background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jolanta Górska 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

i wykończeniowych 743[03].Z1.06 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Urszula Przystalska 
mgr inż. Robert Mikołajek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z1.06 
„Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

wykończeniowych”, 

zawartego 

w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Kleje 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Materiały  ochronne  i  wykończeniowe  do  drewna,  tworzyw  drzewnych 

i metali 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Inne materiały wykończalnicze 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7.  Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycję norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka modułowa „Charakteryzowanie materiałów pomocniczych i wykończeniowych” 

jest częścią modułu „Surowce i materiały tapicerskie” zawierającego podstawy zawodu tapicer. 
Schemat modułu i wykaz jednostek modułowych zilustrowano na stronie 4. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z1.01 

Określanie właściwości 

surowców i materiałów 

włókienniczych 

743[03].Z1 

Surowce i materiały tapicerskie  

743[03].Z1.02 

Charakteryzowanie materiałów 

wyściółkowych 

 

743[03].Z1.04 

Zastosowanie 

wyrobów metalowych 

w tapicerstwie 

 
 

743[03].Z1.03 

Zastosowanie drewna 
i tworzyw drzewnych 

w tapicerstwie 

743[03].Z1.05 

Określanie 

właściwości skór, 

tworzyw sztucznych 

i skóropodobnych 

stosowanych w 

tapicerstwie 

 

743[03].Z1.06 

Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

i wykończeniowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa  i higieny  pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

– 

stosować terminologię dotyczącą surowców, materiałów i procesów technologicznych, 

– 

posługiwać  się  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną  wyrobów,  podzespołów 
i elementów, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

charakteryzować surowce włókiennicze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, 

– 

rozróżniać chemiczne surowce włókiennicze, 

– 

określać metody otrzymywania włókien z surowców naturalnych i chemicznych, 

– 

określać wskaźniki jakości surowców włókienniczych, 

– 

charakteryzować wyroby metalowe stosowane w tapicerstwie, 

– 

charakteryzować wyroby drewniane stosowane w tapicerstwie, 

– 

charakteryzować skóry, tworzywa sztuczne i skóropodobne stosowane w tapicerstwie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji oraz z doradztwa specjalistycznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posłużyć się terminologią dotyczącą materiałów pomocniczych i wykończeniowych oraz 
środków wykończalniczych, 

– 

scharakteryzować rodzaje klejów stosowanych do produkcji wyrobów tapicerowanych, 

– 

określić fazy procesu klejenia, 

– 

określić zastosowanie różnych rodzajów klejów do produkcji wyrobów tapicerowanych, 

– 

określić  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska obowiązujące w trakcie stosowania klejów, 

– 

określić zasady transportu i magazynowania różnych rodzajów klejów, 

– 

scharakteryzować materiały tapicerskie wykończeniowe, 

– 

scharakteryzować pasy tapicerskie tkane, 

– 

scharakteryzować pasy tapicerskie elastyczne, 

– 

określić właściwości użytkowe pasów tapicerskich, 

– 

scharakteryzować materiały do odżywiczania i wybielania drewna, 

– 

scharakteryzować środki do barwienia drewna, 

– 

scharakteryzować materiały i wyroby ścierne, 

– 

scharakteryzować  materiały  pomocnicze  do  wykończania  powierzchni  elementów 
drewnianych, 

– 

scharakteryzować materiały gruntujące i podkładowe, 

– 

scharakteryzować materiały malarskie i lakiernicze, 

– 

scharakteryzować środki chemiczne do czyszczenia tkanin i usuwania plam, 

– 

scharakteryzować materiały i środki antykorozyjne, 

– 

scharakteryzować rodzaje tektury stosowanej do produkcji wyrobów tapicerowanych, 

– 

określić rodzaje materiałów stosowanych do pakowania wyrobów,  

– 

określić zasady magazynowania materiałów pomocniczych i wykończalniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Surowce i materiały tapicerskie 743[03] Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

i wykończeniowych 743[03] Z1.06 

Temat:  Rozpoznawanie środków  do wykończania elementów  drewnianych  stosowanych 

w tapicerstwie. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  środków  do  wykończania 

powierzchni elementów drewnianych stosowanych w tapicerstwie. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać środki do wybielania drewna, 

– 

rozpoznać środki do odżywiczania, 

– 

rozpoznać środki do wytrawiania drewna, 

– 

rozpoznać środki do barwienia drewna, 

– 

rozpoznać środki do wyrównywania powierzchni, 

– 

rozpoznać środki do pokrywania powierzchni elementów drewnianych. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

grupowa. 
 

