„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jan Grycuk
Rozliczanie robót dekarskich 713[01].Z1.14
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Marek Machnik
mgr inż. Mirosława Popek
Opracowanie redakcyjne:
inż. Danuta Frankiewicz
Konsultacja:
inż. Danuta Frankiewicz
mgr inż. Teresa Sagan
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[01].Z1.14
Rozliczanie robót dekarskich, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
dekarza.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
10
5.1. Rola, zadania oraz funkcje kosztorysu
10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Podstawowych pojęcia stosowane w rozliczaniu robót dekarskich
12
5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Rodzaje kosztorysów i podstawy ich sporządzania dla robót dekarskich
14
5.3.1. Ćwiczenia 14
5.4. Metody kalkulacji ceny kosztorysowej robót dekarskich
16
5.4.1. Ćwiczenia 16
5.5. Kalkulacja indywidualna robót dekarskich
18
5.5.1. Ćwiczenia 18
5.6. Forma i treść kosztorysu robót dekarskich
20
5.6.1. Ćwiczenia 20
5.7. Zasady obmiaru i obliczania ilości oraz wartości robót dekarskich
22
5.7.1. Ćwiczenia 22
5.8. Komputerowe wspomaganie rozliczenia robót dekarskich
24
5.8.1. Ćwiczenia 24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie dekarza.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,
–
cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji
programu jednostki modułowej,
–
przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,
–
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,
–
przykładowe zestawy zadań testowych,
–
wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować
procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania wiedzy
oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.
Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz metodami
praktycznymi.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże powinny
one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego
samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:
• TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
• NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy lub niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego pracy.
Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć
lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują luki w wiedzy lub
umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się z potrzebnymi treściami,
powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć zasadę, że zadanie
(ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie z przyjętymi
standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny system
oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej: ćwiczenie
(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat
układu jednostek modułowych
713[01].Z1
Technologia robót dekarsko-blacharskich
713 [01]Z1.01
713 [01]Z1.02
713 [01]Z1.03
713 [01]Z1.04
713 [01]Z1.05
713 [01]Z1.06
713 [01]Z1.09
713 [01]Z1.10
713 [01]Z1.11
713 [01]Z1.13
713 [01]Z1.07
713 [01]Z1.08
713 [01]Z1.15
713 [01]Z1.16
713 [01]Z1.12
713 [01]Z1.14
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
poszukiwać informacji w różnych źródłach,
–
selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
–
przeprowadzać nieskomplikowane rozumowania matematyczne,
–
posługiwać się własnościami liczb i działań oraz własnościami figur przy rozwiązywaniu
zadań i przeprowadzaniu ćwiczeń,
–
posługiwać się kalkulatorem,
–
interpretować związki wyrażone przy pomocy wzorów, wykresów, schematów, tabel,
diagramów,
–
posługiwać się metodami badawczymi typowymi dla fizyki,
–
stosować różnorodne metody i środki (symbole, rysunki, kody i zdjęcia) w porozumiewaniu
się na temat zagadnień technicznych,
–
rozróżniać rodzaje budowli i budynków,
–
rozróżniać elementy konstrukcyjne i nie konstrukcyjne budynku,
–
rozróżniać obciążenia działające na budowlę,
–
określać metodę wykonawstwa budowlanego,
–
rozróżniać materiały i technologie wykończenia budynku,
–
rozróżniać rodzaje izolacji,
–
posługiwać się terminologią budowlaną
–
zabezpieczać miejsce wypadków: mechanicznych i chemicznych,
–
rozpoznać ceramiczne wyroby budowlane,
–
rozpoznawać lepiszcza bitumiczne,
–
rozpoznawać materiały do izolacji przeciwwilgociowych,
–
rozpoznawać materiały do izolacji cieplnych i dźwiękochłonnych,
–
określać zastosowanie poszczególnych materiałów,
–
określać istotę i znaczenie normalizacji,
–
rozróżniać i stosować znormalizowane linie rysunkowe,
–
stosować zasady geometrii wykreślnej,
–
rozróżniać oznaczenia graficzne stosowane na rysunkach technicznych,
–
posługiwać się podziałką,
–
odczytywać rzuty i przekroje elementów i obiektów budowlanych,
–
rozróżniać poszczególne elementy dokumentacji budowlanej,
–
odczytywać rysunki elementów konstrukcyjnych i nie konstrukcyjnych budynku,
–
szkicować fragmenty wykonywanych elementów,
–
określać cel i zasady wykonywania przedmiaru robót,
–
dokonywać pomiarów elementów budowlanych i wykonać rysunki inwentaryzacyjne,
–
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska,
–
dobierać sposoby i środki transportu w zależności od rodzaju materiału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
–
określić ilość wykonanych robót na podstawie obmiaru,
–
posłużyć się katalogiem norm i cen akordowych,
–
zastosować uproszczenia w obliczaniu ilości wykonanych robót dekarskich,
–
określić koszt wykonania robót dekarskich i blacharskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł: Technologia robót dekarsko-blacharskich 713[01].Z1
Jednostka modułowa: Rozliczanie robót dekarskich 713[01].Z1.14
Temat: Cena kosztorysowa robót dekarskich w ujęciu graficznym.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozliczania robót dekarskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
wymienić składniki ceny kosztorysowej,
–
nazwać składniki kosztów bezpośrednich,
–
przedstawić kolejność tworzenia ceny kosztorysowej,
–
określić koszty pośrednie,
–
rozwinąć znaczenie określenia VAT.
Metody nauczania: dyskusja dydaktyczna
Formy organizacyjne pracy uczniów: zespołowa jednolita
Czas: 2 godziny dydaktyczne
Środki dydaktyczne:
–
graficzny schemat tworzenia ceny kosztorysowej,
–
przykładowy kosztorys.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celu zajęć oraz przedstawienie tematu.
3. Omówienie kolejnych etapów określenia ceny kosztorysowej.
4. Realizacja zajęć:
a) uczniowie w grupach 2- 3 osobowych notują temat zajęć,
b) dyskutują i wymieniają między sobą informacje,
c) nauczyciel nadzoruje etap prac przygotowawczych,
d) uczniowie rozpoczynaj realizację i tworzą listę składników ceny kosztorysowej,
e) nauczyciel sprawdza poprawność notatek uczniów.
f) uczniowie w formie graficznej prezentują strukturę tworzenia ceny kosztorysowej.
5. Po wykonaniu ćwiczenia dokonują analizy poprawności rozwiązania.
6. Nauczyciel analizuje pracę każdego z zespołów oraz ocenia jakość wykonanego ćwiczenia.
7. Zespoły prezentują efekty swojej pracy w kolejności wykonania.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy każdego zespołu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wyszukaj w literaturze informację o kosztorysach robót dekarskich, zasięgnij informacji u osób
zajmujących się kosztorysowaniem robót dekarskich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:
Uczniowie anonimowo wypełniają ankietę dotyczącą realizowanych ćwiczeń, trudności
dotyczących wykonania ćwiczenia oraz poziomu zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł: Technologia robót dekarsko-blacharskich 713[01].Z1
Jednostka modułowa: Rozliczanie robót dekarskich 713[01].Z1.14
Temat: Analiza przykładowego kosztorysu robót dekarskich, wykonanego za pomocy
programu komputerowego NORMA.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozliczania robót dekarskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
omówić formę kosztorysu robót dekarskich,
–
przedstawić treść kosztorysu robót dekarskich,
–
wyjaśnić znaczenie skrótu m-g, r-g,
–
omówić i wyjaśnić tytuły kolumn na drukach kosztorysu,
Metody nauczania: ćwiczenia praktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów: zespołowa jednolita
