Konspekty Zajęcia integracyjne


Patrycja Spychalska
Aleksandra Wypychowska
Pedagogika specjalna, studia stacjonarne II rok
ZAJCIA
INTEGRACYJNE
Liczba uczestników: około 20  30 osób
Wiek uczestników: 13  18 lat
Cele programu:
·ð integracja czÅ‚onków grupy / klasy szkolnej
·ð podniesienie jakoÅ›ci wzajemnych relacji miÄ™dzy czÅ‚onkami grupy / klasy szkolnej
·ð poprawa atmosfery w grupie / klasie szkolnej
·ð lepsza współpraca podczas wykonywania zadaÅ„ grupowych
Cykl zajęć obejmuje 10 jednostek po 45 minut, które można łączyć w zależności od potrzeb i
możliwości ich przeprowadzenia.
Bibliografia:
Klaus W. Vopel  Umiejętność współpracy w grupach. , cz. I, wyd. Jedność, 2002
ZAJCIA NR 5
Czas trwania: 45 minut
Cel zajęć:
·ð budowanie wzajemnego zaufania miÄ™dzy czÅ‚onkami grupy oraz poszczególnych osób
do grupy jako całości
1. Ćwiczenie  Poszukiwania
Czas: 25 minut
Potrzebne materiały: opaski na oczy lub szaliki do zawiązania, piłki do tenisa  tyle, ile jest
par w grupie.
Wprowadzenie: Ćwiczenie to musi być przeprowadzone na świeżym powietrzu  na boisku
lub w parku. Przyczynia się ono do poprawienia zaufania między dwoma osobami, uczy
współpracy i komunikacji.
Przebieg ćwiczenia: uczestnicy dobierają się parami  dobrym kryterium jest chęć lepszego
poznania się nawzajem. Jedna z osób zakłada opaskę na oczy i obraca się kilka razy wokół
własnej osi. Potem rzuca piłkę tenisową w dowolnym kierunku. Widząca osoba pełni teraz
rolę przewodnika i pomaga jej odnalezć piłkę, ale nie może jej przy tym dotykać  jedynym
wyjątkiem jest uniknięcie bezpośredniego niebezpieczeństwa. Kiedy niewidzący znalazł
piłkę, partnerzy zamieniają się rolami.
W przypadku gdy nie ma możliwości przeprowadzenia ćwiczenia na dworze, alternatywą jest
inna zabawa: Jedna z osób w parze zakłada opaskę na oczy, a druga  oprowadza ją po
pomieszczeniu. Ważne jest by ostrzegała niewidzącego przed wszystkimi przeszkodami. Po
10 minutach partnerzy zamieniajÄ… siÄ™ rolami.
2. Ćwiczenie  Koło osłania
Czas: 20 minut
Przebieg ćwiczenia: jedna osoba staje na środku sali, podczas gdy pozostali tworzą wokół niej
duże koło, każdy staje w pewnej odległości od sąsiadów. Osoba stojąca w kole zamyka oczy,
obraca się trzy razy wokół własnej osi i biegnie w dowolnym kierunku. Uczestnicy stojący w
kole zatrzymują ją i posyłają w inną stronę, gdzie znów zostaje zatrzymana. Każdy z
uczestników powinien przynajmniej raz znalezć się w kole. Po zakończeniu zabawy
uczestnicy mogą porozmawiać na temat:
·ð Jak siÄ™ czuÅ‚em, gdy biegÅ‚em w niewiadomym kierunku?
·ð Co dawaÅ‚o mi poczucie bezpieczeÅ„stwa
·ð Jak odebraÅ‚em manewry zatrzymania mnie przez grupÄ™?
·ð Czy martwiÅ‚em siÄ™ o niewidzÄ…cego w Å›rodku koÅ‚a?
W małym pomieszczeniu można przeprowadzić zabawę w ten sposób, że osoby z koła stają w
odległości około 1,5 metra od osoby stojącej w środku. Osoba ta staje ze złączonymi nogami,
ręce trzymając wzdłuż tułowia. Następnie utrzymując ciało w wyprostowanej pozycji
opuszcza się w dowolnym kierunku, a osoby z koła zatrzymują ją i popychają w inną stronę.
ZAJCIA NR 6
Czas trwania: 45 minut
Cel zajęć:
·ð lepsze poznanie siÄ™ czÅ‚onków grupy
·ð przeÅ‚amanie oporów przed mówieniem o sobie
1. Ćwiczenie  Prawdziwe i nieprawdziwe zdania
Czas: 20 minut
Przebieg ćwiczenia: każdy z uczestników wypowiada z takim samym przekonaniem dwa
zdania, z których tylko jedno jest prawdziwe. Oba zdania nie muszą być ze sobą powiązane.
Pozostali uczestnicy zgadują, które zdanie było prawdziwe. Uczestnicy mogą wypowiadać się
kolejno, ale można też użyć piłki lub maskotki którą po zakończeniu wypowiedzi rzuca do
wybranej osoby aby ona kontynuowała zabawę.
