MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Mariusz Chachuła
Zakładanie pasieki
321[04].Z4.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog
dr inż. Krzysztof Olszewski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[04].Z4.01,
„Zakładanie pasieki”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Zasady postępowania z pszczołami oraz wykonywanie podstawowych
zabiegów w rodzinie pszczelej
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Wybór typu ula i urządzanie pasieczyska
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Nabywanie i przesiedlanie rodzin pszczelich
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
29
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− cele kształcenia,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
− literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
321[04].Z4
Gospodarka pasieczna
321[04].Z4.01
Zakładaanie pasieki
321[04].Z4.02
Organizowanie prac związanych
z wiosenną obsługą pasieki
321[04].Z4.03
Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce
321[04].Z4.04
321[04].Z4.05
321[04].Z4.06
Planowanie
Przygotowanie pasieki
Prowadzenie różnych
i prowadzenie wędrownej
do zimowania
kierunków produkcji
gospodarki pasiecznej
pasiecznej
321[04].Z4.07
Przetwarzanie produktów pasiecznych
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− rozróżnić stadia rozwojowe czerwiu pszczelego,
− zastosować zasady postępowania w przypadku użądlenia przez pszczołę,
− dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą,
− zastosować zasady ochrony środowiska,
− dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac,
− określić czynniki wpływające na rozwój pszczół,
− określić topografię narządów i układów organizmu pszczoły,
− scharakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły,
− określić funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− określić czynniki wywołujące podrażnienie pszczół,
− określić zasady postępowania z pszczołami,
− określić cele, warunki i technikę przeprowadzania przeglądów rodzin pszczelich,
− scharakteryzować rodzaje przeglądów,
− dobrać sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich,
− przeprowadzić przeglądy rodzin pszczelich,
− rozpoznać typy uli i scharakteryzować sprzęt pasieczny,
− dobrać typy uli do rodzaju gospodarki pasiecznej,
− wybrać miejsce na pasieczysko,
− zaplanować urządzanie pasieczyska,
− zorganizować zaplecze gospodarcze pasieki,
− oszacować zasobność bazy pożytkowej,
− ocenić wartość rodziny pszczelej,
− przesiedlić rodziny pszczele,
− zastosować zasady postępowania w przypadku pożądlenia,
− zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy przy pszczołach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Gospodarka pasieczna 321[04].Z4
Jednostka modułowa:
Zakładanie pasieki 321[04].Z4.01
Temat: Przegląd główny rodziny pszczelej.
Cel ogólny: Przegląd rodziny pszczelej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− wymienić rodzaje przeglądów,
− charakteryzować przeglądy główne i wglądy,
− dobierać odzież ochronną do przeprowadzania przeglądów,
− dobierać sprzęt pasieczny do przeglądu rodzin pszczelich,
− przeprowadzać przegląd rodziny pszczelej.
Metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− dyskusja dydaktyczna,
− ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach 2–3-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− sprzęt pasieczny; dłuto pasieczne, szczoteczka, transportówka, skrobaczka,
− rodziny pszczele,
− odzież ochronna do przeprowadzenia przeglądów.
Przebieg zajęć:
1. Sprawdzenie listy obecności (2 min.).
2. Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (8 min.):
− nauczyciel omawia cel przeglądu głównego,
− nauczyciel wymienia kolejne czynności podczas wykonywania przeglądu rodziny pszczelej,
−
nauczyciel wskazuje na konieczność przeprowadzenia przeglądu głównego. W jakim
celu przeprowadzamy przeglądy rodzin pszczelich? Jaka jest różnica między
przeglądem głównym a wglądem? Kiedy przeprowadzamy przeglądy rodzin
pszczelich? Jakie muszą być warunki pogodowe, aby można przeprowadzać
przeglądy? W jaki sposób używamy podkurzacza? Jak chwytamy ramkę? W jaki
sposób ustawiamy się przy ulu?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
− ,,burza mózgów” – uczniowie udzielają odpowiedzi na postawione pytania, które zostają zapisane są na tablicy.
3. Realizacja zajęć (15 min.):
−
nauczyciel dzieli klasę na grupy,
− każdej z grup przydziela do opracowania inne zadanie: zorganizować stanowisko pracy ( dobór i rozmieszczenie narzędzi pracy, sprzętu pasiecznego), ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, ustalić sposób
przeprowadzenia przeglądu rodziny pszczelej, zaplanować sposób korzystania
z materiałów pomocniczych,
− uczniowie poznają kolejność wykonywania prac,
− uczniowie ustalają harmonogram wykonywanych prac.