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 
– 

próbki środków do wykończania powierzchni drewnianych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

– 

Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby. 

– 

Zapoznanie uczniów ze środkami do wykończania powierzchni drewnianych. 

– 

Przydział grup do przygotowanych próbek środków. 

– 

Uczniowie dokonują oględzin próbek środków. 

– 

Nauczyciel zwraca uwagę, aby każdy uczeń uczestniczył w oglądaniu próbek. 

– 

Rozpoznanie rodzaju próbek. 

– 

Zapisanie w tabeli wyników rozpoznania. 

5.  Grupa przedstawia otrzymane wyniki rozpoznania. 
6.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy wykonali ja poprawnie. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych grup uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Odszukaj w Internecie informacje o środkach do wykończania powierzchni drewnianych 

stanowiącą  ofertę  handlową.  Na  podstawie  zebranych  wiadomości  sporządź  notatkę 
w zeszycie. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Surowce i materiały tapicerskie 743[03] Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

i wykończeniowych 743[03] Z1.06

 

Temat: Rozpoznawanie klejów stosowanych w przemyśle tapicerskim. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  rodzajów  klejów  stosowanych 

w przemyśle tapicerskim 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać  rodzaj  kleju  stosowanego  w  przemyśle  tapicerskim  na  podstawie  badań 
organoleptycznych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne z instruktażem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  grupowa. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

próbki różnych rodzajów klejów, 

– 

zlewki szklane o pojemności 25 cm

3

– 

bagietki szklane, 

– 

materiały do pisania. 
 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela zasad rozpoznawania klejów stosowanych w przemyśle 

tapicerskim. 

4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

 

Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby. 

 

Przydział grup do przygotowanych zestawów klejów. 

 

Uczniowie dokonują oceny organoleptycznej próbek klejów. 

 

Uczniowie zapisują w zeszytach swoje spostrzeżenia. 

 

Nauczyciel pomaga uczniom ocenić rodzaj kleju. 

6.  Grupa przedstawia otrzymane wyniki oceny organoleptycznej próbek kleju. 
7.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy wykonali ja poprawnie. 
8.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  porównania  wyników  oceny  dokonanej  przez 

poszczególne grupy uczniów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  lub  Internecie  informacje  handlowe  o  klejach  stosowanych 

w przemyśle tapicerskim. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Kleje 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 

Oznaczanie lepkości kleju rozpuszczalnikowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania pomiaru, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  pobrać próbkę 200cm

badanych klejów, 

5)  wykonać oznaczenie lepkości kleju za pomocą Kubka Forda 6mm, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

norma PN – EN 12092:2004 

– 

próbki badanych klejów, 

– 

kubek Forda 6mm, 

– 

zlewki na próbki klejów, 

– 

cylindry miarowe o pojemności 100 cm

3

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7.  

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie rodzajów klejów stosowanych w produkcji wyrobów tapicerowanych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przedstawić plan działania, 
3)  dokonać oceny organoleptycznej próbek klejów, 
4)  zapisać wyniki oceny w przygotowanej uprzednio tabeli, 
5)  na podstawie dokonanej oceny rozpoznać rodzaje przedstawionych klejów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki klejów – po 6 dla ucznia, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotowanie kleju lateksowego do prowadzenia procesu klejenia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczeń, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  pobrać próbkę kleju lateksowego, 
5)  na podstawie konsystencji kleju określić jego przydatność do prowadzenia procesu klejenia, 
6)  doprowadzić klej do konsystencji stosowanej podczas klejenia, 
7)  zapisać w zeszycie sposób przygotowania kleju do prowadzenia procesu klejenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

klej lateksowy, 

– 

pojemnik na klej, 

– 

zlewka na wodę, 

– 

mieszadło do mieszania kleju, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz  warunki  przechowywania  i  stosowania  klejów  rozpuszczalnikowych 

i emulsyjnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  dobrać warunki przechowywania kleju rozpuszczalnikowego, 
3)  dobrać warunki przechowywania kleju emulsyjnego, 
4)  ustalić warunki stosowania kleju rozpuszczalnikowego, 
5)  ustalić warunki stosowania kleju emulsyjnego, 
6)  dobrać środki ochrony osobistej na stanowisku klejenia klejem rozpuszczalnikowym, 
7)  dobrać środki ochrony osobistej na stanowisku klejenia klejem emulsyjnym, 
8)  porównać warunki przechowywania i stosowania kleju rozpuszczalnikowego i emulsyjnego, 
9)  zapisać w zeszycie wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

katalogi środków ochrony osobistej, 

– 

katalogi urządzeń stosowanych podczas klejenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 5 

Dobierz klej do klejenia elementów drewnianych wyrobu tapicerowanego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  rozpoznać rodzaje próbek klejów, 
3)  ustalić na podstawie literatury i atestów właściwości i zastosowanie poszczególnych klejów, 
4)  dobrać klej do klejenia elementów drewnianych wyrobu, 
5)  zapisać w zeszycie wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

elementy drewniane przeznaczone do klejenia, 

– 

próbki klejów stosowanych w pracach tapicerskich, 

– 

atesty poszczególnych klejów, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Materiały  ochronne  i  wykończeniowe  do  drewna,  tworzyw 

drzewnych i metali

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaje środków stosowanych do ochrony drewna. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  pobrać próbki środków przygotowanych przez nauczyciela, 
3)  obejrzeć dokładnie pobrane próbki, 
4)  rozpoznać rodzaj środka do wykończania powierzchni drewnianych, 
5)  zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki środków do ochrony drewna, 

– 

zeszyt, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznać rodzaj materiału ściernego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  pobrać próbki materiałów ściernych przygotowane przez nauczyciela, 
3)  obejrzeć dokładnie próbki, 
4)  rozpoznać rodzaj materiału ściernego, 
5)  zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki materiałów ściernych, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj rodzaj materiałów do uszlachetniania powierzchni drewna. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  pobrać próbki środków przygotowanych przez nauczyciela, 
3)  obejrzeć pobrane próbki, 
4)  rozpoznać rodzaj środka, 
5)  zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki środków do uszlachetniania powierzchni drewna, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz  środki  do  wykończenia  elementów  metalowych  wybranego  wyrobu 

tapicerowanego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  pobrać elementy metalowe wybranego wyrobu, 
3)  pobrać próbki środków przygotowanych przez nauczyciela, 
4)  obejrzeć pobrane próbki, 
5)  rozpoznać rodzaj środka, 
6)  dobrać środek i metodę jego zastosowania do wybranego elementu metalowego, 
7)  zapisać wyniki pracy w zeszycie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

elementy metalowe wyrobów tapicerowanych, 

– 

próbki środków do zabezpieczania części metalowych wyrobów tapicerowanych, 

– 

opisy środków do zabezpieczania części metalowych wyrobów tapicerowanych, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Inne materiały pomocnicze i wykończeniowe

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz pasmanterię do wyrobu tapicerskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zapoznać się z wyrobem tapicerskim, jego rysunkiem lub zdjęciem, 
3)  obejrzeć próbki pasmanterii, 
4)  dobrać rodzaj pasmanterii, 
5)  narysować w zeszycie sposób zastosowania wybranej pasmanterii. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wyroby tapicerskie różnego rodzaju lub ich rysunki, zdjęcia, 

– 

próbki pasmanterii, 

– 

zeszyt, 

– 

przybory do pisania i rysowania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz gwoździe ozdobne do wyrobu tapicerskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zapoznać się z wyrobem tapicerskim, jego rysunkiem lub zdjęciem, 
3)  obejrzeć próbki gwoździ i taśm ozdobnych, 
4)  dobrać rodzaj gwoździ, 
5)  narysować w zeszycie sposób zastosowania wybranych gwoździ. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

– 

wyroby tapicerskie różnego rodzaju lub ich rysunki, zdjęcia, 

– 

katalogi gwoździ lub ich próbki, 

– 

przybory do pisania i rysowania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj rodzaje pasów tapicerskich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  pobrać próbki pasów tapicerskich, 
3)  obejrzeć pobrane próbki, 
4)  rozpoznać rodzaje pasów tapicerskich, 
5)  zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki pasów tapicerskich, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj rodzaje środków do usuwania plam i zabrudzeń i ustal ich zastosowanie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  pobrać próbki środków przygotowanych przez nauczyciela, 
3)  obejrzeć pobrane próbki, 
4)  rozpoznać rodzaje środków, 
5)  ustalić zastosowanie poszczególnych środków, 
6)  zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki środków do usuwania plam i zabrudzeń, 

– 

opisy środków do usuwania plam i zabrudzeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Określanie  właściwości 
materiałów pomocniczych i wykończeniowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 2, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 1, 3, 4, 10, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów, 

– 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 

– 

dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3.  c,  4.  a,  5.  a,  6.  c,  7.  a,  8.  d,  9.  b,  10.  d,  11. c, 
12. b, 13. c, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. d, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zanalizować właściwości klejów 

PP 

Rozpoznać przyrząd do pomiaru lepkości 

Rozróżnić właściwości kleju 

PP 

Zanalizować właściwości kleju 

PP 

Scharakteryzować kleje emulsyjne 

Scharakteryzować kleje topliwe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Rozpoznać właściwości klejów naturalnych 

Rozpoznać środki do wybielania drewna 

Określić cel wytrawiania drewna 

PP 

10 

Określić zastosowanie pokostu lnianego 

11 

Określić skład politury szelakowej 

12 

Scharakteryzować farbę 

13 

Określić 

warunki 

nakładania 

powłoki 

malarskiej 

PP 

14 

Określić  warunki  magazynowania  środków 
wykończalniczych do drewna 

15 

Rozpoznać pasmanterię 

16 

Scharakteryzować pasy tapicerskie parciane 

17 

Scharakteryzować zastosowanie szpagatu  

18 

Określić zastosowanie wyrobów papierniczych 

19 

Rozpoznać środki do usuwania tłustych plam 

20 

Określić zastosowanie lamówek tapicerskich  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu.  Rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości. 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  rozpoznawania  i  materiałów  pomocniczych 

i wykończeniowych  stosowanych  w  tapicerstwie.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X.  W  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową. 

7.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

8.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  1,  3,  4,  10,  13  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Właściwości klejące mają kleje dzięki 

a)  lepkości. 
b)  adhezji i kohezji. 
c)  suchej pozostałośći. 
d)  kwasowości lub zasadowości. 
 

2.  Pomiaru lepkości kleju dokonuje się za pomocą 

a)  Kubka Forda. 
b)  higrometru. 
c)  areometru. 
d)  termometru. 

 

3.  Właściwość zwana kohezją to 

a)  przyczepność kleju do sklejanych materiałów. 
b)  rozpuszczalność kleju. 
c)  spójność wewnętrzna spoiny. 
d)  łagodność kleju. 
 

4.  Podczas klejenia materiałów porowatych klej musi charakteryzować się 

a)  łatwością wnikania do wnętrza materiału. 
b)  dużą suchą pozostałością. 
c)  wysoką lepkością. 
d)  dużą kohezją. 

 
5.  W klejach emulsyjnych z polioctanu winylu jako rozpuszczalnik stosuje się 

a)  wodę. 
b)  aceton. 
c)  benzynę. 
d)  octan etylu. 

 

6.  Kleje topliwe to kleje 

a)  termoutwardzalne. 
b)  chemoutwardzalne. 
c)  termoplastyczne. 
d)  rozpuszczalne. 

 

7.  Główną wadą klejów naturalnych jest  

a)  mała odporność na wodę i uleganie gniciu. 
b)  mała odporność na rozpuszczalniki organiczne. 
c)  duża odporność na wodę. 
d)  uleganie gniciu. 

 
8.  Do wybielania drewna stosuje się między innymi 

a)  bejce. 
b)  politury. 
c)  benzynę. 
d)  wodę utlenioną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  Wytrawianie drewna ma na celu zmianę 

a)  twardości drewna. 
b)  barwy drewna. 
c)  podatności drewna na klejenie. 
d)  podatności drewna na lakierowanie. 
 