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
wydruk kosztorysu ofertowego robót dekarskich,
–
tablica szkolna.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne
2. Omówienie celu zajęć oraz przedstawienie tematu.
3. Realizacja tematu:
a) uczniowie w grupach 2- 3 osobowych notują temat zajęć,
b) dyskutują nad otrzymanym do analizy wydrukiem gotowego kosztorysu,
c) nauczyciel nadzoruje etap prac przygotowawczych,
d) uczniowie rozpoczynaj realizację tematu zajęć i przygotowują się do prezentacji,
e) przedstawiciele grup przedstawiają opracowanie analizowanego kosztorysu,
4. Po wykonaniu ćwiczenia dokonują oceny poprawności analizy kosztorysu.
5. Nauczyciel analizuje pracę każdego z zespołów oraz ocenia jakość wykonanego ćwiczenia.
6. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac każdego zespołu.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wyszukaj w literaturze informacje o kosztorysowaniu robót dekarskich. Zasięgnij informacji
u osób tworzących kosztorysy robót dekarskich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:
Uczniowie anonimowo wypełniają ankietę dotyczącą realizowanych ćwiczeń, trudności
z wykonaniem ćwiczenia oraz poziom zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Rola, zadania oraz funkcje kosztorysu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzasadnij potrzebę sporządzania kosztorysu robót dekarskich.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) omówić znaczenie kosztorysu dla firmy dekarskiej,
5) wymienić znane uczniowi funkcje kosztorysu,
6) scharakteryzować każdą z funkcji,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna.
Ćwiczenie 2
Korzystając z funkcji pomiaru efektywności udowodnij znaczenie wzoru E-N>1 i P-K>1.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zanotować polecenie,
5) przyporządkować do wzorów wielkości liczbowe, warunkujące prawidłowość wzorów,
6) przeprowadzić obliczenia,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Podstawowe pojęcia stosowane w rozliczaniu robót dekarskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz wartość kosztorysową wykonanego pokrycia dachowego dysponując ceną netto oraz
stawką VAT 22%.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przyjąć kilka dowolnych wartości kosztorysowych robót dekarskich w kwocie netto,
5) obliczyć kwotę podatku VAT,
6) obliczyć dla każdej przyjętej wartości kwotę brutto,
7) przeprowadzić kontrolę poprawności obliczeń,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Koszty pośrednie „Kp” stanowią 70% kosztów bezpośrednich. Mając podane wartości „R”,
„M”, i „S” oblicz „Kp” netto i brutto.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) obliczyć koszty bezpośrednie,
5) obliczyć koszty pośrednie netto,
6) obliczyć kwotę podatku VAT,
7) obliczyć koszty pośrednie brutto,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Rodzaje kosztorysów i podstawy ich sporządzania dla robót
dekarskich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień i rozpoznaj elementy potrzebne do sporządzania kosztorysu ofertowego oraz omów je.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zanotować w zeszycie i wybrać elementy podstawy sporządzania kosztorysu ofertowego,
5) rozpoznać zanotowane elementy,
6) omówić wybrane elementy będące podstawą do sporządzenia kosztorysu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
zapytanie ofertowe,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Wymień i rozpoznaj elementy potrzebne do sporządzania kosztorysu powykonawczego oraz
omów je.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zanotować w zeszycie i wybrać elementy podstawy sporządzania kosztorysu
powykonawczego,
5) rozpoznać zanotowane elementy,
6) omówić wybrane elementy będące podstawą do sporządzenia kosztorysu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys powykonawczy robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Metody kalkulacji ceny kosztorysowej robót dekarskich
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz wzorem matematycznym kalkulację robót dekarskich metodą uproszczoną oraz
objaśnij znaczenie elementów wzoru.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapisać wzór określający kalkulację robót dekarskich metodą uproszczoną,
5) zapisać, co oznaczają poszczególne elementy wzoru,
6) sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Przedstaw
metodą graficzną schemat tworzenia ceny kosztorysowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zanotować wszystkie składniki ceny kosztorysowej robót dekarskich,
5) przyporządkować dla każdego składnika element graficzny,
6) wykonać schemat tworzenia ceny kosztorysowej,
7) przeanalizować poprawność wykonania ćwiczenia,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
schemat graficzny ceny kosztorysowej,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.5. Kalkulacja indywidualna robót dekarskich
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień przypadki, w których stosuje się kalkulację indywidualną.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapisać każdy z przypadków stosowania kalkulacji indywidualnej,
5) sprawdzić poprawność swoich notatek,