4. Podsumowanie zajęć teoretycznych (18 min.):
− przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu,
− jeden z uczniów zapisuje odpowiedzi pod pytaniami,
− nauczyciel precyzuje poprawną odpowiedź,
− zapisanie wspólnej notatki do zeszytu.
5. Wyjście do pasieki dydaktycznej (35 min.):
− nauczyciel objaśnia sposób wykonania przeglądu,
− nauczyciel wraz z uczniami przeprowadza przegląd rodziny pszczelej,
− każda grupa przeprowadza przegląd rodziny pszczelej,
− nauczyciel koryguje błędy popełniane podczas przeglądu,
− ponowne złożenie rodziny.
Zakończenie zajęć
Zakończenie zajęć (10 min.).
Powtórzenie zasad przeprowadza przegląd rodziny pszczelej.
Praca domowa
Opisz kolejne czynności wykonywane podczas przeglądu rodziny pszczelej. Oceń siłę przeglądanej rodziny.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− metoda obserwacji czynności i zachowania uczniów i poszczególnych grup podczas wykonywania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04].
Moduł:
Gospodarka pasieczna 321[04].Z4
Jednostka modułowa:
Zakładanie pasieki 321[04].Z4.01
Temat: Wybór i urządzanie pasieczyska.
Cel ogólny: Lokalizować i urządzać pasieczysko.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− zdefiniować pojęcia: pasieka, pasieczysko, poidło, ul kontrolny,
− wybierać miejsce na pasieczysko,
− projektować ustawienie uli i urządzeń pasiecznych,
− zakładać pasieczysko.
Metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− dyskusja dydaktyczna,
− ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach 4–5-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− teren na pasieczysko,
− karton,
− flamastry.
Przebieg zajęć:
1. Sprawdzenie listy obecności (2 min.).
2. Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (8 min.):
− nauczyciel omawia znaczenie wyboru odpowiedniego miejsca i urządzenie
pasieczyska,
− nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ogólnych wiadomości
dotyczących pasieczyska,
− nauczyciel omawia warunki wyboru miejsca na pasieczysko. Nauczyciel po
wykładzie zadaje pytanie: Co należy uwzględnić pod uwagę wybierając miejsce na pasieczysko? Wyjaśnij pojęcia: pasieczysko, pasieka, ul kontrolny i poidło,
− ,,burza mózgów” – uczniowie udzielają odpowiedzi na postawione pytania, które zostają zapisane są na tablicy i w zeszytach.
3. Realizacja zajęć (30 min.):
− nauczyciel dzieli klasę na grupy,
− każdej z grup przydziela do opracowania zadanie: szkic pasieczyska, przeznaczenie urządzeń pasiecznych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
− uczniowie dyskutują na temat lokalizacji urządzeń pasiecznych i ustawienia uli na pasieczysku,
− uczniowie w grupach opracowują szkic pasieczyska,
− uczniowie otrzymują tablice poglądowe, zdjęcia.
4. Podsumowanie zajęć teoretycznych (30 min.):
− przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu i uzasadnia rozmieszczenie i ustawienie uli na pasieczysku,
− uczniowie wraz z nauczycielem korygują błędy popełnione przez poszczególne grupy,
− nauczyciel precyzuje poprawną odpowiedź,
− zapisanie wspólnej notatki do zeszytu dotyczącej uzasadnienia wyboru i urządzenia pasieczyska poszczególnych grup.
Zakończenie zajęć
Zakończenie zajęć (10 min.).
Powtórzenie kryteriów wyboru i urządzania pasieczyska.
Praca domowa
Zaplanuj pasieczysko w gospodarstwie agroturystycznym.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− metoda obserwacji czynności i zachowania uczniów i poszczególnych grup podczas wykonywania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5.1. Zasady postępowania z pszczołami oraz wykonywanie
podstawowych zabiegów w rodzinie pszczelej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobieranie środków ochrony indywidualnej do pracy przy pszczołach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować strój pasieczny. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić uwagę na przeznaczenie poszczególnych elementów stroju pasiecznego.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać i obejrzeć strój pasieczny,
2) założyć kombinezon i siatkę ochronną/kapelusz pszczelarski,
3) narysować strój pasieczny,
4) opisać rysunek,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
− fartuch lub kombinezon,
− siatka ochronna/kapelusz pszczelarski,
− rękawice skórzane.
