Literka.pl - Co było na początku. Wizja narodzin świata.
Co było na początku. Wizja narodzin świata.
Data dodania: 2004-06-01 08:30:00
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 1 gimnazjum Konspekt lekcji języka
polskiego w gimnazjum.
Joanna Stachowiak
Gimnazjum w Jasieniu
Konspekt lekcji dyplomowej przeprowadzonej dnia 10. 04. 2000 w Gimnazjum w
Dzierżoniowie w kl. Ib
Temat: Co było na początku? Wizja narodzin świata w mitologii greckiej i w Biblii.
Cele: 1. Uczniowie usystematyzują w postaci wykresów i porównają opisy stworzenia
świata przedstawione w mitologii i w Biblii;
2. Uczniowie poszerzą słownictwo o terminy biblijne i mitologiczne oraz znaczenie
słów politeizm i monoteizm .
3. Uczniowie ćwiczą umiejętność współpracy w grupie
I. Z A A N G A Å» O W A N I E
Przebieg lekcji:
· Uczniowie w domu zapoznali siÄ™ z fragm. Mitologii J Parandowskiego i Biblii
mówiącymi o stworzeniu świata. W odpowiedzi na polecenie nauczyciela formułują
opinię dotyczącą tematyki obu tekstów.
· PodziaÅ‚ uczniów na 2 grupy, które w zależnoÅ›ci od liczebnoÅ›ci od liczebnoÅ›ci klasy,
można podzielić na 5-6 osobowe zespoły.
· Każdy zespół otrzymuje planszÄ™ przedstawiajÄ…cÄ… narysowany schemat z pustymi
miejscami do uzupełnienia oraz kopertę z przylepnymi kartonikami
zawierającymi elementy stwarzanego świata. Plansze noszą tytuły: Stworzenie świata
według Biblii i Stworzenie świata według Mitologii (załączniki nr 3 i nr 4)
· Uczniowie majÄ… uzupeÅ‚nić schematy, wklejajÄ…c kartoniki we wÅ‚aÅ›ciwe miejsca na
planszy, a następnie wytłumaczyć, jak powstał ich świat.
Czynności nauczyciela
· zadaje pytania,
· zapowiada temat zajęć i zapisuje go na tablicy
· dzieli uczniów na grupy
· daje wskazówki dotyczÄ…ce sposobu pracy
· rozdaje potrzebne materiaÅ‚y
Czynności uczniów umiejętności
· kilku uczniów wypowiada swoje spostrzeżenia na temat tekstów
· zapisujÄ… temat w zeszytach
· organizujÄ… pracÄ™ w grupach: wyznaczajÄ… referujÄ…cego oraz kontrolera czasu
II. B A D A N I E
Przebieg lekcji
· Praca zespołów uczniowskich: z otrzymanych materiałów konstruujÄ… swoje wersje
powstania świata sprawdzając w tekstach prawidłowość usytuowania poszczególnych
elementów.
Czynności nauczyciela
· pomaga,
· kontroluje przebieg pracy
· czuwa nad współpracÄ… w grupach
Czynności uczniów umiejętności
· czytajÄ… teksty,
· selekcjonujÄ… wiadomoÅ›ci i porzÄ…dkujÄ… je nanoszÄ…c na schemat,
· posÅ‚ugujÄ… siÄ™ terminami biblijnymi lub mitologicznymi,
· współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ….
III. PREZENTACJA
Przebieg lekcji
· NastÄ™puje prezentacja powstaÅ‚ych schematów zespoÅ‚y, które konstruowaÅ‚y wizjÄ™
świata wg jednego zródła wieszają swoje plansze na tablicy,
· Przedstawiciel zespoÅ‚u opowiada, jak narodziÅ‚ siÄ™ Å›wiat i ilustruje opowieść pokazem na
wykresie.
Czynności uczniów umiejętności
· przedstawiciele grup opowiadajÄ… jak powstawaÅ‚ ich Å›wiat,
· sÅ‚uchajÄ…, wnoszÄ… uwagi, gdy pojawiÄ… siÄ™ usterki w wypowiedziach kolegów.
IV. P R Z E K S Z T A A C A N I E
Przebieg lekcji
· Uczniowie majÄ… w zespoÅ‚ach wymyÅ›lić znak graficzny logo, dla stworzenia Å›wiata,
który przedstawili na planszach.
· Chodzi o uzmysÅ‚owienie im, że w wersji greckiej Å›wiat jest, tylko panuje w nim chaos i
bałagan; w wersji biblijnej świat stwarzany jest z niczego.
· JeÅ›li uczniowie majÄ… z tym zadaniem kÅ‚opot, nauczyciel proponuje swoje znaki (
załącznik nr 5 i nr 6), a dzieci odgadują, który przedstawia biblijny, a który mitologiczny
sposób stworzenia.
Czynności nauczyciela
· zachÄ™ca do nie zrażania siÄ™ brakiem uzdolnieÅ„ plastycznych,
· rysuje na tablicy tabelÄ™ potrzebnÄ… w nastÄ™pnej fazie lekcji.
Czynności uczniów umiejętności
· transponujÄ… tekst na wizjÄ™ plastycznÄ…,
· współdziaÅ‚ajÄ… podczas rysowania.
V. PREZENTACJA
Przebieg lekcji
· Wybrani z zespoÅ‚u uczniowie przedstawiajÄ… wyniki pracy i objaÅ›niajÄ… rysunki.
