KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
W KLASIE PIĄTEJ
TEMAT LEKCJI: Wyścigi rzędów z wykorzystaniem różnych przyborów
CEL GŁÓWNY - doskonalenie techniki kozłowania piłki prawą i lewą ręką
w marszu i w biegu
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ: - potrafi kozłować piłkęw marszu i w biegu, prawą i lewą ręką
- celnie podaje piłkę oburącz sprzed klatki piersiowej
- potrafi wykonać ćwiczenia kształtujące z piłką
- poznaje nowe zabawy z piłką
aktywnie uczestniczy w zabawach ,
zna i przestrzega zasady zabaw,
zręcznie i sprawnie wykonuje zadania,
dba o bezpieczeństwo własne i innych uczestników zajęć,
jest zdyscyplinowany, reaguje na polecenia i sygnały nauczyciela,
potrafi zgodnie współpracować w grupie
stosuje zasadę „fair play”
METODA: czynna, zadaniowa, słowno-oglądowa
FORMA: ścisła, zabawowa
PRZYBORY: piłki do mini koszykówki, piłki koszowe, paliki, kolorowe
koszulki dla każdego zespołu
MIEJSCE ĆWICZEŃ: boisko szkolne do koszykówki lub salka gimnastyczna
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 14 uczniów
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część wstępna:
Czynności organizacyjno - porządkowe
- zbiórka
- powitanie
- podanie tematu zajęć
Rozgrzewka - ćwiczenia kształtujące z piłką:
- ćwiczenia ramion i nóg- podrzucanie piłki w górę i chwyt w marszu i w biegu, z jednoczesnym klaśnięciem w ręce przed sobą i za sobą , z pracą ramion i nóg
- ćwiczenia tułowia - mocne odbicie piłki o podłoże z jednoczesnym przebiegnięciem pod piłką i chwyt
- podania i chwyty piłki w parach oburącz sprzed klatki
piersiowej, poruszanie się krokiem odstawno- dostawnym
podania piłki kozłem do współćwiczącego
Zabawa ruchowa „ Zdobądź piłkę” -jedna osoba z pary kozłuje piłkę, a druga stara się ją przechwycić
II. Część główna
1. Zabawa bieżna „ Kto więcej”- kształtowanie szybkości, doskonalenie podań sprzed klatki piersiowej.
Zabawa toczy się pomiędzy dwoma drużynami. Pierwsza drużyna wykonuje podania piłki oburącz sprzed klatki piersiowej, głośno licząc celne podania, tak długo, dopóki ostatni zawodnik z drugiego zespołu nie zakończy biegu wokół boiska. wygrywa drużyna, która wykona więcej podań.
2. Zabawa „Król patrzy”- uczniowie kozłują w marszu ( później w biegu) piłkę, gdy „król” nie patrzy. Gdy „król” odwraca się zatrzymują się z piłką w rękach. Ten kto zgubi piłkę cofa się na koniec boiska, zaczyna zabawę od nowa. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do króla.
3. Kozłowanie piłki ręką prawą i lewą ze zmianą kierunku pomiędzy
chorągiewkami w marszu i w biegu.
4. Gra rzutna „ Żywy kosz”- gra prowadzona jest na boisku do koszykówki pomiędzy dwoma drużynami. W każdej drużynie jeden z zawodników stoi w prostokącie narysowanym przy linii końcowej boiska przeciwnej drużyny, pełni rolę „żywego kosza”. Reszta zawodników porusza się w polu wykonując do siebie podania tak, aby piłka w rezultacie trafiła do „żywego kosza".
III. Część końcowa:
1.Ćwiczenia uspokajające w marszu
2.Zbiórka - omówienie zajęć
- pożegnanie
Opracowała:
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
W KLASIE PIĄTEJ
TEMAT LEKCJI: Wyścigi rzędów z wykorzystaniem różnych przyborów
CEL GŁÓWNY - kształtowanie szybkości i wytrzymałości biegowej poprzez
zabawy i gry
- doskonalenie techniki przekazywania pałeczki sztafetowej
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ: - poprawnie wykonuje ćwiczenia kształtujące ogólną sprawność
fizyczną
- poznaje nowe zabawy bieżne, rzutne, zwinnościowe,
aktywnie uczestniczy w zabawach ,
zna i przestrzega zasady zabaw,
zręcznie i sprawnie wykonuje zadania,
dba o bezpieczeństwo własne i innych uczestników zajęć,
jest zdyscyplinowany, reaguje na polecenia i sygnały nauczyciela,
potrafi zgodnie współpracować w grupie,
stosuje zasadę „fair play”
METODA: czynna, zadaniowa,
FORMA: zabawowa- współzawodnictwo sportowe
PRZYBORY: paliki, kolorowe koszulki dla każdego zespołu, piłki siatkowe,
deseczki na kółeczkach, worki, materac, unihokeje, płotki,
piłeczki palantowe,
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 14 uczniów
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część wstępna:
Czynności organizacyjno - porządkowe
zbiórka
powitanie
podanie tematu zajęć
Rozgrzewka - ćwiczenia kształtujące ogólną sprawność fizyczną
krążenie RR (jednorącz, oburącz) w tył
bieg z wysokim unoszeniem kolan (skip A)
bieg z uderzaniem nóg o pośladki (skip C)
krok odstawno-dostawny z pracą ramion
marsz ze skłonem
przekładanka boczna
bieg tyłem
II. Część główna - ćwiczenia kształtujące szybkość, zwinność, zręczność,
celność rzutu i wytrzymałość biegową w formie współzawodnictwa:
Wyścig z partnerem - zawodnicy ustawieni w rzędach. Na sygnał jedynki biegną do linii mety (palika) pokonując płotek i wracają do swoich rzędów po dwójki. Biegną razem z partnerem do mety i tam pozostają, zaś dwójki biegną po trójki itd
Zabawa „Przewróć- postaw”- zawodnik podczas biegu do wysokiego palika przewraca ustawione małe paliki, a w drodze powrotnej ustawia je. Następny zawodnik wykonuje to samo zadanie.
Wyścig na wózeczkach - zawodnik w leżeniu przodem na deseczce z kółeczkami pokonuje odległość do palika i z powrotem odpychając się rękoma. Kolejny wykonuje to samo zadanie.
Wyścig z unihokejem - zawodnicy kolejno prowadzą piłeczkę slalomem do wyznaczonego miejsca, następnie wykonują rzut piłeczką do celu i wracają po prostej na metę. Otrzymują dodatkowe punkty za celne rzuty.
Zabawa „Piłka do kapitana”- kapitan wychodzi przed drużynę i do każdego zawodnika podaje piłkę, którą on odrzuca do kapitana i ustawia się na końcu rzędu. Wygrywa zespół, który jako pierwszy ukończy zadanie.
Wyścigi w workach - zawodnik pokonuje odległość do palika i z powrotem drobnymi krokami w worku.
Wyścig w tunelu - wszyscy zawodnicy pokonują tunel na czas, obiegają palik i wracają na metę.
III. Część końcowa:
1.Ćwiczenia uspokajające w marszu
2.Zbiórka - omówienie zajęć
- pożegnanie
Opracowała: