„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Anna Możejko
Wykonywanie rehabilitacyjnych ćwiczeń ortoptycznych
322[05].Z5.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr n. biol. Halina Bryg
mgr Dorota Piszczek
Opracowanie redakcyjne:
mgr Anna Możejko
Konsultacja:
mgr Maria Żukowska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[05].Z5.01
Wykonywanie rehabilitacyjnych ćwiczeń ortoptycznych, zawartego w programie nauczania
dla zawodu ortoptystka.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
11
5.1. Przygotowanie dziecka do ćwiczeń
11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Ćwiczenia jednoczesnej percepcji
12
5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3.
Ćwiczenia zakresu fuzji i utrwalające widzenie stereoskopowe
15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Ćwiczenia ruchomości mięśni i konwergencji
19
5.4.1. Ćwiczenia 19
5.5. Zastosowanie pryzmatów do ćwiczeń
22
5.5.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ortoptystka.
W poradniku zamieszczono:
– wymagania
wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
– cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z
poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
– przykładowe
ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
– ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. metody przypadków,
inscenizacji, dyskusji dydaktycznej oraz metodami praktycznymi, takimi jak: pokaz
z instruktażem, metoda projektów, tekstu przewodniego i ćwiczenia praktyczne. Dominującą
metodą nauczania powinny być ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Ćwiczenia praktyczne powinny być
prowadzone w małych grupach (2–4–osobowych), co pozwala na bezpieczne stosowanie
przyrządów i aparatów oraz właściwy nadzór nauczyciela nad pracą uczniów. Początkowo
niektóre czynności uczniowie mogą ćwiczyć na sobie. Po opanowaniu przez ucznia
umiejętności wykonania czynności należy przejść do ćwiczeń w warunkach rzeczywistych
w specjalistycznej placówce opieki zdrowotnej.
Jednostka modułowa „Wykonywanie rehabilitacyjnych ćwiczeń ortoptycznych” jest
jednym z modułów koniecznych do zdobycia wiedzy z zakresu rehabilitacji w zezie
i niedowidzeniu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat strukturukładu jednostek modułowych – moduł 322[05].Z5
322[05].Z5.01
Wykonywanie rehabilitacyjnych
ćwiczeń ortoptycznych
322[05].Z5.02
Wykonywanie rehabilitacyjnych
ćwiczeń pleoptycznych
322[05].Z5
Rehabilitacja w zezie i niedowidzeniu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien
umieć:
– rozróżniać kliniczne postacie zeza,
– charakteryzować stopnie widzenia obuocznego,
– rozróżniać leki stosowane miejscowo do oka,
– przeprowadzać wywiad z pacjentem lub jego opiekunem,
– rozpoznawać rodzaje zeza metodą oglądania i sprawdzania ustawienia oczu,
– wykonywać badanie ostrości wzroku w dal i z bliska,
– wykonywać badanie fiksacji i rozróżniać jej typy,
– wykonywać badania ruchów oczu,
– wykonywać badania kątów zeza różnymi metodami,
– wykonywać badania widzenia obuocznego różnymi metodami,
– wykonywać badania korespondencji siatkówek różnymi metodami,
– przeprowadzać diagnostykę zezów porażennych i pourazowych,
– rozróżniać narzędzia i aparaty stosowane do badań strabologicznych,
– obsługiwać i regulować urządzenia do badań strabologicznych,
– rozpoznawać i zapobiegać zagrożeniom zdrowia pacjentów w trakcie przeprowadzania
badań,
– korzystać z wiedzy z zakresu pedagogiki i psychologii w komunikowaniu się z dzieckiem
i jego rodziną,
– organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
– przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– zorganizować stanowisko pracy ortoptystki zgodnie z wymaganiami ergonomii,
– zastosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,
– przygotować pacjenta do ćwiczeń i wyjaśnić metody ich wykonania,
– dokonać wyboru ćwiczeń w zależności od stanu widzenia obuocznego,
– zastosować odpowiednie narzędzia i aparaty do różnych ćwiczeń,
– przeprowadzić ćwiczenia ruchomości mięśni, w tym konwergencji przed i po zabiegu
operacyjnym,
– przeprowadzić ćwiczenia usuwające tłumienie,
– wykonać ćwiczenia normalizujące korespondencję siatkówek,
– wykonać ćwiczenia jednoczesnej percepcji metodą obiektywną i subiektywną,
– przeprowadzić ćwiczenia fuzji oraz jej zakresu do bliży i do dali,
– wykonać ćwiczenia widzenia stereoskopowego,
– zastosować właściwe pryzmaty do ćwiczeń,
– zapisać wyniki przeprowadzonych ćwiczeń w karcie leczenia,
– zapewnić dziecku fizyczne i psychiczne bezpieczeństwo podczas wykonywanych
ćwiczeń,
– przeanalizować i ocenić wyniki ćwiczeń,
– porównać stosowane metody ćwiczeń i sformułować wnioski o ich skuteczności,
– nauczyć dziecko i jego rodziców/opiekunów prawidłowego sposobu wykonywania
ćwiczeń ruchomości i konwergencji zleconych do domu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć dydaktycznych 1
Osoba prowadząca .............................…………………..
Modułowy program nauczania: Ortoptystka 322[05]
Moduł: Rehabilitacja w zezie i niedowidzeniu 322[05].Z5
Jednostka modułowa: Wykonywanie rehabilitacyjnych ćwiczeń ortoptycznych
322[05].Z5.01
Temat:
Ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą pryzmatów.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania ćwiczeń zakresu fuzji za pomocą
pryzmatów.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
– zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczeń zgodnie z zasadami ćwiczeń, zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
– przygotować pacjenta do ćwiczenia,
– przeprowadzić ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą pryzmatów w sposób prawidłowy,
– ocenić wynik ćwiczenia,
–
udokumentować wykonanie ćwiczenia.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
–
pracy w zespole,
–
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania – uczenia się:
–
pogadanka,
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca
indywidualna,
–
praca w grupach 2-osobowych.
Czas trwania zajęć:
–
2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
– listwy
pryzmatyczne,
– krzyż Maddoxa,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
dokumentacja medyczna pacjenta, np. karta ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia.
3. Zmotywowanie uczniów do świadomej aktywności w czasie zajęć.
4. Przypomnienie
wiadomości – pytania do uczniów:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
a) Jak zdefiniujesz pojęcie fuzja?
b) Jakie czynniki warunkują prawidłową fuzję?
c) W jakich przypadkach fuzja jest niemożliwa?
d)
Jakie
są normy zakresu fuzji poziomej, pionowej i rotacyjnej?
e) Od czego zależy zakres fuzji?
f) W jaki sposób możemy przeprowadzać ćwiczenia zakresu fuzji?
g)
Jakie
są zasady przygotowania dziecka do ćwiczeń?
5. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami badania,
zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Faza właściwa
1. Nauczyciel omawia technikę wykonania ćwiczeń zakresu fuzji za pomocą pryzmatów
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. Nauczyciel wybiera jednego ucznia i demonstruje jak prawidłowo przeprowadzić
ćwiczenia.
3. Podczas
demonstrowania
ćwiczenia nauczyciel zwraca szczególną uwagę na:
–
konieczność dokładnego wyjaśnienia dziecku istoty ćwiczenia,
–
sposób ustawiania pryzmatów w zależności od rodzaju ćwiczonego zakresu fuzji.
4. Nauczyciel poleca uczniom dobrać się parami i każdy uczeń przeprowadza ćwiczenia
zakresu fuzji koledze, naśladując wszystkie czynności zademonstrowane przez
nauczyciela.
5. Nauczyciel nadzoruje ćwiczenia wykonywane przez każdego ucznia i ewentualnie
ponownie udziela instruktażu, wyjaśnia problemy.
6. Wszyscy uczniowie biorą aktywny udział w zajęciach (obserwują kolegów, zgłaszają
pytania).
7. Po
przeprowadzeniu
ćwiczeń każdy uczeń ocenia przebieg ćwiczeń i dokumentuje ich
wykonanie w karcie ćwiczeń .
8. Nauczyciel ocenia na bieżąco ćwiczenia wykonane przez każdego ucznia, wskazuje na
popełnione
błędy.
Faza końcowa
1. Uczniowie
porządkują stanowiska pracy.
2. Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć z uczniami.
3. Nauczyciel ocenia wyróżniających się uczniów i uzasadnia oceny.
Praca domowa
Przypomnieć wiadomości na temat ćwiczeń zakresu fuzji za pomocą synoptoforu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć dydaktycznych 2
Osoba prowadząca .............................…………………..
Modułowy program nauczania: Ortoptystka 322[05]
Moduł: Rehabilitacja w zezie i niedowidzeniu 322[05].Z5
Jednostka modułowa: Wykonywanie rehabilitacyjnych ćwiczeń ortoptycznych
322[05].Z5.01
Temat: Ćwiczenia oparte na fizjologicznej diplopii.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru i wykonania ćwiczeń opartych na
fizjologicznej
diplopii.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
– zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczeń zgodnie z zasadami ćwiczeń, zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
– przygotować pacjenta do ćwiczenia,
–
dobrać rodzaj ćwiczenia do wieku dziecka i możliwości oraz rodzaju zeza i stanu
widzenia
obuocznego,
– przeprowadzić ćwiczenia oparte na fizjologicznej diplopii w sposób prawidłowy,
– ocenić wynik ćwiczenia,
–
udokumentować wykonanie ćwiczenia.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
– myślenia analitycznego i syntetycznego,
–
zdolności do podejmowania decyzji,
–
umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Metody nauczania – uczenia się:
–
metoda przypadków,
–
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca
indywidualna,
–
praca w grupach 2–osobowych.
Czas trwania zajęć:
–
2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
– arkusze
do
ćwiczenia z opisem przypadku,
– listwy
pryzmatyczne,
– krzyż Maddoxa,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
dokumentacja medyczna pacjenta, np. karta ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia.
3. Zmotywowanie uczniów do świadomej aktywności w czasie zajęć.
4. Zapoznanie uczniów z pracą metodą przypadków.
Faza właściwa
1. Nauczyciel rozdaje uczniom opis przypadku i poleca, aby uczniowie przeanalizowali
jego
treść.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Opis przypadku
Do
gabinetu
ćwiczeń zgłosił się rodzic z 6-letnim dzieckiem w celu wykonania ćwiczeń
utrwalających obuoczne widzenie. Jest to kolejna seria ćwiczeń. Wcześniej wykonywano
ćwiczenia usuwające tłumienie, zakresu fuzji. W dołączonej dokumentacji dziecka aktualne
wyniki badań są następujące:
Vod 1,0 cc Sn Vod 0,5 cc
Vos 1,0 cc Sn Vos 0,5 cc
Fiksacja obu oczu centralna
Okulary dwuogniskowe:
do dali: OP +1,5 Dsph do bliży: OP +4,5 Dsph
OL +1,5 Dsph OL +4,5 Dsph
Kąty zeza mierzone na synoptoforze:
–
bez korekcji:
kąt obiektywny +10º
kąt subiektywny +10º
–
z korekcją:
kąt obiektywny +5º
kąt subiektywny +5º
jednoczesna percepcja (+),
fuzja (+) zakres: konwergencja 6º, dywergencja 4º
Po przeanalizowaniu treści zadania i wyników badań dobierz i wykonaj ćwiczenia
utrwalające obuoczne widzenie metodą opartą na fizjologicznej diplopii.
2. Uczniowie
analizują treść ćwiczenia oraz przedstawione wyniki badań.
3. Uczniowie
formułują wnioski z analizy wyników i wstępnie dokonują wyboru metody
ćwiczenia.
4. Nauczyciel przeprowadza dyskusję na temat zaproponowanych metod ćwiczenia.
5. Uczniowie
mają możliwość uzupełnienia informacji na temat przypadku poprzez:
–
pytania dodatkowe do nauczyciela,
–
szczegółową analizę dokumentacji leczenia zeza u dziecka.
6. Uczniowie
dokonują wyboru optymalnej metody ćwiczenia dla danego dziecka, która
uwzględnia wiek dziecka, rodzaj zeza i kolejny etap jego leczenia.
7. Nauczyciel poleca uczniom dobrać się parami i każdy uczeń przeprowadza ćwiczenie
oparte na fizjologicznej diplopii wybraną metodą.
8. Nauczyciel nadzoruje ćwiczenie wykonywane przez każdego ucznia i ewentualnie
udziela
instruktażu, wyjaśnia problemy.
9. Po
przeprowadzeniu
ćwiczeń każdy uczeń dokumentuje ich wykonanie w karcie ćwiczeń.
8. Uczniowie analizują przebieg ćwiczeń i oceniają przydatność wybranej metody.
Faza końcowa
1. Uczniowie
porządkują stanowiska pracy.
2. Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć z uczniami.
