym do dłuższego boku blachy,
5) sprawdzić jakość wykonanego podkładu poziomnicą,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− utwardzony fragment placu składowego,

− podkładki drewniane,

− poziomnica,
− rękawice robocze,

− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2

W magazynie zamkniętym ułóż blachy płaskie powlekane na regale metalowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ułożyć pojedynczy arkusz blachy,
5) sprawdzić jakość wykonanego ćwiczenia,
6) ułożyć pozostałe arkusze blachy,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.


Środki dydaktyczne:

− regał metalowy,
− arkusze blachy powlekanej – 4 szt.,

− rękawice robocze,

− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Zasady wykonywania prowizorycznych i trwałych pokryć

dachowych zimą

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionych materiałów pokryciowych wybierz materiały, które można bez

względu na niską temperaturę stosować w pokryciach dachowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) na przygotowanym stole ułożyć wybrane materiały pokryciowe,
5) sprawdzić jakość wykonanego podkładu poziomnicą,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− stół z blatem drewnianym,
− dachówki ceramiczne – szt. 2,

− dachówki cementowe – szt. 3,

− próbki blachy cynkowo - tytanowej,
− rynny z PVC – 1 m,

− rękawice robocze,

− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2

Zamontuj rynny z PVC złożoną z dwóch części i złączki bez zachowania dylatacji. Podgrzej

element złączki nagrzewnicą elektryczną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zamontować rynnę,
5) podgrzać złączkę rynny,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− model dachu z okapem,
− rynna PVC, - 1 m - 2szt.,

− złączka rynny – 1 szt.,

− nagrzewnica elektryczna,
− rękawice robocze,

− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Wykonywanie zimą pokryć dachowych z materiałów

bitumicznych



5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie charakterystyki technicznej warunków wykonania pokryć dachowych zimą

(Załącznik nr 1 do ćwiczenia), ustal:
− rodzaj pokrycia wykonywanego zimą,

− sposób przyklejania papy na połaci dachowej,

− sposób przyklejania papy wokół otworów znajdujących się na połaci dachowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać opis zawierający charakterystykę techniczną warunków wykonania pokryć

dachowych zimą,

5) ustalić rodzaj pokrycia wykonywanego zimą,
6) ustalić sposób przyklejania papy na połaci dachowej,
7) ustalić sposób przyklejania papy wokół otworów znajdujących się na połaci dachowej,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− charakterystyki techniczne warunków wykonania pokryć dachowych zimą,
− literatura.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21















Ćwiczenie 2

Na podstawie charakterystyki technicznej warunków wykonania pokryć dachowych zimą

(Załącznik nr 1 do ćwiczenia), ustal:
− nazwę materiału pokryciowego pokrycia wykonywanego zimą,

− cel podgrzewania elementów pokrycia z tego materiału,
− cel podgrzewania paska samoprzylepnego,

− urządzenie stosowane do podgrzewania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać opis zawierający charakterystykę techniczną warunków wykonania pokryć

dachowych zimą,

5) ustalić nazwę materiału pokryciowego, pokrycia wykonywanego zimą,
6) ustalić cel podgrzewania elementów pokrycia z tego materiału,
7) ustalić cel podgrzewania paska samoprzylepnego,
8) ustalić drugie urządzenie stosowane do podgrzewania,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy,
13) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− charakterystyki techniczne warunków wykonania pokryć dachowych zimą,

− literatura.

Załącznik nr 1

Charakterystyka techniczna warunków wykonania pokryć dachowych zimą


Wykonywanie takiego pokrycia dachowego na podłożu betonowym polega na:

− oczyszczeniu podłoża ze śniegu i lodu,

− usunięciu zanieczyszczeń mechanicznych,
− zagruntowaniu podłoża emulsja asfaltową, gdy temperatura zewnętrzna jest wyższa niż 0°C,

− ułożeniu dociętych i ogrzanych pasów papy na miejscu ich przyklejenia, przyklejeniu papy

lepikiem asfaltowym o temperaturze od 140 do 160°C,

− sklejeniu zakładów papy o szerokości 10 cm lepikiem na gorąco,
− dociśnięciu zakładów,

− posmarowaniu zakładów gorącym lepikiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

















Załącznik nr 1
Charakterystyka techniczna warunków wykonania pokryć dachowych zimą

Pokrycia dachowego z materiału bitumicznego nie należy wykonywać:

