6 Zajęcia adaptacyjne. Scenariusz
Witajcie w naszym
Krystyna Adaśko
przedszkolu!
Scenariusz zajęć adaptacyjnych dla dzieci 3-letnich i ich rodziców
Przedszkole to jest mały światek dla dzieci do siedmiu latek.
Małe tutaj są stoliki, małe krzesła, foteliki.
Bo tu wszystko jest maleńkie: tyci, tyci, tyciusieńkie&
Fot. Comstock
Warto pamiętać, że początek edukacji w przedszkolu stanowi dla dziecka moment
przełomowy w rozwoju społecznym. Przedszkolne zajęcia adaptacyjne dla dzieci
z aktywnym udziałem ich rodziców to dobra okazja do zapoznania się z nauczycie-
lami, preferowanymi przez dane przedszkole metodami pracy pedagogicznej i do
poznania warunków panujących w przedszkolu.
Obok proponujemy Państwu scenariusz takich zajęć. Zabawy pozwolą na zmniejszenie lęku dziecka wobec nowego miejsca
i osób, ułatwią dzieciom wejście w środowisko przedszkolne z poczuciem bezpieczeństwa. Rodzicom zajęcia umożliwią
poznanie i obserwowanie osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad ich dziećmi, co rokuje pomyślnie dalszej współpracy
pomiędzy domem a przedszkolem.
Biuletyn Klubu Nauczyciela
Wychowanie przedszkolne 7
Cele
Cel główny: Oczekiwane efekty:
adaptacja dzieci 3-letnich do przedszkola. wzrost zaufania rodziców do przedszkola,
zrozumienie przez rodziców problemów adaptacyjnych
Cele szczegółowe: dziecka 3-letniego,
ułatwienie dzieciom przekroczenia progu uzyskanie przez rodziców wiedzy nt. przygotowania
dom / przedszkole, dziecka do przedszkola,
nawiązanie kontaktu z dziećmi i ich rodzicami, współdziałanie rodziców i personelu przedszkola.
stworzenie atmosfery radości i zaufania,
zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, Forma:
zmniejszenie lęku i eliminowanie stresu u dzieci i u ich aktywne metody pracy z dziećmi i ich rodzicami.
rodziców.
Pomoce:
Zadania związane z zajęciami adaptacyjnymi: wizytówki, kolorowe piłki, ABC trzylatka rozkład materiału
zapoznanie rodziców z organizacją, wymaganiami i try- (WSiP), ABC. Zabawy muzyczne trzylatków (WSiP),
bem życia przedszkola, pacynka pluszowego misia (WSiP), klocki.
zapoznanie rodziców i dzieci z przyszłymi nauczycielami.
Przebieg zajęć adaptacyjnych
1. Przywitanie.
Nauczycielka wita dzieci i rodziców, przedstawia się. Z wcześniej otrzymanych materiałów rodzic przygotowuje wizytówkę
dla siebie i swojego dziecka. Zadaniem dziecka jest ozdobienie swojej wizytówki elementem dekoracyjnym według włas-
nej inwencji.
Wszyscy uczestnicy zajęć adaptacyjnych siedzą w kręgu.
2. Powiedz misiowi, jak masz na imię.
Z pomocą pacynki pluszowego misia nauczycielka wita się z każdym dzieckiem i dorosłym, siedzącymi w kręgu.
3. Taniec pajacyka z misiem.
Wspólny taniec dzieci i rodziców w kręgu ( ABC. Zabawy muzyczne trzylatków , nr 9) z wykorzystaniem pacynki plu-
szowego misia, którą dzieci przekazują sobie nawzajem; przechodzi ona z rąk do rąk. Rodzice tańczą ze swoimi dzieć-
mi. Przerwa w muzyce to czas na powitanie się z sąsiadem przez podanie ręki, a następnie przekazanie pacynki plu-
szowego misia następnemu dziecku.
4. Jaka to piłka?
Dzieci otrzymują kolorowe piłki, którymi bawią się swobodnie w sali. Nauczycielka prezentuje kolejne piłki, prosząc dzie-
ci, aby spróbowały opisać ich wygląd. Zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi.
Następnie dzieci leżą na brzuszkach, toczą piłkę do rodziców. Rodzice toczą piłkę do dzieci.
5. Jestem duży, jestem duża.
Słuchanie wierszyka ( ABC trzylatka rozkład materiału WSiP, str. 42)
Jestem duży! Jestem duża!
Jestem duży! Jestem duża!
Byłem mały! Byłam mała!
Wróżki mnie zaczarowały! Wróżka mnie zaczarowała!
Jakie wróżki? Uśmiechnęłam się do wróżki
Dobre wróżki! I urosły moje nóżki,
I urosły moje nóżki, i urosły moje ręce,
i urosły moje ręce, włosów też mam
włosów też mam chyba więcej.
chyba więcej. Patrzcie, jak urosłam cała,
Patrzcie, jak urosłem cały, chociaż byłam taka mała!
chociaż byłem taki mały! Dorota Gellner
Dorota Gellner
Zabawa do treści wierszyka. Dzieci i rodzice naśladują ruchy rąk nauczycielki.
www.wsip.pl
8 Zajęcia adaptacyjne. Scenariusz
6. Miś pokaże nam przedszkole.
Pacynka pluszowego misia oprowadza dzieci i ich rodziców po przedszkolu. Miś prowadzi dzieci do szatni, gdzie nau-
czycielka animująca jego pacynkę charakteryzuje miejsce za pomocą wiersza Kolorowe znaczki ( ABC trzylatka , WSiP).
