Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
Jak produkować energię z wiatru?
WSTP
Wiatr jest jednym ze składników pogody. Powstaje w wyniku nierównomiernego
nagrzewania się powietrza. Różnice temperatur wpływają na różnice ciśnień, a naturalna
tendencja do wyrównywania ciśnień powoduje ruch powietrza, czyli powstawanie wiatru.
Energia wiatru jest zróżnicowana pod względem prędkości mas powietrza, wiatr może być
łagodny, ale też bardzo silny. Energię wiatru człowiek od dawna wykorzystuje do ulżenia
swoim mięśniom podczas wykonywania pracy.
CELE
Po zajęciach uczeń potrafi:
" wyjaśnić czym jest wiatr,
" wyjaśnić jak powstaje wiatr,
" scharakteryzować różne typy wiatru,
" ocenić użyteczność energii wiatru,
" wskazać sposoby wykorzystania energii wiatru.
METODY I TECHNIKI
" praca z Internetem,
" pogadanka,
" obserwacja,
" metoda skojarzeń,
" dyskusja
MATERIAAY POMOCNICZE
" materiały ze stron internetowych serwisu www.biomasa.org/edukacja,
" karty pracy ucznia,
" wiatraczki (zabawki),
" duże arkusze papieru,
" pisaki
PRZEBIEG ZAJĆ
1. Proponuje się rozpocząć zajęcia od pogadanki na temat aktualnej pogody, w trakcie
pogadanki należy zwrócić uwagę na:
a. określenie pojęcia pogoda ,
b. przypomnienie składników pogody.
2. Następnie przeprowadza się obserwacje jednego z czynników pogodowych wiatru.
W tym celu należy wyjść z uczniami na teren przyszkolny i przeprowadzić obserwacje
zgodnie z kartą pracy (Załącznik nr 1). Wskazane jest podzielić uczniów na zespoły
kilkuosobowe.
3. Po powrocie do klasy przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy.
4. W dalszej kolejności nauczyciel zbiera informacje na temat wiatru metodą skojarzeń.
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
1
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
Uczniowie kolejno zgłaszają skojarzenia związane z wiatrem, a nauczyciel zapisuje je na
plakacie (Załącznik nr 2). Zapisane określenia należy pogrupować w obszary tematyczne
dotyczące np. tego,
" czym jest wiatr,
" jak powstaje wiatr,
" jakie są rodzaje wiatrów,
" i innych kwestii.
5. Uczniowie zostają podzieleni na trzy lub więcej grup i rozwijają wyżej zasygnalizowane
zagadnienia w oparciu o odpowiednie karty pracy (Załączniki nr 3, 4, 5).
6. Po zakończonej pracy uczniowie prezentują jej efekty.
7. Następnie proponuje się przeprowadzenie dyskusji, w której zwróci się uwagę uczniów na
możliwości wykorzystania energii wiatru przez człowieka.
8. W dalszej kolejności uczniowie podzieleni na grupy pracują według instrukcji (Załącznik
nr 6) nad pogłębieniem zagadnienia dotyczącego wykorzystania energii wiatru
współcześnie.
9. Na zakończenie zajęć uczniowie prezentują wykonane plakaty; proponuje się, by
nauczyciel ocenił pracę uczniów zwracając uwagę na:
" warunki powstawania elektrowni wiatrowych,
" zalety elektrowni wiatrowych,
" wady elektrowni wiatrowych,
" wnioski.
10. Proponuje się zakończyć zajęcia krótkim wykładem sumującym, w którym nauczyciel
wskaże inne alternatywne zródła energii.
BIBLIOGRAFIA
" Roth G. D. Pogoda i klimat. Prószyński i S ka, Warszawa 1998
" Soliński I. Aspekty ekonomiczne wykorzystania energii wiatru w południowo
wschodnim rejonie Polski. Ogólnopolskie Forum Mała Energetyka 97, Konferencja
Naukowo Techniczna, Zakopane 1997
" Soliński I. Efekty energetyczne i ekonomiczne wykorzystania energii wiatrowej.
Wydawnictwo Instytutu GSMiE PAN, Kraków 1999
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
2
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
ZAACZNIKI
Załącznik nr 1 Karta pracy ucznia
A) Wybierzcie dogodne miejsce do obserwacji i zwróćcie uwagę, jakie zjawiska wskazują na
to, że wieje wiatr? Wyniki obserwacji przedstawcie w formie rysunku.
B) Ustawcie wiatrak w taki sposób, aby jego skrzydła poruszały się, określcie kierunek
wiatru.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Załącznik nr 2
Metoda skojarzeń
W I A T R
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
3
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
Załącznik nr 3
W oparciu o informacje zamieszczone na stronach internetowych serwisu
www.biomasa.org/edukacja wyjaśnijcie, czym jest wiatr?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Załącznik nr 4
W oparciu o informacje zamieszczone na stronach internetowych serwisu
www.biomasa.org/edukacja wyjaśnijcie, jak powstaje wiatr?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Załącznik nr 5
W oparciu o informacje zamieszczone na stronach internetowych serwisu
www.biomasa.org/edukacja określcie rodzaje wiatrów?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Załącznik nr 6
Korzystając z informacji zamieszczonych na stronach internetowych serwisu
www.biomasa.org/edukacja wymieńcie między sobą poglądy na temat wykorzystania energii
wiatru współcześnie, ustalcie wspólne stanowisko dotyczące elektrowni wiatrowych, a wyniki
przedstawcie na plakacie.
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
4
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja