asystentka stomatologiczna 322[01] z1 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Alicja Jędrzejczyk
Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
322[01].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr n. med. Małgorzata Figurska
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk
Konsultacja:
mgr in\. Halina Śledziona
Poradnik stanowi podstawę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z1.01
 Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Organizacja gabinetu stomatologicznego 11
5.1.1.Ćwiczenia 11
5.2. Praca zespołu stomatologicznego 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 15
7. Literatura 29
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy państwu  Poradnik dla nauczyciela , który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w zawodzie asystentka stomatologiczna, przekazywaniu wiedzy
i umiejętności dotyczących organizacji pracy w gabinecie stomatologicznym.
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne, w których wyszczególniono jakie umiejętności powinien posiadać
uczeń przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej,
 cele kształcenia, pokazują jakie umiejętności uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu
kształcenia,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 przykładowe ćwiczenia do samodzielnego wykonania przez ucznia, zawierające
wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania uczenia się oraz środki
dydaktyczne,
 sprawdzian postępów pomo\e ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,
 ewaluacja osiągnięć, po zrealizowaniu wszystkich tematów z danego zakresu materiału
jednostki modułowej pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności w procesie
kształcenia,
 wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: pogadanki, pokazu
z instrukta\em, ćwiczeń praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków klinicznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, od samodzielnej do
zespołowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
322[01].Z1
Organizacja pracy
w gabinecie
stomatologicznym
322[01].Z1.01
Przygotowanie gabinetu
stomatologicznego do
pracy
322[01].Z1.03
322[01].Z1.02
Przygotowanie aparatury
Przygotowanie materiałów
oraz instrumentów
stomatologicznych
stomatologicznych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej i ochrony
środowiska,
 stosować podstawy dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie stomatologicznym,
 rozpoznawać budowę anatomiczną, fizjologię i patofizjologię narządu \ucia,
 stosować leki u\ywane w leczeniu chorób jamy ustnej,
 nawiązać i utrzymywać kontakty międzyludzkie,
 stosować przepisy prawa i zasady ekonomiki w ochronie zdrowia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 scharakteryzować specjalności stomatologiczne,
 rozró\nić rodzaje zabiegów stomatologicznych,
 zinterpretować standardy techniczne gabinetu stomatologicznego,
 scharakteryzować wyposa\enie gabinetu stomatologicznego i poradni stomatologicznej,
 scharakteryzować organizację wewnętrzną gabinetu i poradni stomatologicznej,
 zaplanować rozmieszczenie mebli, sprzętu, urządzeń, narzędzi i materiałów w gabinecie,
 określić zasady pracy w gabinecie stomatologicznym i poradni stomatologicznej,
 określić zakres obowiązków członków zespołu stomatologicznego,
 określić zakres zadań asystentki stomatologicznej,
 zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,
 dobrać środki ochrony indywidualnej,
 dokonać klasyfikacji urządzeń oraz instrumentów stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,
 scharakteryzować budowę i określić zastosowanie instrumentów do leczenia
zachowawczego,
 scharakteryzować budowę i określić zastosowanie instrumentów do opracowywania
kanałów korzeniowych,
 scharakteryzować instrumenty do usuwania zębów,
 scharakteryzować pomocnicze instrumenty chirurgiczne,
 scharakteryzować instrumenty i urządzenia do usuwania złogów nazębnych,
 scharakteryzować narzędzia protetyczne i ortodontyczne,
 wyjaśnić zasady obsługi urządzeń stosowanych w stomatologii,
 określić wyposa\enie stanowiska pracy do wykonywania zabiegów ró\nymi metodami,
 określić zasady pracy metodą tradycyjną,
 określić zasady pracy metodą  na cztery ręce ,
 scharakteryzować czynności lekarza dentysty oraz asystentki stomatologicznej podczas
pracy metodą  na cztery ręce ,
 określić zasady pracy metodą  centric ,
 scharakteryzować czynności asystentki stomatologicznej wykonywane przed
rozpoczęciem zabiegu stomatologicznego,
 scharakteryzować czynności asystentki stomatologicznej wykonywane między
przyjęciami pacjentów,
 scharakteryzować czynności asystentki stomatologicznej wykonywane po zakończeniu
zabiegów stomatologicznych i przygotowaniem gabinetu do pracy na dzień następny,
 określić postawę ciała lekarza dentysty, asystentki i pacjenta podczas wykonywania
zbiegów stomatologicznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1.
Jednostka modułowa: Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
322[01].Z1.01.
Temat: Narzędzia i urządzenia stomatologiczne.
Cel ogólny: Zastosowanie narzędzi i urządzeń stomatologicznych do ró\nych procedur.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 przygotować gabinet do wykonywania ró\nych zabiegów stomatologicznych,
 zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,
 dokonać klasyfikacji urządzeń oraz narzędzi stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,
 dobrać diagnostyczne narzędzia stomatologiczne,
 dobrać narzędzia do obróbki szkliwa i zębiny oraz zakładania wypełnień,
 posłu\yć się aparaturą i narzędziami stomatologicznymi oraz dokonać ich konserwacji,
 wyposa\yć stanowisko pracy do wykonywania zabiegów stomatologicznych.
Metody nauczania uczenia się:
 pogadanka,
 pokaz z objaśnieniem i instrukta\em,
 pokaz multimedialny,
 dyskusja dydaktyczna,
 ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacji pracy uczniów:
 praca w grupach,
 praca indywidualna.
Czas: 6 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
 prezentacje multimedialne dotyczące wyposa\enia gabinetów stomatologicznych,
 komputer,
 aparatura i urządzenia stomatologiczne,
 instrumenty stomatologiczne,
 materiały stomatologiczne,
 instrukcje obsługi i konserwacji aparatów i urządzeń stomatologicznych,
 bielizna zabiegowa,
 aparatura stomatologiczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć).
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
 nauczyciel przeprowadza wykład na temat organizacji pracy w gabinecie zgodnie
z zasadami ergonomii, omawia pracę zespołu stomatologicznego, zakres
obowiązków asystentki stomatologicznej i lekarza dentysty,
 pokazuje urządzenia i narzędzia z omówieniem ich przeznaczenia,
 zwraca uwagę na podział urządzeń i narzędzi na grupy do wykonywania ró\nych
procedur stomatologicznych,
 nauczyciel pokazuje instrukcje obsługi urządzeń, zwraca szczególną uwagą na
przepisy bezpieczeństwa,
 nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jak nale\y dbać o urządzenia i narzędzia aby
działały niezawodnie?
 dyskusja ,nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie proponowane odpowiedzi,
 nauczyciel pokazuje multimedialną prezentację dotycząca działania i mo\liwości
wykorzystania urządzeń i narzędzi,
 po prezentacji uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia.
4. Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:
 praca zespołowa,
 nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,
 uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,
 uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,
przygotowują narzędzia do usuwania złogów nazębnych, narzędzia stosowane do
leczenia zachowawczego i endodontycznego,
 uczniowie uzasadniają dobór narzędzi, zwracają uwagę na sposób posługiwania się
nimi,
 uczniowie grupują narzędzia.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:
 sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ćwiczenie,
 sprawdza czy zachowane są przepisy bhp.
Praca indywidualna:
 uczniowie wypełniają tabelę z ćwiczenia,
 uczniowie opisują poszczególne narzędzia i przeznaczenie, demonstrują sposób ich
u\ycia na fantomie.
5. Podsumowanie zajęć:
 ka\dy uczeń przedstawia wykonane zadanie,
 uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonania ćwiczenia przez kolegów.
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
 nauczyciel ocenia indywidualnie metodą obserwacji pracę ucznia, trafność
spostrze\eń, przestrzegania przepisów bhp, podejście do pacjenta oraz końcowe
efekty pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1.
Jednostka modułowa: Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
322[01].Z1.01
Temat: Praca na cztery ręce w gabinecie stomatologicznym.