10.  Do powierzchniowej impregnacji drewna stosuje się najczęściej 

a)  farby nitrocelulozowe. 
b)  szpachlówki. 
c)  rozpuszczalniki. 
d)  pokost lniany. 
 

11.  Szelak jest głównym składnikiem 

a)  lakieru. 
b)  emalii. 
c)  politury. 
d)  wypełniaczy. 

 
12.  Mieszanina  utarta  ze  spoiwa  i  pigmentów  z  dodatkiem  rozpuszczalników 

i rozcieńczalników nosi nazwę 
a)  emalii. 
b)  farby. 
c)  lakieru. 
d)  szpachlówki. 

 
13.  Trwałość powłoki malarskiej na metalach zależy przede wszystkim od 

a)  temperatury nakładanej farby. 
b)  sposobu nakładania farby. 
c)  przygotowania powierzchni metalu. 
d)  rozpuszczalnika zastosowanego w farbie. 

 

14.  W magazynie środków wykończalniczych przeznaczonych do drewna należy zachować 

a)  temperaturę -5°C – 15°C i wilgotność 50–60%. 
b)  temperaturę 5°C – 20°C i wilgotność 70–80%. 
c)  temperaturę 5°C – 20°C i wilgotność 50–60%. 
d)  temperaturę -5°C – 15°C i wilgotność 70–80%. 

 

15.  Wąskie wyroby włókiennicze plecione, oplatane lub tkane to 

a)  kiedra. 
b)  chwosty. 
c)  pasy tapicerskie. 
d)  pasmanteria. 

 
16.  Pasy tapicerskie tkane z różnych surowców najczęściej naturalnych noszą nazwę pasów 

a)  gumowych. 
b)  parcianych. 
c)  tekstylno-gumowych. 
d)  syntetycznych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17.  Szpagat jest to  

a)  sznurek do wiązania sprężyn. 
b)  rodzaj szpachlówki. 
c)  rodzaj pasów tapicerskich. 
d)  materiał do pakowania wyrobów tapicerskich. 

 
18.  Do produkcji wyrobów tapicerskich stosuje się między innymi 

a)  papier pakowy. 
b)  tekturę falistą zwykła. 
c)  tekturę falistą wzmocnioną. 
d)  tekturę twardą gładką. 
 

19.  Do usuwania tłustych plam z wyrobów tapicerowanych powinno zastosować się 

a)  benzynę lakową, benzynę apteczną, ksylen, toluen. 
b)  kwas octowy, alkohol etylowy i metylowy. 
c)  wodę amoniakalną i wodę utlenioną. 
d)  trójchloroetylen, alkohol amylowy, kwas mrówkowy. 
 

20.  Lamówki tapicerskie służą do 

a)  łączenia elementów nośnych wyrobów tapicerowanych. 
b)  zakrycia miejsc łączenia elementów tapicerki. 
c)  zabezpieczenia miejsc narażonych na przecieranie. 
d)  obszywania materacy i poduch. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Charakteryzowanie materiałów pomocniczych i wykończeniowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Określanie  właściwości 
materiałów pomocniczych i wykończeniowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 8, 12, 15, 16 i 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów, 

– 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 

– 

dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c, 
12. c, 13. d, 14. d, 15. d, 16. a, 17. a, 18. d, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić pojecie spoiny klejowej 

Rozpoznać właściwości klejów 

Określić podział klejów 

Zanalizować kleje glutynowe 

PP 

Rozpoznać kleje rozpuszczalnikowe 

Rozpoznać kleje syntetyczne 

Określić skład klejów lateksowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Zanalizować skład klejów topliwych 

PP 

Określić warunki magazynowania klejów 

10 

Określić cel wybielania 

11 

Rozpoznać środki do odżywiczania drewna 

12 

Rozpoznać środki do barwienia drewna 

13 

Rozpoznać 

właściwości 

materiałów 

ściernych 

14 

Rozpoznać 

środki 

do 

wyrównywania 

nierówności 

pęknięć 

elementach 

drewnianych 

15 

Zanalizować skład politury syntetycznej 

PP 

16 

Zanalizować 

skład 

materiałów  

malarsko-lakierniczych 

PP 

17 

Określić  właściwości  powłoki  malarskiej  na 
elementach metalowych 

PP 

18 

Określić zastosowanie pasów gumowych 

19 

Określić  zastosowanie  papieru  pakowego 
makulaturowego 

20 

Rozpoznać 

zastosowanie 

środków 

do 

usuwania plam  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu.  Rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości. 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  rozpoznawania  i  materiałów  pomocniczych 

I wykończeniowych  stosowanych  w  tapicerstwie.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  W  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X.  W  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową. 

