dekarz 713[01] z1 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ


Danuta Gąsiorowska


Krycie dachów płytami dachowymi 713[01].Z1.06


Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Gabriela Rutkowska
mgr inż. Zbigniew Chwieduk


Opracowanie redakcyjne:
inż. Danuta Frankiewicz


Konsultacja:
inż. Danuta Frankiewicz
mgr inż. Teresa Sagan


Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[01].Z1.06 Krycie
dachów płytami dachowymi zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
dekarza.


























Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć
5. Ćwiczenia

7

11

5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowej i ochrony środowiska
przy kryciu płytami
5.1.1. Ćwiczenia

11

11

5.2. Charakterystyka pokryć dachowych z płyt

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Rodzaje płyt do krycia dachów

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Narzędzia i sprzęt do pokrycia, konserwacji i napraw

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Podkłady pod pokrycia z płyt

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Ocena i przygotowanie materiałów pokryciowych oraz technologia krycia dachów
płytami różnego rodzaju

5.6.1. Ćwiczenia

22

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie dekarza.

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed

przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,

− cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku

realizacji programu jednostki modułowej,

− przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi

metodami,

− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

− przykładowe zestawy zadań testowych,

− wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.

Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować

procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania wiedzy
oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz metodami

praktycznymi.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże powinny
one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego
samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:
− TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób

prawidłowy)

− NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób

nieprawidłowy lub niepełny).

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego pracy.

Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć
lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują luki w wiedzy lub
umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się z potrzebnymi treściami,
powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć zasadę, że zadanie
(ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie z przyjętymi
standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny system
oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej: ćwiczenie
(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


































Schemat układu jednostek modułowych

713[01].Z1

Technologia robót dekarsko – blacharskich

713 [01]Z1.01

713 [01]Z1.02

713 [01]Z1.03

713 [01]Z1.04

713 [01]Z1.05

713 [01]Z1.06

713 [01]Z1.09

713 [01]Z1.10

713 [01]Z1.11

713 [01]Z1.13

713 [01]Z1.07

713 [01]Z1.08

713 [01]Z1.15

713 [01]Z1.16

713 [01]Z1.14

713 [01]Z1.12

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej 713[01].Z1.06 Krycie dachów

płytami dachowymi uczeń powinien umieć:
− poszukiwać informacji w różnych źródłach,

− selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

− stosować terminologię budowlaną,
− odróżniać technologie wykonania budynku,

− przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

− stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
− rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

− dobierać materiały budowlane oraz narzędzia i sprzęt do wykonywania prac dekarskich

podstawowych i pomocniczych,

− określać cechy techniczne i przydatność materiałów budowlanych stosowanych w robotach

dekarskich,

− przygotowywać różnego rodzaju materiały do robót dekarskich i blacharskich,

− odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

− posługiwać się dokumentacją budowlaną,
− wykonywać przedmiary i obmiary robót,

− wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

− organizować stanowiska składowania i magazynowania,
− składować i transportować materiały oraz sprzęt budowlany na stanowisko pracy,

− organizować, użytkować i likwidować stanowisko pracy dekarza zgodnie z zasadami

organizacji pracy, wymogami technologicznymi, przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy, przeciwpożarowymi, ochrony środowiska i zasadami ergonomii,

− posługiwać się prostym sprzętem pomiarowym,
− kryć dachy o różnych kształtach i konstrukcji, przy zastosowaniu papy i wyrobów z papy,

blachy i wyrobów z blachy, dachówki,

− dobierać, użytkować i konserwować sprzęt ochrony indywidualnej,

− stosować przepisy: bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska,

− stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami przy wszelkiego rodzaju robotach

budowlanych,

− korzystać z różnych źródeł informacji,

− oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych,

− stosować zasady współpracy w grupie,
− uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

− dobrać narzędzia i sprzęt,

− dobrać i przygotować materiały do wykonania robót,
− wykonać podkłady pod pokrycia płytami,

− pokryć dachy płytami cementowymi,

− pokryć dachy płytami z tworzyw sztucznych,
− wykonać prace pokryciowe zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz

ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Dekarz 713[01]

Moduł:

Technologia

robót

pomocniczych

713[01].Z1

Jednostka modułowa:

Krycie

dachów

płytami dachowymi 713[01].Z1.06

Temat: Rodzaje płyt do krycia dachów
Cel ogólny
: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania różnych rodzajów płyt dachowych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− rozpoznać rodzaje płyt dachowych,

− określić podstawowe właściwości płyt,

− podać zastosowanie poszczególnych rodzajów płyt,
− odszukać potrzebne informacje w różnych źródłach,

− współpracować w grupie.

Metody nauczania:

− ćwiczenia praktyczne,
− dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna,

− praca w grupie.

Czas: 3 godziny dydaktyczne – 135 minut

Środki dydaktyczne:

− próbki płyt dachowych,

− plansze poglądowe,

− instrukcje montażu płyt,
− materiały reklamowe producentów,

− literatura.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Podział uczniów na 4 zespoły 3÷4 osobowe (najlepiej tylu uczniów w zespole ile jest

zespołów), w celu opracowania następujących tematów:

Zespół I: Płyty bitumiczne.
Zespół II: Płyty włóknisto-cementowe.
Zespół III: Płyty z tworzyw sztucznych.
Zespół IV: Płyty warstwowe.
4. Krok 1. Każda grupa opracowuje dany temat. Grupy mają za zadanie przedyskutować

i rozpracować swoją część wiedzy.

5. Krok 2. Eksperci rozdzielają się do nowych grup, w których:

− uczą pozostałych swojej części materiału,

− uczą się od innych ekspertów ich zagadnień.

6. Krok 3. Eksperci wracają do swoich grup i konfrontują zdobytą całościową wiedzę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

7. Dyskusja – analiza wyników pracy w grupach. Uczniowie sprawdzają czy wszyscy nauczyli

się wszystkiego.


Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć - ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

Praca domowa
Wybierz rodzaj płyt dachowych do pokrycia domu jednorodzinnego. Uzasadnij swój wybór.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Dekarz 713[01]

Moduł:

Technologia

robót

pomocniczych

713[01].Z1

Jednostka modułowa:

Krycie

dachów

płytami dachowymi 713[01].Z1.06

Temat: Mocowanie falistych płyt z tworzyw sztucznych do płatwi
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności mocowania falistych płyt z tworzyw sztucznych do
płatwi drewnianej i stalowej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− dobrać narzędzia i sprzęt w zależności od rodzaju podkładu pod płyty dachowe,

− wykonać mocowanie płyt do płatwi,
− odszukać potrzebne informacje w katalogach, instrukcjach montażu, literaturze,

− współpracować w grupie.

Metody nauczania:

− pogadanka,

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia,
− dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna,
− praca w grupie.

Czas: 3 godziny dydaktyczne – 135 minut.

Środki dydaktyczne:

− płyty faliste z tworzyw sztucznych,

− modele dachu z płatwiami drewnianymi oraz stalowymi: rurowymi i ceowymi,

− narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,
− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− narzędzia i sprzęt do sprzątania stanowiska pracy,

− katalogi, instrukcje, literatura.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Pogadanka, pokaz z objaśnieniem – Mocowanie płyt falistych do płatwi
Nauczyciel

powinien:

objaśnić kolejność czynności przy wykonywaniu montażu płyt w zależności od rodzaju
podkładu,

przypomnieć zasady posługiwania się narzędziami i sprzętem, ze zwróceniem uwagi na
konieczność przestrzegania przepisów bhp i ochrony ppoż.,

wskazać możliwości i sposoby korzystania z dostępnej literatury, instrukcji montażu itp.

4. Ćwiczenia – praca uczniów w grupach

uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

zespół otrzymuje zadanie: wykonać kolejno montaż płyt do płatwi drewnianych
i stalowych: rurowych i ceowych.

Uczniowie:

wybierają i kompletują potrzebne narzędzia i sprzęt,

przytwierdzają płyty do poszczególnych płatwi,

sprawdzają wykonanie zadania i usuwają ewentualne usterki,

porządkują stanowisko pracy,

prezentują wykonane zadanie.

5. Dyskusja - analiza wyników pracy w grupach

każdy zespół prezentuje wyniki pracy,

uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami prac i oceniają ich prawidłowość.


Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć - ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

Praca domowa
Opisz kolejność czynności przy wykonywaniu montażu płyt w zależności od rodzaju podłoża.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA


5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej i ochrony środowiska przy kryciu płytami

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ w jakich warunkach atmosferycznych można wykonywać roboty dekarskie i zaplanuj

przygotowanie frontu robót zgodnie z warunkami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
środowiska.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeanalizować obowiązujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony

środowiska przy wykonywaniu robót dekarskich,

5) opisać warunki prowadzenia robót na dachu,
6) zaplanować front robót dekarskich,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska,
− instrukcje dotyczące prowadzenia robót dekarskich,

− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda przewodniego tekstu

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Charakterystyka pokryć dachowych z płyt

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie podanego zastosowania określ rodzaj płyt dachowych:

− do pokrywania tradycyjnych dachów jedno- i dwuspadowych w budynkach mieszkalnych

jedno- i wielorodzinnych, domkach letniskowych, garażach, halach przemysłowych,
obiektach sportowych i rolniczych,

− na dachach o promieniu krzywizny od 5 do 9 metrów, dostosowując się do ich kształtu,

− jako podkład pod dachówki ceramiczne i betonowe,
− w ramach Renowa System jako pokrycie starego dachu, którego usunięcie jest

nieekonomiczne, np. na starych dachach pokrytych papą, płytami azbesto- ementowymi lub
blachą.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) określić rodzaj płyt,
5) wyszukać je wśród próbek znajdujących się w pracowni,
6) uzasadnić swój wybór,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.


Środki dydaktyczne:

− plansze poglądowe dotyczące rodzajów i zastosowania płyt dachowych,
− próbki płyt dachowych,

− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2

Na podstawie podanego zastosowania określ rodzaj płyt dachowych:

− szczególnie do zadaszeń z wysokimi wymaganiami dotyczącymi przepuszczania dużej

ilości światła (tzw. przepuszczalności światła czystej widoczności),

− jako stabilne i przejrzyste elementy dachu,

− do dekoracyjnej obudowy balkonów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

− na dziedzińcach wewnętrznych do krycia werand,

− jako efektowne markizy,
− do budowy jasnych garaży, pawilonów, pergoli itp.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać dokładnie wymienione charakterystyki,
5) określić rodzaj płyt,
6) wyszukać je wśród próbek znajdujących się w pracowni,
7) uzasadnić swój wybór,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− plansze poglądowe dotyczące rodzajów i zastosowania płyt dachowych,

− próbki płyt dachowych,
− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Rodzaje płyt do krycia dachów

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie podanego zastosowania określ rodzaj płyt dachowych:

− faliste,

− produkowane jako niemalowane (szare) oraz malowane (czerwone, ceglaste, brązowe,

grafitowe, zielone i niebieskie),

− łatwe w obróbce i montażu,
− elastyczne,

− wysoka wytrzymałość i jakość,

− wysoka odporność na zmienne warunki klimatyczne (śnieg, deszcz, mróz, upały),
− wysoka odporność na sole, potas, amoniak, chlor,

− odporne na procesy gnicia i butwienia, a także porastanie grzybami,

− niepalne i nieprzemakalne,
− współczynnik przewodzenia ciepła zależy od stopnia wilgotności płyty, dla obliczeń

projektowych przyjmuje się wartość 0,4 W/mK,

− spodnia strona płyty zabezpieczona jest antiblockiem,

− nie wymagają pielęgnacji i zabiegów konserwujących podczas eksploatacji,
− gwarancja 15 lat, trwałość kilkadziesiąt lat,

− atest higieniczny włókno-cementu nie stawia żadnych wymagań przy stosowaniu i pracach

związanych z wyrobami włóknisto-cementowymi.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać dokładnie wymienione charakterystyki,
5) określić rodzaj płyt,
6) wyszukać je wśród próbek znajdujących się w pracowni,
7) uzasadnić swój wybór,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− plansze poglądowe dotyczące rodzajów i zastosowania płyt dachowych,

− próbki płyt dachowych,
− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 2

Na podstawie podanego zastosowania określ rodzaj płyt dachowych:

− 200 razy bardziej wytrzymałe niż szkło,

− bardzo lekkie: 1 m² waży od 1 do 4 kg,
− 16- i 25- milimetrowe płyty wielokomorowe,

− przezroczyste, mleczne (opalowe) - przepuszczają 50% światła, przydymione (brązowione)

