12 Przygotowanie elementów wyrobów tapicerowanych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Małgorzata Brola









Przygotowanie

elementów

wyrobów

tapicerowanych

743[03].Z3.01








Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Urszula Przystalska
mgr inż. Urszula Nowaczyk



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Brola
inż. Jolanta Górska



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[03].Z3.01
„Przygotowanie elementów wyrobów tapicerowanych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu tapicer.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Przygotowanie elementów i podzespołów wyrobów tapicerowanych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Podstawowe operacje stolarskie

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3.

Sposoby i zasady klejenia, barwienia i lakierowania powierzchni
elementów podzespołów

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4.

Podstawowe operacje ślusarskie

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7.

Literatura

29

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ć

wiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






























Schemat układu jednostek modułowych

743[03].Z3.01

Przygotowanie elementów

wyrobów tapicerowanych

743[03].Z3.04

Wytwarzanie wyrobów

tapicerowanych specjalistycznych

i dekoracyjnych

743[03].Z3.03

Wytwarzanie wyrobów

tapicerowanych metodami

przemysłowymi

743[03].Z3.02

Wytwarzanie wyrobów

tapicerowanych metodami

rzemieślniczymi

743[03].Z3

Technologia tapicerstwa

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

scharakteryzować narzędzia stosowane do produkcji wyrobów tapicerowanych,

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych,

sporządzić odręczne i techniczne rysunki wyrobów, podzespołów i elementów,

posłużyć się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną,

dokonywać klasyfikacji wyrobów tapicerowanych,

przestrzegać zasad i warunków odbioru wyrobów tapicerowanych,

przestrzegać zasad pakowania, magazynowania oraz zabezpieczania surowców,
półfabrykatów oraz wyrobów na czas transportu,

scharakteryzować właściwości surowców i materiałów włókienniczych,

scharakteryzować materiały wyściółkowe,

scharakteryzować materiały drzewne i tworzyw drzewnych,

określać właściwości skór, tworzyw sztucznych skóropodobnych stosowanych
w tapicerstwie,

scharakteryzować materiały pomocnicze i wykończeniowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

ocenić stan techniczny narzędzi do ręcznych prac tapicerskich,

dobrać materiały i narzędzia do rodzaju wykonywanego podłoża,

scharakteryzować urządzenia do rozwijania, przeglądu i mierzenia tkanin tapicerskich,

określić zasady obsługi krajarek tapicerskich stałych i przenośnych,

określić rodzaje konstrukcji nośnych mebli tapicerowanych,

określić wymiary funkcjonalne mebli tapicerowanych,

określić techniki trasowania, manipulacji i rozkroju materiałów tapicerskich,

ustalić zapotrzebowanie materiałowe na warstwy układów tapicerskich,

zastosować zasady sporządzania wzorników,

określić sposoby usuwania błędów występujących w materiałach tapicerskich,

określić sposób przygotowania półfabrykatów tapicerskich,

określić sposób wykonania warstwy sprężynującej z zastosowaniem różnych formatek
sprężynowych,

określić i zastosować zasady mocowania formatek sprężynowych,

określić i zastosować sposób przygotowania warstwy nośnej i podłoża,

dobrać materiały i rodzaj podłoża do konstrukcji wyrobu,

wykonać podłoża twarde, elastyczne i sprężynowe,

określić zasady wykonania warstwy wyściełającej,

wykonać podstawowe operacje ślusarskie,

ocenić stan techniczny narzędzi do ręcznej obróbki drewna i metali,

zastosować narzędzia i przyrządy do ręcznej obróbki drewna i metali,

wykonać podstawowe złącza stolarskie,

dokonać klejenia elementów z drewna i tworzyw drzewnych,

nanieść materiały lakiernicze, utwardzić i uszlachetnić powłoki,

zastosować techniki wykonania warstwy obiciowej,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3

Jednostka modułowa:

Przygotowanie elementów wyrobów tapicerowanych
743[03].Z3.01

Temat: Wykonaj gniazdo za pomocą dłuta.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności dobierania odpowiednich narzędzi oraz

wykonywania gniazd w elementach drewnianych za pomocą dłuta.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznawać narzędzia,

przygotować stanowisko pracy,

przeprowadzić operację wykonania gniazda za pomocą dłuta.

Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 60 minut.

Środki dydaktyczne:

materiały drewniane,

narzędzia,

stanowisko do wykonania operacji stolarskich,

literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja zajęć:

Każdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania.

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania.

Uczniowie zakładają odzież ochronną.

Uczniowie rozpoznają i omawiają narzędzia.

Uczniowie otrzymują próbki drewna.

Uczniowie dobierają narzędzia do wykonania gniazda.

Uczniowie wykonują gniazdo za pomocą dłuta.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, udziela wskazówek w razie wystąpienia
problemu.

5.

Po wykonaniu wszystkich działań uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.

6.

Uczeń określa swoje mocne i słabe strony.

7.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

8.

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.

9.

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opisz zasady wykonywania otworów dłutem.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,

odpowiedzi ustne, zadania testowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3

Jednostka modułowa:

Przygotowanie elementów wyrobów tapicerowanych
743[03].Z3.01

Temat: Narzędzia i urządzenia do wykonywania otworów w metalu.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i posługiwania się narzędziami

i urządzeniami do wykonywania otworów w elementach metalowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać narzędzia i urządzenia do wiercenia,

dobrać narzędzia do wiercenia,

posłużyć się narzędziami i urządzeniami do wykonywania otworów w metalu,

dobrać właściwą odzież ochronną,

przygotować stanowisko pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas: ustala na bieżąco nauczyciel.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i urządzenia do wiercenia otworów,

elementy metalowe wyrobów,

stanowisko do wykonywania czynności wiercenia otworów,

literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja zajęć:

Każdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania.

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania.

Uczniowie zakładają odzież ochronną.

Uczniowie rozpoznają i omawiają narzędzia i urządzenia do wiercenia otworów w
metalu.

Uczniowie otrzymują elementy metalowe.

Uczniowie dobierają narzędzia do wiercenia otworów.

Uczniowie wykonują otwory w częściach metalowych.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, udziela wskazówek w razie wystąpienia
problemu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

6.

Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie.

7.

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.

8.

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Przedstaw sposoby zabezpieczenia przed wypadkiem, pracownika pracującego przy

użyciu różnych narzędzi ślusarskich.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Przygotowanie

elementów

i

podzespołów

wyrobów

tapicerowanych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Narysuj w zeszycie konstrukcję nośną krzesła, a następnie oznacz i opisz poszczególne

elementy składowe.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

przygotować materiały do rysowania,

3)

odtworzyć w zeszycie konstrukcję nośną krzesła,

4)

oznaczyć przy pomocy strzałek i numeracji poszczególne elementy składowe konstrukcji
nośnej krzesła,

5)

opisać /z boku rysunku/ wykonany schemat,

6)

porównać ze schematem w podręczniku.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

zeszyt,

przybory do rysowania,

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/.


Ćwiczenie 2

Wskaż

poszczególne

elementy

składowe

warstwy

podtrzymującej

z

siatki

sprężynowo-drucianej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zapoznać się z warstwą podtrzymującą sprężystą,

3)

wskazać poszczególne elementy siatki sprężynowo-drucianej,

4)

odtworzyć w zeszycie konstrukcję siatki sprężynowo-drucianej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

zeszyt ćwiczeń,

warstwy podtrzymujące sprężyste,

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/.


Ćwiczenie 3

Wskaż nazwy elementów, podzespołów i zespołów przedstawionych na rysunkach

różnych konstrukcji nośnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zapoznać się ze zdjęciami różnych konstrukcji nośnych,

3)

nazwij poszczególne elementy konstrukcji nośnej,

4)

uzasadnij rozpoznanie w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

zdjęcia różnych konstrukcji nośnych,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Podstawowe operacje stolarskie.