Kolorowe znaczki
Czy to szatnia, czy to łąka?
Bo tu motyl, tam biedronka.
Tutaj siedzi żółty ptaszek,
Czasem dziobie rzeczy nasze.
Kolorowe znaczki w naszej szatni,
Żeby szalik, żeby czapkę znalezć łatwiej.
Kolorowy znaczek każde dziecko ma.
Kolorowy znaczek mam i ja.
Dorota Gellner
7. Zabawa z piosenką.
Następnie miś-pacynka wspólnie z nauczycielką i rodzicami prowadzą dzieci na hol, gdzie odbywają się zajęcia
z rytmiki. Nauczycielka pokazuje dzieciom instrumenty. Zaprasza dzieci do zabawy muzycznej Piosenka do zabawy ( ABC.
Zabawy muzyczne trzylatków , nr 3):
1. Jesień czy zima, wiosna czy lato
ja na zabawę czas zawsze mam.
Jest razem ze mną mama i tato,
bo ja nie lubię bawić się sam.
2. Razem z biedronką frunę do słonka
z siostrą i bratem biegniemy wraz.
Jesień czy zima, wiosna czy lato,
ja na zabawę zawsze mam czas.
8. W moim magicznym przedszkolu.
Wszyscy stoją w kole, trzymają się za ręce i wspólnie słuchają piosenki o przedszkolu W przedszkolu jest nas wiele
( ABC. Zabawy muzyczne trzylatków , nr 1). Wspólne śpiewanie refrenu piosenki z akompaniamentem.
1. Ustawimy się w półkole, zaklaszczemy w ręce
Każdy powie: to przedszkole, pozna po piosence.
Refren:
Bo w przedszkolu jest nas wiele,
bo w przedszkolu najweselej.
Gdzie znajdziecie tyle dzieci, małych zuchów tak jak my.
Gdzie znajdziecie tyle dzieci, małych zuchów tak jak my.
2. Po piosence hejże dzieci razem do budowy
Jeden klocek, drugi, trzeci, domek już gotowy.
Refren: Bo w przedszkolu jest nas wiele&
3. Czerwoniutki domek stanie, zielone okienka,
potem znowu będzie taniec albo znów piosenka.
Refren: Bo w przedszkolu jest nas wiele& ..
9. Moja budowla.
Zabawy dzieci w sali w nawiązaniu do piosenki W przedszkolu jest nas wiele . Nauczycielka inspiruje dzieci do zabaw
konstrukcyjnych z wykorzystaniem różnorodnych klocków.
Gdy dzieci budują, nauczycielka ma chwilę na spontaniczne rozmowy z rodzicami, zdobywanie wiedzy na temat dzie-
ci, bliższe poznanie rodziców. Może wyposażyć rodziców w materiały edukacyjne dotyczące adaptacji dzieci 3-letnich
do przedszkola (na podstawie książki: Mamo, tato! idę do przedszkola M. Rzadkiewicz, WSiP, Warszawa 2006).
Biuletyn Klubu Nauczyciela
Wychowanie przedszkolne
9
Wspólnie możemy zbudować więcej
Fot. Comstock
Trzylatek jest tożsamość.
Trzylatek myśli rozwój poznawczy.
Trzylatek czuje rozwój emocjonalny.
Trzylatek i inni rozwój społeczny.
Trzylatek ćwiczy rozwój motoryczny.
Trzylatek bawi się.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez rodziców.
Ciekawe książki i strony internetowe dla rodziców.
Strony internetowe dla dzieci.
10. Iskierka
Na zakończenie uczestnicy zajęć adaptacyjnych stoją w kole, podają swoje imię i przesyłają iskierkę , tj. uścisk dłoni,
najbliższej osobie. Nauczycielka rozpoczyna zabawę pożegnalną i jako ostatnia zamyka iskierkę . Dziękuje dzieciom
i rodzicom za wspólną zabawę i zaprasza na następne spotkanie.
Po przeprowadzeniu zajęć adaptacyjnych można poprosić rodziców o wypełnienie specjalnie przygotowanej ankiety.
Pomocna literatura:
1. D. Chrzanowska; Sylwetki trzylatków wstępujących do 6. W. D. Wall; Twórcze wychowanie w okresie dzieciń-
przedszkola , w: Wychowanie w przedszkolu , 1977, nr 2 stwa , Warszawa, PWN, 1972
2. E. B. Hurlock; Rozwój dziecka , Warszawa, PWN, 1985 7. D. Waloszek; Pedagogika przedszkolna , Kraków, 2006
3. J. Lubowiecka; Przystosowanie psychospołeczne dziec- 8. M. Kąkol; Adaptacja dzieci do przedszkola i szkoły ,
ka do przedszkola , Warszawa, WSiP, 2000 Szczecin, 1990
4. M. Rzadkiewicz; Mamo, tato! idę do przedszkola , 9. T. Sołtysiak; M. Kowalczyk-Janicka (red.) Problemy
Warszawa, WSiP, 2006 adaptacyjne młodego pokolenia , Bydgoszcz, 1999
5. B. Bokus; Nawiązywanie interakcji społecznych przez 10. M. Dmochowska, M. Dunin-Wąsowicz; Wychowanie
małe dzieci , Zakład Psychologii PAN, 1984 w rodzinie i przedszkolu , WSiP, Warszawa, 1978
www.wsip.pl