Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 27
klasa 2
Blok tematyczny: Wielkanoc
Temat: Wielkanocne granie
I. Cele
• Ćwiczenia w rozpoznawaniu oraz nazywaniu wysokości głosów ludzkich.
• Utrwalenie dźwięków najwyższych i najniższych na pięciolinii.
• Utrwalenie pojęć związanych z zapisem nut.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 3.1.c „Uczeń aktywnie słucha muzyki i określa jej cechy: rozróżnia i wyraża środkami pozamuzycznymi charakter emocjonalny muzyki, rozpoznaje utwory wykonane: solo i zespołowo, na chór i orkiestrę; orientuje się w rodzajach głosów ludzkich (sopran, bas)”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.7
komputer z projektorem
nagrania muzyczne fragmentów pieśni śpiewanych przez kobiety i mężczyzn
kartoniki z napisami: SOPRAN, MEZZOSOPRAN, ALT, TENOR, BARYTON, BAS
CD2 audio i CD3 audio
gra/plansza interaktywna „Gramofon”
III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie i rozpoznawanie wysokości głosów ludzkich
Dzieci słuchają dwóch utworów i odpowiadają na pytanie, który utwór śpiewany był przez kobietę, a który przez mężczyzną.
Następnie dzieci słuchają trzech fragmentów utworów śpiewanych przez kobiety głosami: sopran, mezzosopran, alt i odpowiadają na pytanie, który głos był
najniższy, a który najwyższy. Nauczyciel układa na tablicy kartoniki z napisami w odpowiedniej kolejności.
Dzieci słuchają trzech fragmentów utworów śpiewanych przez mężczyzn głosami: tenor, baryton, bas i odpowiadają na pytanie, który głos był najniższy, a który najwyższy. Nauczyciel układa na tablicy kartoniki z napisami w odpowiedniej kolejności.
2. Rozpoznawanie i nazywanie głosów żeńskich i męskich CD3 audio Dzieci słuchają nagrania i odpowiadają na pytania:
1
Elżbieta Bowdur
Kto śpiewał pieśni o tematyce wiosennej i wielkanocnej?
Jak nazywa się najwyższy głos kobiecy?
Jak nazywa się najniższy głos kobiecy?
Jak nazywa się najwyższy głos męski?
Jak nazywa się najniższy glos męski?
3. Uzupełnianie ilustracji nalepkami z nazwami głosów – podręcznik cz.7, ćw.8, str.100
4. Gra/plansza interaktywna „Gramofon”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina podróżnika (3)
→ Gramofon (5)
Opis interaktywności
Gra „Gramofon” polegająca na rozpoznawaniu wysokości głosów ludzkich oraz nazywanie głosów męskich i żeńskich.
Omówienie gry
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, na czym polega zadanie. Należy położyć płytę na gramofonie przez przeciąganie. Po wciśnięciu przycisku na gramofonie, słuchamy nagrania i odgadujemy, jaki to rodzaj głosu. Następnie należy przeciągnąć płytę do odpowiedniej okładki.
Wybrany uczeń podchodzi do tablicy, przeciąga płytę na gramofon i odgaduje głos z nagrania.
Zadanie można rozwiązać wspólnie odgadując głosy z nagrań.
5. Czytanie i wyróżnianie najwyższych i najniższych dźwięków gamy –
podręcznik cz.7, ćw.9, str.100
6. Słuchanie i śpiewanie piosenki „Witaj wiosno!” CD2 audio klasa2
2