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz narzędzia do wykonania czynności stolarskich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wybranym operacjami technologicznymi,

4)

dobrać narzędzia do odpowiedniej operacji technologicznej,

5)

uzasadnić pisemnie dokonany wybór narzędzi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne półfabrykaty i części składowe,

narzędzia stosowane w stolarstwie,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj narzędzia stosowane do wiercenia otworów w drewnie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z przedstawionymi narzędziami,

4)

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne narzędzia,

5)

narysować i opisać narzędzia w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ś

rodki dydaktyczne:

różne narzędzia do wiercenia otworów (po 5 szt. dla ucznia),

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj otwór przelotowy w drewnie za pomocą dłuta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

dobrać narzędzia,

5)

przygotować element drewniany,

6)

wykonać otwór w drewnie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

narzędzia (różne rodzaje dłut),

przybory,

materiały,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Sposoby i zasady klejenia, barwienia i lakierowania
powierzchni elementów podzespołów.

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz materiały malarsko-lakiernicze do wykończenia powierzchni elementów

i podzespołów drewnianych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wybranym elementem lub podzespołem,

4)

dobrać narzędzia do wybranego materiału malarsko-lakierniczego wykańczającego
powierzchnię,

5)

dobrać rodzaj materiału malarsko-lakierniczego do wykończenia powierzchni danego
elementu lub podzespołu,

6)

uzasadnić pisemnie dokonany wybór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne elementy i podzespoły z drewna,

prospekty z materiałami malarsko-lakierniczymi do wykończenia powierzchni z drewna,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Przygotuj roztwór kleju stolarskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

4)

przygotować pojemnik z wodą,

5)

odważyć odpowiednią ilość kleju,

6)

dodać odpowiednią ilość wody: moczyć ciągle mieszając,

7)

podgrzać otrzymany roztwór do wymaganej temp. 60°C,

8)

wykonaj roztwór kleju.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

klej stolarski,

−−−−

naczynie do podgrzewania oraz palnik,

−−−−

narzędzia i przybory,

−−−−

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Przeprowadź proces nakładania kleju na drewniane elementy konstrukcji nośnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

sprawdzić czy klej jest odpowiednio przygotowany,

5)

przygotować narzędzia do nanoszenia kleju,

6)

przygotować powierzchnię elementów drewnianych do klejenia,

7)

przeprowadzić proces nanoszenia kleju na elementy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

klej,

−−−−

elementy konstrukcji nośnej wyrobu,

−−−−

narzędzia,

−−−−

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4.

Podstawowe operacje ślusarskie.

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz narzędzia do wykonania czynności ślusarskich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wybranymi operacjami technologicznymi,

4)

dobrać narzędzia do odpowiedniej operacji technologicznej,

5)

uzasadnić pisemnie dokonany wybór urządzeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne półfabrykaty i części składowe,

narzędzia stosowane w ślusarstwie,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Przeprowadź cięcie metalu za pomocą nożyc.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

dobrać narzędzia do ręcznego wykonania cięcia,

5)

pobrać materiały do cięcia,

6)

ustalić warunki cięcia,

7)

dokonać cięcia elementów metalowych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

nożyce do cięcia metalu,

−−−−

narzędzia pomocnicze,

−−−−

materiał do wycinania,

−−−−

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj narzędzia pomocnicze stosowane do wycinania i przecinania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z przedstawionymi narzędziami,

4)

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne narzędzia,

5)

narysować i opisać narzędzia w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne narzędzia pomocnicze (po 5 szt. dla ucznia),

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Przygotowanie elementów
wyrobów tapicerowanych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 6, 10 i 12 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów,

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów,

dobry – za uzyskanie 13 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. c, 5. d, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. b,
12. a, 13. d, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać warstwę układu tapicerskiego

