Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 15
grupa 0
Obszar XI Przygotowanie do pisania i czytania
Temat: Bal w przedszkolu
I. Cele
• Doskonalenie refleksu i spostrzegawczości.
• Kształcenie umiejętności klasyfikowania według określonej cechy.
• Poznanie głoski i litery B, b.
• Rozwijanie analizy słuchowej poprzez określanie głoski w nagłosie.
• Doskonalenie umiejętności czytania tekstu wyrazowo – obrazkowego.
• Rozwijanie ekspresji muzycznej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 14.4. „Dziecko, interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania”.
II. Środki dydaktyczne
Karty „Razem w przedszkolu” cz.3
CD2 audio ABC
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Piraci”
wycięte z kartonu kolorowe 4 komplety strojów karnawałowych – kapelusze, maski, sukienki, peleryny, buty
maski dla dzieci po kilka w jednakowym kolorze
III. Przebieg zajęć
1. W wypożyczalni strojów karnawałowych – CD2 audio ABC
Dzieci słuchają piosenki „W karnawale”, a następnie rozmawiają o tym, czym jest karnawał, co robimy w karnawale, co zabieramy z domu itp.
Nauczycielka zaprasza dzieci do wypożyczalni strojów balowych – odsłania
tablicę, na której przypięte są wycięte z papieru kolorowe maski, sukienki, kapelusze, peleryny.
Dzieci opisują stroje, nauczycielka zachęca, by znalazły jakieś cechy, które łączą poszczególne rzeczy – okazuje się, że niektóre stroje mają takie same wzory, więc można dopasować: np. kapelusz, maskę i pelerynę w takim samym wzorze, albo
maskę i sukienkę w tym samym kolorze itd.
Dzieci pomagają skompletować ubrania – 4 komplety.
1
Elżbieta Bowdur
2. Taniec przy piosence „W karnawale” – CD2 audio ABC
Dzieci dobierają się parami i tańczą walca „W karnawale” podczas zwrotki
piosenki. Gdy usłyszą refren puszczają ręce swojej pary i szybkim, tanecznym krokiem podchodzą do innej osoby tworząc nową parę, by z nią zatańczyć kolejną zwrotkę.
3. Gra/plansza interaktywna „Piraci”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Statek piracki
→ Piraci
Opis interaktywności
Gra „Piraci” polegająca na ćwiczeniu analizatorów oraz czytaniu ze zrozumieniem tekstu obrazkowo – wyrazowego.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczycielka uruchamia (klika) grę. Na planszy znajdują się piraci w łodzi. Dzieci opowiadają o tym, co widzą na ekranie. Nauczycielka zachęca dzieci do zabawy z piratami.
Wybrane dziecko podchodzi do tablicy i jego zadaniem jest szybko kliknąć
zieloną butelkę wyłaniającą się z wody. Zadanie wymaga zręczności i refleksu, więc może próbować kilka dzieci.
Po wyłowieniu wszystkich zielonych butelek okazuje się, że w jednej butelce jest list. Nauczycielka pyta dlaczego list został schowany do butelki? W jaki sposób można wysłać list, gdy jest się rozbitkiem na bezludnej wyspie…?
Wspólnie z dziećmi (jeśli dzieci potrafią, mogą samodzielnie odczytać list) odczytuje list. Wybrane kolejno dzieci wstawiają odpowiednie obrazki poprzez przeciągnięcie je do listu.
4. Bal maskowy przy muzyce – CD2 audio ABC
Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe maski z papieru.
Dzieci tańczą w dowolnych parach w rytm melodii zwrotki piosenki
„W karnawale”. Podczas refrenu zadaniem dzieci jest odnalezienie dziecka
w masce w kolorze ich maski. Następnie (kolejna zwrotka) tańczą dzieci
w maskach w jednakowym kolorze. Masek w jednym kolorze może być więcej niż
dwie, więc dzieci łączą się w pary, trójki, czwórki itp.
2
Elżbieta Bowdur
Na koniec dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje balon, który należy trzymać czołami podczas tańca.
5. W wypożyczalni – c.d.
Dzieci siadają ponownie na dywanie. Nauczycielka bierze jeden balon i pyta, jaką głoskę dzieci słyszą na początku tego wyrazu.
Głoska „b”, a to litera– nauczycielka pokazuje etykietę z literą B, b. Pyta dzieci, czy znają jeszcze jakieś inne wyrazy zaczynające się głoską i literą „b” – dzieci wymieniają wyrazy ( np. butelka, buty, buda, bal itp.).
Zadaniem dzieci jest poukładanie ubrań z wypożyczalni na „półkach”. Wybrane dzieci wieszają w wydzielonych miejscach na tablicy osobno maski, kapelusze, peleryny. Brawo! – nauczycielka pokazuje kolejny wyraz zaczynający się literą
„b”.
6. Kolorowanie litery B, b i rysowanie szlaczków – Karty cz.3, str.12 i 13
Dzieci siadają do stolików, gdzie maja przygotowane Karty i kredki.
Opowiadają, co dzieje się na obrazku, rysują szlaczek na dole strony 12, kolorują literę B, a następnie każde dziecko dorysowuje balonik.
7. Podsumowanie zajęć
Porządkowanie miejsc pracy.
Nauczycielka rozdaje dzieciom balony, by mogły się nimi pobawić swobodnie.
3