7.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

8.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  4, 8, 12,  15,  16  i  17  gdyż  są one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Warstwa kleju łącząca sklejane materiały to 

a)  adhezja. 
b)  kohezja. 
c)  spoina. 
d)  lepkość. 

 
2.  Badanie wytrzymałości spoiny klejowej polega na oznaczeniu siły potrzebnej do 

a)  zniszczenia warstwy utwardzonego kleju. 
b)  zniszczenia sklejanego materiału. 
c)  docisku materiałów podczas klejenia. 
d)  rozdarcia sklejanego materiału. 

 
3.  Kleje roślinne i zwierzęce zaliczamy do klejów 

a)  syntetycznych. 
b)  sztucznych. 
c)  emulsyjnych. 
d)  naturalnych. 

 
4.  Klej skórny i kostny to kleje w których środkiem wiążącym jest 

a)  kazeina. 
b)  dekstryna. 
c)  glutyna. 
d)  guma arabska. 

 
5.  Kleje kauczukowe zaliczamy do klejów 

a)  topliwych. 
b)  rozpuszczalnikowych. 
c)  neoprenowych. 
d)  poliuretanowych. 

 
6.  Do klejów syntetycznych stosowanych w tapicerstwie zaliczamy kleje 

a)  dekstrynowe i kazeinowe. 
b)  mocznikowe i melaminowe. 
c)  glutynowe i szelakowe. 
d)  guma arabska i klajster. 

 

7.  Kleje lateksowe jako rozpuszczalnik zawierają 

a)  wodę. 
b)  benzynę. 
c)  aceton. 
d)  toluen. 

 
8.  Kleje topliwe jako składnik wiążący zawierają 

a)  polimer termoutwardzalny. 
b)  polimer termoplastyczny. 
c)  polimer chemoutwardzalny. 
d)  polimer naturalny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  W magazynie klejów należy zachować 

a)  temperaturę -5°C – 15°C i wilgotność 55–65%. 
b)  temperaturę 5°C – 25°C i wilgotność 65–75%. 
c)  temperaturę 5°C – 20°C i wilgotność 55–65%. 
d)  temperaturę -5°C – 15°C i wilgotność 70–80%. 

 

10.  Wybielanie drewna ma na celu przede wszystkim nadanie drewnu 

a)  jaśniejszej barwy. 
b)  białego koloru. 
c)  jednolitej barwy. 
d)  słomkowego koloru. 

 
11.  Do odżywiczania drewna nie stosuje się 

a)  benzyny i terpentyny 
b)  wodnych roztworów acetonu. 
c)  wodnych roztworów mydła, sody i ciepłej wody. 
d)  Roztworów sody kaustycznej lub kalcynowanej. 

 
12.  Soli metali używa się do barwienia drewna 

a)  jasnego. 
b)  ciemnego. 
c)  zawierającego garbniki. 
d)  wcześniej poddanego barwieniu. 

 
13.  Najtwardszym materiałem ściernym jest 

a)  szkło. 
b)  krzemień. 
c)  kwarc. 
d)  diament. 

 
14.  Do wyrównywania dużych nierówności i pęknięć w elementach drewnianych stosuje się 

a)  politury. 
b)  emalie. 
c)  farby. 
d)  kity. 

 
15.  Politury syntetyczne są roztworami 

a)  szelaku. 
b)  pokostu. 
c)  nitrocelulozy. 
d)  żywic fenolowych lub poliuretanowych. 

 
16.  Składnikami materiałów malarsko-lakierniczych decydującymi o tworzeniu się powłoki są 

a)  substancje błonotwórcze. 
b)  pigmenty. 
c)  rozpuszczalniki. 
d)  wypełniacze. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17.  Powłoka malarska na elementach metalowych utrzymuje się dzięki 

a)  adhezji. 
b)  kohezji. 
c)  wnikaniu składników powłoki w metal. 
d)  obecności rozpuszczalników. 