Czynności nauczyciela
· przedstawia przygotowane przez siebie znaki i prosi o odgadniÄ™cie, którego sposobu
stworzenia dotyczÄ….
Czynności uczniów umiejętności
· rozumiejÄ… myÅ›l zawartÄ… w pracy plastycznej.
VI. P O D S U M O W A N I E
Przebieg lekcji
· 2 3 uczniów odczytuje zawartość swoich tabel,
· pozostali uczniowie zgÅ‚aszajÄ… inne dostrzeżone różnice i wszyscy uzupeÅ‚niajÄ… notatki o
spostrzeżenia kolegów
· na koÅ„cu tabeli zostajÄ… wpisane dwa sÅ‚owa: w jednej rubryce monoteizm, w drugiej
politeizm. Uczniowie mają je objaśnić, korzystając ze zdobytych wiadomości i
dostępnego słownika języka polskiego.
Czynności nauczyciela
· formuÅ‚uje polecenie,
· czuwa nad przebiegiem dziaÅ‚aÅ„,
· wybiera prace do gÅ‚oÅ›nej prezentacji.
· wprowadza termin politeizm i monoteizm , prosi o ich wyjaÅ›nienie (np. dla mÅ‚odszego
kolegi).
Czynności uczniów umiejętności
· analizujÄ… i porównujÄ…,
· formuÅ‚ujÄ… notatkÄ™ w formie tabeli. kilku uczniów odczytuje swoje notatki,
· analizujÄ… i uzupeÅ‚niajÄ… wypowiedzi kolegów oraz wÅ‚asne tabele,
wyjaśniają podane nazwy (może to być zadanie do domu)
Uwagi:
1.Materiały:
kserokopie fragm. Biblii Młodych opisującego stworzenie świata oraz
fragm. Mitologii J. Parandowskiego pt. Narodziny świata (załączniki nr 1 i 2 )
plansze na arkuszach brystolu (załączniki nr 3 i 4 ) w ilości takiej, jak przewidywana
liczba zespołów;
koperty z kartonikami podklejonymi dwustronnie przylepną taśmą;
Na kartonikach w kopertach z napisem Biblia są następujące hasła: 1-szy dzień, 2-gi
dzień& , 7-my dzień, Bóg, dzień, noc, niebo, ziemia, morze, rośliny zielone, trawy,
drzewa, słońce, księżyc, gwiazdy, zwierzęta wodne, ptaki, zwierzęta lądowe,
człowiek-mężczyzna, kobieta, odpoczynek.
Na kartonikach w kopertach z napisem Mitologia są takie hasła: Chaos, Uranos-Niebo,
Gaja-Ziemia, tytani, cyklopi, sturęcy, Erynie, giganci, Kronos, Reja, Dzeus, Hades,
Posejdon, Hera, Demeter, Hestia, Prometeusz, człowiek.
karty z logo nauczycielskim ( załączniki nr 5 i 6 ).
2. Komentarz do lekcji:
lekcję oparto na porównaniu dwóch wyobrażeń stworzenia świata, których
obraz, w różnych kontekstach, funkcjonuje w kulturze europejskiej;
skrócony został nieco tekst mitu o stworzeniu świata a przekaz biblijny wybrany z
wersji dla młodzieży głównie ze względu na sposób rozmieszczenia na kartce;
ponieważ teksty są dosyć długie, poprosiłam uczniów o przeczytanie ich w domu;
zaplanowałam pracę w grupach polegającą na uzupełnianiu pustych kratek ,
ponieważ dzieci lubią zagadki, a ich rozwiązanie wymagało kilkakrotnego zajrzenia do
tekstów; chciałam wykorzystać oświeceniowe bawiąc uczyć ;
zastosowałam system, w którym dwa zespoły rozwiązują to samo zadanie rywalizacja
działała mobilizująco, a porównanie prac umożliwiło eliminację usterek;
w celu poruszenia wyobrazni uczniów wprowadziłam element plastyczny w postaci
projektu znaku będącego skrótem myślowym, symbolem. Przygotowałam własne znaki,
ale uczniowie chętnie projektowali swoje obrazki i te wcześniej przygotowane okazały się
tylko dodatkowÄ… ilustracjÄ…;
lekcja bardzo intensywna, uczniowie aktywnie uczestniczyli w zaplanowanych
działaniach;
ponieważ obawiałam się, że indywidualne formułowanie różnic między wizjami
stwarzania świata będzie zbyt trudne dla niektórych uczniów zastosowałam pracę
parami ( w znanej klasie można zaproponować pracę indywidualną);
dzieci w skupieniu, z uwagą słuchały prezentacji kolegów, bezbłędnie wyłapując
nieścisłości i domagając się korekty;
w sytuacji, gdy nauczyciel planuje ten temat zrealizować w znanej sobie grupie
uczniów, proponowałabym poświęcić nań dwie jednostki lekcyjne i wzbogacić je o
materiał ikonograficzny w postaci przezroczy lub reprodukcji fresku Michała
Anioła Stworzenie świata z Kaplicy Sykstyńskiej lub witraża Stanisława
Wyspiańskiego Bób Ojciec ( Stań się ). Można wówczas zaproponować opis dzieła
sztuki.
Joanna Stachowiak
Literka.pl - Co było na początku. Wizja narodzin świata. Literka.pl - Co było na początku.
Wizja narodzin świata.