MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Alicja Jędrzejczyk
Przygotowanie aparatury oraz instrumentów
stomatologicznych 322[01].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr n. med. Małgorzata Figurska
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk
Konsultacja:
mgr in\. Halina Śledziona
Poradnik stanowi podstawę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z1.03
Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych , zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Wyposa\enie podstawowe 11
5.1.1.Ćwiczenia 11
5.2. Wyposa\enie specjalistyczne i pomocnicze 13
5.2.1.Ćwiczenia 13
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 15
7. Literatura 29
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy państwu Poradnik dla nauczyciela , który będzie pomocny
w przyswajaniu wiedzy i umiejętności dotyczącej przygotowania i zastosowania aparatury
i instrumentów stomatologicznych oraz prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
asystentka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, w których wyszczególniono jakie umiejętności powinien posiadać
uczeń przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej,
- cele kształcenia, pokazują jakie umiejętności uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu
kształcenia,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- ćwiczenia do samodzielnego wykonania przez ucznia zawierające wskazówki do
realizacji, zalecane metody nauczania-uczenia oraz środki dydaktyczne,
- sprawdzian postępów pomo\e ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,
- ewaluacja osiągnięć, po zrealizowaniu wszystkich tematów jednostki modułowej
pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności w procesie kształcenia,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: pogadanki, ćwiczeń
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, od samodzielnej do
zespołowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
322[01].Z1
Organizacja pracy
w gabinecie
stomatologicznym
322[01].Z1.01
Przygotowanie gabinetu
stomatologicznego do pracy
322[01].Z1.03
322[01].Z1.02
Przygotowanie aparatury
Przygotowanie materiałów
oraz instrumentów
stomatologicznych
stomatologicznych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej i ochrony
środowiska,
- stosować podstawy dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie stomatologicznym,
- stosować leki u\ywane w leczeniu chorób jamy ustnej,
- stosować klasyfikację materiałów stomatologicznych,
- planować wyposa\enie gabinetu zgodnie z przepisami i zasadami ergonomii,
- pracować w zespole stomatologicznym,
- nawiązywać i utrzymywać kontakty międzyludzkie,
- stosować przepisy prawa i zasady ekonomiki w ochronie zdrowia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
określić zakres czynności i zabiegów związanych z konserwacją sprzętu
stomatologicznego, wykonywanych przez asystentkę stomatologiczną,
określić zasady u\ytkowania fotela stomatologicznego,
określić zasady u\ytkowania oraz bie\ącej konserwacji unitu stomatologicznego,
określić zasady u\ytkowania i konserwacji urządzeń ssących oraz spluwaczki,
scharakteryzować aparaty strumieniowo-ścierne,
określić zasady u\ytkowania oraz bie\ącej konserwacji reflektora,
scharakteryzować zasady postępowania ze skalerem ultradzwiękowym po wykonaniu
zabiegu,
określić zastosowanie lamp polimeryzacyjnych oraz zasad ich konserwacji,
określić zasady u\ytkowania i konserwacji mieszalników do amalgamatu,
wykonać czynności związane z przygotowaniem aparatury oraz instrumentarium
stomatologicznego do pracy,
przeprowadzić konserwację sprzętu stosowanego w gabinecie stomatologicznym,
określić zasady konserwacji i przechowywania narzędzi stomatologicznych,
przeprowadzić konserwację instrumentów stomatologicznych,
wykonać czynności związane z obsługą autoklawu,
określić zasady u\ytkowania lampy bakteriobójczej,
wykonać czynności związane z obsługą myjki ultradzwiękowej,
określić zasady postępowania z aparatami rentgenowskimi stosowanymi w gabinecie
stomatologicznym,
zinterpretować przepisy dotyczące ochrony przed promieniowaniem jonizującym,
scharakteryzować sposoby ochrony pacjenta i personelu przed promieniowaniem
jonizującym,
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej oraz
ochrony środowiska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowanie aparatury oraz instrumentów
stomatologicznych 322[01].Z1.03
Temat: Unit konserwacja i działanie.
Cel ogólny: Przygotowanie i zastosowanie unitu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
omówić podstawowe wyposa\enie unitu,
określić zasady postępowania z końcówkami,
dobrać i scharakteryzować środki do dezynfekcji poszczególnych elementów unitu,
obsługiwać poszczególne elementy unitu i przeprowadzić ich konserwację.
