„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Agnieszka Rozwadowska
Organizacja pracy biurowej
341[02].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Alicja Musioł
mgr Renata Zmysłowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska
Konsultacja:
mgr Andrzej Zych
Korekta:
mgr Joanna Fundowicz
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[02].Z1.02
Wykonywanie prac biurowych zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
technik ekonomista.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze lekcji
6
5. Ćwiczenia
9
5.1. Biuro w strukturze organizacyjnej
5.1.1. Ćwiczenia
5.1.2. Sprawdzian postępów
9
9
9
5.2. Informacja w pracy biurowej
5.2.1. Ćwiczenia
5.2.2. Sprawdzian postępów
10
10
10
5.3. Instrukcja kancelaryjna
5.3.1. Ćwiczenia
5.3.2. Sprawdzian postępów
11
11
11
5.4. Łączność organizacyjna
5.4.1. Ćwiczenia
5.4.2. Sprawdzian postępów
12
12
13
5.5. Korespondencja w sprawach osobowych, finansowych, z kontrahentami
przedsiębiorstwa, instytucjami finansowymi, organami administracji
rządowej i samorządu terytorialnego
5.5.1. Ćwiczenia
5.5.2. Sprawdzian postępów
14
14
15
5.6. Dokumenty informacyjne
5.6.1. Ćwiczenia
5.6.2. Sprawdzian postępów
16
16
16
5.7. Pisma handlowe
5.7.1. Ćwiczenia
5.7.2. Sprawdzian postępów
17
17
18
5.8. Dokumenty oferty pracy
5.8.1. Ćwiczenia
5.8.2. Sprawdzian postępów
19
19
19
5.9. Wizerunek pracownika biurowego
5.9.1. Ćwiczenia
5.9.2. Sprawdzian postępów
20
20
20
5.10. Organizacja stanowiska pracy
5.10.1. Ćwiczenia
5.10.2. Sprawdzian postępów
21
21
22
5.11. Środki techniczne pracy biurowej
5.11.1. Ćwiczenia
5.11.2 Sprawdzian postępów
23
23
25
6.
Ewaluacja osiągnięć uczniów
26
7.
Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik ekonomista.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby mógł korzystać z poradnika,
− cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.
W podrozdziałach Poradnika dla ucznia pt. Materiał nauczania treści kształcenia zostały
omówione w sposób ogólny. Treści dotyczące elementów składowych i zasad redagowania
pism bardziej szczegółowo omówiono w poradniku do jednostki modułowej 341[01]O1.03
Wykonywanie prac biurowych.
Podany zasób wiadomości powinien być wystarczający do osiągnięcia celów kształcenia
niniejszej jednostki modułowej. Można zachęcić ucznia do rozszerzenia wiadomości
o wskazaną literaturę.
Umiejętności kształtowane podczas pracy z poradnikiem będą doskonalone podczas
realizacji programów innych jednostek modułowych.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodami praktycznymi
z
szerokim zastosowaniem metody tekstu przewodniego oraz ćwiczeń praktycznych
poprzedzonych pokazem.
Metody podające mogą być wykorzystane w pierwszej fazie realizacji jednostki
modułowej przy omawianiu np. bezpieczeństwa i higieny pracy czy wymagań ergonomii.
Zajęcia dydaktyczne powinny być prowadzone w pracowni symulacyjnej wyposażonej
w nowoczesny sprzęt biurowy i środki łączności w grupach nie większych niż 16 osób.
Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybierać określone
ćwiczenia. Może je przeprowadzić zgodnie z podanymi wskazówkami lub według własnych
pomysłów. Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje, w poradniku
zamieszczono tylko dwa przykładowe scenariusze lekcji. Ćwiczenia zawarte w poradniku
uczniowie powinni wykonywać indywidualnie.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu
swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziałach Sprawdzian postępów.
Według tego samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności ucznia.
Informacji dotyczącej zakresu i poziomu realizacji celów kształcenia danej jednostki
modułowej dostarczyć powinny w szczególności obserwacje pracy uczniów podczas
wykonywania ćwiczeń, ocena prac wykonywanych przez uczniów indywidualnie i grupowo.