6) przedstawić wyniki swojej pracy nauczycielowi,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Wymień jakie są niezbędne dane wyjściowe do sporządzania kalkulacji indywidualnej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapisać każdy z elementów danych wyjściowych stosowania kalkulacji indywidualnej,
5) sprawdzić poprawność twoich notatek,
6) przedstawić wyniki swojej pracy nauczycielowi,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
specyfikacja techniczna wykonania robót,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.6. Forma i treść kosztorysu robót dekarskich
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień elementy jakie zawiera opracowanie kosztorysowe robót dekarskich.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapisać wszystkie znane ci elementy, które są zawarte w kosztorysie,
5) sprawdzić czy ująłeś wszystkie wymagane elementy kosztorysu,
6) uzupełnić pominięte elementy,
7) przedstawić wyniki swojej pracy nauczycielowi,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Wymień jakie zasady obowiązują w trakcie przedmiarowania robót dekarskich i uzasadnij
konieczność stosowania tych zasad.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapisać wszystkie znane ci zasady przedmiarowania robót,
5) przedstawić wyniki swojej pracy nauczycielowi,
6) uzasadnić stosowanie zasady przedmiarowania,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
przedmiar robót dekarskich,
–
specyfikacja techniczna wykonania robót,
–
kosztorys robót dekarskich,
–
literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.7. Zasady obmiaru i obliczania ilości oraz wartości robót
dekarskich
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz
pole
powierzchni dachu dwuspadowego o długość okapu 11,75 m i szerokości 9,40
m. Wymiary podane są w rzucie. Kąt nachylenia dachu wynosi 37
o
.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać oraz zanotować treść polecenia,
5) wyliczyć długość rzeczywistą krawędzi dachu,
6) obliczyć pole powierzchni jednej płaszczyzny,
7) obliczyć pole powierzchni całego dachu,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
dokumentacja projektowa z rzutem dachu,
–
literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Oblicz
ilość niezbędnych materiałów na wykonanie łacenia dachu o powierzchni 200 m
2
,
którego rozstaw krokwi wynosi 90 cm.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać oraz zanotować treść polecenia,
5) wynotować materiały na wykonanie robót,
6) wynotować nakłady opisane w KNR K-05,
7) obliczyć zapotrzebowanie materiałowe,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
rysunek rzutu dachu kopertowego,
–
KNR K-05,
–
literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.8. Komputerowe wspomaganie rozliczenia robót dekarskich
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z wydruku kosztorysu wykonanego przy pomocy programu NORMA
scharakteryzuj jego elementy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać informacje zawarte na wydruku komputerowy kosztorysu,
5) wynotować tytuły kolumn kosztorysu,
6) scharakteryzować każdą z kolumn wydruku,
7) scharakteryzować zasady numeracji pozycji kosztorysowych,
8) scharakteryzować szczegółowo zawartość kolumny „Opis”,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy,
13) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
−
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
−
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
−
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
−
literatura z rozdziału 6.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Korzystając z programu komputerowego do kosztorysowania NORMA wykonaj kosztorys.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) uruchomić program NORMA,
5) wpisać nazwę kosztorysu,
6) wybrać bazę cenową,
7) wybrać rodzaj kosztorysu,
8) zaakceptować wybór,
9) wybrać KNR 2-02 0504-01,
10) uzupełnić dane (stawka roboczogodziny, ceny materiałów),
11) przeczytać informacje jakie otrzymałeś na ekranie oraz wydrukuj ją,
12) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
13) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
14) zaprezentować efekty swojej pracy,
15) dokonać samooceny pracy,
16) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
–
Katalog Nakładów Rzeczowych 2-02,
–
Katalog Nakładów Rzeczowych KNR 4-01,
–
przykładowy kosztorys robót dekarskich,
–
literatura z rozdziału 6,
–
zestaw komputerowy PC,
–
program komputerowy NORMA,
–
drukarka.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozliczanie robót dekarskich”
Test składa się 20 zadań, z których:
–
zadania 1, 2, 4, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 3, 5, 8, 11, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego, w tym 4 zadań z
poziomu ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry za rozwiązanie co najmniej 19 zadań z poziomu podstawowego, w tym 5
zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna odpowiedź
1. Podać definicję kalkulacji kosztorysowej
A
P
kompleks czynności
rachunkowych
2. Wyjaśnić funkcję planowania kosztorysu
B
P
określa rozmiary
zużycia materiałów
3. Obliczyć bezbłędnie efektywność inwestycji
C
PP
funkcję pomiaru
efektywności
4. Wyjaśnić funkcję kosztorysu
B
P
decyzyjna
5. Wymienić składniki kosztów bezpośrednich
A
PP
R , M, S
6. Wyjaśnić znaczenie symbolu „Mp”
B
P
koszty materiałów
pomocniczych
7. Wyjaśnić znaczenie symbolu „Kz”
B
P
zakupu materiałów
8.
