background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 
 

 

 
 
 
 
 
Janusz Wojtkiewicz-Lazman 

 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych

 

 

723[04].O1.06 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Robert Wanic 

mgr inŜ. Andrzej Sadkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Marek Olsza 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[04].O1.06 
Stosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

12 

5.1.  Zasada działania urządzeń i maszyn elektrycznych 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Obwód zasilania i rozruchu 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Układy zapłonowe 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Oświetlenie,  urządzenia  kontrolno-sygnalizacyjne  i  wyposaŜenie dodatkowe 

pojazdów samochodowych 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  pojazdów  samochodowych 
723[04].  
 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych 
 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

 

 

 

 

723[04].O1.01 

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej i  ochrony środowiska

 

723[04].O1 

Podstawy mechaniki samochodowej

 

723[04].O1.03 

Konstruowanie elementów maszyn

 

723[04].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną

 

723[04].O1.04 

Wytwarzanie elementów maszyn

 

723[04].O1.05 

Analizowanie obwodów 

elektrycznych

 

723[04].O1.06 

Stosowanie maszyn  

i urządzeń elektrycznych

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się jednostkami układu SI, 

− 

wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu elektrotechniki i elektroniki, 

− 

rozróŜniać  elementy  i  układy  elektryczne  i  elektroniczne  stosowane  w  pojeździe 
samochodowym, 

− 

rozróŜniać źródła i rodzaje prądu elektrycznego, 

− 

rozróŜniać podstawowe elementy obwodu elektrycznego, 

− 

włączać przyrządy pomiarowe w obwód elektryczny, 

− 

dokonywać  pomiaru  podstawowych  wielkości  elektrycznych:  napięcia,  natęŜenia  prądu, 
rezystancji i mocy oraz zinterpretować wyniki, 

− 

obliczać podstawowe wielkości elektryczne,

 

− 

rozróŜniać podstawowe elementy elektroniczne, 

− 

opisywać  działanie  i  określić  zastosowanie  elementów  elektronicznych  w wyposaŜeniu 
elektrycznym pojazdu samochodowego, 

− 

odczytywać symbole elementów elektrycznych i elektronicznych umieszczone na schematach 
i elementach pojazdu samochodowego, 

− 

przewidywać zagroŜenia i ich skutki podczas pracy z prądem elektrycznym, 

− 

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej podczas 
wykonywania pomiarów, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić zjawiska związane z polem magnetycznym i indukcją elektromagnetyczną, 

− 

rozróŜnić rodzaje maszyn elektrycznych i opisać ich budowę i zastosowanie w pojazdach 
samochodowych, 

− 

rozróŜnić  rodzaje  i  typy  odbiorników  elektrycznych  stanowiących  wyposaŜenie  pojazdu 
samochodowego, 

− 

obliczyć moc i energię zuŜywaną przez odbiorniki elektryczne, 

− 

sprawdzić  stan  połączenia osprzętu i urządzeń elektrycznych w obwodach elektrycznych 
pojazdu samochodowego, 

− 

sprawdzić stan techniczny akumulatora, 

− 

wskazać elementy wyposaŜenia elektrycznego pojazdu samochodowego mające wpływ na 
bezpieczeństwo jazdy i wyjaśnić ich działanie, 

− 

określić  wpływ  czynników  zewnętrznych  na  działanie  urządzeń  wyposaŜenia 
elektrycznego, 

− 

przewidzieć  zagroŜenia  i  ich  skutki  podczas  pracy  z  maszynami  i urządzeniami 
elektrycznymi, 

− 

skorzystać z dokumentacji technicznej, 

− 

zastosować zasady bhp obowiązujące na stanowisku pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł: 

Podstawy mechaniki samochodowej 723[04].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie 

maszyn 

urządzeń 

elektrycznych 

723[04].O1.06 

Temat:   Badanie rozruszników pojazdów samochodowych. 

Cel ogólny:  Określanie stan technicznego rozrusznika. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować budowę rozrusznika, 

− 

rozłoŜyć rozrusznik na podzespoły i ponownie zmontować je w całość,  

− 

zweryfikować części rozrusznika, 

− 

wykonać pomiar rezystancji uzwojenia, 

− 

ocenić stan techniczny, 

− 

pozyskać informacje z róŜnych źródeł. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

− 

uczniowie pracują w zespołach 2–3 osobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

stanowisko do składania i rozkładania rozrusznika na podzespoły, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

miernik uniwersalny,  

− 

zestaw pytań prowadzących, 

− 

dokumentacja techniczna rozrusznika. 