Można również skorzystać z propozycji narzędzi pomiaru dydaktycznego zamieszczonych
w Poradniku dla nauczyciela opracowanych do przeprowadzenia sprawdzianu po realizacji całej
jednostki modułowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi oraz pojęciami z zakresu
prawa,
− posługiwać się podstawową terminologią z zakresu technologii informacyjnej,
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− korzystać z technologii informacyjnej,
− określać stanowiska pracy biurowej,
− wykonywać prace biurowe zgodnie z zasadami bhp,
− obsługiwać biurowe urządzenia techniczne,
− sporządzać pisma w różnych układach graficznych,
− przedstawiać ogólne zasady redagowania pism,
− sporządzać pisma metodą mnemotechniczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
– określić znaczenie pracy biurowej w przedsiębiorstwie,
– przedstawić typowe czynności wykonywane na stanowisku sekretarki,
– scharakteryzować rolę biura w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa,
– określić rolę informacji w pracy biurowej,
– przedstawić charakterystyczne cechy informacji użytecznej,
– określić kierunki przepływu informacji,
– określić strukturę informacji,
– wyjaśnić pojęcie instrukcji kancelaryjnej,
– przedstawić zagadnienia regulowane instrukcją kancelaryjną,
– scharakteryzować elementy składowe instrukcji kancelaryjnej,
– podać definicję systemu kancelaryjnego,
– przedstawić rodzaje systemów kancelaryjnych,
– scharakteryzować systemy kancelaryjne,
– podać definicję narady,
– podać przykłady zebrań,
– zdefiniować zebranie,
– określić obowiązki sekretarki podczas organizacji narad, zebrań,
– przedstawić cechy dobrze sformułowanego pisma,
– podać rodzaje pism,
– przedstawić typy blankietów korespondencyjnych,
– omówić układ pisma w stylu polskim,
– omówić układ pisma w stylu zachodnioeuropejskim,
– określić zasady adresowania kopert,
– posłużyć się edytorem tekstu przy sporządzaniu korespondencji,
– prowadzić korespondencję w sprawach osobowych i finansowych,
– prowadzić korespondencję z kontrahentami oraz instytucjami finansowymi,
– prowadzić korespondencję z organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego,
– określić istotę i elementy składowe protokołu,
– sporządzić protokół,
– scharakteryzować pisma informacyjne,
– sporządzić pisma informacyjne,
– określić istotę pism handlowych,
– scharakteryzować typowe pisma handlowe,
– sporządzić typowe pisma handlowe,
– przedstawić elementy składowe curriculum vitae i listu motywacyjnego,
– skonstruować curriculum vitae i list motywacyjny,
– określić wizerunek pracownika biurowego,
– zorganizować stanowisko pracy do realizacji typowych prac biurowych zgodnie
z zasadami ergonomii,
– podać podstawowe wyposażenie sekretariatu,
– wykorzystać w pracy środki techniczne i materiały biurowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Temat: Wizerunek
pracownika biurowego
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− określić wizerunek pracownika biurowego,
− omówić elementy składające się na wygląd zewnętrzny sekretarki,
− nazwać kryteria doboru makijażu, fryzury do okoliczności i charakteru pracy,
− dobrać biżuterię do stroju i charakteru pracy,
− zilustrować strój sekretarki,
− zaprezentować własne zdanie,
− przekonać do swoich poglądów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
debata.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
−
kartki papieru,
−
taśma, nożyczki.
Czas trwania:
45 minut.
Uczestnicy:
uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Uświadomienie celów zajęć.
3. Plan zajęć:
a)
nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy losowo lub uczniowie mogą sami się dobrać,
b)
nauczyciel podaje temat debaty: „Czy wygląd zewnętrzny sekretarki jest ważny?”
c)
wyznacza, która grupa jest za, a która przeciw,
d)
ustala czas na przygotowanie argumentów – uczniowie mogą je zapisywać na
kartkach i przypinać na tablicy,
e)
grupy otrzymują głos na przemian trzykrotnie,
f)
nauczyciel daje sygnał do rozpoczęcia debaty, udziela głosu oraz mierzy czas,
g)
podsumowanie lekcji: nauczyciel prosi aby każda z grup spróbowała znaleźć wśród
argumentów grupy przeciwnej chociaż jeden argument, który mogłaby
zaakceptować.
4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów, ocena ich aktywności, pracy w zespole i prezentacji
własnego zdania, doboru argumentów.
5. Pożegnanie uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Scenariusz zajęć 2
Temat: Instrukcja kancelaryjna
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− określić pojęcie instrukcji kancelaryjnej,
− przedstawić zagadnienia regulowane instrukcją kancelaryjną,
− scharakteryzować elementy składowe instrukcji kancelaryjnej,
− zdefiniować pojęcie systemu kancelaryjnego,
− przedstawić rodzaje systemów kancelaryjnych,
− scharakteryzować system kancelaryjny dziennikowy,
− scharakteryzować system kancelaryjny bezdziennikowy,
− omówić system rejestracji komputerowej.
Metody nauczania–uczenia się:
−
miniwykład,
−
metoda jigsaw,
−
dyskusja podsumowująca.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach.
Czas trwania:
90 minut.
Uczestnicy:
uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Uświadomienie celów zajęć.
3. Plan zajęć:
a) wprowadzenie:
− nauczyciel definiuje pojęcie instrukcji kancelaryjnej oraz systemu kancelaryjnego.
b) praca w grupach:
− uczniowie zostają podzieleni na cztery grupy domowe (asy, króle..) i cztery grupy
eksperckie (piki, caro...), podziału dokonujemy rozdając karty;
− każda grupa ekspercka otrzymuje do zapoznania się jedną kategorię:
I grupa – opis instrukcji kancelaryjnej,
II grupa – opis systemu kancelaryjnego dziennikowego,
III grupa – opis systemu kancelaryjnego bezdziennikowego,
IV grupa – opis sytemu rejestracji komputerowej.