Metody nauczania uczenia się:
pogadanka,
pokaz z instrukta\em,
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacji pracy uczniów:
praca indywidualna,
praca zespołowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
literatura rozdziału 4.1. poradnika dla ucznia,
zarządzenia i instrukcje obsługi,
procedury dotyczące konserwacji unitu,
foliogramy przedstawiające poszczególne procedury,
film dydaktyczny DVD.
Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy.
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat podstawowych wiadomości
dotyczących u\ytkowania unitu w gabinecie stomatologicznym oraz podstaw bhp
pracowników i pacjentów,
nauczyciel objaśnia poszczególne elementy budowy unitu z jednoczesną prezentacją
środków dezynfekcyjnych stosowanych do jego poszczególnych elementów,
nauczyciel prezentuje poszczególne końcówki ze zwróceniem uwagi na ich
konstrukcję, przeznaczenie i konserwację.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. Realizacja ćwiczenia:
Praca w grupach 4 5 osobowych:
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia i prosi uczniów o propozycje konserwacji unitu,
uczniowie zgłaszają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy,
nauczyciel pokazuje film DVD, omawiający poszczególne etapy przygotowania unitu,
uczniowie po zakończonej projekcji zaznajamiają się z poleceniem nauczyciela
i wykonują w grupach ćwiczenie,
nauczyciel zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bhp,
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek,
po wykonaniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoje prace ze wskazaniem na unicie
miejsca w którym odbywają się poszczególne procedury przygotowania oraz konserwacji
końcówek.
5. Podsumowanie zajęć
w czasie prezentacji prac uczniowie wymieniają swoje poglądy i rozwiązania,
zwracają uwagę na trudności.
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
nauczyciel ocenia pracę grupy metodą obserwacji, zaanga\owanie oraz sposób
posługiwania się nomenklaturą medyczną podczas wykonywania ćwiczeń oraz
końcowy efekt pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowanie aparatury oraz instrumentów
stomatologicznych 322[01].Z1.03
Temat: Autoklaw działanie i konserwacja.
Cel ogólny: Przygotowanie i zastosowanie autoklawu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
określić rodzaje sterylizacji,
przygotować wsad do sterylizatora,
sprawdzić poprawność procesu sterylizacji,
przeprowadzić sterylizację,
postępować ze sterylnymi narzędziami,
przeprowadzić konserwację autoklawu,
zastosować przepisy bhp.
Metody nauczania uczenia się:
pogadanka,
ćwiczenia praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacji pracy uczniów:
praca indywidualna,
praca zespołowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
literatura punktu 4.2. poradnika dla ucznia,
film DVD z instrukta\em załadunku autoklawu i omówieniem poszczególnych faz
sterylizacji i konserwacji,
autoklaw, zgrzewarka,
wskazniki kontroli sterylizacji,
instrukcje obsługi,
procedury postępowania z narzędziami.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy.
2. Podanie tematu.
3. Wprowadzenie do tematu:
nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat sterylizacji. W trakcie wykładu
prezentuje narzędzia i materiały oraz urządzenia potrzebne w poszczególnych
procedurach sterylizacyjnych,
nauczyciel prezentuje konserwację autoklawu,
uczniowie oglądają film DVD,
uczniowie zapoznają się z urządzeniem i wskaznikami kontroli,
uczniowie w grupach 4 5 osobowych przystępują do realizacji ćwiczeń.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
4. Realizacja ćwiczeń:
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,
uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,
uczniowie zgodnie z instrukcjami wykonują ćwiczenia,
dobierają środki kontroli sterylizacji,
opisują sposób załadunku autoklawu i samego procesu sterylizacji,
opisują sposób konserwacji, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów bhp,
nauczyciel kontroluje czy uczniowie zrozumieli polecenie i czy potrafią je
wykorzystać w praktyce,
nauczyciel zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie zasad bhp.
5. Podsumowanie zajęć:
uczniowie prezentują wykonane zadania,
demonstrują materiały, urządzenia, narzędzia.
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów:
nauczyciel ocenia prace uczniów zwracając uwagę na dokładność wykonania pracy,
u\ywanie fachowego nazewnictwa oraz przestrzeganie zasad bhp,
nauczyciel metoda obserwacji ocenia zaanga\owanie i efekty końcowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Wyposa\enie podstawowe
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj unit do pracy. Omów zasady konserwacji końcówek: turbiny, prostnicy,
piaskarki i skalera.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien wprowadzić uczniów
w jego zakres i sposób wykonania. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na ró\nice konserwacji poszczególnych elementów. Ćwiczenie powinno być
wykonane indywidualnie z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy-unit,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wykonać tabelę,
5) zadbać o bhp i ochronę osobistą,
6) dokonać podziału i sprawdzenia narzędzi,
7) zaprezentować i omówić pracę.
turbina prostnica piaskarka skaler
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pogadanka,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- zarządzenia, instrukcje, procedury
- przybory piśmienne,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
- film dydaktyczny,
- odzie\ ochronna,
- unit z końcówkami,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Przeprowadz konserwację reflektora.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i zasady bhp. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na zagro\enia wynikające ze złego u\ytkowania i wadliwego sposobu konserwacji.
Ćwiczenie powinno być wykonane w grupach 4 5 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy-unit,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zadbać o bhp i ochronę osobistą,
5) przedstawić budowę reflektora,
6) zaprezentować otrzymane wyniki.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pogadanka,
dyskusja dydaktyczna,
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
zarządzenia, instrukcje, procedury
przybory piśmienne,
odzie\ ochronna,
reflektor bądz unit z reflektorem,
poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Wyposa\enie specjalistyczne i pomocnicze
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj tabelę i wykonaj schemat przeprowadzenia sterylizacji w autoklawie parowym
klasy B.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bhp. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na dobór odpowiedniego programu sterylizacyjnego z zaznaczeniem czy narzędzia są
opakowane czy nie. Ćwiczenie powinno być wykonane w grupach 4 5 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zgromadzić papier, linijkę, długopis,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wykonać schemat,
5) zaprezentować go i omówić.
1. 2. 3. 4. 5. 6.
-
-
-
-
-
-
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pogadanka,
dyskusja dydaktyczna,
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- zarządzenia, instrukcje obsługi autoklawu,
- film przedstawiający proces dekontaminacji narzędzi,
- autoklaw,
- arkusz papieru, linijka, długopis,
- poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 2
Zaprezentuj działanie lampy bakteriobójczej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bhp. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na procedury związane z konserwacją i bezpiecznym u\ytkowaniem lampy. Ćwiczenie
powinno być wykonane w grupach 4 5 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zaplanować tok postępowania,
3) wykonać ćwiczenie,
4) zaprezentować otrzymane wyniki.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pogadanka,
dyskusja dydaktyczna,
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- schemat, instrukcje obsługi,
- lampa bakteriobójcza,
- poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Przygotowanie aparatury
oraz instrumentów stomatologicznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 2, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,
zadania 3, 6, 8, 10, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej12 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d,
12. c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań Odpowiedz
Zastosować test działania myjki
1 C P c
ultradzwiękowej
2 Rozpoznać odbiorniki RTG B P d
Określić zakres obrotów końcówek
3 C PP d
stomatologicznych
Wybrać sposób konserwacji końcówek
4 C P d
stomatologicznych
Określić środki kontroli biologicznej
5 C P d
sterylizacji
Określić testy fizyczne do monitorowania
6 C PP a
procesu sterylizacji
7 Rozpoznać sposób konserwacji skalera B P a
8 Określić zakres kontroli chemicznej C PP a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Określić potrzebę stosowania osłony
9 C P b
w utrząsarce
10 Określić stosowanie odbiornika w radiologii C PP a
11 Rozpoznać sposób konserwacji narzędzi B P d
12 Określić zakres sterylizacji w autoklawach C P c
Określić sposób postępowania ochronnego
13 C P d
radiologii
Rozpoznać wyposa\enie podstawowe
14 B P d
gabinetu
Określić sposób konserwacji końcówek
15 C P a
stomatologicznych
Rozró\nić fizyczne parametry działania
16 B P a
autoklawu
17 Określić potrzeby konserwacji narzędzi C P a
Określić sposób dezynfekcji i mycia
18 C P d
narzędzi
19 Określić rodzaj autoklawu C PP c
20 Określić zastosowanie promieniowania UV C PP b
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 20 zadań.
5. Do ka\dego zadania przyporządkowane są 4 mo\liwości odpowiedzi, jedna odpowiedz
jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz X odpowiedz prawidłową.
7. Za ka\dą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Test folii aluminiowej stosowany jest w
a) autoklawach.
b) unitach.
c) myjkach ultradzwiękowych.
d) rentgenach.
2. Zdjęcie rentgenowskie mo\emy wykonać
a) tylko na kliszy RTG.
b) tylko na płytkach.
c) tylko posiadając komputer.
d) na kliszy RTG, płytkach fosforowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
3. Obroty powy\ej 250 000/min stosowane są w
a) wiertarkach wolnoobrotowych.
b) mikrosilnikach.
c) wiertarkach szybkoobrotowych.
d) turbinach.