Cel ogólny: Przygotowanie stanowiska i pracy metodą na cztery ręce.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 przygotować gabinet do wykonywania ró\nych zabiegów stomatologicznych,
 zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,
 dokonać klasyfikacji urządzeń oraz narzędzi stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,
 wyposa\yć stanowisko pracy do wykonywania zabiegów stomatologicznych u pacjenta
znajdującego się na fotelu w pozycji le\ącej.
Metody nauczania uczenia się:
 pogadanka,
 pokaz z objaśnieniem i instrukta\em,
 pokaz multimedialny,
 dyskusja dydaktyczna,
 ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacji pracy uczniów:
 praca w grupach,
 praca indywidualna.
Czas : 6 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
 pokazy dydaktyczne z instrukta\em,
 prezentacje multimedialne dotyczące ró\nych metod pracy w gabinecie,
 komputer,
 instrumenty stomatologiczne,
 materiały stomatologiczne,
 bielizna zabiegowa,
 aparatura stomatologiczna.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć).
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
- nauczyciel przeprowadza wykład na temat ergonomii pracy w gabinecie
stomatologicznym,
- uczniowie oglądają prezentację multimedialną, wykonują notatki, zapisują swoje
spostrze\enia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- nauczyciel zwraca uwagę na ró\nice w sposobach pracy w zale\ności od wyboru
metody pracy,
- nauczyciel zwraca uwagę na zalety i wady poszczególnych metod,
- pokazuje przy fotelu w jaki sposób pracuje zespół stomatologiczny: usytuowanie
operatora, asystentki, higienistki.
4. Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:
- praca indywidualna,
- nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,
- uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,
- uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,
- demonstrują przy fotelu wykonane ćwiczenie.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:
- sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ćwiczenie,
- sprawdza czy zachowane są przepisy bhp.
Praca indywidualna:
- uczniowie przy fotelu demonstrują przygotowanie stanowiska do pracy na cztery ręce.
5. Podsumowanie zajęć:
- uczniowie przedstawiają wykonane ćwiczenie,
- uczniowie dyskutują na temat przygotowania stanowiska pracy.
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
- nauczyciel ocenia indywidualnie metodą obserwacji pracę ucznia, trafność
spostrze\eń, podejście do pacjenta oraz końcowe efekty pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja gabinetu stomatologicznego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj i pogrupuj narzędzia do usuwania złogów nazębnych, stosowane do leczenia
zachowawczego i endodontycznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wykonać tabelę,
5) zadbać o bhp i ochronę osobistą,
6) dokonać podziału i sprawdzenia narzędzi,
7) zaprezentować i omówić pracę.
Narzędzia do usuwania Narzędzia stosowane do Narzędzia stosowane do
złogów nazębnych leczenia zachowawczego leczenia endodontycznego
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Środki dydaktyczne:
- odzie\ ochronna,
- kasety do narzędzi,
- poradnik dla ucznia,
- narzędzia do usuwania złogów nazębnych, do leczenia zachowawczego
i endodontycznego.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj ustawienie mebli i sprzętu w gabinecie stomatologicznym. Wykorzystaj makietę
gabinetu oraz modele mebli i aparatury medycznej. Uzasadnij swój wybór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować makietę i modele,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zadbać o bhp i ochronę osobistą,
5) ustawić sprzęty wg swojego planu,
6) zaprezentować i omówić pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- odzie\ ochronna,
- poradnik dla ucznia,
- makieta i modele aparatury medycznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Praca zespołu stomatologicznego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj stanowisko do rozpoczęcia pracy w gabinecie stomatologicznym i wykonaj
czynności związane z porządkowaniem go po zakończonym zabiegu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaplanować tok postępowania,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać tabelę,
4) zadbać o bhp i ochronę osobistą,
5) dokonać wpisu do tabeli,
6) zaprezentować i omówić pracę.