− następnie eksperci ze swoimi materiałami spotykają się w grupach domowych. Każdy
z ekspertów opowiada reszcie grupy o danej kategorii.
c) podsumowanie lekcji:
− nauczyciel wspólnie z klasą dokonuje podsumowania, przypominając najbardziej
istotne i charakterystyczne cechy omawianych systemów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności poprzez:
− obserwację pracy uczniów w poszczególnych grupach z uwzględnieniem umiejętności
analizowania nowego tematu i przekazywania zdobytej wiedzy koleżankom i kolegom
oraz umiejętności pracy w różnych zespołach i w różnym charakterze,
− obserwację aktywności uczniów podczas podsumowania tematu.
5. Pożegnanie uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Biuro w strukturze organizacyjnej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj pięć czynników przemawiających za tym, aby uznać pracę biurową za
niezwykle ważną w firmie.
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie najlepiej przeprowadzić w grupach trzyosobowych, podziału nauczyciel może
dokonać, rozdając piłeczki w trzech kolorach, każdy kolor utworzy jedną grupę,
− nauczyciel powinien nadzorować zgodność przypinania kartek z hierarchią podaną
w ćwiczeniu,
− wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez uczniów swoich propozycji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z dostępnej literatury podać, pięć czynników podkreślających znaczenie
sekretariatu w firmie,
2) pogrupować te czynniki w hierarchii od najbardziej do najmniej istotnych,
3) zapisać wybrane czynniki na kolorowych kartkach: czerwonych, pomarańczowych,
żółtych, zielonych, niebieskich i przypiąć na tablicy według wzoru:
− kartka czerwona – czynniki najbardziej istotne
− karteczka pomarańczowa – czynniki, które stawiasz na miejscu drugim,
4) przypiąć karteczki na tablicy,
5) omówić schemat z pomocą nauczyciela.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– kartki w pięciu kolorach, pisaki, masa mocująca,
– literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić znaczenie pracy biurowej w przedsiębiorstwie,
2) przedstawić typowe czynności wykonywane na stanowisku sekretarki,
3) scharakteryzować rolę biura w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5.2. Informacja w pracy biurowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij zdania:
A.
Informacja jest głównym .................................. i ............................... pracy biurowej.
B.
................................. często określa się mianem ................................ informacji, bo
przecież nigdzie indziej z taką częstotliwością nie przetwarza się informacji.
C.
Informacje zdobywa się bezpośrednio w danym biurze albo wykorzystuje się
wyspecjalizowane firmy np. ................................... lub .....................................
D.
Informacja to ............................ o procesach, czynnościach i zjawiskach zachodzących
w danej rzeczywistości.
E.
Żadne biuro nie jest w stanie istnieć bez .......................................................
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie do wykonania indywidualnie,
− po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel powinien sprawdzić poprawność wykonania
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie zdania,
2) wykropkowane pola uzupełnić.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– ćwiczenie,
– literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) zdefiniować pojęcie informacji,
2) określić znaczenie informacji w pracy biurowej,
3) scharakteryzować informację użyteczną,
4) określić kierunki przepływu informacji,
5) określić strukturę informacji,
6) nazwać źródła informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.3. Instrukcja kancelaryjna
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustal wewnętrzny obieg informacji:
rząd I – w systemie dziennikowym,
rząd II – w systemie bezdziennikowym,
dla przedstawionej sytuacji:
W dniu 01-09-2005 r. wpłynęło do sekretariatu Dyrektora Naczelnego ZS Nr 5 w Poznaniu
pismo z Fundacji Talent pismo informacyjne o odbywającej się w dn. 19–20 października
olimpiadzie o tematyce ogólnoekonomicznej dla uczniów szkół dla dorosłych. Prześlij
w ciągu pięciu dni listę uczniów chętnych do wzięcia udziału w olimpiadzie.
Wskazówki do realizacji:
− podziel klasę na dwie grupy, np. rząd I, rząd II,
− uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie, osoby z rzędu I opracowują kategorię dla
rzędu I i analogicznie z II,
− osoby chętne prezentują wyniki swojej pracy na forum klasy,
− na koniec cała klasa z udziałem nauczyciela dokonuje porównania obu systemów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z ćwiczeniem,
2) ustalić wewnętrzny obieg informacji w podanym systemie.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda analizy przypadku.
Środki dydaktyczne:
– literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) zdefiniować instrukcję kancelaryjną,
2) omówić elementy składowe i funkcje instrukcji kancelaryjnej
,
3) zdefiniować system kancelaryjny,
4) scharakteryzować system dziennikowy,
5) scharakteryzować system bezdziennikowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.4. Łączność organizacyjna
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W grupach sporządź szczegółowy plan zorganizowania:
grupa 1 – konferencji
grupa 2 – narady członków zarządu
grupa 3 – spotkania ze strategicznym kontrahentem,
grupa 4 – posiedzenia kierowników działów.