– ok. 30% światła,

− barwione na podstawowe kolory, dwukolorowe (sandwich),
− można je giąć na gorąco i na zimno,

− odporne na działanie promieni ultrafioletowych,

− wysoka odporność chemiczna,
− niski stopień palności,

− odporne na uszkodzenia mechaniczne,

− dobre właściwości termiczne - współczynnik przenikania ciepła około 1,7 W/m²K

w zależności od grubości płyty,

− odmiana: płyty komorowe wypełnione elastomerem - zwiększona: udarność, izolacyjność

akustyczna, odporność na ogień,

− odmiana: płyty komorowe z powłoką umożliwiającą samoczynne czyszczenie,

np. pod wpływem deszczu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać dokładnie wymienione charakterystyki,
5) określić rodzaj płyt,
6) wyszukać je wśród próbek znajdujących się w pracowni,
7) uzasadnić swój wybór,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

– plansze poglądowe dotyczące rodzajów i zastosowania płyt dachowych,
– próbki płyt dachowych,
− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 3

Na podstawie podanego zastosowania określ rodzaj płyt dachowych:

− faliste,

− lekkie, mocne, elastyczne,

− impregnowany kolor (czerwony, brązowy, zielony, czarny, izola),
− odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych,

− odporne na gromadzenie się skroplin,

− odporne na grzyby i chemikalia,
− odporne na rdzewienie, gnicie, kruszenie się,

− tłumią dźwięki,

− odporne na wstrząsy,
− łatwe w transporcie,

− bezpieczne dla środowiska,

− łatwe w obróbce i montażu,
− nie wymagają konserwacji,

− 15-letnia gwarancja.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać dokładnie wymienione charakterystyki,
5) określić rodzaj płyt,
6) wyszukać je wśród próbek znajdujących się w pracowni,
7) uzasadnić swój wybór,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

– plansze poglądowe dotyczące rodzajów i zastosowania płyt dachowych,
– próbki płyt dachowych,
− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 4

Na podstawie podanego zastosowania określ rodzaj płyt dachowych:

− górna warstwa z blachodachówki powlekanej poliestrem (17 kolorów), dolna warstwa

z blachy, rdzeń ze styropianu Fs-15 (o gęstości 15 kg/m³); całość połączona klejem
poliuretanowym,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

− panel bez warstwy spodniej stosuje się na odeskowaną połać dachu,

− niewielki ciężar,
− wysokie parametry energooszczędne,

− szybki montaż,

− możliwość demontażu i zmiany usytuowania,
− efektowna powierzchnia i kolorystyka,

− odmiana: płyta warstwowa „REMO” z blachy lakierowanej (16 kolorów) oraz z blach

aluminiowych lub nierdzewnych, z wypełnieniem: styropianem, pianką poliuretanową lub
wełną mineralną.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać dokładnie wymienione charakterystyki,
5) określić rodzaj płyt,
6) wyszukać je wśród próbek znajdujących się w pracowni,
7) uzasadnić swój wybór,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,

Środki dydaktyczne:

– plansze poglądowe dotyczące rodzajów i zastosowania płyt dachowych,
– próbki płyt dachowych,
− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Narzędzia i sprzęt do pokrycia, konserwacji i napraw

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Wskaż, które z wymienionych urządzeń przedstawia poniższy rysunek:
a) nóż traserski,
b) elektryczną wiertarkę bagnetową,
c) samozaciskowe narzędzie montażowe,
d) pilarkę tarczową z diamentowym ostrzem

oraz określ jego zastosowanie i zasadę działania.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeanalizować rysunek,
5) określić rodzaj urządzenia,
6) uzasadnić swój wybór,
7) określić zastosowanie urządzenia,
8) przedstawić zasadę działania,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy,
13) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

– plansza poglądowa dotycząca narzędzi i sprzętu potrzebnych do robót pokryciowych,
– literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2
Spośród przedstawionych przez nauczyciela narzędzi i sprzętu wybierz:
a) otwornicę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

b) wyrzynarkę

oraz określ ich zastosowanie, a następnie zademonstruj sposób użycia.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) obejrzeć przedstawione narzędzia,
5) wybrać odpowiednie narzędzia,
6) uzasadnić swój wybór,
7) zademonstrować sposób ich użycia,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− zestaw narzędzi i sprzętu do robót dekarskich,

− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Podkłady pod pokrycia z płyt

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Wykonaj

podkład pod krycie płytami bitumicznymi Onduline na dachu o spadku podanym

przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) dobrać rodzaj podkładu w zależności od podanego nachylenia połaci dachowej,
5) sprawdzić jakość materiałów przeznaczonych na podkład,
6) przetransportować materiały w bezpieczny sposób do stanowiska pracy,
7) dobrać narzędzia i sprzęt,
8) wykonać podkład,
9) sprawdzić jakość wykonanego podkładu,
10) uzasadnić sposób wykonania,
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny pracy,
15) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− materiały potrzebne do wykonania podkładu,
− narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,

− plansze poglądowe,

− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2
Sprawdź wykonanie podkładu pod krycie płytami włóknisto-cementowymi na modelu dachu
w pracowni.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) sprawdzić rodzaj podkładu w zależności od nachylenia połaci dachowej,
5) w przypadku zastosowania łat, sprawdzić ich rozstaw,
6) sprawdzić jakość wykonanego podkładu,
7) przedstawić wnioski,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− model dachu z przygotowanym podkładem pod pokrycie,

− narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,

− plansze poglądowe,
− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Ocena i przygotowanie materiałów pokryciowych

oraz technologia krycia dachów płytami różnego rodzaju

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj zestaw czterech płyt falistych z tworzyw sztucznych do pokrycia dachu –poprzez

ścięcie naroży.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przetransportować płyty w sposób bezpieczny na stanowisko pracy,
5) sprawdzić jakość płyt,
6) dobrać narzędzia i sprzęt,
7) obciąć narożniki płyt,
8) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy,
13) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− płyty faliste z tworzyw sztucznych,

− narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania,

− plansze poglądowe,
− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

Ćwiczenie 2

Zamocuj - zgodnie z rysunkiem otrzymanym od nauczyciela - płyty faliste do płatwi

drewnianej oraz stalowej: rurowej i ceowej na przygotowanym podkładzie na modelu dachu.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) sprawdzić jakość użytych materiałów i wykonanego podłoża,
5) sprawdzić przekrój i rozstaw łat,
6) przetransportować bezpiecznie płyty na stanowisko pracy,
7) dobrać narzędzia i sprzęt,
8) wykonać montaż do płatwi drewnianych i stalowych,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
11) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać samooceny pracy,
14) uporządkować stanowisko pracy.

Środki dydaktyczne:

− model dachu z przygotowanym podkładem pod pokrycie,

− płyty faliste,

− narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania,
− plansze poglądowe,

− literatura.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

I. Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Rozpoznawanie

podstawowych materiałów budowlanych”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 16, 17, 20, 21 są z poziomu podstawowego,
− zadania 5, 10, 13, 15, 18, 19, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

− dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. d, 6. b, 7. d, 8. c, 9.d, 10. b, 11. d, 12.c,
13. d, 14.d, 15. a, 16. c, 17. a, 18. d, 19.a, 20. b, 21. c, 22. a

Plan testu

Nr
za
d.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Scharakteryzować pokrycie dachu

B

P

c

2. Rozróżnić blachodachówki

B

P

b

3. Rozróżnić płyty dachowe

A

P

b

4.

Określić nachylenie połaci dachowej
pod płyty Onduline

A P c

5.

Przeanalizować efekty zastosowania
urządzeń powodujących w strefie cięcia
płyty nadmierne nagrzewanie

C PP d

6. Rozróżnić płyty warstwowe

B

P

b

7.

Określić rodzaj płyt szybkich i łatwych
w montażu

A P d

8. Rozróżnić folie wstępnego krycia

B

P

c

9.

Określić spadek dachu pod płyty
celulozowo-fenolowe

A P d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25


10.

Przeanalizować zestaw narzędzi
potrzebnych do montażu płyt

C PP b

11.

Określić rodzaj materiału, z którego
wykonane są płyty

B P d

12.

Określić minimalną ilość gwoździ
do przybicia płyty Onduline

B P c

13.

Scharakteryzować folie wstępnego
krycia

C PP d

14.

Określić kierunek układania płyt
bitumicznych

A P d

15.

Rozróżnić materiały stosowane
do uszczelniania zakładów płyt
z tworzyw sztucznych

B PP a

16.