3. Nauczyciel ocenia wyróżniających się uczniów i uzasadnia oceny.
Praca domowa
Ustal wskazania do ćwiczeń za pomocą diploskopu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Przygotowanie dziecka do ćwiczeń
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź plan przygotowania dziecka do ćwiczeń ortoptycznych na podstawie
dokumentacji medycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie danych, zawartych
w dokumentacji medycznej.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację medyczną dziecka,
2) wynotować informacje potrzebne do zaplanowania opieki przed ćwiczeniami:
–
wiek
dziecka,
–
rozpoznanie,
–
ogólny stan zdrowia dziecka,
–
wyniki badań,
–
ćwiczenia wykonywane po raz pierwszy, czy kolejny raz,
–
uwagi i spostrzeżenia zawarte w dokumentacji,
3) przeanalizować wynotowane dane,
4) sporządzić plan przygotowania dziecka do ćwiczeń,
5) przedstawić i uzasadnić swój plan na forum grupy,
6) przedyskutować jakie informacje o dziecku mają istotny wpływ na sposób przygotowania
do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenie,
– dyskusja
dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
–
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
–
przykładowa, uzupełniona dokumentacja medyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Ćwiczenia jednoczesnej percepcji
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do
gabinetu
ćwiczeń zgłosiło się 7-letnie dziecko z zezem rozbieżnym okresowym
z niedomogą konwergencji. Dokonaj wyboru metody ćwiczeń usuwających tłumienie
i wykonaj ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przedyskutować
z uczniami kryteria doboru ćwiczeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na analizowanie przez
uczniów wyników przeprowadzonych badań, a następnie dobór metody ćwiczenia.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) założyć dziecku kartę ćwiczeń ortoptycznych i wykonać pomiary:
–
ostrości wzroku do dali i do bliży,
–
kątów zeza i obuocznego widzenia za pomocą synoptoforu,
2) przeanalizować wyniki pomiarów,
2) dokonać wyboru metody ćwiczeń usuwających tłumienie,
3) przedyskutować z nauczycielem i grupą wybór metody ćwiczenia,
4) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami wykonywania
ćwiczenia, przepisami bhp i ergonomii pracy,
5) przygotować dziecko do ćwiczenia, dostosowując metody do wieku dziecka,
6) wykonać ćwiczenie wybraną metodą, zgodnie z procedurą wykonania,
7) udokumentować wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń,
8) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
– dyskusja
dydaktyczna,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
krzyż Maddoxa,
–
czerwony filtr,
–
okulary czerwono-zielone,
–
listwa z czerwonymi filtrami Bagoliniego,
–
pryzmat o sile 10
∆
,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
karta ćwiczeń.
Ćwiczenie 2
Przeprowadź ćwiczenia usuwające plamkową supresję dla dziecka w wieku
przedszkolnym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie nauczyciel powinien wykonać pokaz ćwiczenia w sposób wzorcowy. Należy
zwrócić szczególną uwagę na konieczność stałej kontroli podczas ćwiczenia, czy dziecko nie
patrzy nad okularami.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką wykonania ćwiczenia usuwającego plamkową supresję,
2) przygotować stanowisko do ćwiczenia zgodnie z zasadami wykonywania ćwiczeń,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować dziecko do ćwiczeń, dostosowując metody do wieku dziecka,
4) dobrać kredkę czerwonego koloru do koloru filtra, aby były jednakowe,
5) założyć czerwony filtr na szkło okularowe przed oko prowadzące,
6) polecić dziecku rysowanie czerwoną kredką na kartce papieru,
7) w
czasie
ćwiczenia sprawdzać, czy dziecko nie podgląda nad okularami, podtrzymywać
kontakt z dzieckiem, zachęcać do malowania,
8) udokumentować wykonanie ćwiczenia,
9) przeprowadzić dyskusję na temat zastosowania ćwiczenia w różnych rodzajach zeza.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
czerwony filtr,
–
kredki o czerwonym kolorze,
–
arkusze papieru,
–
gotowe malowanki, schematy rysunków itp,
–
karta ćwiczeń.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź ćwiczenia normalizujące korespondencję siatkówek za pomocą powidoków
wg Cüppersa na synoptoforze.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie nauczyciel powinien wykonać pokaz ćwiczenia w sposób wzorcowy. Należy
zwrócić szczególną uwagę na dokładne wykonanie wszystkich czynności podczas wykonania
ćwiczenia oraz przedyskutować z uczniami wskazania i przeciwwskazania do wykonywania
ćwiczeń za pomocą synoptoforu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką wykonania ćwiczeń normalizujących korespondencję siatkówek,
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczeń, zgodnie z zasadami wykonywania
ćwiczeń, przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować dziecko do ćwiczeń,
4) posadzić wygodnie dziecko przed aparatem i uregulować wysokość aparatu,
5) głowę dziecka ustawić na podpórkach pod brodę i na czoło,
6) wykonać pomiar obiektywnego kąta zeza zgodnie z zasadami badania,
7) ustawić ramiona synoptoforu ustawiamy w kącie obiektywnym i zablokować,
8) włożyć czarne płytki ze szczeliną i wywołać powidoki plamkowe w obu oczach zgodnie
z zasadami jak podczas badania korespondencji siatkówek,
9) zmieniać płytki na mleczne i włączyć migające oświetlenie naprzemienne,
10) polecić dziecku obserwować powidoki i uregulować częstotliwość fazy jasnej i ciemnej,
przy której dziecko zbliża powidoki do siebie,
11) ćwiczyć do momentu, aż powidoki ułożą się w krzyż, a następnie przełączyć miganie na
synchroniczne i ćwiczyć do momentu, aż pacjent będzie widział stale krzyż,
12) w miarę postępu leczenia po wywołaniu powidoków w obu oczach zakładać proste
obrazki przed oko zezujące i ćwiczyć stałe nałożenie krzyża powidokowego i obrazka,
13) w kolejnych etapach stosowania tej metody do ćwiczeń używać obrazków do
jednoczesnej percepcji, a następnie fuzyjnych,
14) w czasie ćwiczeń dążyć, aby dziecko utrzymało nałożone obrazki w środku krzyża,
15) w przypadku rozchodzenia się krzyża wracamy do etapu ćwiczenia tylko z powidokami,
16) udokumentować wykonanie ćwiczeń w karcie ćwiczeń,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
synoptofor z zestawem obrazków,
–
taborety z regulacją wysokości,
–
karta ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Ćwiczenia zakresu fuzji i utrwalające widzenie stereoskopowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do
gabinetu
ćwiczeń zgłosił się rodzic z 5-letnim dzieckiem w celu wykonania ćwiczeń
obuocznego widzenia. W dołączonej dokumentacji dziecka wyniki badań są następujące:
Vod 1,0 cc Sn Vod 0,5 cc
Vos 1,0 cc Sn Vos 0,5 cc
Fiksacja obu oczu centralna
Okulary: OP +1,5 Dsph
OL +1,5 Dsph
Cover-test (+), zez zbieżny naprzemienny
Kąty zeza mierzone na synoptoforze:
kąt obiektywny +6º
kąt subiektywny +6º
jednoczesna percepcja (+), fuzja (+) zakres: konwergencja 2º, dywergencja 2º
Wykonaj
ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą pryzmatów i synoptoforu. Porównaj obie
metody pod względem przydatności dla danego dziecka.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić szczególną uwagę na analizowanie przez uczniów danych, zawartych
w dokumentacji medycznej pacjenta. W oparciu o analizę przebiegu ćwiczeń różnymi
metodami należy przedyskutować z uczniami kryteria doboru ćwiczeń dla dzieci.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą pryzmatów i synoptoforu,
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczeń, zgodnie z zasadami ćwiczeń, przepisami
bhp i ergonomii pracy,
3) przeanalizować wyniki badań okulistycznych i strabologicznych,
4) przygotować dziecko do ćwiczeń, dostosowując metody do wieku dziecka,
5) przeprowadzić ćwiczenie zakresu fuzji w kierunku konwergencji i dywergencji za
pomocą pryzmatów zgodnie z procedurą wykonania,
6) ocenić przebieg ćwiczenia,
7) przeprowadzić ćwiczenie zakresu fuzji w kierunku konwergencji i dywergencji za
pomocą synoptoforu zgodnie z procedurą wykonania,
8) ocenić przebieg ćwiczenia,
9) udokumentować wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) dokonać porównania obu metod pod względem przydatności dla danego dziecka,
12) przedyskutować wnioski na forum grupy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenie praktyczne.