 

Zadanie dla ucznia
Wykonaj  demontaŜ  na  podzespoły  rozrusznika  samochodowego.  Na  podstawie  weryfikacji 
elementów  i  odpowiednich pomiarów oceń jego stan techniczny. Podczas prac stosuj zasady 
BHP. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie są zadania obwodu rozruchu? 
2.  Jakie silniki elektryczne stosujemy w rozrusznikach samochodowych? 
3.  Do czego słuŜy mechanizm sprzęgający? 
4.  Z jakich elementów składa się rozrusznik? 
5.  Do czego słuŜy sprzęgło jednokierunkowe? 
6.  Jakie są podstawowe parametry rozrusznika? 
7.  Jakie uszkodzenia rozruszników występują najczęściej? 
8.  Co to jest rezystancja? 
9.  Jak mierzymy rezystancję? 
10.  Na czym polega weryfikacja części? 

 

Faza II. Planowanie 
1.  Jak naleŜy przygotować stanowisko do demontaŜu i montaŜu podzespołów rozrusznika? 
2.  Jakie narzędzia będą niezbędne? 
3.  Jak naleŜy przygotować rozrusznik do rozłoŜenia na podzespoły? 
4.  W jakiej kolejności naleŜy wykonać rozłoŜenia na podzespoły?  
5.  Jakie części naleŜy po demontaŜu zweryfikować? 
6.  Jakie są sposoby weryfikacji części? 
7.  Które elementy rozrusznika są naprawialne? 
8.  Jakie uzwojenia występują w rozruszniku? 
9.  W jaki sposób naleŜy zmierzyć ich rezystancję? 
10.  W jakiej kolejności naleŜy wykonywać złoŜenie rozrusznika? 
11.  W jakiej formie naleŜy dokumentować przebieg ćwiczenia? 

 

Faza III. Ustalenie 
Uczniowie: 
1.  określają sposób przygotowania stanowiska do pracy, 
2.  wyszukują w dostępnych źródłach informacji o badanym rozruszniku,  
3.  określają jakie narzędzia i przyrządy będą niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
4.  pracując  w  zespołach  proponują  rozwiązania  szczegółowe  rozłoŜenia  na  podzespoły 

i ponownego złoŜenia rozrusznika, weryfikacji części, pomiarów i montaŜu, 

5.  konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 

poprawki. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

Faza IV. Wykonanie 
Uczniowie:

 

1.  przygotowują stanowisko zgodnie z zasadami bezpiecznej i ergonomicznej pracy, 
2.  dobierają niezbędne narzędzia i przyrządy, 
3.  dokonują rozłoŜenia rozrusznika na podzespoły i części, 
4.  weryfikują części, 
5.  dokonują pomiaru rezystancji uzwojeń, 
6.  odnotowują uwagi i spostrzeŜenia w zeszycie przedmiotowym, 
7.  dokonują oceny stanu technicznego rozrusznika, 
8.  składają elementy rozrusznika w całość.  

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  przeprowadzonej  weryfikacji  części 

rozrusznika. 

2.  Porównują swoje wnioski na temat stanu technicznego rozrusznika z wynikami ćwiczenia 

innych grup.  

3.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł: 

Podstawy mechaniki samochodowej 723[04].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie 

maszyn 

urządzeń 

elektrycznych 

723[04].O1.06

 

Temat:   Przekaźniki stosowane w samochodach. 

Cel ogólny:  Określanie zastosowania przekaźników w pojazdach samochodowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

opisać budowę przekaźników, 

− 

określić jakie urządzenia są uruchamiane w pojazdach samochodowych za ich pomocą, 

− 

rozpoznać przekaźniki na schematach elektrycznych, 

− 

sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

2–3 osobowe zespoły. 

  

Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

schematy instalacji elektrycznych pojazdów samochodowych,  

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Przebieg zajęć: 

 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  analizy  schematu  instalacji  elektrycznej  przykładowego  pojazdu  określ, 
które odbiorniki w pojeździe są włączane za pomocą przekaźników. 
Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

− 

przeanalizuj schemat otrzymany od nauczyciela, 

− 

odszukaj na schemacie symbole przekaźników, 

− 

określ, które z odbiorników są za ich pośrednictwem włączane, 

− 

zapisz wyniki ćwiczenia w zeszycie przedmiotowym, 

− 

zaprezentuj wynik wykonanego ćwiczenia.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje wyniki ćwiczenia razem z uczniami,  

− 

omawia błędy popełnione w czasie wykonywania ćwiczenia, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 

Praca domowa: 
Znajdź  w  dostępnych  źródłach  informacje  na  temat  zastosowania  przekaźników 
kontaktronowych w układach elektrycznych pojazdów samochodowych. 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Zasada działania urządzeń i maszyn elektrycznych 

 

5.1.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  analizy  schematu  instalacji  elektrycznej  przykładowego  pojazdu  określ, 

które odbiorniki w pojeździe są włączane za pomocą przekaźników. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  zespołach.