Zastosować symbol określający koszty
pracy sprzętu
A PP
„S”
9. Zdefiniować pojęcie kosztorysu
A
P
zestawienie ilościowe
i wartościowe robót
10. Zdefiniować obmiar robót
A
P
obmiar robót
11. Rozpoznać kosztorys ofertowy
A
PP
ofertowy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
12. Rozpoznać kosztorys powykonawczy
A
P
powykonawczy
13. Wyjaśnić znaczenie symbolu C
k
B P
cenę kosztorysową
14. Wyjaśnić znaczenie symbolu C
j
B
P
jednostkową
15. Zdefiniować podatek VAT
A
P
towarów i usług
16.
Określić od czego liczone są koszty
bezpośrednie
C P
d
17.
Rozpoznać wzór na obliczenie ceny
kosztorysowej
A PP
b
18.
Rozpoznać wzór na obliczenie kosztów
pośrednich
A PP
c
19. Scharakteryzować zasady przedmiarowania
B
P
a
20.
Wykryć warunki specjalne w
kosztorysowaniu
D P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
–
Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno
tygodniowym.
–
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
–
Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z zasadami
punktowania udzielonych odpowiedzi.
–
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów,
jakie ujęte są w teście.
–
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).
–
Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
–
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na
udzielenie odpowiedzi.
–
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
–
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
–
Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
–
Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
–
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru
–
zadań, które sprawiły uczniom największe trudności.
–
Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
–
Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
–
Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie
odpowiedzi 50 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Instrukcja dla ucznia
A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań:
a) wielokrotnego wyboru.
b) krótkiej odpowiedzi,
2. Odpowiedzi na zadania krótkiej odpowiedzi powinny być jednozdaniowe.
3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.
4. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową.
5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do
zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.
Materiały dla ucznia
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
Spróbuj swoich sił.
Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, na pewno odpowiesz na większość z nich.
POWODZENIA !
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Kalkulacja kosztorysowa robót dekarskich polega na ……………………………………….. .
2. Funkcja planowania kosztorysu określa…………………………………………………….... .
3. E – N > 1, P – K > 1 przedstawione wzory określają ………………………………………... .
4. Funkcja………….......….. kosztorysu dostarcza danych (tak dla inwestora jak i wykonawcy)
5. (……+……+……)…są elementami kosztów bezpośrednich.
6. „Mp” nazywamy kosztami ……………………………….. .
7. „Kz” nazywamy kosztami ………………………………... .
8. Koszty pracy sprzętu określamy symbolem ……………… .
9. Kosztorys to ……………………………………………………………………………...….. .
10. ………………………………….…jest to opracowanie obejmujące wykaz wykonanych robót
dekarskich sporządzony po ich zakończeniu i ujęty w księdze obmiaru.