− przy temperaturze zewnętrznej niższej niż +5°C,

− na oblodzonym dachu.
W przypadku konieczności wykonywania takiego pokrycia należy:
− podgrzać elementy tego pokrycia,
− podgrzać pasek samoprzylepny.
Do podgrzewania elementów tego materiału stosuje się między innymi:
− dmuchawy gorącego powietrza.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie robót dekarskich
zimą”

Test składa się 11 zadań z luką oraz z 10 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego,
zadania 4, 7, 10, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

− dobry – za rozwiązanie 17 zadań z poziomu podstawowego i 2 zadań z poziomu

ponadpodstawowego,

− bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań z poziomu podstawowego i 2 zadań z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1. Zdefiniować metody

zabezpieczeń przed wpływami
warunków atmosferycznych

A P

zadaszenia

miejsca

robót

dekarskich lub zabezpieczenie
prowizoryczne

2. Wymienić rodzaje przerw w

wykonywaniu robót dekarskich

A P

planowanych i nieplanowanych

3. Zastosować odpowiedni rodzaj

zadaszenia

C P

zadaszenie

tymczasowe,

pokrywy z folii, składowiska
przyobiektowe

4. Sklasyfikować środki ochrony

dekarzy przed wpływem niskich
temperatur

C PP

odzież i obuwie ocieplane,
ogrzewane pomieszczenia,
napoje i ciepłe posiłki

5. Rozróżnić rodzaje składowisk

materiałów dekarskich

B P

otwartych,

półzamkniętych

i zamkniętych

6. Określić wielkość składowisk

materiałów dekarskich

A P

rzeczywistych potrzeb,
harmonogramu robót

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7. Dowieść zasadność

przygotowania odpowiedniego
stanowiska składowania

D

PP

wyrównany i odwodniony

8. Określić wymagania dla

magazynów zamkniętych

A

P

bhp i sanitarnym

9. Rozróżnić rodzaje dachów

B

P

spadzistych i płaskich

10. Sklasyfikować rodzaje

nagrzewnic

C

PP

gazowe, olejowe, elektryczne

11. Określić rodzaj pokrycia

A

P

prowizoryczne i trwałe

12. Wyjaśnić sposób

magazynowania materiałów
dekarskich

B P

b

13. Wykonać miejsce

magazynowania materiałów
dekarskich

C P

b

14. Nazwać rodzaje podkładek pod

materiały dłużycowe

A P

c

15. Zastosować osłonę w magazynie

zamkniętym

C PP

a

16. Określić miejsce

magazynowania materiałów
dekarskich

A P

d

17. Dowieść zasad magazynowania

materiałów

D PP

c

18. Określić warunki wykonywania

pokryć dachowych zimą

A P

c

19. Wyjaśnić wpływ niskich

temperatur na montaż pap

B P

a

20. Określić minimalną temperaturę

dla wykonywania pokryć
bitumicznych

A P

c

21. Wykonać barierę linową na

dachu płaskim

C P

a


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno

tygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z zasadami

punktowania udzielonych odpowiedzi.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów, jakie

ujęte są w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na

udzielenie odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru zadań, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
14. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

15. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie

odpowiedzi 50 minut.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.

INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań:

a) wielokrotnego wyboru,
b) z luką.

2. Odpowiedzi na zadania z luką powinny być jednozdaniowe.
3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.

4. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić

odpowiedź prawidłową.

5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do

zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.



Materiały dla ucznia

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.

Powodzenia !

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


I. Uzupełnij poniższe zdania:

punktacja 0 - 1 pkt.

1. Zabezpieczenie stanowiska pracy przed opadami deszczu i śniegu realizowane jest przez

…………………………………………… …………………………………………………. .

2. Zabezpieczenia prowizoryczne stanowią ochronę miejsc wykonywania robót dekarskich

zimą na czas przerw ………………………………………...……………...…………………

3. Ochronę składowisk materiałów dekarskich zimą wykonuje się stosując …………………....
………………………………………………………………………………………………..

.

4. Ochroną dla dekarzy przed wpływem niskich temperatur powinny

być……………………………………………………………………………………………...

5. Na placu budowy materiały dekarskie magazynuje się w ………….………………………..
6. Wielkość składowisk zależy od …………………...……………………………...…………..
7. Teren składowiska powinien być ……………………………………………………………..
8. Magazyny zamknięte powinny odpowiadać warunkom …………………………………….. .
9. Pokrycia prowizoryczne wykonuje się dla dachów …………………………………………..
10. Do podgrzewania materiałów pokryciowych oraz podkładów stosuje się nagrzewnice

……………………………………………………………………………………………….. .