 

Schematy  powinny  być  dla wszystkich 

grup  takie  same  lub  o  podobnej  skali  trudności.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 
prezentują swoją pracę. Czas wykonania 30 minut.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien:

 

1)  przeanalizować schemat otrzymany od nauczyciela,  
2)  odnaleźć na schemacie przekaźniki,  
3)  określić, które odbiorniki są za ich pośrednictwem uruchamiane, 
4)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wynik ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wynik wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

schemat instalacji elektrycznej pojazdu samochodowego, 

– 

tekst przewodni, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2. 
 

Dokonaj rozłoŜenia silnika elektrycznego otrzymanego od nauczyciela na podzespoły. Na 

podstawie oznaczeń i budowy wewnętrznej określ, do jakiej grupy silników naleŜy. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  zespołach.  KaŜdy  z  etapów  realizacji  ćwiczenia 

konsultują  z  nauczycielem.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją  pracę. 
Czas wykonania 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości dotyczące klasyfikacji silników elektrycznych i ich budowy, 
2)  poszukać na tabliczce znamionowej odpowiednich oznaczeń, 
3)  wykonać demontaŜ silnika, 
4)  dokonać analizy budowy wewnętrznej, 
5)  zaklasyfikować silnik do odpowiedniej grupy, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

6)  zmontować silnik, 
7)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

badany silnik, 

− 

stanowisko do demontaŜu i montaŜu silnika, 

− 

komplet narzędzi do montaŜu i demontaŜu, 

− 

tekst przewodni. 

 
       

 

 

 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

5.2. Obwód zasilania i rozruchu 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  badań  organoleptycznych  oraz  pomiarów  napięcia  i  gęstości  elektrolitu 

oceń stan techniczny akumulatora. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracując  w  2–3  osobowych  zespołach.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  naleŜy 

uczniom  przedstawić  zasady  bhp  podczas  obsługi  akumulatorów.  Ćwiczenie  powinno  się 
zakończyć wspólnym omówieniem jego wyników. Czas wykonania 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać oględzin akumulatora, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi akumulatorów,  
3)  sprawdzić poziom elektrolitu, 
4)  zmierzyć gęstość elektrolitu, 
5)  zmierzyć napięcie pod obciąŜeniem, 
6)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

akumulator przeznaczony do badania, 

– 

areometr, 

– 

próbnik do akumulatorów. 

 

Ćwiczenie 2 

Sprawdź stan połączeń elementów układu rozruchu pojazdu samochodowego a następnie 

na podstawie prób uruchomienia silnika oceń stan techniczny układu rozruchu.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  zespołach.  Uruchamianie  silnika  powinno  być 

przeprowadzane pod kontrolą nauczyciela. Czas wykonania 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować elementy układu rozruchu w pojeździe samochodowym,  
2)  sprawdzić stan połączeń elektrycznych elementów układu rozruchu, 
3)  wykonać kilka prób uruchomienia silnika, 
4)  dokonać oceny stanu technicznego układu rozruchu, 
5)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

pojazd samochodowy przeznaczony do badania, 

– 

dokumentacja techniczna pojazdu samochodowego. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  demontaŜ  rozrusznika  samochodowego  na  podzespoły.  Na  podstawie 

weryfikacji jego elementów i pomiarów rezystancji uzwojeń oceń jego stan techniczny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  zespołach.  Przy  ocenie  ćwiczenia  naleŜy  zwrócić 

uwagę na porządek na stanowisku pracy, staranność wykonania demontaŜu i montaŜu oraz na 
dobór  narzędzi.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  efekty  swojej  pracy.  Czas 
wykonania 120 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdemontować rozrusznik, 
2)  dokonać oględzin jego elementów, 
3)  znaleźć dane techniczne rozrusznika w dokumentacji technicznej, 
4)  zmierzyć rezystancję uzwojeń w celu stwierdzenia przerw lub zwarć, 
5)  opisać stan techniczny rozrusznika w zeszycie przedmiotowym, 
6)  zmontować ponownie rozrusznik, 
7)  przedstawić wyniki ćwiczenia grupie i nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

badany rozrusznik, 

− 

dane techniczne rozrusznika, 

− 

zestaw narzędzi do montaŜu i demontaŜu, 

− 

zestaw elektrycznych przyrządów pomiarowych. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj demontaŜ alternatora samochodowego na podzespoły. Na podstawie weryfikacji 

elementów, pomiarów rezystancji uzwojeń i zespołu prostownika oceń jego stan techniczny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  zespołach.  Przy  ocenie  ćwiczenia  naleŜy  zwrócić 

uwagę na porządek na stanowisku pracy, staranność wykonania demontaŜu i montaŜu oraz na 
dobór  narzędzi.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  efekty  swojej  pracy.  Czas 
wykonania 120 minut. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zdemontować elementy alternatora, 
2)  dokonać ich oględzin, 
3)  znaleźć dane techniczne alternatora w dokumentacji technicznej, 
4)  zmierzyć  rezystancję  uzwojeń  i  zespołu  prostownika  w  celu  stwierdzenia  przerw  lub 

zwarć, 

5)  opisać stan techniczny alternatora w zeszycie przedmiotowym, 
6)  zmontować ponownie alternator, 
7)  przedstawić wyniki ćwiczenia grupie i nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

badany alternator, 

− 

dane techniczne alternatora, 

− 

zestaw narzędzi do montaŜu i demontaŜu, 

− 

zestaw elektrycznych przyrządów pomiarowych. 