11. Kosztorys ……………………………...…jest dokumentem zawierającym wyliczenia kwoty
za jaką wykonawca robót dekarskich gotów jest wykonać zamówienie na swoje usługi,
12. Kosztorys ……………………………...…jest dokumentem określającym rzeczywisty zakres
wykonanych robót dekarskich. Z tytułu zwiększonego zakresu wykonanych robót
wykonawcy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
13. Symbolem C
k
określamy………………………………………………..………..………….. .
14. Symbolem C
j
określamy cenę ……………………………………………………………robót
15. VAT jest podatkiem od ……………………………………….……………………………… .
16. Koszty bezpośrednie liczone są od
a) R+S.
b) M+S.
c) M+R.
d) R+M+S.
17. Wzór na cenę kosztorysową
a) C
k
= L * C
j
+ Z.
b) C
k
= L * C
j
+ P
v
c) C
k
= L * C
j
+ S.
d) C
k
= L * C
j
+ M.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
18. Koszty pośrednie przy zastosowaniu wskaźnika kosztów pośrednich ustala się według
formuły
a) K
p
= Wk
p
* (M+S)/100%.
b) K
p
= Wk
p
* (K+S)/100%.
c) K
p
= Wk
p
* (R+S)/100%.
d) K
p
= Wk
p
* (C
j
+S)/100%.
19. Od powierzchni dachu nie odejmujemy nie pokrytych powierzchni do
a) 1 m
2
.
b) 2 m
2
.
c) 3 m
2
.
d) 2,5 m
2
.
20. Współczynnik zwiększający do nakładów robocizny dachów krytych papą stosujemy gdy
dach ma nachylenie większe od
a) 20%.
b) 27%.
c) 30%.
d) 35%.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko …………………………………………………………………………………….
Rozliczanie robót dekarskich
Wpisz brakującą część zdania lub zakreśl poprawna odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16 a
b c
d
17 a
b c
d
18 a
b c
d
19 a
b c
d
20 a
b c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozliczanie robót dekarskich”
Test składa się 20 zadań z luką oraz z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 15,16,17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 10, 11, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 17 zadań z poziomu podstawowego w tym 4 zadań z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry za rozwiązanie 19 zadań z poziomu podstawowego w tym 4 zadań z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna odpowiedź
1. Zinterpretować funkcje kosztorysu
C
PP
możliwość śledzenia
tempa realizacji robót
2.
Określić składniki kosztów
bezpośrednich
A P
koszty robocizny,
materiału i sprzętu
3.
Zinterpretować jednostkowe nakłady
rzeczowe
B P
nakłady rzeczowe
robocizny, materiałów
i sprzętu
4. Rozróżnić przedmiar i obmiar robót
B
P
zestawienie
przewidywanych robót
5.
Wyjaśnić znaczenie znajomości
kosztorysowania
B P
technologii, robót,
przepisów, zasad
kosztorysowania
6.
Zinterpretować znaczenie składnika
kosztów bezpośrednich
C P
„R”
7.
Wyjaśnić elementy składowe kosztów
robocizny
B P
płace, premie, płace
dodatkowe
8.
Zdefiniować składnik kosztów
bezpośrednich
A P
„S”
9.
Wyjaśnić udział w kosztach pracę
sprzętu
A P
kosztorysową cenę
jednostkową, koszty
najmu
10.
Wykonać obliczenia pole powierzchni
dach
A P
linie
ograniczające połacie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
11. Wykonać rozliczania blachy
C
P
m
2
12.
Przewidzieć element składowy
kosztów materiałów
D PP
b
13.
Zanalizować źródło informacji do
kosztorysowania
D PP
d
14. Wykonać rozliczanie materiałów C
P
a
15. Zanalizować formę kosztorysu
D PP
a
16.
Zaplanować wartość kosztów
materiałów
D PP
a
17.
Zastosować właściwą stawkę podatku
VAT
C P
d
18.
Zastosować warunki specjalne w
kosztorysowaniu
D P
d
19.
Rozpoznać symbol dotyczący kosztów
zakupu
A P
d
20.
