Metoda Ruchu Rozwijającego wg W Sherborne


Literka.pl - Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy
Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy
Data dodania: 2010-11-15 22:59:20
Autor: Irena Frej, s. Monika Wijas
Zajęcia instruktażowe dla wolontariuszy pt. "Stymulowanie motoryki dużej ucznia ze
złożoną niepełnosprawnością" zostały przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w
Świebodzicach wg. przygotowanego scenariusza. Prowadzone były Metodą Ruchu
Rozwijającego wg W. Sherborne. Ideą przeprowadzonych zajęć było zaznajomienie
wolontariuszy z prezentowaną metodą, umożliwienie doświadczania zalet tej metody
przez wolontariuszy, jak również przeszkolenie ich do aktywnego wspierania nauczycieli
w realizowaniu "Programu zajęć pozalekcyjnych wspierających rozwój ucznia" oraz
zachęcenie do systematycznego udziału wolontariuszy w zajęciach z dziećmi
niepełnosprawnymi.
Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy
Temat:Stymulowanie motoryki du?ej u ucznia ze z?o?on? niepe?nosprawno?ci?.
Data:
Miejsce: Sala Domu Pomocy Spo?ecznej dla dzieci w ?wiebodzicach
Czas trwania zaj??: 60 min
Prowadz?cy zaj?cia:Irena Frej, s. Monika Wijas
Cele ogólne:
Stymulowanie wszechstronnego rozwoju ucznia.
Poprawa sprawności ruchowej ucznia.
Cele szczegółowe:
Zmniejszanie napięć psychofizycznych.
Nauka wykonywania prostych ruchów.
Rozpoznawanie i nazywanie poszczególnych części ciała.
Wyzwalanie i rozładowywanie zablokowanej energii.
Metoda: Metoda Ruchu Rozwijaj?cego Veroniki Sherborne.
Formy:
muzyka: klaskanie o kolana, tupanie, uderzanie o podłogę, kołysanki z płyty CD),
mowa: ekspresyjna i komunikacyjna ciała,
ruch: zabawy w parach, w grupie.
Przebieg zaj??
1. Powitanie
Przedstawienie w parach: Wolontariusz przedstawia się a następnie ucznia z którym ćwiczy. Uczniowie
siedzą w fotelikach przed Wolontariuszem. Powitanie każdego ucznia piosenką ,, Witaj .
2. Schemat cia?a
 Powitanie paluszkami w parach opuszkami palców, potem w grupie całymi dłońmi obok siedzących osób.
 Powitanie części ciała  pokazywanie części ciała podczas, gdy osoba prowadząca nazywa poszczególne
części ciała(głowa, ramiona, kolana, łokcie, uszy, oczy, usta, nos, pięty itp.)
W pozycji siedzącej wszyscy uczestnicy zajęć wykonują ćwiczenia:
mruganie oczami,
nadmuchiwanie policzków,
uderzanie dłońmi o kolano,
tupanie stopą o podłogę,
uderzanie dłonią o łokcie,
kręcenie nadgarstkami.
3. ?wiadomo?? przestrzeni
 Bączek  kręcenie się wokół własnej osi,
 Wagoniki  przesuwanie się w parach po Sali i przybijanie piątki osobom mijających nas.
 Raki  osoby leżąc przesuwają się po sali.
 Pełzanie na brzuchu samodzielnie.
 Turlanie się po podłodze.
4. ?wiczenia oparte na relacji z
 Bujany fotel  osoba siedzi i trzyma dziecko w ramionach, kołysze je d przodu i na boki.
 Rolowanie po podłodze  jedna z osób obraca powoli drugą, przesuwając ją zatrzymuje ja na chwile na
boku i delikatnie kołysze.
 Huśtawka  dwie osoby kołyszą dziecko, jedna trzyma za ręce, a druga za nogi.
 Przeszkoda  dorośli przechodzą z otwartymi oczyma a potem zamkniętymi pomiędzy dziećmi, które leżą
na podłodze.
5. ?wiczenie relaksacyjne
Ćwiczenie Leniuchowanie  uczestnicy leżą na brzuchu i machają ugiętymi nogami.
6. ?wiczenia oparte na relacji ,, przeciwko
 Paczka  dziecko rozpakowuje paczkę, jaką tworzy dorosły ze swojego ciała, ciągnie, przesuwa,
rozpakowuje.
 Przepychanki  osoby siedzą naprzeciw siebie w rozkroku. Na sygnał prowadzącego próbują się
przepychać plecami.
 Przepychanka  osoby przepychają się stopami.
 Skała  jedna z osób przepycha drugą, która jest mocno przytwierdzona do podłogi.
7. ?wiczenie relaksacyjne
Masaż pleców pizza
8. ?wiczenia oparte na relacji razem
 Tunel  dzieci przechodzą pod ,, tunelem utworzonym przez dorosłych.
 Trampolina  osoby trzymają koc, na którym leży jedna osoba. Powoli podnoszą go, kołyszą, delikatnie
podrzucają.
 Sanki  osoba siedzi na kocu trzymając się go. Kilka osób ciągnie koc po sali.
 Lustro  osoby siedzą naprzeciw siebie. Jedna z osób naśladuje pewne czynności np. rysuje koło.
Zadaniem drugiej osoby jest naśladować jej ruchy. Następuje potem zmiana ról.
9. ?wiczenie relaksacyjne
W pozycji leżącej na plecach uczestnicy słuchają kołysanki Dla Wojtusia .
10. Po?egnanie
Uczestnicy siedzą wygonie w kręgu, dzielą przeżyciami z zajęć. Na zakończenie uczestnicy zajęć trzymając
się za ręce wysyłają iskierkę .
Dane autora: Irena Frej, s. Monika Wijas
Literka.pl - Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy Literka.pl - Konspekt na
zajęcia otwarte dla Wolontariuszy