2. Ćwiczenie  Metaforyczne portrety
Czas: 25 minut
Potrzebne materiały: papier i kredki
Wszyscy rysują siebie jako dowolnie wybrany przedmiot. O jego doborze każdy decyduje
samodzielnie. Przeznaczamy na to około 7-10 minut. Potem każdy opowiada o swoim
rysunku i tłumaczy co on dla niego oznacza. Na koniec można porozmawiać na temat
rysunków, jeśli są uczestnicy chętni by wypowiedzieć się na temat tego co ich zainteresowało
w rysunkach innych osób, lub jeśli chcieliby o coś zapytać.
ZAJCIA NR 7
Czas trwania: 45 minut
Cel zajęć:
·ð poprawa komunikacji miÄ™dzy czÅ‚onkami grupy
1. Ćwiczenie  Co robisz
Czas: 15 minut
Wprowadzenie: W zabawie tej chodzi o to, aby zmienić w komunikacji nasze zwykłe formy
zachowania. Często zwracamy większą uwagę na to, co zostanie nam powiedziane i dlatego
tracimy z oczy to, co rzeczywiście się dzieje. Wierzymy naszym rozmówcom, nawet jeśli
sytuacja, nasz zdrowy rozsądek i mowa ciała partnera mówią nam coś zupełnie innego. Tutaj
możemy ćwiczyć w formie zabawy rozróżnianie słów i działań.
Przebieg ćwiczenia: Grupa siedzi w kole. Dowolny uczestnik rozpoczyna zabawę i w
milczeniu naśladuje wybraną czynność, np. mycie zębów. Inna osoba zadaje mu pytanie:  Co
robisz? W odpowiedzi pytana osoba odpowiada cokolwiek, tylko nie  Myję zęby  można
powiedzieć np.  Myję samochód . Kiedy padnie odpowiedz, osoba pytająca zaczyna
naśladować mycie samochodu. Wtedy inny członek grupy zadaje jej pytanie:  Co robisz a
ona w odpowiedzi podaje inną czynność.
Uczestnicy powinni odpowiadać szybko i bez wahania. Każdy, kto się zbyt długo zawaha lub
pomyli, podając nazwę czynności którą wykonuje, zostaje wykluczony i ustawia swoje
krzesło poza kołem. Na zakończenie ćwiczenia przeprowadzamy ocenę, zadając uczestnikom
przykładowe pytania:
·ð Czy zadanie to sprawiÅ‚o im przyjemność?
·ð Co byÅ‚o dla nich najbardziej interesujÄ…ce?
2. Ćwiczenie  Przesada
Czas: 15 minut
Wprowadzenie: Efektywne drużyny charakteryzują się tym, że praktykują w dużej mierze
wykorzystanie propozycji i pomysłów poszczególnych uczestników. Aprobata tych
propozycji oznacza, że uznana zostaje wartość każdej wypowiedzi, oraz że w wyniku ich
dalszego rozwijania podejmowane są zmiany i udoskonalenia. Grupy, które reagują
negatywnie paraliżują spontaniczność, kultywują rywalizację i konflikty.
Przebieg ćwiczenia: Dwaj uczestnicy rozmawiają ze sobą. Każdy z nich musi przystawać na
wszystko, co mówi partner, niezależnie od tego, co to będzie. Uczestnik numer jeden
rozpoczyna zabawÄ™ od pozytywnej wypowiedzi. Uczestnik numer dwa zgadza siÄ™ z nim,
rozpoczynając zdanie od następujących słów:  Tak, i&  , które są początkiem własnej
pozytywnej wypowiedzi. Zabawę można przeprowadzić dwa razy, tak by każda z osób w
parze miała możliwość rozpoczęcia rozmowy. Na koniec warto dać chętnym uczestnikom
możliwość wypowiedzenia się o czym zaczęli rozmawiać i jak ta rozmowa się skończyła.
3. Ćwiczenie  Casablanka
Czas: 15 minut
Wprowadzenie: praca w grupie wymaga gotowości do nawiązania świadomego kontaktu z
innymi uczestnikami. W tej zabawie motywujemy siebie do tego.
Przebieg ćwiczenia: Uczestnicy stoją w kole. Zabawa zaczyna się, kiedy każdy próbuje
nawiązać kontakt wzrokowy z dowolną osobą z koła, za wyjątkiem swoich sąsiadów po lewej
i prawej stronie. Kiedy wzajemny kontakt zostanie nawiÄ…zany, partnerzy podchodzÄ… do siebie,
patrzÄ…c sobie w oczy. ZatrzymujÄ… siÄ™ na chwilÄ™ naprzeciwko siebie, po czym rozstajÄ… siÄ™ aby
zamienić się miejscami w kole. W ten sposób zamieniać się może jednocześnie dowolna
liczba par. Należy zwrócić uwagę, aby liczba uczestników była parzysta, w przeciwnym razie
prowadzący powinien sam włączyć się do zabawy. Na koniec można podsumować ćwiczenie,
dając członkom grupy możliwość wypowiedzenia się na temat trudności zadania i ich odczuć
podczas wykonywania go.

