Nr 5. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 20-02-2002.
Klasa 3k,
Gimnazjum nr 2.
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej: Excel - poruszanie się po arkuszu, dane i sposoby ich wprowadzania.
Temat lekcji prowadzonej: Excel - zmiana danych, szerokości kolumn, wysokości wierszy i zaznaczanie zakresów.
Temat lekcji następnej: Excel - przenoszenie, kopiowanie i dodawanie komórek. Tabele.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
W trakcie lekcji uczeń zapoznaje się z poszczególnymi czynnościami w Excelu: (zmiana danych, szerokości kolumn, wysokości wierszy i zaznaczanie zakresów).
Wiadomości do zrozumienia.
Przed przystąpieniem do części praktycznej uczeń wyjaśni na czym polegają powyższe czynności.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń zapisuje w zeszycie poprawne czynności w celu wykonania poszczególnych poleceń w Excelu.
Uczeń odpowiada na pytania:
W jaki sposób możemy zmieniać dane w komórkach ?
Czy szerokości kolumn i wysokości wierszy możemy zmieniać tylko na jeden sposób czy tez nie.
Do czego służy zaznaczanie zakresów.
Umiejętności praktyczne.
Uczeń będzie umiał poprawnie wykonać poszczególne czynności i umiał je wykorzystać w dalszej pracy z programem Microsoft Excel.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie graficzne - uczeń rozwija myślenie graficzne poprzez poprawne czynności związane ze zmianą szerokości kolumn i wysokością wierszy.
Myślenie wyobrażeniowe - uczeń odtwarza z pamięci poszczególne warianty, które można wykorzystać do zadanych czynności takich jak (zmiana danych, szerokości kolumn, wysokości wierszy i zaznaczanie zakresów).
Myślenie pojęciowe - uczeń posługuje się pojęciami i poprawnymi zasadami w celu wykonania danego zadania.
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię podczas wykonywania konkretnych zadań zadanych przez nauczyciela.
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń rozwija swoje zainteresowanie programem ze względu na przydatność wyuczonych czynności w dalszym użytkowaniu tego programu.
3.4. Rozwijanie procesów pamięci.
Uczeń rozwija swoją pamięć poprzez poprawne obsługiwanie się programem Microsoft Excel na tym etapie kształcenia.
Cele operacyjne kierunkowe.
Uczeń poznając opcje Microsoft Excel będzie miał ułatwione zadanie w dalszym etapie pracy z tym programem.
Metody nauczania.
Dyskusja - uczniowie proponują różne sposoby wykonywania danych czynności oraz dzielą się pomysłami.
Ćwiczenie - uczniowie wykonują poszczególne czynności na komputerze (Microsoft Excel) zadane przez nauczyciela w celu sprawdzenia ich umiejętności i wiadomości.
Praktyka - uczniowie na tym etapie poprawnie i sprawnie posługują się opcjami programu Microsoft Excel.
Środki dydaktyczne.
Program Microsoft Excel.
Podręcznik Microsoft Excel.
Formy organizacyjne lekcji: Uczeń pracuje indywidualnie.
Przebieg lekcji.
Cykl organizacyjny lekcji. |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Przewidywany czas uwagi |
Faza przygotowawcza |
Czynności organizacyjne lekcji:
|
Uczniowie zapisują temat lekcji |
5 min.
|
Faza wykonawcza |
Powtórzenie poprzedniej lekcji. |
|
5 min.
|
|
Uświadamiam cele edukacyjne związane z umiejętnością obsługi tego programu. Omawiam i podaje poszczególne czynności i zasady obsługi Microsoft Excel. - notatka: (zmiana danych) - kliknąć myszką na danej komórce w celu jej uaktywnienia, następnie kliknąć jeszcze raz, aż pojawi się kursor i wtedy można zmieniać dane. - (szerokości kolumn) ustawiamy kursor po prawej stronie kolumny i przeciągamy i przeciągamy myszka w prawo lub lewo, Wysokości wierszy - analogicznie jak wyżej lecz ustawiamy kursor w dolnej części wiersza . Zaznaczanie zakresów - klikamy w dolnym prawym rogu komórki i przeciągamy myszką. |
Uczniowie słuchają.
Zapisują do zeszytu.
|
15 min. |
|
Wydaje polecenia związane z tematem. |
Ćwiczą na komputerze wydane polecenia przez nauczyciela. Uczą się poprawnego wykorzystania tych czynności. |
15 min.
|
|
Podsumowanie. |
|
5 min.
|
Uwagi o realizacji lekcji.
Klasa 3k - Uczniowie nie posiadali żadnej wiedzy na ten temat, ale z ogromnym zainteresowaniem słuchali tego co przekaże im nauczyciel. Czasami zadawali mu dodatkowe pytania. Stopień realizacji założonych celów lekcji przez nauczyciela został spełniony.
1