Konspekt gimnazjum
Temat: Jak powstaje wiatr
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić, co to jest wiatr,
- określić kierunek wiatru,
- określić znaczenie wiatru dla człowieka i przyrody oraz sposoby jego wykorzystania,
- wyjaśnić jak powstaje wiatr
- wyjaśnić i wskazać na mapie gdzie występują: halny, monsuny, passaty, bryza
Uczeń:
podejmuje się rozwiązania pytań zadanych przez nauczyciela,
stosuje wiedzę zdobyta na poprzednich zajęciach,
korzysta z podręcznika i innych źródeł wiedzy
umie odszukać wiadomości w podręczniku
Cele wychowawcze:
organizacja pracy
umiejętność pracy w grupie,
Metody:
- burza muzgow
- praca z podręcznikiem
- pogadanka
Formy:
zbiorowa,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
podręcznik, tablica, atlas
I Część wstępna
- sprawdzenie obecności
Nauczyciel zadaje pytania a uczniowie starają się na nie odpowiedzieć korzystając z wiedzy ogólnej oraz podręcznika i atlasu.
Dlaczego nie można zobaczyć wiatru?
W jakim stanie skupienia występuje powietrze?
Czy potraficie wywołać wiatr tutaj w klasie? Wyobraźcie sobie, że jest upał i chcecie się ochłodzić. Co robicie? Nauczyciel mowi dzieciom aby sia wachlowały.
Co spowodowało, że powstał wietrzyk?
Czym wobec tego jest wiatr?
a) Czy można "ścisnąć" powietrze? |
---|
Notatka: |
Mówimy, że powietrze jest ściśliwe. Ma określone ciśnienie. Jest to siła, która działa na ścianki strzykawki. Nauczyciel dalej zadaje pytania: |
II Rozwinięcie: b) Czy powietrze, które nas otacza, ma swoje ciśnienie? |
|
Wiatr jest to ruch powietrza |
Nauczyciel każe odszukać w podręczniku definicje halnego, monsunu, passatów oraz rysuje na tablicy i tłumaczy zjawisko bryzy dziennej i nocnej. Pokazuje również na mapie gdzie bryza i inne wiatry występują na kuli ziemskiej.
II. Zakończenie
Nauczyciel dziękuje za lekcje i najaktywniejszym uczniom wpisuje plusy bądź oceny.