Ćwiczenie 2
Prowadzenie przeglądów rodzin pszczelich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować przegląd rodziny pszczelej. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie i opanowanie podczas prowadzenia przeglądu.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Uczeń powinien:
1) założyć strój pasieczny,
2) ustawić się z boku ula,
3) otworzyć daszek i zdjąć ocieplenie górne,
4) wcisnąć ostrze dłuta pasiecznego między zatwór a ostatnią ramkę i odsunąć zatwór, 5) wyjąć ostrożnie plaster pszczeli i trzymając go pionowo nad gniazdem prowadzić obserwacje,
6) zapisać w książce pasiecznej:
− liczbę plastrów z czerwiem,
− szacunkową ilość zapasów,
− zauważoną matkę,
− ogólną liczbę plastrów w gnieździe,
7) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
− sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich,
− strój pasieczny,
− książka pasieczna.
Ćwiczenie 3
Udzielanie pierwszej pomocy osobie pożądlonej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować film o pierwszej pomocy osobie pożądlonej.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na typowe alergiczne objawy po użądleniu.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) opisać różne reakcje organizmu na jad pszczeli,
2) wypisać środki, które można podać osobom po użądleniu,
3) usunąć żądło ciała używając do tego celu dłuta pasiecznego,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
− żywe pszczoły,
− środki neutralizujące skutki użądlenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Wybór typu ula i urządzanie pasieczyska.
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznawanie rodzajów i typów uli.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować powszechne rodzaje i typy uli.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na rozmiar i wymiary zewnętrzne ramek gniazdowych i nadstawkowych.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć zaprezentowane typy uli,
2) oznaczyć typ ramki,
3) zmierzyć zewnętrzny wymiar ramki gniazdowej i nadstawkowej,
4) obliczyć powierzchnię plastra gniazdowego i nadstawkowego,
5) obliczyć ogólną powierzchnię plastrów w ulu,
6) obliczyć przeciętną pojemność ula zimą,
7) wpisać wyniki obliczeń do tabelki,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zewnętrzne
Powierzchnia
]
Przeciętna pojemność
wymiary ramki
ia 2
plastra [dm2]
n
m
ula zimą
[mm]
[d
lu
ej
o
ej
ierzch
w
Nazwa
Typ
ej
ia
w
w
w
u
n
o
eg
o
o
w
w
i typ ula
ramki
wo
k
w
stró
]
o
k
p
w
la
2
zd
w
w
a
p
stró
m
ia
zd
ln
sta
sta
stró
a
ierzch
la
[d
n
ia
ó
w
p
g
d
d
g
a
n
a
la
o
n
g
n
O
p
liczb
p
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
− różne typy i rodzaje uli,
− miara stolarska,
− ramki poszczególnych typów uli.
Ćwiczenie 2
Rozpoznawanie narzędzi i sprzętu pasiecznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt pasieczny. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na przeznaczenie wszystkich rodzajów sprzętu pasiecznego.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć zaprezentowany sprzęt pasieczny,
2) obejrzeć zdjęcia ilustrujące sprzęt pasieczny,
3) opracować krótki opis sprzętu i jego przeznaczenia,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
sprzęt pasieczny,
–
zdjęcia ilustrujące sprzęt pasieczny.
Ćwiczenie 3
Projektowanie i urządzanie pasieczyska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować miejsce na urządzenie pasieczyska. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na konfigurację i zadrzewienie terenu, położenie względem dróg.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:
1) obejrzeć miejsce na urządzenie pasieczyska,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
2) zwrócić uwagę na oddalenie od drogi uczęszczanej przez ludzi,
3) zwrócić uwagę na zadrzewienie,
4) wykonać szkic pasieczyska na którym należy określić:
–
miejsce na poidło,
–
miejsce na topiarkę słoneczną,
–
miejsce pracowni pasiecznej,
–
rozstawienie uli,
–
miejsce ula kontrolnego-wagowego,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
teren na pasieczysko,
–
miara geodezyjna,
–
linijka,
–
ołówek.
Ćwiczenie 4
Obliczanie zasobności bazy pożytkowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować określanie zasobu bazy pożytkowej. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na sposób obliczania zasobu bazy pożytkowej.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasobność bazy pożytkowej w promieniu 2 km od wskazanej pasieki,
2) obliczyć ogólne zasoby bazy pożytkowej w sezonie,
3) obliczyć zasobność bazy pożytkowej w przeliczeniu na 1 ha,
4) wypełnić poniższą tabelę.
