Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 5 klasa 2
Blok tematyczny: Z wakacyjnych szlaków
Temat: Z różnych stron Polski
I. Cele
• Poznanie głównych kierunków świata.
• Rozwijanie zainteresowań.
• Poznanie zasady pisowni wyrazów z ó wymiennym.
• Rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dany temat.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.3.c „Uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.1
komputer z projektorem
Gra/plansza interaktywna „Kompas”
Kompas (kilka egzemplarzy)
III. Przebieg zajęć
1. Opowiadanie nauczyciela na temat wyznaczania kierunku
Od najdawniejszych czasów ludzie posługiwali się różnymi znakami do
wyznaczania kierunku trasy. Położenie Słońca na niebie rano pokazywało, gdzie znajduje się wschód, wieczorem – gdzie jest zachód. Żeglarze na morzu patrzyli na położenie gwiazd. Powstanie pierwszych kompasów zawdzięczamy
Chińczykom. Zwrócili uwagę na magnetyczne bryłki, które układają się w taki sposób, że można określić kierunki świata.
Najczęściej kompasów (busoli) używali żeglarze do nawigacji, czyli do określania kierunku podróży.
Kompas jest zbudowany z magnetycznej igły umieszczonej na tarczy z podziałką
– tak zwaną różą wiatrów, wskazującą główne kierunki.
Igła kompasu wskazuje PÓŁNOC. Kompas zawsze trzymamy poziomo. Na
wyprawy turystyczne zabieramy kompas i mapę.
Dzieci oglądają kompasy, nazywają główne kierunki świata, wyznaczają północ w klasie.
1
Elżbieta Bowdur
2. Nazywanie głównych kierunków świata – podręcznik cz.1, ćw.5, str.48
Wysłuchanie informacji Oskara. Nazywanie i określanie kierunków w klasie.
3. Gra / plansza interaktywna „Kompas”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Leśna kraina (2)
→ Kompas (1)
Opis interaktywności
Gra „Kompas” polegająca na porównywaniu liczb w zakresie 10.
Omówienie gry
Dzieci wskazują numer ścieżki, która jest wynikiem działania. Porównują liczby owoców, drzew, kamieni, schodów aż dochodzą do starego dębu. Następnie
klikają wg polecenia czwartą dziuplę, w której znajduje się kompas. Na koniec przeciągają kompas na różę wiatrów znajdującą się na gałęzi.
Dzieci wykonują zadania wspólnie, jeden z uczniów wskazuje, klikając na tablicy wybraną drogę.
Nauczyciel wyjaśnia pojęcia kompas, róża wiatrów.
4. Odnajdywanie na mapie miast – podręcznik cz.1, ćw.6, str.48
5. Poznanie zasady pisowni wyrazów z ó wymiennym na o – podręcznik cz.1, ćw.7, str.48
2