4. Końcówki stomatologiczne
a) konserwujemy dowolnie.
b) zawsze czyścimy po rozebraniu.
c) nie wymagają sterylizacji.
d) konserwujemy zgodnie z zaleceniem producenta.
5. Sporal jest testem:
a) kontroli chemicznej.
b) działania autoklawu.
c) kontroli fizycznej.
d) kontroli biologicznej.
6. Test Bowie-Dicka słu\y do
a) oceny usuwania powietrza z wnętrza sterylizatora.
b) kontroli sterylizacji.
c) kontroli pró\ni.
d) czystości narzędzi.
7. Skaler po zabiegu
a) zdejmujemy końcówkę do sterylizacji a urządzenie dezynfekujemy.
b) sterylizujemy.
c) tylko dezynfekujemy.
d) zostawiamy do ostygnięcia.
8. Wskazniki kontroli chemicznej informują nas o
a) ekspozycji na czynnik fizyczny.
b) stopniu sterylności.
c) stopniu dezynfekcji.
d) czasie ekspozycji.
9. Pokrywę w utrząsarce stosujemy
a) doraznie.
b) zawsze.
c) niestosujemy.
d) tylko w trakcie transportu.
10. Płytka obrazowa stosowana jest w
a) radiowizjografii.
b) w protetyce.
c) w unicie.
d) w reflektorze.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
11. Do konserwacji narzędzi u\ywamy
a) talku.
b) smaru uniwersalnego.
c) płynu dezynfekcyjnego.
d) oleju parafinowego.
12. Materiały wgłębione, porowate, opakowane mo\emy sterylizować w autoklawach
a) klasy S.
b) klasy N.
c) klasy B.
d) wszystkich wymienionych.
13. Zabezpieczenie pacjenta przed promieniowaniem zapewniamy stosując
a) fartuch ołowiany.
b) okulary.
c) szklane przesłony.
d) fartuch ołowiany, specjalne okulary, przesłony.
14. Urządzeniem niezaliczanym do wyposa\enia podstawowego gabinetu jest
a) fotel stomatologiczny.
b) wiertarka.
c) spluwaczka.
d) radiowizjograf.
15. Końcówki stomatologiczne
a) po umyciu sterylizujemy.
b) nie muszą być sterylizowane.
c) dezynfekujemy przez zanurzenie w płynach.
d) tylko konserwujemy.
16. Parametry określające działanie autoklawu to
a) ciśnienie, temperatura i czas.
b) tylko ciśnienie.
c) tylko czas.
d) pojemność.
17. Do niezawodnego działania narzędzia potrzebują
a) konserwacji.
b) odpowiednich opakowań.
c) skutecznych płynów dezynfekcyjnych.
d) prądu.
18. Dezynfektor słu\y do
a) ręcznego mycia narzędzi.
b) tylko do dezynfekcji.
c) sterylizacji.
d) maszynowego mycia i dezynfekcji narzędzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
19. Pró\nia frakcyjna występuje w autoklawach
a) typu S.
b) typu N.
c) typu B.
d) we wszystkich.
20. Promieniowanie UV jest wykorzystywane do
a) dezynfekcji chemicznej.
b) dezynfekcji fizycznej.
c) sterylizacji.
d) wyjaławiania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Przygotowanie aparatury
oraz instrumentów stomatologicznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
zadania 2, 4, 9, 10, 11, 13, 16, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. a, 11. b,
12. b, 13. d, 14. a, 15. a, 16. d, 17. d, 18. d, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozró\nić rodzaje dezynfekcji B P a
Zastosować urządzenia w gabinecie
2 C PP b
stomatologicznym
Określić części składowe fotela
3 C P c
stomatologicznego
Porównać rodzaje wiertarek
4 C PP b
stomatologicznych
Rozpoznać urządzenia potrzebne do
5 A P b
utrzymania suchości w jamie ustnej
Opisać procedury postępowania z fotelem
6 A P a
stomatologicznym
7 Wybrać sposób konserwacji reflektora C P b
Określić sposób dezynfekcji i sterylizacji
8 C P b
skalera
Określić sposób przygotowania
9 C PP a
amalgamatu
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Zastosować testy fizyczne do
10 C PP a
monitorowania sterylizacji
11 Określić materiały do sterylizacji C PP b
12 Określić urządzenia do sterylizacji C P b
13 Określić rodzaje autoklawów C PP d
Rozpoznać części składowe badania
14 B P a
rentgenowskiego
Rozpoznać wyposa\enie pracowni
15 B P a
rentgenowskiej
16 Określić rodzaje autoklawów C PP d
17 Określić sposób zabezpieczenia pacjenta C P d
18 Rozpoznać sposoby utylizacji amalgamatu B P d
19 Rozpoznać zastosowanie piaskarki B P d
Określić właściwości promieniowania
20 B P c
lampy polimeryzacyjnej
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 20 zadań.