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
] a
Część
[h
zasobów
Zasoby bazy
u
ia
Wydajność
zebrana
n
ra
n
Wydajność
pożytkowej w
o
Roślina
miodowa
przez
P
miodowa
kolejnych
sezo
pożytkowa
z kolejnych
pszczoły
ierzch
z 1 ha [kg]
porach sezonu
w
roślin [kg]
(ok. 55%
o
[kg]
P
całkowitej
wydajności)
1.
a
2.
snio
3.
w
4.
5.
1.
2.
tola
3.
4.
5.
1.
e
n
2.
ź
to
ó
3.
p
la
4.
5.
Ogółem zasoby bazy pożytkowej w sezonie – kg
Zasoby w przeliczeniu na 1 ha powierzchni – kg
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− dyskusja,
− ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
− kalendarz kwitnienia roślin,
− tabela z wydajnością miodową roślin w kg z 1 ha,
− kalkulator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Nabywanie i przesiedlanie rodzin pszczelich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przesiedlanie rodzin do uli tego samego typu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować przesiedlanie rodzin pszczelich do uli tego samego typu. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na sposób postępowania w przypadku przesiedlania rodzin pszczelich do uli tego samego typu.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować ul wyposażając go w: zatwory, maty, wkładkę wylotową,
2) odstawić ul z przesiedlaną rodziną na 0,5 m i obrócić o 90°,
3) ustawić nowy ul w miejsce odstawionego,
4) przenieść z odstawionej rodziny szybko plastry wraz z pszczołami nie zmieniając ich kolejności,
5) ocieplić i zamknąć ul, a resztki pszczół, które zostały na matach i ścianach, strząsnąć na pomost przed wylotem,
6) przygotować ul wyposażając go w: zatwory, maty, wkładkę wylotową, ramki woszczyny i ewentualnie ramki z węzą,
7) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
rodziny pszczele,
–
puste ule tego samego typu jak ule z osadzonymi rodzinami,
–
plastry,
–
ramki z węzą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Przesiedlanie rodzin pszczelich do uli innego typu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować przesiedlanie rodzin pszczelich do uli innego typu.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na sposób postępowania w przypadku przesiedlania rodzin pszczelich do uli innego typu.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować ul wyposażając go w: zatwory, maty, wkładkę wylotową,
2) odstawić ul z przesiedlaną rodziną na 0,5 m i obrócić o 90°,
3) ustawić nowy ul w miejsce odstawionego,
4) zmieść do pustego ula pszczoły z plastrów z czerwiem a plastry do rozmiarów ramki nowego ula,
5) zabezpieczyć plaster z obu stron (najlepiej drutem pszczelarskim) przed wysuwaniem się z ramki,
6) ocieplić i zamknąć ul, a resztki pszczół, które zostały na matach i ścianach, strząsnąć na pomost przed wylotem,
7) narysować przycinanie plastrów z czerwiem,
8) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
plansze i foliogramy przedstawiające przekładanie plastrów różnych typów uli,
–
rodziny pszczele,
–
puste ule innego typu niż te z osadzonymi rodzinami,
–
plastry,
–
ramki z węzą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Zakładanie pasieki”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
− zadania 2, 4, 5, 7, 8, 10, 13, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
− zadania 1, 3, 6, 9, 11, 12, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. d, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b, 12. c, 13. d, 14. a, 15. a, 16. a, 17. c, 18. a, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny
Kategoria
Poziom
Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia)
celu
wymagań
odpowiedź
Scharakteryzować czynniki
1
C
PP
d
powodujące podrażnienie pszczół
Określić postępowanie w przypadku
2
B
P
a
użądlenia przez pszczołę
Scharakteryzować postępowanie
3
w przypadku użądlenia przez pszczołę
C
PP
b
osoby uczulonej na jad pszczeli
Określić, jakie osoby powinny unikać
4
B
P
d
żądlenia przez pszczoły
Wybrać z listy miejsce, w które
5
żądlenia powinni unikać nawet
A
P
c
pszczelarze
6
Scharakteryzować przeglądy główne
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Określić cele wglądów do gniazd
7
B
P
d
rodzin pszczelich
8
Określić zagrożenie rabunkami
A
P
b
Scharakteryzować czynniki sprzyjające
9
C
PP
d
powstawaniu rabunków
Określić podział uli ze względu na
10
B
P
a
konstrukcję
Scharakteryzować sposób oddzielenia
11
C
PP
b
rodni od miodni w ulach stojakach
Scharakteryzować sposób zwiększania
12
C
PP
c
kubatury w ulach stojakach
Określić, jakie zadania powinna
13
B
P
d
spełniać kubatura gniazda
Scharakteryzować nowoczesny ul
14
C
PP
a
rozbieralny
15 Określić stałe wymiary w ulu
B
P
c
16 Określić stałe wymiary w ulu
B
P
a
Scharakteryzować ule polecane do
17
C
PP
c
pasiek wędrownych
Wymienić sprzęt używany do
18
A
P
a
przeglądania rodzin
Określić cechy, na które należy zwrócić
19 szczególną uwagę przy zakupie rodzin
B
P
a
pszczelich
Określić, na jakiej podstawie oceniana
20 jest siła rodzin pszczelich przy ich
B
P
d
zakupie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wątpliwości.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań, do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Podrażnienie pszczół mogą powodować
a) tylko ostre zapachy.