A

P

b

2

Rozpoznać elementy konstrukcji nośnej krzesła

B

P

a

3

Rozpoznać element budowy mebli na podstawie
opisu jego funkcji

C

PP

c

4

Rozpoznać warstwę układu tapicerskiego

B

P

c

5

Rozpoznać element budowy mebli na podstawie
opisu

A

P

d

6

Dobrać czynność technologiczną na podstawie
opisu

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

7

Dobrać na podstawie rysunku czynność
technologiczną

B

P

d

8

Dobrać narzędzia do opisanej pracy

A

P

b

9

Dobrać narzędzie do prac stolarskich

A

P

a

10 Rozróżniać złącza stolarskie

C

PP

c

11 Rozróżnić kleje stolarskie

B

P

b

12 Określać czas przygotowania kleju

C

PP

a

13 Dobrać narzędzia do prac stolarskich

A

P

d

14 Rozróżnić narzędzia na podstawie rysunku

B

P

c

15 Rozpoznać operacje technologiczne

A

P

b

16 Dobrać narzędzia do opisanej pracy

A

P

a

17 Rozpoznać czynność technologiczną

B

P

c

18

Rozróżnić narzędzia tapicerskie na podstawie
rysunku

A

P

d

19

Dobrać przyrządy do czynności
technologicznych

B

P

a

20 Dobrać narzędzia do prac ślusarskich

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań dotyczących wiedzy o podstawowych operacjach
technologicznych związanych z przygotowaniem elementów wyrobów tapicerowanych.
Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest
prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową).

6.

Odpowiedzi na zadanie udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.

7.

Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 3, 6, 10, 12 gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.

8.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Rysunek przedstawia
a)

warstwę wyściełającą.

b)

konstrukcję nośną.

c)

warstwę obiciową.

d)

konstrukcję sprężynującą.

2.

Rama siedziska oznaczona jest na rysunku numerem

a)

2.

b)

3.

c)

4.

d)

5.


3.

Z niżej wymienionych elementów ram tapicerskich funkcję nośną pełni
a)

wspornik.

b)

poręcz.

c)

ramiak.

d)

wałek.


4.

Podzespół zbudowany z ramy drewnianej i pasów parcianych stanowi warstwę
a)

sprężynującą.

b)

podtrzymującą twardą.

c)

podtrzymującą elastyczną.

d)

wyściełającą.


5.

Element grodzący, zmykający przestrzeń od dołu w meblu skrzyniowym lub skrzyni
tapczanu to
a)

rama.

b)

łączyna.

c)

listwa.

d)

dno.


6.

Pierwszy etap prac stolarskich, które polegają na przeniesieniu wymiarów zasadniczych i
zarysów przedmiotów z rysunku projektowego na drewno to
a)

przeszywanie.

b)

obszywanie.

c)

trasowanie.

d)

piłowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7.

Za pomocą przedstawionego na rysunku narzędzia wykonuje się
a)

struganie drewna.

b)

trasowanie drewna.

c)

szlifowanie drewna.

d)

przerzynanie drewna.


8.

Struganie

jest

jedną

z

najważniejszych

czynności w procesie obróbki drewna. Do tego celu użyjemy
a)

imadła.

b)

struga.

c)

dłuta.

d)

pilnika.


9.

Najbardziej precyzyjnym wiertłem stolarskim, który służy do rozwiercania drewna
wzdłuż i w poprzek włókien jest
a)

sednik.

b)

wiertło ślimakowe.

c)

grotnik.

d)

ś

wider ślimakowy.

10.

Na rysunku przedstawiono złącze
a)

kołkowe.

b)

stykowe.

c)

wpustowe

d)

widlicowe.


11.

Do sklejania elementów drewnianych stosuje się przede wszystkim klej
a)

pronikol.

b)

glutynowy.

c)

butapren.

d)

kauczukowy.


12.

Klej stolarski należy odpowiednio przygotować przed nałożeniem na elementy
drewniane, a jego jednorazowa przydatność do zużycia przy ciągłym podgrzewaniu
wynosi
a)

18 h.

b)

20 h.

c)

22 h.

d)

24 h.

13.

Klej nanosimy na powierzchnię drewna za pomocą
a)

tarnika.

b)

dłuta.

c)

wiertła.

d)

pędzla.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

14.

Rysunek przedstawia

a)

przecinak.

b)

wycinak.

c)

ś

cisk stolarski.

d)

piłę ręczną.


15.

Czynność wykończenia powierzchni drewna, w celu uzyskania zabarwienia drewna to
a)

pokrycie lakierem.

b)

pokrycie bejcą.

c)

malowanie farbami.

d)

malowanie emaliami.


16.

Do zamocowania obrabianych przedmiotów służy
a)

imadło.

b)

kątownik.

c)

wycinak.

d)

rysik.

17.

Zabieg polegający na zdejmowaniu zbędnej części materiału narzędziem o kształcie klina

zwanym przecinakiem to

a)

piłowanie.

b)

wiercenie.

c)

ś

cinanie.

d)

cięcie.


18.

Rysunek przedstawia

a)

imadła.

b)

wycinaki.

c)

piły.

d)

wiertarki.


19.

Do trasowania elementów służy
a)

rysik.

b)

przecinak.

c)

pilnk.

d)

wycinak.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

20.

Do piłowania wykańczającego bardzo małych powierzchni z dużą dokładnością używa
się
a)

nożyc ręcznych.

b)

pilników igiełkowych.

c)

wierteł piórkowych.

d)

piły ręcznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Przygotowanie elementów wyrobów tapicerowanych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

TEST 2

Próba pracy do jednostki modułowej „Przygotowanie elementów wyrobów
tapicerowanych”


Treść zadania

Dokonaj trasowania elementów konstrukcji nośnej taboretu.


Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia, w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom umiejętności w zakresie
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności trasowania
elementów konstrukcji nośnej taboretu

Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy
wykonanych badań praktycznych.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie

zadania zgodnie z instrukcją przeprowadzenia oznaczenia i w określonym czasie. Należy
zapewnić uczniowi warunki do samodzielnego zaplanowania poszczególnych etapów
wykonania zadania:

−−−−

zorganizowania stanowiska pracy,

−−−−

doboru odpowiednich narzędzi,

−−−−

wykazania się umiejętnością wykonania ćwiczenia,

−−−−

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników.

Uczeń powinien mieć udostępnione:

−−−−

stanowisko pracy do wykonania zadania,

−−−−

narzędzia traserskie i elementy tartaczne drewna,

−−−−

instrukcje wykonania zadania,

−−−−

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:

−−−−

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy,

−−−−

zabezpieczyć próbki elementów tartacznych drewna,

−−−−

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,

−−−−

sprawdzić ubiór ochronny,

−−−−

przydzielić uczniom elementy tartaczne drewna,

−−−−

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań,

−−−−

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,

−−−−

na bieżąco kontrolować pracę uczniów,

−−−−

dokonać oceny wykonanej pracy.


Instrukcja dla ucznia

Uczeń powinien wykonać następujące czynności:

−−−−

dobrać i założyć odzież ochronną,

−−−−

zapoznać się z instrukcją wykonania oznaczenia,

−−−−

zapisać plan działania,

−−−−

plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,

−−−−

dobrać narzędzia i materiały,

−−−−

wykonać zadanie,

−−−−

uporządkować stanowisko pracy,

−−−−

zaprezentować i omówić wykonanie ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty do

uzyskania

Punkty

przyznane

1.

Dobranie odzieży ochronnej

5

2.

Zaplanowanie kolejnych czynności

15

3.

Przygotowanie stanowiska pracy:

rozłożenie próbek narzędzi

10

4.

Wykonanie ćwiczenia:

przygotowanie materiału,

przygotowanie narzędzi

przygotowanie projektu,

wykreślanie linii,

wyznaczanie kątów,

oznaczanie kolejności elementów,

oznaczenie części materiału stanowiącej odpad

50

5.

Uporządkowanie stanowiska pracy

5

6.

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego ćwiczenia

15

Razem:

100


Normy wymagań na poszczególne oceny

Ocena

Liczba uzyskanych

punktów

dopuszczający

70

dostateczny

85

dobry

90

bardzo dobry

100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. LITERATURA


1.

Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1981

2.

Dzięgielewski Stanisław.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. Wydawnictwo
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996

3.

Dzięgielewski Stanisław.: Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza. Wydawnictwo
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996

4.

Jaczewski J. Opalińska E. Pruszkowski W.: Wiadomości z techniki. PWRiL Warszawa 1981

5.

Kreyser P.: Domowy warsztat stolarski Wydawnictwo Naukowo-Techniczne Warszawa
1987


Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE,
Radom 1997

3.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996

4.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

5.

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995