Określić potrzebną odzież ochronną
przy wierceniu i cięciu płyt

B P c

17.

Wskazać zastosowanie płyt
poliestrowych

A P a

18.

Rozpoznać element pokrycia
na podstawie podanych jego warstw

B PP d

19.

Wskazać czynnik uniemożliwiający
prowadzenie robót pokryciowych

B PP a

20.

Rozpoznać płyty stosowane
do renowacji dachu

A P b

21.

Określić rodzaj płyt na podstawie
podanych materiałów i sposobu
produkcji

B P c

22.

Przeanalizować miejsca połączenia
paneli strukturalnych Isotec

C PP a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno

tygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz

z zasadami punktowania udzielonych odpowiedzi.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów,

jakie ujęte są w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na

udzielenie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru
13. zadań, które sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
15. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

16. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie

odpowiedzi 50 minut.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA

1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań wielokrotnego wyboru.
2. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.

3. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić

odpowiedź prawidłową.

4. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do

zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.


C. MATERIAŁY DLA UCZNIA
− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Pokrycie dachowe jest to

a) część nośna dachu.
b) przegroda konstrukcyjna.
c) wodochronna warstwa dachu.
d) wewnętrzna warstwa stropodachu.

2. Blachodachówka z rdzeniem styropianowym jest to

a) płyta Onduline.
b) panel Termodach.
c) pokrycie celulozowo-fenolowe.
d) płyta poliestrowa wzmocniona włóknem szklanym.

3. Która płyta dachowa nie jest płytą warstwową?

a) Alamentti D.
b) Bituwell Hart-S.
c) Isotherm PLUSs.
d) Trimoterm SNV.

4. Pełne deskowanie stosuje się pod płyty Onduline przy nachyleniu połaci

a) < 5º.
b) > 15º.
c) 5º ÷ 10º.
d) 10º ÷ 15º.

5. Do cięcia jakich płyt nie można stosować szlifierek kątowych oraz innych urządzeń

mogących spowodować w strefie cięcia nadmierne nagrzewanie, które powoduje
zniszczenie powłok antykorozyjnych?

a) z PVC.
b) Eurofala.
c) Onduline.
d) Isotherm.

6. Który z wymienionych zestawów zawiera tylko płyty warstwowe?

a) Bituwell Hart-S, Onduline, robelit.
b) Trimoterm SNV, Termodach, Isotherm.
c) Termodach, Icopal, celulozowo-fenolowe.

d) Włóknisto-cementowe, Isotherm, Alamentti D.

7. Zaletą których płyt jest szybki i łatwy montaż, do którego potrzebne są jedynie młotek,

ręczna piła lub pilarka tarczowa, sznurek i narzędzia do trasowania?

a) robelit.
b) Icopal.
c) z PVC.
d) Onduline.

8. Folie wstępnego krycia „ciepłe” (FWK ciepłe) są to folie

a) paroszczelne
b) o niskiej paroprzepuszczalności.
c) o wysokiej paroprzepuszczalności.
d). o paroprzepuszczalności mniejszej od 100g/m²/dobę.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. Podkład pod płyty celulozowo-fenolowe powinien mieć spadek co najmniej

a) 6º.
b) 12º
c) 24º.
d) 30º.

10. Montaż jakich płyt dachowych wykonywany jest przy użyciu następujących narzędzi: pilarki

o drobnozębnych brzeszczotach, specjalnego samozaciskowego narzędzia montażowego,
wiertarki elektrycznej, wkrętarki, młotka, poziomnicy, nożyc ręcznych, nitownicy, przymiaru
kreskowy zwijany, wyciskacza do masy uszczelniającej, wierteł krętych oraz ścisków
stolarskich

a) bitumicznych.
b) warstwowych.
c) z polichlorku winylu.
d) włóknisto-cementowych.

11. Płyty Eurofala stanowią pokrycie

a) bitumiczne.
b) poliwęglanowe.
c) celulozowo-fenolowe.
d) włóknisto-cementowe.

12. Minimalna ilość gwoździ, którymi należy przybić jedną płytę bitumiczną Onduline

do podkładu drewnianego wynosi

a) 10 sztuk.
b) 15 sztuk.
c) 20 sztuk.
d) 25 sztuk.