b) tylko nieodpowiednia odzież pszczelarza.
c) tylko nieodpowiednie zachowanie pszczelarza.
d) gniecenie pszczół, chaotyczna praca, ostre zapachy, dokonywanie przeglądów w okresie bezpożytkowym.
2. W przypadku użądlenia przez pszczołę pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest a) usunięcie żądła z ciała.
b) wezwanie pomocy lekarskiej.
c) podanie osobie użądlonej wody z wapnem.
d) wyssanie jadu z rany.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
3. W przypadku użądlenia przez pszczołę osoby uczulonej na jad pszczeli należy a) podać jej coś do picia.
b) podać jej wodę z wapnem i zapewnić jak najszybszą pomoc lekarską.
c) tylko usunąć żądło z ciała.
d) nie usuwać żądła z ciała.
4. śądlenie przez pszczoły powinny unikać
a) tylko osoby chore na cukrzycę.
b) tylko osoby chore na.
c) tylko kobiety w ciąży.
d) osoby chore na: cukrzycę, gruźlicę oraz kobiety w ciąży.
5. Nawet pszczelarze powinni unikać żądlenia w
a) nogi.
b) ręce.
c) głowę i szyję.
d) stopy.
6. Przeglądy połączone z całkowitym rozebraniem gniazda nazywamy
a) częściowymi.
b) głównymi.
c) całkowitymi.
d) dokładnymi.
7. Do wglądu w gniazdo rodziny pszczelej może być ograniczone
a) poszerzanie gniazd.
b) kontrola nastroju rodziny.
c) kontrola stanu zapasów.
d) wszystkie wymienione.
8. Pasieka na rabunki jest szczególnie narażona w okresie
a) wiosennym.
b) bezpożytkowym w drugiej połowie sezonu.
c) letnim.
d) zimowli.
9. Powstawaniu rabunków sprzyja
a) pozostawianie na pasieczysku plastrów.
b) utrzymywanie przez dłuższy czas rodzin osieroconych i słabych.
c) brak pożytku.
d) wszystkie wymienione.
10. Ze względu na konstrukcję ule dzielimy na
a) leżaki, kombinowane i stojaki.
b) tylko leżaki i kombinowane.
c) tylko leżaki i stojaki.
d) leżaki, kombinowane i nadstawkowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
11. W ulach stojakach rodnię od miodni oddziela
a) przegonka.
b) pozioma krata odgrodowa.
c) pionowa krata odgrodowa.
d) przegroda.
12. Kubatura uli stojaków zwiększana jest w
a) w poziomie.
b) tylko w pionie.
c) wiosną do wypełnienia gniazda w poziomie, a potem tylko w pionie.
d) w pionie a potem w poziomie.
13. Kubatura gniazda powinna zapewnić miejsce na
a) maksymalne czerwienia matki.
b) żelazny zapas pokarmu węglowodanowego.
c) zapas pyłku.
d) wszystkie wymienione.
14. W nowoczesnym ulu rozbieralnym wyróżnia się
a) daszek, powałkę, korpus nadstawowy – magazynowy, korpus gniazdowy, dennicę i stojak.
b) korpus nadstawowy – magazynowy, korpus gniazdowy i dennicę.
c) korpus gniazdowy, dennicę i stojak.
d) daszek, powałkę, korpus nadstawowy – magazynowy.
15. Odległość między beleczkami bocznymi ramek a ścianami ula powinna wynosić
a) 10 mm.
b) 15 mm.
c) 7,5 mm.
d) 20 mm.
16. Odległość pomiędzy środkowymi liniami ramek gniazdowych powinna wynosić
a) 37,5 mm.
b) 15 mm.
c) 7,5 mm.
d) 20 mm.
17. Do pasiek wędrownych polecane są ule
a) leżaki.
b) kombinowane.
c) stojaki.
d) leżaki i kombinowane.
18. Do sprzętu do przeglądania rodzin pszczelich zaliczamy
a) siatkę ochronną na twarz, dłuto pasieczne, podkurzacz, szczotkę do zmiatania pszczół.
b) dłuto pasieczne, podkurzacz, wirówkę.
c) dłuto pasieczne, podkurzacz, rojołapkę.
d) podkurzacz, szczotkę do zmiatania pszczół, nóż do odsklepiania plastrów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
19. Kupując pszczoły należy zwrócić uwagę przede wszystkim na
a) ich zdrowotność.
b) wielkość żelaznego zapasu.
c) tylko na siłę.
d) obecność czerwiu.
20. Przy zakupie siłę rodzin określa się na podstawie
a) intensywności lotów.
b) tylko liczby plastrów obsiadanych przez pszczoły na czarno.
c) tylko liczby plastrów z czerwiem.
d) liczby plastrów obsiadanych przez pszczoły na czarno i liczby plastrów z czerwiem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Imię i nazwisko..........................................................................................
Zakładanie pasieki
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Odpowiedź
Punkty
zadania
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
„Zakładanie pasieki”
Treść zadania
Zorganizuj miejsce pracy i przeprowadź przegląd rodziny pszczelej. Zadanie wykonaj łącznie z przygotowaniem sprzętu do przeglądu rodziny pszczelej, przestrzegając zasady zachowania na pasieczysku. Po wykonanym przeglądzie, zmiany dokonane w rodzinie pszczelej odnotuj w karcie ula.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia przeglądu rodziny pszczelej.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabywania umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien wykonać zadanie pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za pasiekę, który zapewni uczniowi możliwość praktycznego przeprowadzenia przeglądu rodziny pszczelej.
Nauczyciel powinien:
− uzgodnić z pracownikiem odpowiedzialnym za pasiekę, możliwość i termin
przeprowadzenia ćwiczeń.
− zadbać o przygotowanie stanowiska pracy dla uczniów pod względem bezpieczeństwa pracy,
− przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy i nakazać bezwzględne ich przestrzeganie,
− skontrolować dobór właściwego ubioru ochronnego,
− przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,
− określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
− na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
− dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
− zapisać w dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności zgodnie z regulaminem gospodarstwa pasiecznego. Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,
− dobrać i założyć odzież ochronną,
− przygotować sprzęt do przeglądu rodziny pszczelej,
− określić termin przeprowadzenia przeglądu rodziny pszczelej,
− rozpalić podkurzacz,
− prowadzić przegląd rodziny pszczelej,
− prowadzić obserwacje rodziny pszczelej,
− uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Umiejętności podlegające ocenie
Punkty
Punkty do
uzyskane
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
uzyskania
przez
ucznia
1.
Dobranie odzieży ochronnej
5
2.
Sporządzenie wykazu materiałów i sprzętu do przeglądu
5
rodziny pszczelej.
3.
Przygotowanie sprzętu do przeglądu rodziny pszczelej
10
4.
Poruszanie się po pasieczysku
20
5.
Prowadzenie przeglądu rodziny pszczelej
30
6.
Opisywanie gniazda pszczelego
10
7.
Zapisanie informacji w karcie rodziny pszczelej
10
8.
Uporządkowanie stanowiska pracy
10
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
dopuszczający
70
dostateczna
85
dobry
90
bardzo dobry
100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
1. Bornus L. (red.): Encyklopedia Pszczelarska. PWRiL, Warszawa 1989
2. Hodowla pszczół (praca zbiorowa). PWRiL, Warszawa 1996
3. Janiszewski M.: Ule i sprzęt pasieczny. PWRiL, Warszawa 1966
4. Makowicz J.: Pasieka wędrowna. PWRiL, Warszawa 1983
5. Marcinkowski J.: Jak prawidłowo prowadzić pasiekę. „Sądecki Bartnik”, Nowy Sącz 1997
6. Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna, Wyd. V. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1998
7. Pałach S.: Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. PZP, Warszawa 2005
8. Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29