– dyskusja
dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Środki dydaktyczne:
–
listwa pryzmatyczna,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
krzyż Maddoxa,
–
synoptofor na stoliku z regulacją wysokości,
–
taborety z regulacją wysokości,
–
karta ćwiczeń.
Ćwiczenie 2
Do
gabinetu
ćwiczeń zgłosił się rodzic z 6-letnim dzieckiem w celu wykonania ćwiczeń
utrwalających obuoczne widzenie. Jest to kolejna seria ćwiczeń. Wcześniej wykonywano
ćwiczenia usuwające tłumienie, zakresu fuzji. W dołączonej dokumentacji dziecka aktualne
wyniki badań są następujące:
Vod 1,0 cc Sn Vod 0,5 cc
Vos 1,0 cc Sn Vos 0,5 cc
Fiksacja obu oczu centralna
Okulary dwuogniskowe:
do dali: OP +1,5 Dsph do bliży: OP +4,5 Dsph
OL +1,5 Dsph OL +4,5 Dsph
Kąty zeza mierzone na synoptoforze:
–
bez korekcji:
kąt obiektywny +10º
kąt subiektywny +10º
–
z korekcją:
kąt obiektywny +5º
kąt subiektywny +5º
jednoczesna percepcja (+),
fuzja (+) zakres: konwergencja 6º, dywergencja 4º
Po przeanalizowaniu treści zadania i wyników badań dobierz i wykonaj ćwiczenia
utrwalające obuoczne widzenie metodą opartą na fizjologicznej diplopii.
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić szczególną uwagę na analizowanie przez uczniów danych, zawartych
w dokumentacji medycznej pacjenta. Podczas dyskusji nad wyborem metody ćwiczenia
nauczyciel powinien uzupełniać informacje, odpowiadając na pytania uczniów. Po wykonaniu
ćwiczenia uczniowie powinni samodzielnie ocenić przydatność wybranej metody.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami przeprowadzania ćwiczeń opartych na fizjologicznej diplopii,
2) przeanalizować wyniki badań okulistycznych i strabologicznych,
3) dokonać wyboru ćwiczeń, uwzględniając wiek dziecka, rodzaj zeza i kolejny etap jego
leczenia,
4) przedyskutować z nauczycielem i grupą wybór metody ćwiczenia,
5) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami ćwiczenia,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
6) przeprowadzić ćwiczenia spostrzegania diplopii skrzyżowanej wybraną metodą,
a następnie diplopii nieskrzyżowanej, zgodnie z procedurą wykonania ćwiczenia,
7) ocenić przebieg ćwiczenia, przydatność wybranej metody,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
8) udokumentować wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń,
9) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– metoda
przypadków,
–
ćwiczenie praktyczne,
– dyskusja
dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
–
krzyż Maddoxa,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
karty stereogramowe,
–
karta z kropkami,
–
karta ćwiczeń.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź ćwiczenia rozdzielania akomodacji i konwergencji za pomocą diploskopu.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie nauczyciel powinien wykonać pokaz ćwiczenia w sposób wzorcowy. Należy
omówić z uczniami wskazania i przeciwwskazania do zastosowania diploskopu do ćwiczeń
ortoptycznych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami przeprowadzania ćwiczeń za pomocą diploskopu,
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami ćwiczenia,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować pacjenta do ćwiczenia,
4) przeprowadzić ćwiczenie zwiększania konwergencji przy zwolnieniu akomodacji:
–
polecić pacjentowi, aby patrzył na punkt w przegrodzie pomiędzy dwoma
środkowymi otworami i jednocześnie starał się widzieć wyraźnie litery T N,
–
w trakcie ćwiczeń zwiększać konwergencję, polecając pacjentowi, aby fiksował na
długopis, który umieszczasz przed przegrodą,
5) przeprowadzić ćwiczenie zwalniania konwergencji bez zwalniania akomodacji:
–
polecić pacjentowi aby fiksował na daleki punkt ponad aparatem i jednocześnie starał
się widzieć wyraźnie litery T O O N,
6) ocenić przebieg ćwiczenia,
7) udokumentować wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) przeprowadzić dyskusję na forum grupy na temat wskazań i przeciwwskazań do
zastosowania diploskopu do ćwiczeń ortoptycznych.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenie praktyczne.
– dyskusja
dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
–
diploskop,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
karta ćwiczeń.
Ćwiczenie 4
Przygotuj dziecko i rodziców do wykonywania ćwiczenia czytania z przeszkodą w domu.
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę na kolejne etapy przygotowania rodziców i dzieci do
wykonywania ćwiczeń w domu.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami przeprowadzania ćwiczenia czytania z przeszkodą,
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami ćwiczenia,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) wyjaśnić dziecku i rodzicom cel wykonywania ćwiczenia w domu,
4) zmotywować dziecko i rodziców do systematycznego wykonywania ćwiczenia w domu,
wyjaśniając znaczenie utrwalania obuocznego widzenia podczas czytania w procesie
leczenia zeza,
5) przeprowadzić ćwiczenie czytania z pałeczką zgodnie z zasadami:
–
umieścić tekst do czytania w odległości ok. 30 cm od oczu dziecka,
–
w połowie odległości między oczami a tekstem umieścić przeszkodę w postaci
pałeczki (linijki, ołówka),
–
obserwować dziecko, aby w trakcie czytania nie przechylało głowy lub nie
przesuwało przeszkody,
6) omówić z rodzicami i dzieckiem zasady ćwiczenia i wyjaśnić wszelkie wątpliwości,
7) polecić rodzicom, aby w miarę postępu stosowali coraz szerszą pałeczkę do ćwiczenia
(do 2 cm) i używali coraz mniejszego druku do czytania,
8) polecić rodzicom, aby wykonali ćwiczenie pod naszym nadzorem,
9) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia przez rodziców i zwrócić uwagę na
ewentualnie popełnione błędy,
10) udokumentować zalecenia wykonywania ćwiczeń w domu w karcie ćwiczeń dziecka,
11)
podczas kolejnych wizyt dziecka w gabinecie sprawdzać efekty ćwiczeń,
przeprowadzanych w domu.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
książeczki do czytania z różnymi wielkościami druku,
–
pałeczki lub linijki o różnej szerokości (maksymalnie do 2 cm),
–
karta ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Ćwiczenia ruchomości mięśni i konwergencji
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj
ćwiczenia mięśni ocznych 5-letniemu dziecku po operacji zeza zbieżnego za
pomocą muscle trainera.
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie dziecka do ćwiczenia i analizowanie
danych zawartych w dokumentacji medycznej.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką ćwiczenia mięśni za pomocą muscle trainera,
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami ćwiczenia,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) zapoznać się z dokumentacją dziecka, dotyczącą rodzaju przeprowadzonej operacji
i operowanych mięśni,
3) przygotować dziecko do ćwiczeń, dostosowując metody do wieku dziecka,
4) wykonać orientacyjne badanie ruchów oczu we wszystkich kierunkach spojrzenia,
zgodnie z procedurą badania,
5) przeanalizować wynik badania i ustalić kierunki ograniczonego ruchu obu gałek ocznych,
6) ustawić ramię aparatu w odpowiednim położeniu,
7) posadzić dziecko wygodnie przed aparatem, głowę umieścić na podpórkach na czoło
i brodę,
8) polecić dziecku, aby dokładnie śledziło gałkę poruszającego się ramienia,
9) przeprowadzić ćwiczenia odwodzenia w oku operowanym,
10) w przypadku kiedy osłabione jest przywodzenie, przeprowadzić ćwiczenia przywodzenia
i odwodzenia,
11) podczas ćwiczenia obserwować dziecko, czy jest skoncentrowane na ćwiczeniu, czy nie
przechyla głowy,
12) ćwiczyć dziecko około 5 minut,
13) po ćwiczeniu ponownie wykonać orientacyjne badanie ruchów oczu,
14) ocenić przebieg ćwiczenia,
15) udokumentować wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń,
16) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
aparat do ćwiczenia mięśni (muscle trainer),
–
taboret z regulacją wysokości,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
przykładowa dokumentacja medyczna dziecka po operacji zeza zbieżnego, np. karta
informacyjna,
–
karta ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 2
Wykonaj
ćwiczenia konwergencji za pomocą aparatu.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie nauczyciel powinien wykonać pokaz badania w sposób wzorcowy. Należy zwrócić
uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas wykonywania ćwiczenia.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką ćwiczenia mięśni za pomocą convergence trainera,
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami ćwiczenia,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować pacjenta do ćwiczenia,
4) wykonać badanie konwergencji i ocenić jej stan,
4) posadzić wygodnie pacjenta przed aparatem i uregulować wysokość aparatu,
5) głowę ćwiczącego ustawić na podpórkach pod brodę,
6) polecić pacjentowi, aby skupiał wzrok na środku poruszającej się spirali i za pomocą
specjalnego uchwytu powoli przesuwał spiralę w kierunku oczu i z powrotem,
7) obserwować pacjenta, czy jest skoncentrowany na ćwiczeniu, czy nie przechyla głowy,
8) po
ćwiczeniu ponownie wykonać badanie konwergencji i ocenić jej stan,
9) ocenić przebieg ćwiczenia,
10) udokumentować wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
aparat do ćwiczenia konwergencji (convergence trainer),
–
taboret z regulacją wysokości,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
karta ćwiczeń.
Ćwiczenie 3
Przygotuj dziecko i rodziców do wykonywania ćwiczenia konwergencji w domu.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na kolejne etapy przygotowania rodziców i dzieci do wykonywania
ćwiczeń w domu.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką ćwiczenia konwergencji bez aparatu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami ćwiczenia,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) wyjaśnić dziecku i rodzicom cel wykonywania ćwiczenia w domu,
4) zmotywować dziecko i rodziców do systematycznego wykonywania ćwiczenia w domu,
wyjaśniając znaczenie ćwiczeń konwergencji w leczeniu zeza,
5) przeprowadzić ćwiczenie konwergencji zgodnie z zasadami:
–
polecić dziecku skupić uwagę na czubek długopisu lub inny mały przedmiot
i z odległości ok. 50 cm lekko od dołu przesuwać go w kierunku nosa,
–
obserwować, czy dziecko wykonuje symetryczny, zbieżny ruch obu gałek ocznych,
–
w zależności od wieku dziecka wykonać około 10 takich spojrzeń,
6) omówić z rodzicami i dzieckiem zasady ćwiczenia i wyjaśnić rodzicom, aby na początku
ćwiczyli dziecko krócej i częściej,
8) polecić rodzicom, aby wykonali ćwiczenie pod naszym nadzorem,
9) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia przez rodziców i zwrócić uwagę na
ewentualnie popełnione błędy,
10) udokumentować zalecenia wykonywania ćwiczeń w domu w karcie ćwiczeń dziecka,
11)
podczas kolejnych wizyt dziecka w gabinecie sprawdzać efekty ćwiczeń,
przeprowadzanych w domu.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
karta ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.5. Zastosowanie pryzmatów do ćwiczeń
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą pryzmatów.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie nauczyciel powinien wykonać pokaz badania w sposób wzorcowy. Należy zwrócić
uwagę na sposób ustawiania pryzmatów podczas ćwiczeń zakresu fuzji.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą pryzmatów,
2) przygotować pomieszczenie i sprzęt do ćwiczenia, zgodnie z zasadami ćwiczenia,
przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować pacjenta do ćwiczeń,
4) wykonać ćwiczenia zakresu fuzji w kierunku konwergencji (dodatni zakres fuzji):
– polecić pacjentowi, aby fiksował światełko na krzyżu Maddoxa z odległości 6 m,
– za
pomocą listwy pryzmatycznej ustawiać pryzmaty przed okiem pacjenta podstawą
w kierunku skroni,
– stopniowo
zwiększać siłę pryzmatu i polecić, aby ćwiczący starał się utrzymać jeden
obraz (fuzję),
– jeżeli pacjent zgłosi, że widzi dwa światełka, wrócić do pryzmatu o słabszej mocy
i polecić ćwiczącemu, aby starał się pokonać diplopię i nałożył obrazy,
– powtórzyć ćwiczenie do bliży z odległości 30 cm, wykonując te same czynności,