13. Z izolacją cieplną bezpośrednio mogą się stykać

a) folie niskoparoprzepuszczalne i paroszczelne.
b) folie paroszczelne i wysokoparoprzepuszczalne.
c) membrany izolacyjne i folie niskoparoprzepuszczalne.
d) folie wysokoparoprzepuszczalne i membrany izolacyjne.

14. Płyty bitumiczne i gąsiory dachowe układa się

a) zgodnie z kierunkiem wiatru.
b) niezależnie od kierunku wiatru.
c) prostopadle do kierunku wiatru.

d) od strony przeciwnej do kierunku wiatru.

15. Do uszczelnienia zakładów płyt z tworzyw sztucznych nie stosuje się

a) gumy.
b) kleju epoksydowego.
c) kitów trwale plastycznych.
d) taśm z miękkich tworzyw spienionych.

16. Pracownicy, którzy wykonują wiercenie i cięcie płyt powinni posiadać

a) obuwie na miękkiej podeszwie i kask.
b) maski pyłochłonne z filtrem i obuwie gumowe.
c) okulary ochronne i maski pyłochłonne z filtrem.
d) buty robocze na spodach gumowych i pas ochronny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

17. Płyty poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym stosuje się głównie dla przekryć

a) parkingów.
b) obiektów rolniczych.
c) domków letniskowych.
d) budynków mieszkalnych.

18. Z pianki poliuretanowej samogasnącej, pokrytej obustronnie warstwą nieprzepuszczalną

z wysokoudarowej folii aluminiowej składa się

a) panel Termodach.
b) płyta Alamentti DS.
c) płyta TRIMOTERM SNV.
d) panel strukturalny ISOTEC.

19. Wskaż, która z odpowiedzi nie jest prawdziwa. Praca na dachu może być prowadzona

a) o zmierzchu.
b) przy dostatecznej widoczności.
c) przy wietrze o prędkości < 10 m/s.
d) w dobrych warunkach atmosferycznych.

20. Do renowacji dachów bez potrzeby rozbierania starego zadaszenia i usuwania odpadów

stosuje się najczęściej płyty

a) akrylowe.
b) bitumiczne.
c) warstwowe.
d) celulozowo-fenolowe.

21. Metodą prasowania odpadów papieru przesyconego żywicą fenolową w temperaturze 180º

wytwarzane są płyty

a) bitumiczne.
b) poliwęglanowe.
c) celulozowo-fenolowe.
d) włóknisto-cementowe.

22. Panele strukturalne Isotec łączy się ze sobą

a) w strefie podporowej.
b) w środku rozpiętości.
c) w dowolnym miejscu.
d) w osi krokwi wsporczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Krycie dachów płytami dachowymi

Zaznacz znakiem X poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11

a b c d

12

a b c d

13

a b c d

14

a b c d

15

a b c d

16

a b c d

17

a b c d

18

a b c d

19

a b c d

20 a b c d

21 a b c d

22 a b c d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

II. „Próba pracy”


Temat: Wykonaj fragment pokrycia z falistych płyt bitumicznych Onduline zgodnie
z dokumentacją


Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji zadania nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

jego wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czas wykonania: 4 godziny dydaktyczne

Zakres zadania:
1. Zaplanować i zapisać kolejne czynności, które należy wykonać.
2. Wykonać obmiar dachu.
3. Sprawdzić podkład pod pokrycie.
4. Przygotować i zamocować materiały pokryciowe.
5. Posługiwać się narzędziami i sprzętem.
6. Kontrolować jakość robót i usuwać ewentualne usterki.
7. Utrzymywać ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Oczyścić narzędzia i sprzęt.
9. Uporządkować stanowisko pracy.
10. Uzasadnić sposób wykonania oraz ocenić jakość wykonanego zadania.

Wyposażenie stanowiska roboczego:

model konstrukcji nośnej dachu,

materiały do wykonania pokrycia,

narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania,

środki ochrony indywidualnej.

Kryteria oceny wykonania zadania:

Lp. Kryterium

oceny

Maksymalna
liczba punktów

1. Właściwe zorganizowanie stanowiska pracy

2

2.

Poprawność zapisania czynności technologicznych, prowadzących
do wykonania pokrycia dachowego

4

3. Dokonanie niezbędnych pomiarów potrzebnych do wykonania

pokrycia dachowego

2

4. Wybranie odpowiednich środków ochrony indywidualnej

2

5. Wykonywanie montażu płyt Onduline

6

6.