 
 

 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

5.3. Układy zapłonowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  zidentyfikuj  w  pojeździe  elementy  klasycznego 

układu zapłonowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
 
Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  zespołach,  konsultują  kolejne  etapy  ćwiczenia 

z nauczycielem. Przy pracach z układami zapłonowymi naleŜy zwrócić szczególna uwagę na 
przepisy  bhp.  Oględziny  układu  zapłonowego  musza  odbywać  się  przy  wyłączonej  stacyjce 
lub odłączonym zasilaniu Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas 
wykonania 45 minut.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  układu  zapłonowego  zawartego  w  dokumentacji  technicznej 

pojazdu, 

2)  rozpoznać rozmieszczenie poszczególnych elementów układu zapłonowego w pojeździe, 
3)  dokonać oceny ćwiczenia wspólnie z nauczycielem, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

  Środki dydaktyczne:

 

– 

badany pojazd, 

– 

dokumentacja techniczna pojazdu. 

 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  oględzin  i  odpowiednich  pomiarów  oceń  stan  techniczny  układu 

zapłonowego. 

  

  

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  parach,  konsultują  kolejne  etapy  ćwiczenia  z  nauczycielem.

 

Przy 

pracach  z  układami  zapłonowymi  naleŜy  zwrócić  szczególna  uwagę  na  przepisy  bhp. 
Oględziny układu zapłonowego musza odbywać się przy wyłączonej stacyjce lub odłączonym 
zasilaniu.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją  pracę.  Czas  wykonania 
45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

1)  wyłączyć zapłon albo odłączyć zasilanie, 
2)  dokonać  oględzin  elementów  układu  zapłonowego  zwracając  uwagę  na  uszkodzenia 

mechaniczne (pęknięcia, otarcia),  

3)  sprawdzić czy zaciski i połączenia nie są obluzowane, skorodowane lub zawilgocone, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

4)  sprawdzić czy styki rozdzielacza zapłonu nie są wypalone, 
5)  zmierzyć  rezystancję  poszczególnych  elementów  układu  zapłonowego  i  porównać 

z danymi  producenta.  Uwaga:  nie  badamy  rezystancji czujnika Halla, poniewaŜ moŜe to 
doprowadzić do jego zniszczenia, 

6)  przedstawić wyniki ćwiczenia nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

  Środki dydaktyczne:

 

– 

pojazd przeznaczony do badania, 

– 

dokumentacja techniczna pojazdu, 

– 

miernik uniwersalny, 

– 

tekst przewodni. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu za pomocą lampy stroboskopowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  parach,  konsultują  kolejne  etapy  ćwiczenia  z  nauczycielem. 

Podczas  prac  z  uruchomionym  silnikiem  naleŜy  zachować  szczególna  ostroŜność.  Po 
zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi lampy stroboskopowej, 
2)  zapoznać się z dokumentacja techniczną pojazdu, 
3)  podłączyć lampę zgodnie z instrukcja obsługi, 
4)  wyregulować kąt wyprzedzenia zapłonu zgodnie z wytycznymi dokumentacji technicznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

  Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja techniczna badanego pojazdu, 

– 

zestaw narzędzi, 

– 

lampa stroboskopowa, 

– 

tekst przewodni. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

5.4.  Oświetlenie, urządzenia kontrolno-sygnalizacyjne i wyposaŜenie 

dodatkowe pojazdów samochodowych 

 
5.4.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Kierowca  po  zakończeniu  jazdy  przez  nieuwagę  zostawił  w  pojeździe  włączone  światła 

mijania.  Oblicz,  jaki  prąd  jest  pobierany  z  akumulatora przez Ŝarówki oświetlenia. Po jakim 
czasie akumulator ulegnie rozładowaniu? 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien powtórzyć z uczniami 

podstawowe wiadomości o parametrach prądu stałego. Uczniowie pracują w 2–3 osobowych 
zespołach. Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości dotyczące parametrów prądu stałego, 
2)  ustalić na podstawie dokumentacji technicznej pojazdu jaka moc będzie pobierana przez 

Ŝ

arówki oświetlenia, 

3)  obliczyć prąd pobierany z akumulatora, 
4)  znaleźć wartość pojemności akumulatora stosowanego w pojeździe, 
5)  obliczyć czas wyładowania akumulatora, 
6)  przedstawić wyniki ćwiczenia, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia wspólnie z nauczycielem. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  dokumentacja pojazdu. 

 

Ćwiczenie 2 

Zmierz rezystancję ogrzewanej tylnej szyby pojazdu samochodowego zimnej a następnie 

po nagrzaniu. Porównaj wyniki. Jakiego typu elementem jest materiał oporowy tylnej szyby? 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel,  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Uczniowie pracują w 2–3 osobowych zespołach. Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie zasady posługiwania się miernikiem uniwersalnym, 
2)  zmierzyć rezystancję zimnej szyby, 
3)  zmierzyć rezystancję szyby po nagrzaniu, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

4)  zanotować w zeszycie przedmiotowym wyniki pomiarów, 
5)  zinterpretować wyniki ćwiczenia, 
6)  przedstawić wyniki ćwiczenia nauczycielowi i grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

treść ćwiczenia, 

– 

miernik uniwersalny, 

– 

pojazd z ogrzewaną tylna szybą, 

 

Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  przykładowego  pojazdu  samochodowego  określ, 

jakie układy poprawiające bezpieczeństwo i komfort jazdy zostały w nim zastosowane. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel,  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  zespołach.  Czas 
wykonania 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacja techniczną pojazdu, 
2)  określić jakie zastosowano w nim układy poprawiające bezpieczeństwo, 
3)  określić jakie zastosowano w nim układy poprawiające komfort jazdy, 
3)  przedstawić wyniki ćwiczenia, 
4)  wspólnie z nauczycielem dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja techniczna pojazdu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  maszyn 
i urządzeń elektrycznych”
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. c, 3. a, 4. a, 5. b, 6. b, 7. b, 8. a, 9. a, 10. c, 11. d, 

12. c, 13. c, 14. a, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategori

a celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Określić  właściwości  magnesów 

stałych. 

2.  Sklasyfikować 

materiały 

pod 

względem 

właściwości 

magnetycznych. 

P

 

3.  Scharakteryzować 

zjawisko 

jndukcji magnetycznej. 

P

 

4.  Określić 

zastosowanie 

silników 

prądu stałego w pojazdach. 

5.  Scharakteryzować 

budowę 

akumulatora samochodowego 

P

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

6.  Określić 

skład 

chemiczny 

elektrolitu akumulatorów 

P

 

7.  Określić zasadę działania regulatora 

napięcia stosowanego w alternatorze 

P

 

8.  Określić zastosowanie czujników 

w pojazdach samochodowych

 

P

 

9.  Scharakteryzować zabezpieczenia 

obwodów elektrycznych pojazdu 
przed przeciąŜeniem

 

P

 

10. Określić zadania układu ABS 

P

 

11. Scharakteryzować 

budowę 

klasycznego układu zapłonowego 

P

 

12. Określić 

zastosowanie 

lampy 

stroboskopowej 

P

 

13. Określić 

rolę 

czujnika 

Halla 

w układzie zapłonowym 

14. Scharakteryzować 

podstawowe 

parametry układu zapłonowego 

15. Rozpoznać urządzenia wyposaŜenia 

dodatkowego 

16. Opisać 

zjawiska 

związane 

z oddziaływaniem pól magnetycznych 

PP 

17. Określić 

sposoby 

regulacji 

prędkości 

obrotowej 

silników 

elektrycznych 

PP 

18. Rozpoznać symbole elektryczne 

PP 

19. Odczytać schematy elektryczne 

PP 

20. Obliczyć moc prądu stałego 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Bieguny magnetyczne N i S magnesu stałego 

a)  moŜna rozdzielić przez przecięcie magnesu. 
b)  moŜna rozdzielić przez odpowiednie przemagnesowanie. 
c)  są nierozdzielne i zawsze występują parami. 
d)  moŜna oddzielić od siebie przepuszczając przez magnes prąd elektryczny. 

 

2.  Do ciał ferromagnetycznych zaliczamy 

a)  wodę. 
b)  aluminium. 
c)  Ŝelazo. 
d)  cynk. 

 

3.  Na zjawisku indukcji magnetycznej opiera się działanie 

a)  prądnicy. 
b)  kondensatora. 
c)  rezystora . 
d)  tranzystora. 

 

4.  Jako rozrusznik w pojazdach samochodowych jest uŜywany silnik 

a)  szeregowy. 
b)  bocznikowy. 
c)  krokowy. 
d)  indukcyjny. 

 

5.  Ogniwa w akumulatorach 

a)  połączone są ze sobą równolegle. 
b)  połączone są ze sobą szeregowo. 
c)  są łączone naprzemiennie szeregowo i równolegle. 
d)  nie są ze sobą połączone. 

 

6.  W typowych akumulatorach pojazdów samochodowych elektrolitem jest 

a)  stęŜony kwas siarkowy. 
b)  roztwór wodny kwasu siarkowego. 
c)  roztwór wodny kwasu solnego. 
d)  roztwór wodny kwasu solnego i siarkowego.  

 

7.  Regulacja napięcia alternatora polega na 

a)  wyłączeniu  diod  półprzewodnikowych  przy  wyŜszych  prędkościach  obrotowych 

silnika. 

b)  zmianie natęŜenia prądu wzbudzenia. 
c)  zmianie oporu uzwojenia twornika. 
d)  odłączenia szczotek od pierścieni ślizgowych przy zbyt duŜym napięciu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

8.  ObciąŜenie silnika jest mierzone przez czujnik 

a)  podciśnienia. 
b)  prędkości obrotowej wału korbowego. 
c)  prędkości wałka rozrządu. 
d)  ciśnienia oleju. 

 

9.  W  celu  zabezpieczenia  obwodów  elektrycznych  przed  przeciąŜeniami  w  pojazdach 

samochodowych stosuje się 
a)  bezpieczniki topikowe włączone w układ szeregowo. 
b)  bezpieczniki topikowe włączone w układ równolegle. 
c)  przekaźniki włączone w układ szeregowo. 
d)  kontaktrony włączone w układ równolegle. 

 
10.  Układ ABS zapobiega 

a)  poślizgowi podczas gwałtownego ruszania pojazdu. 
b)  obracaniu się pojazdu wokół własnej osi. 
c)  blokowaniu kół pojazdu podczas gwałtownego hamowania. 
d)  kołysaniu pojazdu podczas gwałtownych skrętów. 

 

11.  Do obwodu pierwotnego w klasycznym układzie zapłonowym nie naleŜy 

a)  kondensator. 
b)  uzwojenie pierwotne cewki. 
c)  przerywacz. 
d)  rozdzielacz zapłonu. 

 

12.  Lampa stroboskopowa słuŜy do 

a)  pomiaru napięcia w obwodzie wtórnym cewki zapłonowej. 
b)  oświetlenia wnętrza pojazdu. 
c)  regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu. 
d)  sprawdzenia działania świec zapłonowych 

 

13.  Czujnik Halla stosuje się do 

a)  określenia temperatury silnika. 
b)  pomiaru ciśnienia oleju. 
c)  sterowania układem zapłonowym 
d)  wykrywania spalania stukowego. 

 

14.  Kąt wyprzedzenia zapłonu wynosi około 

a)  8

°

b)  20

°

c)  30

°

d)  90

°

 

15.  Tempomat jest urządzeniem słuŜącym do 

a)  pomiaru odległości od przeszkody podczas parkowania. 
b)  regulacji prędkości jazdy. 
c)  wspomagania układu kierowniczego. 
d)  sterowania automatycznych skrzynek biegów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

16.  WskaŜ zdanie prawdziwe 

a)  w  przewodniku,  przez  który  płynie  prąd  elektryczny  linie  pola  magnetycznego 

przybierają  kształt  okręgów  prostopadłych  do  przewodu  a  ich  zwrot  określa  reguła 
ś

ruby prawoskrętnej. 

b)  w  przewodniku,  przez  który  płynie  prąd  elektryczny  linie  pola  magnetycznego 

przybierają kształt paraboli a ich zwrot określa reguła śruby prawoskrętnej. 

c)  w  przewodniku,  przez  który  płynie  prąd  elektryczny  linie  pola  magnetycznego 

przybierają  kształt  okręgów  prostopadłych  do  przewodu  a  ich  zwrot  określa  reguła 
ś

ruby lewoskrętnej. 

d)  w  przewodniku,  przez  który  płynie  prąd  elektryczny  linie  pola  magnetycznego 

przybierają  kształt  łuków  prostopadłych  do  przewodu  a  ich  zwrot  określa  reguła 
ś

ruby lewoskrętnej. 

 
17.  Regulacja prędkości obrotowej w silnikach indukcyjnych odbywa się przez zmianę 

a)  napięcia zasilającego. 
b)  częstotliwości prądu zasilającego. 
c)  natęŜenia prądu zasilajacego. 
d)  oporności uzwojenia stojana. 

 

18.  Przedstawiony na rysunku symbol oznacza 

a)  transformator. 
b)  przekaźnik. 
c)  cewkę zapłonową. 
d)  magnes trwały. 

 

 

19.  Przedstawiony na rysunku schemat przedstawia 

a)  prądnicę samowzbudną prądu stałego. 
b)  alternator samowzbudny. 
c)  alternator obcowzbudny. 
d)  prądnicę obcowzbudną prądu stałego. 

 

 

20.  JeŜeli  prąd  płynący  przez  odbiornik  prądu  stałego  wynosi  10 A  a  napięcie  12  V  to  moc 

elektryczna odbiornika wynosi 
a)  1,2 W. 
b)  120 W. 
c)  22 W. 
d)  8,4 W. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Stosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  maszyn 
i urządzeń elektrycznych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy

 

wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 

oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. a, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. a, 11. c, 

12. d, 13. d, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b, 18. d, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Zbadać  właściwości  magnetyczne  ciał 

stałych 

2.    Sklasyfikować  materiały  pod  względem 

właściwości magnetycznych 

3.    Opisać działanie transformatora. 

4.    Scharakteryzować  właściwości  silników 

elektrycznych 

5.    Scharakteryzować 

proces 

ładowania 

akumulatora 

6.    Opisać proces rozładowania akumulatora 

7.    Scharakteryzować układ prostowniczy 

alternatora

 

P

 

8.    Określić funkcję elementów układu 

zapłonowego 

P

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

9.    Opisać 

zasadę 

działania 

układu 

zapłonowego 

10.    Określić  rolę  regulatorów  przyspieszenia 

zapłonu 

11.    Określić zastosowanie czujników 

w elektronicznych układach zapłonowych 

12.    Określić  parametry  mające  wpływ  na 

wartość kąta wyprzedzenia zapłonu 

13.    Scharakteryzować 

rodzaje 

oświetlenia 

zewnętrznego pojazdu samochodowego 

14.    Określić funkcję układu ASR 

15.    Scharakteryzować budowę alternatora 

16.    Opisać oddziaływania pól magnetycznych  

PP 

17.    RozróŜnić  czujniki  stosowane  w  układach 

zapłonowych 

PP 

18.    Scharakteryzować 

budowę 

układu 

sprzęgającego rozrusznika  

PP 

19.    Scharakteryzować wyposaŜenie dodatkowe 

pojazdów samochodowych  

PP 

20.    Rozpoznać 

sygnały 

wysyłane 

przez 

czujniki 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Obraz linii pola magnetycznego moŜna uzyskać rozsypując na kartce papieru 

a)  ziarenka kwarcu. 
b)  opiłki stalowe. 
c)  pokruszone szkło. 
d)  włókna bawełniane. 

 

2.  Do materiałów diamagnetycznych zaliczamy 

a)  wodę. 
b)  platynę. 
c)  Ŝelazo. 
d)  kobalt. 

 

3.  Zasada działania transformatora jest wykorzystywana w 

a)  przerywaczu. 
b)  rozdzielaczu zapłonu. 
c)  świecy zapłonowej. 
d)  cewce zapłonowej. 

 

4.  Niebezpieczeństwo rozbiegania się silnika dotyczy 

a)  silników szeregowych prądu stałego. 
b)  silników indukcyjnych. 
c)  silników krokowych. 
d)  wszystkich silników. 

 

5.  Podczas ładowania akumulatora gęstość elektrolitu 

a)  rośnie. 
b)  maleje. 
c)  utrzymuje się na stałym poziomie. 
d)  początkowo rośnie a następnie maleje. 

 

6.  Jako graniczną wartość napięcia napięcie mierzonego na jednym ogniwie dla akumulatora 

całkowicie rozładowanego przyjmuje się 
a)  0 V. 
b)  1 V. 
c)  1,75 V. 
d)  2 V. 

 

7.  Ilość diod półprzewodnikowych w alternatorze obcowzbudnym wynosi 

a)  3. 
b)  6. 
c)  9. 
d)  12. 

 

8.  Rozdzielacz zapłonu słuŜy do 

a)  dostarczania wysokiego napięcia na świece poszczególnych cylindrów. 
b)  rozdzielania obwodu wysokiego i niskiego napięcia w cewce zapłonowej. 
c)  rozdzielania sygnału otrzymanego z czujnika Halla. 
d)  zwiększania napięcia w obwodzie wtórnym układu zapłonowego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

9.  Układ zapłonowy powinien podać iskrę na świecę 

a)  gdy tłok znajduje się przed górnym zwrotnym połoŜeniem. 
b)  w momencie osiągnięcia przez tłok górnego zwrotnego połoŜenia. 
c)  gdy tłok znajduje się przed dolnym zwrotnym połoŜeniem. 
d)  w momencie osiągnięcia przez tłok dolnego zwrotnego połoŜenia. 

 

10.  Odśrodkowy regulator kąta wyprzedzenia zapłonu 

a)  przyspiesza zapłon wraz ze zwiększaniem się prędkości obrotowej silnika. 
b)  opóźnia zapłon wraz ze zwiększaniem się prędkości obrotowej silnika. 
c)  przyspiesza zapłon wraz z rosnącym obciąŜeniem silnika. 
d)  opóźnia zapłon wraz z rosnącym obciąŜeniem silnika.. 

 

11.  Czujnik NTC słuŜy w silniku do pomiaru 

a)  prędkości obrotowej. 
b)  ciśnienia oleju.  
c)  temperatury cieczy chłodzącej. 
d)  poziomu płynów eksploatacyjnych. 

 

12.  Elektroniczne układy zapłonowe wykorzystują do określenia kąta wyprzedzenia zapłonu 

a)  tylko  sygnały  z  czujnika  podciśnienia  i  czujnika  prędkości  obrotowej  wału 

korbowego. 

b)  tylko sygnał z czujnika spalania stukowego. 
c)  tylko sygnał z czujnika temperatury silnika. 
d)  sygnały z czujnika prędkości obrotowej, czujnika podciśnienia, czujnika spalania 

stukowego oraz czujnika temperatury silnika. 

 

13.  W lampach ksenonowych źródłem światła 

a)  są Ŝarówki jednowłóknowe. 
b)  są Ŝarówki dwuwłóknowe. 
c)  są Ŝarówki halogenowe specjalnej konstrukcji. 
d)  jest łuk elektryczny powstający pomiędzy specjalnymi elektrodami. 

 

14.  Układ ASR 

a)  zapobiega blokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania. 
b)  zwiększa moc silnika. 
c)  uruchamia poduszki gazowe podczas kolizji. 
d)  zapobiega ślizganiu się kół podczas przyspieszania. 

 

15.  W alternatorach uzwojenie wzbudzenia 

a)  znajduje się na stojanie. 
b)  znajduje się na wirniku. 
c)  jest połączone w trójkąt  
d)  jest połączone w gwiazdę 

 

16.  Wartość  siły  wzajemnego  oddziaływania  pól  magnetycznych  przewodnika,  przez  który 

płynie prąd i magnesu zaleŜy od 
a)  natęŜenia prądu i długości przewodnika. 
b)  napięcia i długości przewodnika. 
c)  natęŜenia prądu i średnicy przewodu. 
d)  napięcia i natęŜenia prądu oraz średnicy przewodnika. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

17.  Przedstawiony na rysunku element to 

a)  czujnik Halla. 
b)  czujnik indukcyjny. 
c)  rozdzielacz zapłonu. 
d)  kontaktron. 

 

 

18.  Sprzęgło jednokierunkowe rozrusznika 

a)  słuŜy do zazębiania zębnika z kołem zamachowym. 
b)  wspomaga pracę wyłącznika elektromagnetycznego. 
c)  zabezpiecza rozrusznik przed rozbieganiem się. 
d)  uniemoŜliwia  przekazywanie  momentu  obrotowego  z  wału  korbowego  silnika  na 

wirnik rozrusznika. 

 

19.  Ustal zdanie prawdziwe 

a)  w  pojazdach  wyposaŜonych  w  poduszki  gazowe  nie  stosuje  się  napinaczy  pasów 

bezpieczeństwa. 

b)  czas napełnienia się poduszki gazowej wynosi 0,5 sekundy. 
c)  w  pojazdach  samochodowych  nie  stosuje  się  elektrycznego  wspomagania  układu 

kierowniczego. 

d)  do  mierzenia  poziomu  płynów  eksploatacyjnych  we  współczesnych  pojazdach 

stosuje się przekaźniki kontaktronowe.  

 

20.  Sygnał przedstawiony na rysunku pochodzi z 

a)  czujnika indukcyjnego. 
b)  czujnika podciśnienia. 
c)  czujnika Halla. 
d)  czujnika spalania stukowego. 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Stosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35

7. LITERATURA 

 

1.  Herner  A.,  Riehl  H.:  Elektrotechnika  i  elektronika  w  pojazdach  samochodowych. 

Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, Warszawa 2004 

2.  Kozłowski  M.  (red.):  Mechanik  pojazdów  samochodowych.  Budowa  i  eksploatacja 

pojazdów cz. II. Działanie zespołów i podzespołów. Vogel Publishing, Wrocław 2001 

3.  Kurdziel R.: Elektrotechnika dla ZSZ cz. I i II. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Nowicki J.: Podstawy elektrotechniki i elektroniki dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1999 
5.  Ocioszyński  J.:  Elektrotechnika  i  elektronika  pojazdów  samochodowych.  Wydawnictwo 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996 

6.  Orlik W.: Egzamin kwalifikacyjny elektryka. Wydawnictwo „KaBe” S.C. Krosno 1999 
7.  Sokolik J.: Elektrotechnika samochodowa. WSiP, Warszawa 1995 
8.  Stein Z.: Maszyny elektryczne dla zasadniczej szkoły. WSiP, Warszawa 1995 
9.  Tokarz  K.  (red):  Mechanik  pojazdów  samochodowych.  Techniczne  podstawy  zawodu 

cz. II. Mechanika praktyczna i elektrotechnika. Vogel Publishing, Wrocław 1998 

10.  www.elektroda.pl 
 
Literatura metodyczna

 

1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998