Wskazówki do realizacji:
− podziel klasę na cztery grupy, najlepiej mieszane – uczniowie mogą się dobrać dowolnie,
− do wykonania ćwiczenia mogą wykorzystać wskazaną literaturę lub Internet.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zadaniem,
2) sporządzić szczegółowy plan zorganizowania podanej kategorii.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– komputer z dostępem do Internetu,
– literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Połącz formy zebrań z właściwym sobie opisem.
narada
A
bierze w niej udział stosunkowo mała
liczba osób, przełożony przekazuje pilne
informacje i polecenia wymagające
szybkiej realizacji
odprawa
B
spotkanie specjalistów z określonej
dziedziny, którego celem jest wymiana
poglądów na wybrane problemy naukowe
i zawodowe
seminarium
C
zebranie pracowników zatrudnionych
w
wydziale, biurze, departamencie lub
jakieś innej jednostce organizacyjnej;
celem przedyskutowania aktualnych
problemów występujących w pracy oraz
ustalenie trybu ich rozwiązania i środków
realizacji
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
sympozjum
D
forma szkolenia mająca na celu zapoznanie
pracowników z nowymi technologiami,
systemami pracy, przepisami itp.;
szkolenie to polega na dyskusji, dla której
podstawą jest uprzednio przestudiowana
lektura, kierowaną przez prelegenta
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie przeznaczone do wykonania przez uczniów samodzielnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie zapoznać się z treścią ćwiczenia,
2) połączyć formy zebrań z właściwym opisem.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) nazwać rodzaje zebrań,
2) określić obowiązki sekretarki przy organizacji zebrań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.5. Korespondencja w sprawach osobowych, finansowych,
z kontrahentami przedsiębiorstwa, instytucjami finansowymi,
organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Napisz pismo w układzie blokowym do dyrektora szkoły o zmianę terminu egzaminu
poprawkowego.
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,
− każdy uczeń powinien mieć zapewnione samodzielne stanowisko komputerowe,
− nauczyciel może przygotować wzory pism poprawnie sformatowanych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) napisać pismo w dowolnym stylu, wykorzystując program Microsoft Word,
2) umotywować swoją prośbę,
3) sformatować tekst, stosując następujące parametry: marginesy 2,5 cm, krój Times New
Roman, 12 punktów, interlinia pojedyncza.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych z użyciem komputera.
Środki dydaktyczne:
– przykładowe pisma,
– komputer z oprogramowaniem Microsoft Office 2000 Pro lub Premium.
Ćwiczenie 2
Korzystając z zasad tworzenia dokumentu korespondencji seryjnej przygotuj zaproszenia
i koperty dla wybranych pracowników szkoły na uroczystość ślubowania I klas odbywającą
się w twojej szkole w dn. 26–10–2005 r.
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,
− każdy uczeń powinien mieć zapewnione samodzielne stanowisko komputerowe, dostęp
do Internetu lub faksu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaprojektować zaproszenie korzystając z zasad tworzenia dokumentu korespondencji
seryjnej,
2) przesłać nauczycielowi projekt zaproszenia faksem bądź pocztą elektroniczną,
3) przygotować koperty dla wybranych pracowników szkoły i odpowiednio je zaadresować.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych z użyciem komputera.
Środki dydaktyczne:
– komputer z oprogramowaniem Microsoft Office 2000 Pro lub Premium,
– dostęp do Internetu lub faksu.
Ćwiczenie 3
Jesteś właścicielem firmy budowlanej, która w związku ze złą koniunkturą przechodzi
chwilową utratę płynności finansowej. Zredaguj na komputerze pisma do Urzędu
Skarbowego o odroczenie terminu płatności podatku od towarów i usług oraz ZUS
o odroczenie terminu płatności składek ZUS.
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,
− każdy uczeń powinien mieć zapewnione samodzielne stanowisko komputerowe
z dostępem do Internetu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) napisać pismo w dowolnym stylu wykorzystując program Microsoft Word,
2) brakujące dane ustalić dowolnie,
3) umotywować swoją prośbę,
4) sformatować tekst stosując następujące parametry: marginesy 2,5 cm, krój Times New
Roman, 12 punktów, interlinia pojedyncza, wcięcie pierwszego wiersza akapitu 0,75 cm.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych z użyciem komputera.
Środki dydaktyczne:
– przykładowe pisma,
– komputer z oprogramowaniem Microsoft Office 2000 Pro lub Premium.
5.5.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) nazwać rodzaje pism,
2) rozróżnić typy blankietów korespondencyjnych,
3) sporządzić pismo w stylu polskim,
4) sporządzić pismo w stylu zachodnioeuropejskim.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.6. Dokumenty informacyjne
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Napisz protokół z wywiadówki klasowej, która odbyła się w dn. 05–10–2005 r. Jej
tematem przewodnim było: Jak uniknąć narkomanii w rodzinie?
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,
− każdy uczeń powinien mieć zapewnione samodzielne stanowisko komputerowe,
− dane niezbędne do sporządzenia protokołu uczniowie wybierają dowolnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) napisać pismo w układzie a’linea wykorzystując program Microsoft Word,
2) sformatować tekst stosując następujące parametry: marginesy 2,5 cm, krój Times New
Roman, 12 punktów, wcięcie pierwszego wiersza akapitu 0,75 cm.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych z użyciem komputera.
Środki dydaktyczne:
– komputer z oprogramowaniem Microsoft Office 2000 Pro lub Premium.
5.6.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) wyjaśnić istotę i elementy składowe protokołu,
2) scharakteryzować pozostałe dokumenty informacyjne,
3) sporządzić pisma informacyjne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.7. Pisma handlowe
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozwiąż krzyżówkę.