5. Do ka\dego zadania przyporządkowane są 4 mo\liwości odpowiedzi, jedna odpowiedz
jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz X odpowiedz prawidłową.
7. Za ka\dą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Promieniowanie UV jest wykorzystywane do
a) dezynfekcji fizycznej.
b) dezynfekcji chemicznej.
c) sterylizacji.
d) wyjaławiania.
2. Dezynfektor słu\y do
a) ręcznego mycia narzędzi.
b) maszynowego mycia i dezynfekcji narzędzi.
c) sterylizacji
d) tylko do dezynfekcji.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
3. Fotel stomatologiczny charakteryzuje się brakiem
a) siedziska.
b) podłokietników.
c) lampy.
d) podgłówka.
4. Do 15 000 obrotów/min. mają wiertarki
a) turbiny.
b) wolnoobrotowe.
c) mikrosilniki.
d) szybkoobrotowe.
5. Do odsysania szybkiego śliny w du\ej ilości stosujemy
a) ślinociąg.
b) ssak.
c) wałeczki włókninowe.
d) wałeczki z ligniny.
6. Fotel stomatologiczny
a) wymaga dezynfekcji i konserwacji.
b) nie wymaga dezynfekowania.
c) nie wymaga konserwacji.
d) mo\e być na kółkach.
7. śarówkę w reflektorze
a) wymienia tylko serwisant.
b) wymieniamy po ostygnięciu reflektora.
c) zmieniamy gdy jest brudna.
d) mo\emy zakładać o dowolnej mocy.
8. Skaler ultradzwiękowy
a) nie musi być dezynfekowany.
b) musi być podłączony do wody.
c) końcówki płuczemy tylko wodą.
d) wkładamy do dezynfekcji z narzędziami.
9. Do zarabiania amalgamatu słu\y
a) wstrząsarka.
b) łopatka.
c) skaler.
d) unistom.
10. Vacum test
a) słu\y do testowania pró\ni.
b) jest testem biologicznym.
c) jest testem chemicznym.
d) sprawdza temperaturę autoklawu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
11. Końcówki stomatologiczne
a) nie muszą być sterylizowane.
b) po umyciu sterylizujemy.
c) dezynfekujemy przez zanurzenie w płynach.
d) tylko konserwujemy.
12. Do sterylizacji zło\onych, wgłębionych materiałów słu\ą
a) sterylizatory klasy N.
b) sterylizatory klasy B.
c) sterylizatory klasy S.
d) wszystkie.
13. Ka\dy autoklaw musi posiadać
a) pró\nię frakcyjną.
b) niską temperaturę.
c) destylarkę.
d) mo\liwość ustawienia temperatury, ciśnienia i czasu.
14. Składnikiem nie wchodzącym do badania rentgenowskiego jest
a) dezynfekcja.
b) radiografia.
c) ochrona pacjenta.
d) radiologia.
15. W pracowni rentgenowskiej nie jest wymagane posiadanie
a) unitu.
b) odbiornika obrazu.
c) aparatury rentgenowskiej.
d) urządzenia do obróbki fotograficznej.
16. Autoklawy klasy B
a) nie posiadają pró\ni.
b) nie suszą.
c) same myją narzędzia.
d) słu\ą do sterylizacji parowej pod ciśnieniem.
17. Zabezpieczenie pacjenta przed promieniowaniem zapewniamy
a) stosując fartuch ołowiany.
b) stosując okulary.
c) stosując szklane przesłony.
d) stosując fartuch ołowiany, specjalne okulary, przesłony.
18. Amalgamat usuwamy
a) razem z odpadami metalowymi.
b) wyrzucamy do kanalizacji.
c) z odpadami komunalnymi.
d) jako odpady specjalne, niebezpieczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
19. Piaskarka słu\y do
a) usuwania wypełnień.
b) polerowania wypełnień.
c) odsysania śliny.
d) usuwania nalotów nazębnych.
20. Lampa polimeryzacyjna
a) słu\y do oświetlania jamy ustnej.
b) jest całkowicie bezpieczna.
c) emituje promieniowanie szkodliwe.
d) nie potrzebuje konserwacji.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
7. LITERATURA
1. Barnett L. V. (red): Asystowanie w stomatologii . Urban & Partner, Wrocław 2006
2. Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych . PZWL,
Warszawa 1999
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29