Działania przed rozpoczęciem pracy Działania po skończonej pracy
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- odzie\ ochronna,
- stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym,
- artykuły piśmienne,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 2
Przygotuj stanowisko pracy lekarza dentysty i asystentki do pracy metodą  na cztery
ręce . Wpisz do tabeli usytuowanie lekarza i asystentki oraz zakres działania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaplanować tok postępowania,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać tabelę,
4) zadbać o bhp i ochronę osobistą,
5) dokonać wpisu do tabeli,
6) zaprezentować i omówić pracę.
Lekarz Asystentka
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- odzie\ ochronna,
- stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym,
- artykuły piśmienne,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
6. EWALUACJA OSIGNIC UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Przygotowanie gabinetu
stomatologicznego do pracy
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 4, 8, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co 4 najmniej z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. d, 11. d,
12. a, 13. b, 14. b, 15. b, 16. d, 17. a, 18. d, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzalne osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozró\nić wyposa\enie gabinetu B P d
2 Określić wymagania lokalowe gabinetów C P c
3 Zastosować narzędzia chirurgiczne C PP c
4 Dobrać narzędzia endodontyczne C PP b
Określić sposób przygotowania pacjenta do
5 C P d
zabiegu
Rozpoznać konserwację narzędzi
6 B P a
stomatologicznych
Zastosować odpowiednie narzędzia do obróbki
7 C P c
szkliwa
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
8 Dobrać narzędzia endodontyczne C PP b
9 Rozró\nić wyposa\enie podstawowe gabinetu B P d
10 Rozpoznać skład zespołu stomatologicznego B P d
Określić sposób przygotowania gabinetu do
11 C P d
pracy
12 Rozró\nić narzędzia do opracowania zębiny B P a
Rozpoznać podstawowe czynności pracy
13 B P b
asystentki stomatologicznej
Rozró\nić czynności przygotowawcze do
14 B P b
przyjęcia pacjenta
15 Rozpoznać zalety pracy ergonomicznej B PP b
Dobrać czynności w pracy asystentki
16 C PP d
stomatologicznej
17 Rozró\nić metody pracy w stomatologii B P a
18 Rozpoznać pozycję do przyjęcia pacjenta B P d
19 Rozpoznać usytuowanie operatora B P b
Dobrać strefy działania zespołu
20 C PP c
stomatologicznego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 20 zadań.
5. Do ka\dego zadania przyporządkowane są 4 mo\liwości odpowiedzi, jedna odpowiedz
jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X .W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz x odpowiedz prawidłową.
7. Za ka\dą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Poradnia mo\e nie posiadać
a) wentylacji.
b) instalacji wodociągowej.
c) instalacji elektrycznej.
d) klimatyzacji.
2. Gabinet musi posiadać wysokość
a) 2 m.
b) 3 m.
c) co najmniej 2,5 m.
d) 1,7 m.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
3. Do usuwania zębów słu\ą
a) ły\eczki zębodołowe.
b) lemiesze.
c) dzwignie proste.
d) poszukiwacze.
4. Igła Millera jest narzędziem
a) chirurgicznym.
b) endodontycznym.
c) protetycznym.
d) do usuwania złogów.
5. Przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na
a) podaniu mu glukozy.
b) podaniu znieczulenia.
c) podaniu środków p/alergicznych.
d) odpowiednim ustawieniu fotela.
6. Do konserwacji narzędzi u\ywamy
a) oleju parafinowego.
b) smaru uniwersalnego.
c) płynu dezynfekcyjnego.
d) talku.
7. Narzędziem nie słu\ącym do obróbki szkliwa jest
a) kamień karborundowy.
b) wiertło diamentowe.
c) językotrzymacz.
d) krą\ek ścierny.
8. Płytki papierowe słu\ą do
a) przygotowania materiałów do wypełnień.
b) podawania narzędzi.
c) demonstracji higienicznych.
d) sprawdzania działania wierteł.
9. Do wyposa\enia podstawowego nie zaliczamy
a) fotela stomatologicznego.
b) wiertarki.
c) spluwaczki.
d) radiowizjografu.