Rozpoznać wartość współczynnika
zwiększającego do nakładów
robocizny
A P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno
tygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z zasadami
punktowania udzielonych odpowiedzi.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów, jakie
ujęte są w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na
udzielenie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru zadań, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
14. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
15. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie
odpowiedzi 50 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Instrukcja dla ucznia
B. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań:
c) wielokrotnego wyboru.
d) krótkiej odpowiedzi,
2. Odpowiedzi na zadania krótkiej odpowiedzi powinny być jednozdaniowe.
3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.
4. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową.
5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do
zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.
Materiały dla ucznia
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
Spróbuj swoich sił.
Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, na pewno odpowiesz na większość z nich.
POWODZENIA !
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Funkcja kontrolna kosztorysu zapewnia ……………………...……………………………… .
2. Koszty bezpośrednie to……………………………….………………………………………. .
3. Jednostkowe nakłady rzeczowe to …………………………… …………………………….. .
4. Przedmiar robót jest to ……………………………………………………………………….. .
5. Do poprawnego sporządzenia kosztorysu potrzebna jest znajomość ………………………... .
6. ……………jest symbolem określającym godzinową stawkę robocizny.
7. Godzinowa stawka robocizny obejmuje…………………………………………………….... .
8. „S” oznacza koszty pracy…………………………………………………………………….. .
9. Cena jednostkowa maszynogodziny obejmuje ………………………………………………. .
10. Pole powierzchni połaci dachu oblicz się według powierzchni figur geometrycznych
utworzone przez………………………………………………………………………………. .
11. Pokrycie koszy dachowych oblicz się w ……………………………………………………... .
12. Koszty zakupu materiałów określamy symbolem
a) K
m
.
b) K
z
.
c) M
k
.
d) M
z
.
13. KNR oznacza
a) Księga Narzutów.
b) Katalog Norm Robocizny.
c) Katalog Nakładów Robocizny.
d) Katalog Nakładów Rzeczowych.
14. Ilość zużytego materiału na wykonanie obróbek blacharskich obliczamy w
a) m
2
.
b) m.
c) kg.
d) m-g.
15. Strona tytułowa kosztorysu zawiera
a) poziom cen.
b) obmiar robót.
c) przedmiar robót.
d) tabelę wartości elementów scalonych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
16. Przyjmuje się, że koszty zakupów mogą stanowić następującą wartość materiałów
a) 5% - 15%.
b) 15% - 20%.
c) 20% - 30%.
d) 25% - 35%.
17. Do wartości netto materiałów doliczamy podatek VAT w wysokości
a) 3%.
b) 7%.
c) 15%.
d) 22%.
18. Współczynnik zwiększający do nakładów robocizny dachów krytych dachówką stosujemy
gdy dach ma nachylenie większe od
a) 70%.
b) 75%.
c) 80%.
d) 85%.
19. Wskaźnik kosztów zakupu materiałów to
a) Z
k
.
b) K
z
.
c) M
k
.
d) Wk
z
.
20. Współczynnik zwiększający do nakładów robocizny z tytułu większego, określonego
nachylenia dachu krytego dachówką, wynosi
a) 1,05.
b) 1,10.
c) 1,15.
d) 1,20.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko …………………………………………………………………………………….
Rozliczanie robót dekarskich
Wpisz brakującą część zdania lub zakreśl poprawna odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12. a
b c
d
13. a
b c
d
14. a
b c
d
15. a
b c
d
16. a
b c
d
17. a
b c
d
18. a
b c
d
19. a
b c
d
20 a
b c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych, KOWEZ.
Warszawa 2002
2. Frankiewicz D.: Transport, składowanie i magazynowanie materiałów budowlanych.
KOWEZ, Warszawa 2002
3. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami i terminami
z zakresu budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002
4. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się dokumentacją techniczną. KOWEZ,
Warszawa 2002
5. Orłowski J., Sobolewski R., Wójcicki R.: Regulamin kosztorysowania. POLCEN. Warszawa
2002
6. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002
7. Smoktunowicz E.: Kosztorysowanie robót i obiektów budowlanych. POLCEN, Warszawa
2001