5) wykonać ćwiczenia zakresu fuzji w kierunku dywergencji (ujemny zakres fuzji):
– pryzmaty
ustawiać podstawą w kierunku nosa i powtórzyć czynności jak podczas
ćwiczenia zakresu fuzji dodatniej,
6) ocenić przebieg ćwiczenia,
7) udokumentować wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń,
8) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
listwa pryzmatyczna,
–
krzyż Maddoxa,
–
długopis lub inny przedmiot do fiksacji,
–
karta ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie rehabilitacyjnych
ćwiczeń ortoptycznych”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 5, 7, 13, 15, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. d, 5. a, 6. a, 7. d, 8. d, 9. b, 10. a, 11. b,
12. c, 13. d, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. c, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Określić czynnik wpływający korzystnie na
uzyskanie obuocznego widzenia
A P c
2 Określić wskazanie do ćwiczeń dwojenia
B
P
d
3 Określić sposób wykonania ćwiczenia w celu
usunięcia supresji środkowej
B P b
4 Wskazać rodzaj przyrządu do ćwiczeń dwojenia
A
P
d
5 Określić metodę ćwiczeń normalizujących
korespondencję siatkówkową
C
PP a
6
Określić sposób ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą
pryzmatów
B P a
7 Określić dodatkowe metody ćwiczenia zakresu fuzji
w kierunku konwergencji
C PP d
8 Różnicować metody ćwiczeń ortoptycznych
B
P
d
9 Zdefiniować cel ćwiczeń za pomocą kart
stereogramowych
B P b
10 Określić sposób ćwiczenia spostrzegania diplopii
nieskrzyżowanej
B P a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
11 Zidentyfikować rodzaj zeza
B
P
b
12 Zinterpretować metodę ćwiczenia na diploskopie
B
P
c
13 Różnicować wskazania do ćwiczeń dodatniej
względnej (fuzyjnej) konwergencji
C PP d
14 Określić rodzaj aparatu do ćwiczenia mięśni
A
P
a
15 Zinterpretować pomiar odchylenia zezowego do
ustalenia mocy pryzmatu
C PP d
16 Określić sposób ustawiania pryzmatu w zezie
zbieżnym
A P a
17 Określić p/wskazanie do stosowania korekcji
pryzmatycznej
C PP b
18 Różnicować sposób ustawiania pryzmatu w
oczopląsie
B P c
19 Charakteryzować sposób działania ortoptystki
B
P
c
20 Przeanalizować kolejność stosowania ćwiczeń
ortoptycznych w zezie akomodacyjnym
C PP a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
4.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
5.
Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
6.
Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia testu.
7.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Po sprawdzeniu prac wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz
analizę logiczną i statystyczną zestawu zadań.
11.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
12.
Opracuj wnioski do dalszej pracy.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Prognoza poprawy obuocznego widzenia jest lepsza u dzieci, u których zez pojawił się
a) w pierwszym miesiącu życia.
b) w pierwszym roku życia.
c) w trzecim roku życia.
d)
początek zeza nie ma wpływu na rokowanie.
2. Ćwiczenia dwojenia są wskazane
a) w egzoforii z nieprawidłową korespondencją siatkówkową.
b) w ezoforii z nieprawidłową korespondencją siatkówkową.
c) u dorosłych w każdym rodzaju zeza.
d) w zezach ujawniających się okresowo.
3. Podczas
ćwiczeń w celu usunięcia supresji środkowej czerwony filtr ustawiamy przed
okiem
a)
zezującym.
b)
prowadzącym.
c) umownie przed prawym.
d
umownie przed lewym.
4. Ćwiczenia dwojenia przeprowadza się za pomocą
a)
wizuskopu.
b)
synoptoforu.
c)
separatora.
d)
listwy
Bagoliniego.
5. Ćwiczenia w celu uzyskania prawidłowej korespondencji siatkówkowej przeprowadza się
metodą
a)
Cüppersa.
b)
Bangertera.
c)
Bagoliniego.
d)
Wilczka.
6. Podczas
ćwiczeń dodatniego zakresu fuzji pryzmaty ustawia się
a)
podstawą w kierunku skroni.
b)
krawędzią w kierunku skroni.
c)
podstawą w kierunku nosa.
d) bez znaczenia w jaki sposób.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
7. Aby
ułatwić ćwiczenia zakresu fuzji w kierunku konwergencji za pomocą synoptoforu
dodatkowo
można zastosować:
a)
soczewki
wypukłe.
b)
ćwiczenia połączone z fiksowaniem dalekich przedmiotów.
c)
reduktory
ostrości wzroku.
d)
obrazki
stereoskopowe.
8. Do
ćwiczeń opartych na fizjologicznej diplopii nie należy
a)
ćwiczenie z punktem fiksacji.
b)
ćwiczenie z kartami stereogramowymi.
c)
ćwiczenie z listwą pryzmatyczną.
d) czytanie bez przeszkody.
9. Za pomocą kart stereogramowych wykonuje się ćwiczenia w celu
a)
pobudzenia
fuzji.
b) poprawy kontrolowania ustawienia oczu.
c) zmiany lokalizacji wzrokowej.
d) uzyskania jednoczesnej percepcji.
10. Podczas ćwiczeń spostrzegania diplopii nieskrzyżowanej pacjent prawidłowo wykonuje
ćwiczenie, gdy
a) fiksuje na długopis z odległości 30 cm i widzi dwa światełka na krzyżu Maddoxa.
b) pacjent fiksuje na światełko z odległości 5 m i widzi 2 długopisy.
c) fiksuje na długopis z odległości 30 cm i widzi jedno światełko na krzyżu Maddoxa.
d)
fiksuje
na
światełko na krzyżu Maddoxa z odległości 5 m i widzi jeden długopis.
11. Diplopię skrzyżowaną łatwiej rozpoznają pacjenci z zezem
a)
rozbieżnym stałym.
b)
zbieżnym.
c)
rozbieżnym okresowym.
d)
skośnym.
12. Podczas ćwiczenia za pomocą diploskopu pacjent patrzy na ołówek, który umieszcza się
przed
przegrodą i widzi wyraźnie litery O N T O. To oznacza, że nastąpiło
a)
zwiększenie konwergencji przy wzmożonej akomodacji.
b) zwolnienie konwergencji przy prawidłowej akomodacji.
c)
zwiększenie konwergencji przy prawidłowej akomodacji.
d) zwolnienie konwergencji przy wzmożonej akomodacji.
13. Ćwiczenia dodatniej względnej (fuzyjnej) konwergencji są wskazane u pacjentów
a) z zezem porażennym.
b) z zezem akomodacyjnym częściowo kontrolowanym.
c)
z
zezem
zbieżnym.
d) z zezem rozbieżnym z ekscesem dywergencji.