 
18.  Pasy gumowe stosuje się  

a)  na podłoża pod formatki szczecinowo-lateksowe. 
b)  do łączenia elementów nośnych wyrobu. 
c)  do otrzymywania formatek sprężynowych. 
d)  na siedziska i oparcia krzeseł i foteli. 

 
19.  Papier pakowy makulaturowy stosuje się do 

a)  osłaniania elementów mebli wykończonych na połysk. 
b)  osłaniania elementów mebli wykończonych na mat. 
c)  jako materiał wyściółkowy. 
d)  jako materiał na formatki woreczkowe. 

 
20.  Do usuwania plam z farb i lakierów nie należy stosować 

a)  wody utlenionej. 
b)  acetonu. 
c)  toluenu. 
d)  ksylenu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Charakteryzowanie materiałów pomocniczych i wykończeniowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 
3.  Dzięgielewski  S.:  Technologia.  Meble  tapicerowane.  Produkcja  przemysłowa.  WSiP, 

Warszawa 1996 

4.  Dzięgielewski S.: Technologia. Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza i naprawy. 

WSiP, Warszawa 1997 

5.  Fulton N., Weston S.: Tapicerowanie. Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2005 
6.  Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 
7.  Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1983 
8.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992 
9.  http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Klej.svg 
10.  http://republika.pl/serwusprudnik/images/IMG_0001.JPG 
11.  http://strzaly.pl/sklep/images/pirotechnika/dekstryna.jpg 
12.  http://tkaninydekoracyjne.com.pl/tkaniny/7000.jpg 
13.  http://tkaninydekoracyjne.com.pl/tkaniny/pasman/CHWOSTY/CHW.html 
14.  http://www.21food.com/userImages/sinocasein/sinocasein$717151957.jpg 
15.  http://www.altex.home.pl/listwaozdobna.jpg 
16.  http://www.aramus.pl/index.php?p0=1&p1=350&p2=421 
17.  http://www.baszak.pl/produkty/foto/IMG_0690.jpg 
18.  http://www.bykgardner.com/html/byk/brookfield-viscometers.htm 
19.  http://www.ekpol.com 
20.  http://www.hurtownie.pl/bin/prod/data/293.jpg 
21.  http://www.klimatest.com/katalog/pokaz/Pomiar%20lepko&%23347%3Bci/Thwing-

Albert%20Europe 

22.  http://www.kolwicz.gd.pl/nasypowe.html 
23.  http://www.kordus.com.pl/foto/max/8400_60.jpg 
24.  http://www.kordus.com.pl/pasmanteria/lamowki_tapicerskie_lamowka_tkana.html 
25.  http://www.kordus.com.pl/pasmanteria/tasmy_tapicerskie_pasy_parciane_nieelastyczny_

pas.html 

26.  http://www.lenora.com.pl/tasmy_dekoracyjne_azurowe/index.html 
27.  http://www.leroymerlin.pl/multimedia-storage/47/f2/7200cec5a29119d68d0907fc7e77-

40802650_d.jpg 

28.  http://www.lumex.pl/img/produkty/opak_papierowe/_big/papier_makulaturowy.jpg 
29.  http://www.lumex.pl/img/produkty/opak_papierowe/_big/papier_pakowy_natron.jpg 
30.  http://www.modelnet.pl/products/tektura2_1.jpg 
31.  http://www.polkar.net.pl/images/Image/polkar/2w021.jpg 
32.  http://www.polkar.net.pl/page/?pid=3 
33.  http://www.presklej.pl/ 
34.  http://www.przemaluj.pl/_images/xs.jpg 
35.  http://www.serena-industries.pl/images/photo3/66400.jpg 
36.  http://www.tapicerskie-abc.pl/photo20032007065154/1177348843.jpg 
37.  http://www.tapicerskie-abc.pl/photo20032007065154/1177349095.jpg 
38.  http://www.tworzywa.pwr.wroc.pl/index.php?co=klej01 
39.  http://www.zlotoplatkowe.com.pl/shop/images/gum_arabica.jpg 
40.  http://www.zlotoplatkowe.com.pl/shop/images/pearl_glue.jpg 
41.  http://www.zlotoplatkowe.com.pl/shop/index.php?cPath=17 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995