11. W okresie zimowym materiałami bitumicznymi można wykonywać pokrycia ……………..

.………………………………………………………………………………………………


II. Wybierz poprawną odpowiedź:

punktacja 0 - 1 pkt.


12. Materiały dekarskie nie wymagające zabezpieczeń przed wpływem warunków

atmosferycznych magazynuje się
a) wzdłuż krawędzi budynku,
b) w składowiskach otwartych,
c) w magazynach zamkniętych,
d) w magazynach półzamkniętych.

13. Teren składowisk otwartych materiałów dekarskich należy

a) nakryć,
b) wyrównać i odwodnić,
c) pozostawić w dowolnym stanie,
d) wykonać ze znacznym spadkiem.

14. Do składowania materiałów dłużycowych przygotowuje się

a) nasypy z ziemi,
b) pokrywy z folii,
c) podkładki z betonu lub drewna,
d) składowisko bezpośrednio na ziemi.

15. Osłonami w magazynach zamkniętych mogą być

a) plandeki,
b) odpady z folii,
c) deski

i

listwy,

d) opakowania

tekturowe.

16. W magazynach zamkniętych przechowuje się

a) dachówki

ceramiczne,

b) wszystkie

materiały pokryciowe,

c) materiały odporne na czynniki atmosferyczne,
d) materiały wrażliwe na czynniki atmosferyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

17. Blachy stalowe w arkuszach składuje się w magazynach suchych w stosach o wysokości

a) 10 cm.
b) 20 cm.
c) 30 cm.
d) 40 cm.

18. Dopuszczalna minimalna temperatura wykonywania pokryć dachowych z blach

aluminiowych wynosi
a) -5

o

C.

b) -10

o

C.

c) -15

o

C.

d) -20

o

C.

19. Dopuszczalna minimalna temperatura wykonywania pokryć z materiałów bitumicznych

przy kryciu prowizorycznym wynosi
a) 0

o

C.

b) -5

o

C.

c) +5

o

C.

d) +10

o

C.

20. Dopuszczalna minimalna temperatura wykonywania pokryć z dachówek bitumicznych

wynosi
a) -5

o

C.

b) 0

o

C.

c) +5

o

C.

d) +10

o

C.

21. Bariery linowe do odgrodzenia strefy niebezpiecznej na budynku wykonuje się w odległości

a) 100 cm.
b) 150 cm.
c) 200 cm.
d) 250 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko …………………………………………………………………………………….

Wykonywanie robót dekarskich zimą

Wpisz brakującą część zdania lub zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12 a

b

c

d

13 a

b

c

d

14 a

b

c

d

15 a

b

c

d

16 a

b

c

d

17 a

b

c

d

18 a

b

c

d

19 a

b

c

d

20 a

b

c

d

21 a

b

c

d

Razem:










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie robót dekarskich
zimą”

Test składa się 15 zadań z luką oraz z 5 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego,

− zadania 3, 13, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za

każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

− dobry – za rozwiązanie 15 zadań z poziomu podstawowego i 3 zadań z poziomu

ponadpodstawowego,

− bardzo dobry za rozwiązanie 16 zadań z poziomu podstawowego i 4 zadań z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1.

Określić skuteczność działania
wytwornicy pary

A P lód

i

śnieg

2.

Określić warunki wykonywania pokryć
prowizorycznych zimą

A P

+5

o

C

3. Wykonać uszczelnienie

C

PP

wymaga wykonania

4.

Wyjaśnić brak wykonanych obróbek
blacharskich

B P

nie

wymaga

montażu

5. Rozróżnić rodzaje podkładów B

P

drewnianym lub
betonowym

6. Określić sposób układania pap

A

P

prostopadłym

7. Zastosować właściwe narzędzie C

P

palnik

gazowy

8.

Wyjaśnić skutki działania czynników
niebezpiecznych

B P

urazu

9. Wymienić czynniki szkodliwe dla

zdrowia A

P

hałas, niska
temperatura, duża
wilgotność

10. Zidentyfikować rodzaje zagrożeń A

P

stabilny

11. Określić warunki bezpiecznej pracy

A

P

bariery z lin

12. Określić warunki stosowania rusztowań A P

naprawami

13. Wykonać krycie prowizoryczne

C

PP

1/4

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

14. Określić szerokość zakładów A

P

10

cm

15.

Wyjaśnić zasady wykonywania trwałych
pokryć

B

P

od 12 do 24 godz.

16.

Wykonać zabezpieczenie otworu w
dachu

C PP

d

17. Rozróżnić rodzaje nagrzewnic

B

P

d

18.

Dowieść właściwości dachówek
ceramicznych

D PP

d

19.

Określić warunki wykonywania pokryć
bitumicznych

A P

d

20. Wykonać krycie prowizoryczne zimą C PP

a


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno

tygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z zasadami

punktowania udzielonych odpowiedzi.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów, jakie

ujęte są w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na

udzielenie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru zadań, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
14. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

15. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie

odpowiedzi 50 minut.

Instrukcja dla ucznia

A. INSTRUKCJA OGÓLNA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA

1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań:

c) wielokrotnego wyboru,
d) z luką.

2. Odpowiedzi na zadania z luką powinny być jednozdaniowe.
3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.

4. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić

odpowiedź prawidłową.

5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do

zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.


MATERIAŁY DLA UCZNIA

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

Powodzenia !

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

I. Uzupełnij poniższe zdania:

punktacja 0 - 1 pkt.

1. Wytworzona para wodna pod wysokim ciśnieniem usuwa z podłoża ………………………..
2. Krycie prowizoryczne materiałami bitumicznymi wykonuje się w temperaturze…………….
3. Krycie prowizoryczne………………………………….….uszczelnień elementów pokrycia

bitumicznego.

4. Krycie prowizoryczne ……………………………………………………elementów obróbek

blacharskich.

5. Krycie prowizoryczne dachów płaskich wykonuje się na podłożu……………………………
6. Zakłady papy należy układać w kierunku………………...……………………...…do spadku

dachu.

7. Do podgrzewania dachówek bitumicznych stosuje się………………………………………
8. Czynniki niebezpieczne to czynniki, które mogą prowadzić do ……………………………
9. Do szkodliwych czynników, które mogą występować podczas wykonywania robót

dekarskich zimą zaliczamy......................................................................................................

10. Transport materiałów dekarskich na dach jest dopuszczalny przy użyciu wysięgnika pod

warunkiem, że jest zamontowany w sposób………………………………………………… .

11. Przy prowadzeniu robót dekarskich na dachach płaskich należy stosować jako

zabezpieczenia………………………………...……………………………………………... .

12. Bez użycia rusztowań można wykonywać roboty związane z ……………………………….
13. Krycie prowizoryczne wymaga przyklejenia papy na powierzchni……………... połaci

dachu

14. Szerokość zakładów sklejonej papy wynosi……..cm przy kryciu prowizorycznym.
15. Wykonując pokrycia trwałe bitumiczne po zgruntowaniu podłoża należy

odczekać…....godz.



II. Wybierz poprawną odpowiedź:

punktacja 0 - 1 pkt.

16. Wszelkie otwory w dachu

a) można pozostawić odkryte.
b) zakryć foliami budowlanymi.
c) zakryć materiałami bitumicznymi.
d) zakryć pokrywami zabezpieczonymi przed przesunięciem.

17. W nagrzewnicach gazowych paliwem jest

a) tlen.
b) argon.
c) acetylen.
d) propan – butan.

18. Niska temperatura

a) powoduje skurczenie dachówek.
b) powoduje przyrost długości dachówek.
c) uniemożliwia układanie dachówek ceramicznych.
d) nie ma znaczenia dla wykonywania pokryć z dachówek ceramicznych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

19. Robót dekarskich związanych z wykonywaniem pokryć bitumicznych nie wolno

wykonywać
a) po zmroku.
b) przy minimalnym wietrze.
c) przy wysokiej temperaturze.
d) podczas opadów atmosferycznych.

20. Krycie prowizoryczne polega na kryciu

a) jedną warstwą papy.
b) dwiema warstwami papy.
c) montażu obróbek blacharskich.

d)

montażu systemów orynnowań.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko …………………………………………………………………………………….

Wykonywanie robót dekarskich zimą

Wpisz brakującą część zdania lub zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12

13

14

15

16 a

b

c

d

17 a

b

c

d

18 a

b

c

d

19 a

b

c

d

20 a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Frankiewicz D.: Transport, składowanie i magazynowanie materiałów budowlanych.

KOWEZ, Warszawa 2002

2. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ,

Warszawa 2002

3. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami i terminami

z zakresu budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002

4. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się dokumentacją techniczną, KOWEZ,

Warszawa 2002

5. Martinek W, Michnowski Z.: Technologia – Dekarstwo i blacharstwo budowlane, WSiP,

Warszawa 1999

6. Roj-Chodacka A. Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, KOWEZ, Warszawa 2002

7. Ujmy A. (red): Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Verlag

Dashofer, Warszawa 2006