Stosowanie właściwych narzędzi i sprzętu podczas wykonywania
pokrycia dachowego

2



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32


7 Poprawność posługiwania się narzędziami i sprzętem 2

8.

Wykonywanie bieżące kontroli jakości robót i ewentualne usuwanie
usterek

2

9. Utrzymanie porządku na stanowisku pracy

2

10.

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej w odniesieniu do wykonywanych czynności

2

11. Właściwe uporządkowanie stanowiska pracy po zakończeniu robót

2

12. Uzasadnienie sposobu wykonania zadania, ocenienie jakości

wykonanego pokrycia dachowego

2

Razem:

30

Schemat punktowania
Proponowane oceny:
27 ÷ 30 pkt – bardzo dobry,
23 ÷ 26 pkt – dobry,
19 ÷ 22 pkt – dostateczny,
15 ÷ 18 pkt – dopuszczający.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7.

LITERATURA

1. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997
2. Francuz W.M.: Budowniczowie. Politechnika Krakowska, Centrum Pedagogiki

i Psychologii. Kraków 2001

3. Francuz W.M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Politechnika Krakowska, Centrum

Pedagogiki i Psychologii. Kraków 2004

4. Izopol: Instrukcja montażu płyt falistych włóknisto-cementowych EUROFALA – arkusz 310.

Izopol, Trzemeszno 2003

5. Konecki W.: Nowe materiały i techniki krycia dachów. Arkady, Warszawa 1980
6. Korycki O. (red): Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych – część C:

Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 1: Pokrycia dachowe. ITB, Warszawa 2004

7. Martinek W., Michnowski Z.: Dekarstwo i blacharstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
8. Onduline: Instrukcja montażu. Onduline, Warszawa 2002
9. Patoka K.: Paroizolacje w dachach spadzistych. Materiały Budowlane nr 7. Warszawa 2004
10. Patoka K.: Unifikacja nazewnictwa folii stosowanych w konstrukcjach dachowych. Arkada

nr 1. Warszawa 2001

11. Praca zbiorowa: Nowy Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003
12. Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, Poradnik

projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru. Verlag Dashofer, Warszawa 2005

13. REMO: Nowość w Polsce „Termodach”; Płyta warstwowa „Remo”. Producent płyt

warstwowych „REMO” s.c., Oborniki 2002

14. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002

15. Ruukki: Instrukcja montażu płyt warstwowych. Ruukki Construction Polska Sp. z o.o.,

Oborniki 2006

16. Skibicka G. (red.): Szkoła budowania. Wydawnictwo MURATOR, Warszawa 2005
17. Stefańczyk B.(red): Budownictwo ogólne, tom 1, Materiały i wyroby budowlane. Arkady,

Warszawa 2005

18. Wrocławska A.: Folie i membrany dachowe. Murator PLUS nr 8, Warszawa 1999

Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji wydawniczych.
19. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (z późniejszymi zmianami, tekst
jednolity Dz.U. 2003 Nr 169, poz.1650),

20. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. 2003 Nr 47 poz. 401)

Polskie Normy:
21. PN-B-02361:1999 Pochylenia połaci dachowych
22. PN-EN 494:2005 (U) Profilowane płyty włóknisto-cementowe do pokryć dachowych

i elementy wyposażenia - Charakterystyka wyrobu i metody badań

23. PN-EN 494:2005/A1:2006 (U) Profilowane płyty włóknisto-cementowe do pokryć

dachowych i elementy wyposażenia - Charakterystyka wyrobu i metody badań (Zmiana A1)

24. PN-EN 12467:2005 (U) Płyty płaskie włóknisto-cementowe - Charakterystyka wyrobu

i metody badań

25. PN-EN 12467:2005/A1:2006 (U) Płyty płaskie włóknisto-cementowe - Charakterystyka

wyrobu i metody badań (Zmiana A1)

26. PN-EN 534:2000 Faliste płyty bitumiczne

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Strony internetowe:
www.alamentti.com.pl
www.bitus.pl
www.e-dach.pl
www.eps.com.pl
www.icopal.pl
www.izopol.pl
www.onduline.com.pl
www.remo.pl
www.robelit.pl
www.ruukki.com.pl
www.trimo.pl