−
upoważnienie na piśmie,
−
stanowi podstawę do zapłaty za towar,
−
rodzaj jednostronnego oświadczenia woli,
−
forma płatności,
−
dokument przekazywany razem z towarem,
−
dokument stanowiący zobowiązanie do zakupu,
−
krótkie zawiadomienie o przygotowanym do odbioru towarze,
−
pismo wysyłane w celu uzyskania dokładnych danych o warunkach sprzedaży,
−
niezbędny element umowy,
−
wystawiany, w przypadku gdy towar nie odpowiada warunkom zamówienia,
−
dokument potwierdzający zawarcie transakcji kupna–sprzedaży.
Wskazówki do realizacji:
− podziel uczniów na grupy czteroosobowe, np. za pomocą kart,
−
ogłoś rywalizację, która z grup rozwiąże i odczyta rozwiązanie krzyżówki pierwsza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odgadnąć hasła,
2) wpisać hasła w odpowiednie miejsca w krzyżówce,
3) odczytać rozwiązanie krzyżówki.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– krzyżówka,
– literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Jesteś właścicielem PUH „BODEX” Sp. z o.o. Wystaw pełnomocnictwo dla swojego
kierowcy Andrzeja Pawlaka do odbioru zamówionych towarów.
Wskazówki do realizacji:
− uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie polecenie,
2) przygotować stanowisko komputerowe do pracy,
3) sporządzić na komputerze wymagany dokument,
4) wydrukować i oddać do sprawdzenia,
5) wyłączyć urządzenia i posprzątać stanowisko pracy.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych z użyciem komputera.
Środki dydaktyczne:
– komputer z drukarką,
– papier,
– literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
5.7.2. Sprawdzian postępów
Uczeń
potrafi:
Tak
Nie
1) określić istotę i rodzaje pism handlowych,
2) scharakteryzować typowe pisma handlowe,
3) sporządzić typowe pisma handlowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.8. Dokumenty oferty pracy
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj z Internetu, prasy ogłoszenia dotyczące ofert pracy, a następnie z wyszukanych
ofert wybierz najbardziej interesującą i napisz odpowiedź (list motywacyjny i życiorys
zawodowy).
Wskazówki do realizacji:
− uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie,
− należy zapewnić każdemu uczniowi samodzielne stanowisko komputerowe z dostępem
do Internetu,
− nauczyciel może przygotować dla ucznia przykładowe dokumenty.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać z dostępnych źródeł ogłoszenia dotyczące ofert pracy,
2) wybrać najbardziej interesującą propozycję,
3) sporządzić własny list motywacyjny i CV w odpowiedzi na ofertę.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych z użyciem komputera.
Środki dydaktyczne:
– schemat listu motywacyjnego i CV,
– komputer z dostępem do Internetu,
– prasa,
– literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
5.8.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) nazwać elementy składowe CV,
2) omówić niezbędne elementy listu motywacyjnego,
3) skonstruować własne dokumenty osobowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.9. Wizerunek pracownika biurowego
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj w grupach w formie plakatu wizerunek sekretarki:
grupa I
– wygląd zewnętrzny,
grupa II
– cechy osobowe
Wskazówki do realizacji:
− ciekawsze spojrzenie na problem może przynieść podział klasy na grupy chłopcy –
dziewczęta i przyporządkowanie zagadnień:
chłopcy – wygląd zewnętrzny,
dziewczęta – cechy osobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się, co wpływa na wygląd zewnętrzny sekretarki,
2) przemyśleć, w jaki sposób można to zaprezentować,
3) opracować plakat,
4) omówić swoją propozycję na forum klasy.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– arkusze papieru,
– kolorowe kartki,
– czasopisma kolorowe,
– materiały biurowe, w tym: kolorowe pisaki, klej, nożyczki,
– literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
5.9.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) określić elementy składające się na wygląd zewnętrzny sekretarki,
2) naywać cechy osobowe, jakie powinny charakteryzować pracownika
biurowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.10. Organizacja stanowiska pracy
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Mając do dyspozycji meble, urządzenia i środki techniczne zorganizuj stanowisko pracy
biurowej z uwzględnieniem wymagań ergonomii. Dobierz niezbędne wyposażenie i środki
techniczne. Uzasadnij swoje stanowisko i przedstaw funkcjonalność zaprojektowanego
stanowiska.
Wskazówki do realizacji:
− klasę dzielimy nie więcej niż na trzy grupy, najlepiej, aby uczniowie sami się dobrali.
Grupy powinny być mieszane,
− nauczyciel zapewnia bogaty dobór wyposażenia, można zaproponować środki dydaktyczne
według własnego zdania i możliwości szkoły, wypożyczyć urządzenia z innych pracowni,
− nauczyciel musi dopilnować, aby uczniowie nie podnosili sami zbyt ciężkich
przedmiotów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią ćwiczenia i wyposażeniem,
2) zaplanować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
3) dokonać podziału obowiązków w grupie,
4) zorganizować stanowisko zgodnie z planem,
5) przedstawić zaproponowany pomysł,
6) umotywować swój wybór.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– meble biurowe niezbędne do wykonania ćwiczenia, np. biurko, krzesło,
– urządzenia, np.: komputer, ksero, telefon,
– środki techniczne: segregator, zszywki.
Ćwiczenie 2
Jako pracownik sekretariatu masz zaproponować szefowi zakup z dostępnej oferty
pozycji do biblioteczki podręcznej sekretariatu.
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie może być wykonywane indywidualnie lub w niewielkich grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się przedstawioną ofertą książek,
2) odszukać pozycje, które są niezbędne w biblioteczce podręcznej sekretarki,
3) skomponować podręczną biblioteczkę sekretarki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– oferta książek.
5.10.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) określić podstawowe wyposażenie sekretariatu,
2) zorganizować stanowisko pracy do realizacji typowych,
prac biurowych zgodnie z wymogami ergonomii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.11. Środki techniczne pracy biurowej
5.11.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Szef polecił Ci sporządzić listę zakupu niezbędnych środków technicznych do
sekretariatu.
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie może być wykonywane indywidualnie lub w niewielkich grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaproponować środki techniczne niezbędne do pracy w sekretariacie,
2) sporządzić listę zakupów.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
– oferta materiałów biurowych,
– komputer,
– drukarka,
– papier,
– literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę przyporządkowując odpowiednie środki techniczne do podanych opisów.
Środki techniczne:
SKOROWIDZ DZIURKACZ
TERMINARZ
MASZYNA DO PISANIA
DYKTAFON FORMULARZ
OBWOLUTA NOTATNIK
Opis środków technicznych:
Urządzenie pomocnicze ułatwiające
odszukiwanie zgromadzonych informacji.
Pomocniczy sprzęt biurowy
Służy do rejestrowania wszystkich
uzgodnionych i planowanych spotkań, narad
oraz innych przedsięwzięć angażujących
szefa.
Urządzenie, które zostało wyparte przez
komputer, a które można spotkać jeszcze
w wielu sekretariatach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Urządzenie do nagrywania głosu.
Odpowiednio skonstruowany druk.
Typowe
środki do przechowywania
dokumentów.
Służy do notowania poleceń szefa, wyników
bezpośrednich i telefonicznych rozmów
przeprowadzonych ze współpracownikami
i
interesantami, a także do sporządzania
planów pracy, ewidencji, narad, itd.
Tabela do wypełnienia:
Wskazówki do realizacji:
− ćwiczenie może być wykonywane indywidualnie lub w niewielkich grupach,
− nauczyciel może wybrać inne środki techniczne,
− ilość kartek z nazwami środków technicznych i kartek z opisem może być różna, co
dodatkowo utrudni wykonywanie ćwiczenia,
− nazwy i opisy umieszczono w tabeli, aby ułatwić przygotowanie karteczek dla uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze środkami technicznymi,
2) zapoznać się z opisem środków technicznych,
3) dobrać opisy do odpowiednich środków.
Zalecana metoda nauczania–uczenia się:
− metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
− karteczki z nazwami środków technicznych,
− karteczki z opisem środków technicznych,
− literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
− ilość kartek z nazwami środków technicznych i kartek z opisem może być różna, co
dodatkowo utrudni wykonywanie ćwiczenia,
− nazwy i opisy umieszczono w tabeli, aby ułatwić przygotowanie karteczek dla uczniów.
5.11.2 Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) nazwać niezbędne urządzenia biurowe i środki techniczne
stosowane w pracy biurowej,
2) obsługiwać urządzenia biurowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizacja pracy biurowej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
− zadania 1, 3, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
− zadania 2, 4, 5, 8, 9, 12, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. d, 4. c, 5. a, 6. d, 7. d, 8. a, 9. c, 10. c, 11. b, 12.
a, 13. c, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. c, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić charakter sekretariatu
C P B
2
Scharakteryzować rolę biura w strukturze
organizacyjnej przedsiębiorstwa
C PP D
3 Zdefiniować pojęcie informacji
A P D
4
Nazwać zagadnienia regulowane instrukcją
kancelaryjną
A PP C
5
Scharakteryzować wybrane systemy
kancelaryjne
C PP A
6 Rozróżnić rodzaje zebrań
B P D
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
7
Przedstawić cechy dobrze sformułowanego
pisma
B P D
8 Wyliczyć rodzaje pism
A PP A
9 Określić elementy składowe protokołu
C PP C
10 Rozróżnić pisma korespondencyjne
B P C
11 Scharakteryzować typowe pisma handlowe
C P B
12 Scharakteryzować list motywacyjny
C PP A
13 Przedstawić elementy składowe CV
B P C
14 Określić wizerunek pracownika biurowego
C P C
15
Określić wymagania ergonomiczne
dotyczące stanowiska pracy sekretarki
C PP C
16
Określić znaczenie środków technicznych
w pracy biurowej
C P B
17 Sporządzić typowe pisma handlowe
C P D
18 Zdefiniować pojęcie instrukcji kancelaryjnej
A P C
19
Rozróżnić typy blankietów
korespondencyjnych
B PP B
20 Rozpoznać elementy składowe pisma
A P B
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
4. Test pisemny zawiera 20 zadań i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu organizacji
pracy biurowej.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną
odpowiedź prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
Zestaw pytań testowych
1. Sekretariat to komórka organizacyjna o charakterze:
a) merytoryczno-usługowym,
b) usługowym,
c) merytorycznym,
d) wszystkie odpowiedzi są nieprawidłowe.
2. Znajomość struktury organizacyjnej pozwala sekretarce:
a) usprawnić obieg dokumentów,
b) usprawnić łączenie rozmów telefonicznych,
c) usprawnić rozpoznawalność dokumentów,
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
3. Informacja:
a) to wiadomość o procesach i zjawiskach zachodzących w otaczającej rzeczywistości,
b) jest podstawą podejmowania decyzji,
c) to produkt i cel pracy biurowej,
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
4. Instrukcja kancelaryjna nie obejmuje:
a) przepisów dotyczących trybu postępowania z pismami i aktami,
b) postępowania w przypadkach szczegółowych,
c) regulaminu pracowni,
d) dopuszczalnych form załatwienia sprawy.
5. System bezdziennikowy:
a) przyjmuje pisma wpływające nie rejestrując ich,
b) rejestruje pisma wpływające w dzienniku kancelaryjnym,
c) hamuje sprawny obieg dokumentów,
d) jest prosty.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
6. Zebranie pracowników zatrudnionych w jakieś jednostce organizacyjnej celem
przedyskutowania aktualnych problemów to:
a) seminarium,
b) odprawa,
c) posiedzenie,
d) narada.
7. Dobrze sformułowane pismo to:
a) dotyczące wielu spraw,
b) zrozumiałe,
c) zawierające liczne skróty,
d) nieakcentujące żadnych treści pisma.
8. Ze względu na sposób redagowania pisma dzielimy na:
a) manipulacyjne,
b) wewnętrzne,
c) okolicznościowe,
d) zatytułowane.
9. Treść zasadnicza protokołu może być przedstawiona w formie:
a) dosłownej,
b) streszczonej,
c) rozwiniętej,
d) uproszczonej.
10. Formą wewnętrznego przekazywania informacji między pracownikami jest:
a) komunikat,
b) protokół,
c) notatka służbowa,
d) instrukcja.
11. Dokumentem stanowiącym zobowiązanie do zakupu towarów przez odbiorcę na
warunkach określonych w tym dokumencie jest:
a) awizo,
b) zamówienie,
c) faktura VAT,
d) specyfikacja.
12. O czym należy pamiętać przy konstruowaniu listu motywacyjnego?
a) podaniu konkretnego stanowiska, o które się ubiegamy,
b) skromności,
c) koncentrowaniu się na opisie poprzedniego stanowiska,
d) przedstawieniu naszych sukcesów i niepowodzeń.
13. Curriculum vitae nie powinno zawierać:
a) celu,
b) doświadczeń zawodowych,
c) planów na przyszłość,
d) hobby.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
14. Biżuteria to element:
a) niedozwolony na stanowisku sekretarki,
b) zdecydowanie podkreślany w wyglądzie sekretarki,
c) nadający ubiorowi estetyczny wygląd,
d) dozwolony, ale świadczący o złym smaku.
15. Przy konstruowaniu stanowiska pracy biurowej nie trzeba uwzględniać:
a) przepisów bhp,
b) płci,
c) gustów pracownika,
d) łatwości konserwacji.
16. Terminarz nie służy do:
a) rejestrowania planowanych spotkań,
b) notowania telefonicznych rozmów,
c) rejestrowania uzgodnionych narad,
d) notowania delegacji.
17. Jeżeli pismo podpisują dwie osoby, osoba zajmująca wyższe stanowisko podpisuje się:
a) z lewej strony,
b) wyżej,
c) niżej,
d) z prawej strony.
18. Zbiór przepisów wewnętrznych regulujących sposób wykonywania czynności
związanych z obiegiem pism to:
a) system kancelaryjny,
b) regulamin organizacyjny,
c) instrukcja kancelaryjna,
d) struktura organizacyjna.
19. Pismo zredagowane w stylu polskim jest zgodne z blankietem:
a) BZ2
b) BZ1
c) BU1
d) BU2
20. Do elementów formalnych pisma zaliczamy:
a) nagłówek, wnioski, podpisy
b) nr pisma, rozdzielniki, nagłówek
c) nazwa odbiorcy, wprowadzenie, załączniki
d) data, uzasadnienie, podpisy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko
..........................................................................................
Organizacja pracy biurowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Test praktyczny do jednostki modułowej „Organizacja pracy biurowej”
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za wykonanie co najmniej 7 badanych czynności,
− dostateczny – za wykonanie co najmniej 10 badanych czynności,
− dobry – za wykonanie co najmniej 13 badanych czynności,
− bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 16 badanych czynności.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zaplanuj pracę.
3. Zapoznaj się dokładnie z ogłoszeniem.
4. Wypisz kwalifikacje, cechy osobowe, predyspozycje wskazane na tym stanowisku.
5. Dane w CV i liście motywacyjnym nie muszą być zgodne z prawdą.
6. Sporządź na komputerze CV i list motywacyjny.
7. Sformatuj dokumenty.
8. Sprawdź poprawność sporządzonych pism pod względem merytorycznym i formalnym.
9. Wydrukuj dokumenty i oddaj do sprawdzenia.
10. Na rozwiązanie testu masz 180 min.
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− polecenie,
− ogłoszenie.
Polecenie
Odpowiedz na poniższe ogłoszenie w sprawie pracy, przygotowując CV i list motywacyjny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Ogłoszenie
Agencja Marketingowa
„AIDA” Sp. z o.o.
poszukuje kandydatki do pracy na stanowisko:
SEKRETARKI
Od kandydatek oczekujemy:
9
wykształcenia minimum średniego,
9
doświadczenia na podobnym stanowisku,
9
biegłej znajomości w mowie i piśmie języka niemieckiego,
9
dobrej znajomości obsługi komputera i urządzeń biurowych,
9
dobrej organizacji pracy.
Opis stanowiska:
9
uczestniczenie w organizacji dnia pracy prezesa,
9
obsługa połączeń telefonicznych i faksowych,
9
dbałość o prawidłowy obieg informacji i dokumentów,
9
przyjmowanie i wysyłanie korespondencji,
9
organizacja narad, posiedzeń.
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV i listu motywacyjnego pod adres:
Katarzyna Kolęda
Dyrektor ds. Osobowych
Agencja Marketingowa „AIDA” Sp. z o.o.
ul. Hoża 6
71-699 Szczecin
te./faks: (091) 44 20 933
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA OBSERWACJI
Organizacja pracy biurowej
Imię i nazwisko
..........................................................................................
Nr
czynności
Czynności badane/kryteria
Punkty
0 lub 1
1 Sporządzanie CV
1 pkt – jeżeli uczeń sporządzi na komputerze CV
2 Poprawność CV pod względem formalnym
1 pkt – jeżeli uczeń zamieści w CV wszystkie niezbędne elementy
3 Poprawność pod względem merytorycznym
1 pkt – jeżeli uczeń wszystkie elementy poprawnie sformułuje
4 Zgodność wykształcenia z ofertą
1 pkt – jeżeli uczeń poda wykształcenie odpowiednie do danego
stanowiska
5 Zgodność doświadczenia z ofertą
1 pkt – jeżeli uczeń opisze drogę zawodową odpowiednio do
danego stanowiska
6 Zgodność kwalifikacji z ofertą
1 pkt – jeżeli uczeń opisze kwalifikacje odpowiednio do danego
stanowiska
7 Zgodność cech osobowych z ofertą
1 pkt – jeżeli uczeń poda cechy osobowe odpowiednie do danego
stanowiska
8 Formatowanie
1 pkt – jeżeli uczeń prawidłowo sformatuje CV(odpowiednia
czcionka, marginesy, rozmieszczenie tekstu itp.)
9 Drukowanie
1 pkt – jeżeli uczeń wydrukuje CV
10 Sporządzanie listu motywacyjnego
1 pkt – jeżeli uczeń sporządzi na komputerze list motywacyjny
11 Poprawność pod względem formalnym
1 pkt – jeżeli uczeń zamieści w liście motywacyjnym wszystkie
niezbędne elementy
12 Poprawność listu motywacyjnego pod względem
merytorycznym
1 pkt – jeżeli uczeń wszystkie elementy poprawnie sformułuje
13 Poprawność formułowania adresata
1 pkt – jeżeli uczeń list motywacyjny zaadresuje osobowo
14 Argumentacja
1 pkt – jeżeli uczeń przekonuje adresata, że jest odpowiednią osobą
na dane stanowisko
15 Klauzula
1 pkt – jeżeli uczeń zmieści klauzulę w CV, że wyraża zgodę na
przetwarzanie danych do celów rekrutacji
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
16
Formatowanie listu motywacyjnego
1 pkt – jeżeli uczeń prawidłowo sformatuje list motywacyjny
(odpowiednia czcionka, marginesy, rozmieszczenie tekstu itp.)
17 Drukowanie
1 pkt – jeżeli uczeń wydrukuje list motywacyjny
18 Podpis
1 pkt – jeżeli uczeń podpisze list motywacyjny odręcznie
Suma
punktów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. K. Kinel: Technika pracy biurowej. Część 1. WSiP, Warszawa 2003
2. E. Stefaniak-Piasek: Technika pracy biurowej. Część 2. WSiP, Warszawa 2003
3. M. Wiśniewska: Technika biurowa. Wydawnictwo „eMPi
2
”, Poznań 1997
4. I. Kienzler: Praca biurowa i język handlowy: wzory pism, umów i innych dokumentów
w języku polskim, angielskim i niemieckim. Wydawnictwo „IVAX”, Gdynia 1998
5. I. Kienzler: Wzory korespondencji handlowej i umów w języku angielskim. Świat
Książki, Warszawa 2004
6. J. Wiśniewska: Moja firma. WSiP, Warszawa 1998
7. H. Füschel: Sekretarka – asystentka, kariera, zawód czy powołanie. POLTEXT,
Warszawa 1998
8. E. Piętkiewicz: Asystentka menedżera. Centrum Informacji Menedżera, Warszawa 1995
9. W. Gierz: ABC sekretarki. ODiDK, Gdańsk 1994