10. W skład zespołu stomatologicznego nie wchodzi
a) higienistka.
b) asystentka stomatologiczna.
c) lekarz.
d) rejestratorka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
11. Przygotowanie gabinetu do pracy nie polega na
a) przygotowaniu asystora i stolika.
b) wietrzeniu.
c) włączeniu do prądu.
d) wymyciu okien.
12. Narzędziem do ręcznego usuwania zębiny jest
a) ekskawator.
b) ró\yczka.
c) nakładacz.
d) upychadło.
13. Do podstawowych czynności asystentki stomatologicznej nie nale\y
a) przygotowanie pacjentów do zabiegów.
b) wykonywanie iniekcji do\ylnych.
c) czynne asystowanie przy zabiegach.
d) prowadzenie dokumentacji i sprawozdawczości.
14. Przygotowanie gabinetu na przyjęcie następnego pacjenta polega na
a) podaniu narzędzi, leków i materiałów.
b) odka\aniu rejonu pola zabiegowego, zmianie narzędzi na sterylne.
c) przygotowaniu materiałów do wypełnień.
d) prawidłowym oświetleniu.
15. Dzięki pracy ergonomicznej
a) będziemy mieli większe zyski.
b) oszczędzamy układ nerwowy, mięśniowo-szkieletowy i wzrok.
c) oszczędzamy materiały opatrunkowe.
d) pacjent jest lepiej uświadomiony.
16. Do czynności asysty przy zabiegu nie nale\y
a) przygotowanie pacjenta.
b) instrumentowanie.
c) nadzór nad oświetleniem pola zabiegowego.
d) usuwanie zębów.
17. Pacjent siedzi na fotelu a lekarz siedzi obok to metoda pracy
a) tradycyjna.
b)  centric .
c) na cztery ręce.
d) na sześć rąk.
18. Pozycja le\ąca pacjenta
a) jest zawsze najlepsza.
b) powoduje uspokojenie pacjenta.
c) zapobiega omdleniom.
d) powoduje zachłystywanie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
19. Prawidłowa pozycja operatora w pracy na cztery ręce to
a) siedząca przy fotelu.
b) siedząca usytuowana 8.30 12.30.
c) stojąca.
d) stojąca usytuowana 8.30 12.30.
20. Działanie zespołu stomatologicznego nie odbywa się
a) w strefie operacyjnej.
b) strefie pracy asysty.
c) w strefie sterylizacyjnej.
d) w strefie transferowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Przygotowanie gabinetu
stomatologicznego do pracy
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 8, 9, 10, 11, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. b, 5 a, 6. a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. a, 11. a,
12. a, 13. c, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzalne osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozró\nić wyposa\enie podstawowe gabinetu B P d
2 Rozpoznać skład zespołu stomatologicznego B P d
3 Określić poło\enie stref działania C PP c
Określić sposób przygotowania pacjenta do
4 C P b
zabiegu
Rozpoznać konserwację narzędzi
5 B P a
stomatologicznych
Zastosować odpowiednie narzędzia do obróbki
6 C P a
szkliwa
Rozpoznać narzędzia do przygotowania
7 B P a
materiałów
Dobrać narzędzia do usuwania złogów
8 C PP d
nazębnych
9 Zastosować narzędzia chirurgiczne C PP c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
10 Określić strefy działania C PP a
Określić przeciwwskazania do leczenia
11 C PP a
w pozycji le\ącej
12 Określić poło\enie asystentki i operatora C P a
Rozró\nić zakres działań zespołu
13 B P c
stomatologicznego
14 Rozró\nić metody pracy B P a
Określić rodzaje chwytów narzędzi przez
15 C PP d
asystę
Rozpoznać zakres działań w strefie
16 B P b
transferowej
17 Określić wymagania lokalowe gabinetów C P c
Rozpoznać rodzaje ruchów wprowadzonych
18 B P a
dla celów ergonomii
19 Rozró\nić narzędzia do opracowania zębiny B P c
20 Rozró\nić wyposa\enie gabinetu B P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 20 zadań.
5. Do ka\dego zadania przyporządkowane są 4 mo\liwości odpowiedzi, jedna odpowiedz
jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz x odpowiedz prawidłową.
