Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 30
grupa 0
Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody
Temat: Wiosna nad wodą
I. Cele
• Pogłębianie zasobu wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej.
• Poznawanie warunków życia zwierząt i roślin wodnych.
• Rozwijanie umiejętności wypowiedzi na określony temat.
• Ćwiczenie umiejętności przeliczania i porównywania ilościowego.
• Rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 12.1 i 2 „Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np.
na polu, na łące, w lesie, wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność)”.
II. Środki dydaktyczne
przedmioty do ułożenia makiety jeziora - zdjęcia, obrazki ryb i zwierząt wodnych, szarfy (lub skakanki), niebieska bibuła, butelki plastikowe
i szklane, puszki, reklamówki
torby lub pudła z napisami: SZKŁO, PLASTIK, METAL
CD2 Audio ABC
kolorowa chustka
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Rekin”
Karty „Razem w przedszkolu” cz.5
III. Przebieg zajęć
1. Zabawa - Kto mieszka w wodzie?
Nauczycielka literuje wyrazy. Jeżeli wyraz określa stworzenie żyjące w wodzie, dzieci wołają TAK, w przeciwnym wypadku NIE. Przykłady wyrazów:
R-A-K, K-R-O-W-A, R-E-K-I-N, P-S-T-R-Ą-G, B-O-R-S-U-K, K-A-R-P, Ż-A-B-A Oglądanie zdjęć i obrazków zwierząt wodnych.
1
Elżbieta Bowdur
2. Rozmowa „Co znajdziemy w jeziorze?”
Na dywanie nauczyciel tworzy wzór jeziorka (wykorzystując skakanki, szarfy, niebieską bibułę), w którym umieszcza obrazki różnych ryb, roślin wodnych oraz butelki plastikowe, reklamówki, słoiki szklane, butelki, puszki itp.
Dzieci siadają wokół makiety jeziorka. Nauczycielka pyta: Co nie powinno znaleźć się w jeziorze? Kto zawinił? Co dzieje się z mieszkańcami takiego jeziora? Czy chciałyby kąpać się w takim jeziorze?
Wybrane dzieci usuwają śmieci z makiety jeziora i segregują do trzech worków z napisami: SZKŁO, PLASTIK, METAL.
3. Zabawa ruchowa – Rybak i rybka – CD2 Audio ABC
Dzieci stoją w kole trzymają się za ręce. Wewnątrz koła jedno dziecko jest rybką, a na zewnątrz drugie dziecko rybakiem. Rybka trzyma kolorową chustkę i tańczy w rytmie piosenki „Strumyk”.
Gdy piosenka milknie, rybak przedostaje się do środka i stara się złapać rybkę (podobnie jak w znanej zabawie „Uciekaj myszko do dziury”).
Jeśli rybak złapie rybkę, dzieci wybierają następną parę do zabawy. Jeśli rybak nie złapie rybki, rybka dobiera drugą rybkę do środka.
4. Gra/plansza interaktywna „Rekin”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Statek piracki
→ Rekin
Opis interaktywności
Gra „Rekin” doskonaląca percepcję wzrokową.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło rekina.
Następnie wybierane kolejno dzieci układają puzzle, przeciągając rozsypane elementy w odpowiednie miejsca
Grę dzieci mogą powtórzyć, gdyż puzzle pokazują się w kolejności losowej.
2
Elżbieta Bowdur
5. Liczenie rybek w akwariach w zakresie 10 – Karty cz.5, str.5
Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.5 i kredki.
Przeliczają i kolorują rybki w akwariach.
6. Wykonanie plakatu „WODA TO ŻYCIE”
Dzieci siedzą przy stolikach. Każdy stolik to zespół 4-osobowy, który otrzymuje arkusz papieru pakunkowego z napisem WODA TO ŻYCIE oraz gazety z różnymi zdjęciami przedstawiającymi ludzi i zwierzęta korzystające z wody.
Zespoły wykonują plakaty, wycinając i nalepiając zdjęcia z gazet. Następnie ozdabiają plakaty kredkami.
Na zakończenie dzieci porządkują miejsca pracy.
Każdy zespół przedstawia to, co znajduje się na plakacie.
7. Zakończenie zajęć
Rozmowa podsumowująca.
Postanowienie – nie wrzucamy śmieci do wody.
3