14. Do ćwiczenia mięśni ocznych służy
a)
muscle
trainer.
b)
convergence
trainer.
c)
stereoskop.
d)
koordynator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
15. Podczas dobierania korekcji pryzmatycznej pacjent widzi czerwoną smugę świetlną
oddaloną od środka krzyża w odległości 15 cm przy badaniu z odległości 5 m. Moc
pryzmatu potrzebna do wyrównania tego odchylenia powinna wynosić
a)
15
∆
.
b)
10
∆
.
c)
5
∆
.
d)
3
∆
.
16. Przy wyrównywaniu zeza zbieżnego pryzmat ustawia się
a)
krawędzią w kierunku nosa w obu oczach.
b)
podstawą w kierunku nosa w obu oczach.
c)
krawędzią w kierunku skroni w jednym oku.
d)
krawędziami ustawionymi równolegle.
17. Korekcji pryzmatycznej nie stosuje się w leczeniu
a)
zeza
porażennego.
b) zeza ukrytego.
c)
oczopląsu.
d)
zeza
akomodacyjnego.
18. W celu zniesienia kompensacyjnego ustawienia głowy w oczopląsie, pryzmat ustawia się
a)
podstawą do góry.
b)
podstawą w kierunku strefy ciszy.
c)
krawędzią w kierunku strefy ciszy.
d)
podstawą do dołu.
19. Gdy dziecko słabo współpracuje podczas ćwiczeń należy
a)
przerwać ćwiczenia.
b)
wykonywać ćwiczenia tylko wtedy gdy dziecko ma ochotę.
c)
zmodyfikować technikę ćwiczenia do możliwości dziecka.
d)
konsekwentnie
realizować zaplanowane ćwiczenia.
20. Etapy ćwiczeń zeza akomodacyjnego atypowego:
a) ćwiczenia usuwające tłumienie, poszerzenie zakresu fuzji, ćwiczenia zwolnienia
akomodacji, ćwiczenia rozdzielania akomodacji i konwergencji.
b) poszerzenie zakresu fuzji, ćwiczenia usuwające tłumienie, ćwiczenia zwolnienia
akomodacji, ćwiczenia rozdzielania akomodacji i konwergencji.
c) ćwiczenia usuwające tłumienie, poszerzenie zakresu fuzji, ćwiczenia rozdzielania
akomodacji i konwergencji, ćwiczenia zwolnienia akomodacji.
d) kolejność stosowanych ćwiczeń nie ma znaczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie rehabilitacyjnych ćwiczeń ortoptycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr zadania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie
rehabilitacyjnych
ćwiczeń ortoptycznych”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 7, 13, 15, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. b, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. d, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Określić czynnik wpływający niekorzystnie na
uzyskanie obuocznego widzenia
A P b
2 Określić przeciwwskazanie do ćwiczeń dwojenia
B
P
d
3 Określić sposób wykonania ćwiczeń usuwających
tłumienie
B P b
4 Zdefiniować cel ćwiczeń na cheiroskopie
B
P
a
5 Określić sposób ćwiczenia w celu usunięcia
środkowej supresji
B P
b
6
Określić sposób ćwiczenia zakresu fuzji za pomocą
pryzmatów
B P a
7 Określić dodatkowe metody ćwiczenia zakresu fuzji
w kierunku dywergencji
C PP c
8 Określić zasadę ćwiczenia czytania z przeszkodą B P d
9 Zdefiniować cel ćwiczeń za pomocą diploskopu
B
P
c
10 Określić sposób ćwiczenia spostrzegania diplopii
skrzyżowanej
B P b
11 Zidentyfikować rodzaj zeza
B
P
c
12 Zinterpretować metodę ćwiczenia na diploskopie
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
13 Różnicować wskazania do ćwiczeń ujemnej
względnej (fuzyjnej) konwergencji
C PP d
14 Określić rodzaj aparatu do ćwiczenia konwergencji
A
P
b
15 Zinterpretować pomiar odchylenia zezowego do
ustalenia mocy pryzmatu
C PP d
16 Określić sposób ustawiania pryzmatu w zezie
rozbieżnym
A P a
17 Określić rodzaj leczenia dysparacji pionowej w
zezie skośnym
B P c
18 Zdefiniować cel stosowania korekcji pryzmatycznej
C
PP
b
19 Określić sposób monitorowania ćwiczeń zakresu
fuzji
B P a
20 Przeanalizować kolejność stosowania ćwiczeń
ortoptycznych w zezie rozbieżnym
C PP a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
13.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
14.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
15.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
16.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
17.
Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
18.
Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia testu.
19.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
20.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
21.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
22.
Po sprawdzeniu prac wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz
analizę logiczną i statystyczną zestawu zadań.
23.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
24.
Opracuj wnioski do dalszej pracy.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Prognoza uzyskania obuocznego widzenia jest niekorzystna u dzieci, u których zez
pojawił
się
a) nagle, gdy dziecko zaczęło chodzić do przedszkola.
b) w pierwszym roku życia.
c) w trzecim roku życia.
d)
początek zeza nie ma wpływu na rokowanie.
2. Ćwiczenia dwojenia są niewskazane
a)
w egzoforii.
b)
w ezoforii.
c)
u dzieci.
d)
w zezach z nieprawidłową korespondencją siatkówkową.
3. Podczas
ćwiczeń usuwających tłumienie czerwony filtr ustawiamy przed okiem
a)
prowadzącym.
b)
zezującym.
c) umownie przed prawym.
d) umownie przed lewym.
4. Za
pomocą cheiroskopu wykonuje się ćwiczenia w celu
a)
utrwalenia
obuocznego
widzenia.
b)
znormalizowania
korespondencji siatkówkowej.
c) poszerzenia zakresu fuzji.
d)
ćwiczeń mięśni ocznych.
5. Podczas
ćwiczeń w celu usunięcia środkowej supresji czerwony filtr ustawiamy
a) przed oko prawe.
b) przed oko prowadzące.
c) przed oko lewe.
d) przed oko zezujące.
6. Podczas
ćwiczeń ujemnego zakresu fuzji pryzmaty ustawia się
a)
podstawą w kierunku nosa.
b)
krawędzią w kierunku nosa.
c)
podstawą w kierunku skroni.
d) bez znaczenia w jaki sposób.
7. Aby
ułatwić ćwiczenia zakresu fuzji w kierunku dywergencji za pomocą synoptoforu
dodatkowo
można zastosować
a)
czerwone
szkło.
b)
szkła
polaryzacyjne.
c)
soczewki
wypukłe.
d)
hiperkorekcję pryzmatyczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
8. Podczas
ćwiczeń czytania z przeszkodą stosujemy stopniowo
a)
coraz
węższą przeszkodę do ćwiczenia i coraz większy druk do czytania.
b)
coraz
węższą przeszkodę do ćwiczenia i coraz mniejszy druk do czytania.
c)
coraz
szerszą przeszkodę do ćwiczenia i coraz większy druk do czytania.
d)
coraz
szerszą przeszkodę do ćwiczenia i coraz mniejszy druk do czytania.
9. Za
pomocą diploskopu wykonujemy ćwiczenia w celu
a) uzyskania widzenia stereoskopowego.
b)
przywrócenia
prawidłowej korespondencji siatkówek.
c) rozdzielenia akomodacji i konwergencji.
d) przywrócenia prawidłowej ruchomości gałki ocznej.
10. Podczas ćwiczeń spostrzegania diplopii skrzyżowanej pacjent prawidłowo wykonuje
ćwiczenie, gdy
a) fiksuje na długopis z odległości 30 cm i widzi dwa światełka na krzyżu Maddoxa.
b)
fiksuje
na
światełko na krzyżu Maddoxa z odległości 5 m i widzi 2 długopisy.
c) fiksuje na długopis z odległości 30 cm i widzi jedno światełko na krzyżu Maddoxa.
d)
fiksuje
na
światełko na krzyżu Maddoxa z odległości 5 m i widzi jeden długopis.
11. Diplopię nieskrzyżowaną łatwiej rozpoznają pacjenci z zezem
a)
zbieżnym akomodacyjnym.
b)
zbieżnym ukrytym.
c)
rozbieżnym.
d)
skośnym.
12. Podczas ćwiczenia za pomocą diploskopu pacjent patrzy na odległy punkt ponad
aparatem i widzi wyraźnie litery T O O N. To oznacza, że nastąpiło
a)
zwolnienie
konwergencji
przy prawidłowej akomodacji.
b) zwolnienie konwergencji przy zwolnieniu akomodacji.
c)
zwiększenie konwergencji przy prawidłowej akomodacji.
d)
zwiększenie konwergencji przy wzmożonej akomodacji.
13. Ćwiczenia ujemnej względnej (fuzyjnej) konwergencji są wskazane u pacjentów
a) z zezem porażennym.
b) z zezem rozbieżnym z ekscesem dywergencji.
c) z zezem rozbieżnym ukrytym.
d) z zezem akomodacyjnym częściowo kontrolowanym.
14. Do ćwiczenia konwergencji służy
a)
muscle
trainer.
b)
“ślimak”
c)
stereoskop.
d)
koordynator.
15. Podczas dobierania korekcji pryzmatycznej pacjent widzi czerwoną smugę świetlną
oddaloną od środka krzyża w odległości 25 cm przy badaniu z odległości 5 m. Moc
pryzmatu potrzebna do wyrównania tego odchylenia powinna wynosić
a)
25
∆
.
b)
15
∆
.
c)
10
∆
.
d)
5
∆
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
16. Przy wyrównywaniu zeza rozbieżnego pryzmat ustawia się
a)
krawędzią w kierunku skroni w obu oczach.
b)
podstawą w kierunku skroni w obu oczach.
c)
krawędzią w kierunku nosa w jednym oku.
d)
krawędziami ustawionymi równolegle.
17. Jeżeli występuje dysparacja pionowa w zezie skośnym to najczęściej stosuje się
a)
ćwiczenia mięśni ocznych.
b)
ćwiczenia ortoptyczne.
c)
zabieg
operacyjny.
d)
penalizację.
18. Korekcję pryzmatyczną stosuje się w celu
a)
umożliwienia fuzyjnej konwergencji.
b) ułatwienia widzenia obuocznego w zezie.
c) poszerzenia zakresu fuzji.
d) jednoczesnego wyrównania odchylenia zezowego i wady refrakcji.
19. Wykonując ćwiczenia zakresu fuzji na synoptoforze kontrolujemy czy nie wytwarza się
fałszywa
fuzja
a)
po
każdym ćwiczeniu.
b)
po
serii
ćwiczeń.
c) gdy nie ma postępu w ćwiczeniach.
d) na zlecenie lekarza.
20. Etapy ćwiczeń zeza rozbieżnego okresowego:
a)
ćwiczenia konwergencji, ćwiczenia usuwające tłumienie, poszerzenie zakresu fuzji,
ćwiczenia konwergencji bez nadmiernej akomodacji.
b)
ćwiczenia usuwające tłumienie, poszerzenie zakresu fuzji, ćwiczenia konwergencji
bez
nadmiernej
akomodacji,
ćwiczenia konwergencji.
c)
ćwiczenia konwergencji, poszerzenie zakresu fuzji, ćwiczenia usuwające tłumienie,
ćwiczenia konwergencji bez nadmiernej akomodacji.
d)
kolejność stosowanych ćwiczeń nie ma znaczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie rehabilitacyjnych ćwiczeń ortoptycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr zadania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1.
Baranowska-George T.: Leczenie zeza ze szczególnym uwzględnieniem metody
szczecińskiej. Wyd. Sylwjana, Szczecin 1993
2.
Basic and Clinical Scence Course sect. 6: Okulistyka pediatryczna i zez. Wydawnictwo
Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2004
3.
Formański J.: Psychologia. PZWL, Warszawa 2003
4.
Jarzębińska-Većerowa M., Tuleja D.: Podstawy refrakcji oka i korekcji wad wzroku.
Wyd. Med. Górnicki, Wrocław 2005
5.
Kański J., Nischol K.: Okulistyka. Objawy i różnicowanie. Wyd. Med. Urban & Partner,
Wrocław 2000
6.
Kański J.: Okulistyka kliniczna. Wyd. Med. Górnicki, Wrocław 2005
7.
Krzystkowa K., Kubatko-Zielińska A., Pająkowa J., Nowak-Brygowa H.: Choroba
zezowa. Rozpoznanie i leczenie. PZWL, Warszawa 1989
8.
Litwin M.B., Bryg H.: Wybrane zagadnienia okulistyczne. Podręcznik i poradnik dla
studentów i słuchaczy szkół medycznych. Wyd. Zamkor, Kraków 2005
9.
Litwin M.B.: Zarys okulistyki. PZWL, Warszawa 1997
10.
Niżankowska M.H.: Podstawy okulistyki. VOLUMED, Wrocław 2000
11.
Orłowski W. (red.): Okulistyka współczesna, t. III. PZWL, Warszawa 1992
12.
Prost M.: Problemy okulistyki dziecięcej. PZWL, Warszawa 1998
13.
Szaflik J., Grabska–Liberek l., Izdebska J.: Stany nagłe w okulistyce. PZWL, Warszawa
2005
14.
Turno-Kręcicka A., Barć A., Kański J.J.: Choroby oczu u dzieci. Kompendium
diagnostyki i terapii. Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2002
Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999
2. Ochenduszko J.: Planowanie pracy dydaktycznej nauczyciela (poradnik). Biblioteczka
reformy
oświatowej, Bydgoszcz 1997
3. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
Czasopisma:
– Klinika
Oczna
–
Kontaktologia i Optyka Okulistyczna
– Magazyn
Okulistyczny
– Okulistyka