7. Za ka\dą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do wyposa\enia podstawowego zaliczamy
a) radjowizjograf.
b) mikroskop.
c) komputer.
d) wiertarkę.
2. W skład zespołu stomatologicznego wchodzi
a) rejestratorka.
b) sprzątaczka.
c) farmaceutka.
d) higienistka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
3. Strefa transferowa zawarta jest pomiędzy
a) 8.30 4.00.
b) 4.00 2.00.
c) 9.00 3.00.
d) 12.30 2.00.
4. Przyjmowanie pacjenta w ergonomicznej pozycji
a) daje nam satysfakcję.
b) oszczędza układ nerwowo-mięsniowy.
c) podnosi presti\ gabinetu.
d) ułatwia sprzątanie.
5. Do niezawodnego działania narzędzia potrzebują
a) konserwacji.
b) odpowiednich opakowań.
c) skutecznych płynów dezynfekcyjnych.
d) prądu.
6. Szczelinowiec to
a) wiertło.
b) separator.
c) koferdam.
d) językotrzymacz.
7. Płytki szklane słu\ą do
a) przygotowania materiałów do wypełnień.
b) podawania narzędzi.
c) demonstracji higienicznych.
d) sprawdzania działania wierteł.
8. Kireta jest narzędziem
a) chirurgicznym.
b) endodontycznym.
c) protetycznym.
d) do usuwania złogów.
9. Do usuwania zębów słu\ą
a) ły\eczki zębodołowe.
b) lemiesze.
c) kleszcze Bertena .
d) poszukiwacze.
10. Strefa demarkacyjna to inaczej
a) strefa transferowa.
b) strefa operacyjna.
c) strefa statyczna.
d) strefa pracy asysty.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
11. W pozycji le\ącej mo\emy leczyć pacjenta
a) o wysokim wzroście.
b) w cią\y.
c) ze znaczną otyłością.
d) z niedro\nością dróg oddechowych.
12. Asystentka
a) siedzi wy\ej ni\ operator.
b) siedzi ni\ej ni\ operator.
c) siedzi na wysokości operatora.
d) stoi obok operatora.
13. W zakresie rehabilitacji narządu \ucia z lekarzem współpracuje
a) asystentka stomatologiczna.
b) higienistka stomatologiczna.
c) technik dentystyczny.
d) asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna.
14. W metodzie tradycyjnej
a) pacjent siedzi.
b) pacjent le\y.
c) asystentka siedzi.
d) asystentka i higienistka siedzą.
15. W pracy zabiegowej zespołu stomatologicznego nieprawidłowe jest stosowanie chwytu
a) dwupalcowego.
b) trójpalcowego.
c) pisarskiego.
d) oburęcznego.
16. Wszystkie instrumenty muszą być podawane
a) w strefie statycznej.
b) w strefie transferowej.
c) nad głową pacjenta.
d) w strefie operatora.
17. Gabinet musi posiadać powierzchnię
a) 20 m2.
b) 10 m2 .
c) co najmniej 12 m2.
d) 30 m2.
18. Zasadą pracy zespołowej jest minimalizacja ruchów
a) całego ramienia i tułowia.
b) palców.
c) nadgarstka.
d) łokcia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
19. Wydrą\acz jest narzędziem
a) chirurgicznym.
b) protetycznym.
c) zachowawczym.
d) ortodontycznym.
20. Lampa bakteriobójcza
a) jest wymagana rozporządzeniem ministerialnym.
b) nie jest wymagana.
c) słu\y do utwardzania wypełnień.
d) słu\y do diagnostyki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
7. LITERATURA
1. Barnett L. V. (red):  Asystowanie w stomatologii . Urban & Partner, Wrocław 2006
2. Jańczuk Z.:  Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych . PZWL,
Warszawa 2006
3. Jenkins W.M.M:  Periodontologia przewodnik . Sanmedica, Warszawa 1996
4. Stawiński K.:  Podręcznik dla pielęgniarek i higienistek stomatologicznych . PZWL,
Warszawa 1984
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29

