Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 23.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: Ogród pełen barw.
Temat dnia: Rośliny ozdobne.
Cel główny: Rozpoznawanie różnych roślin ogrodowych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
dostrzega związek pomiędzy warunkami życia rośliny a jej wzrostem i rozwojem,
dostrzega piękno świata roślinnego, harmonię kolorów, gamę odcieni i barw zmieniających się w zależności od pory roku,
potrafi wypowiedzieć w kilku zdaniach się na dany temat ( np. wierszy i ilustracji),
poprawnie udziela odpowiedzi na zadawane pytania po przeczytaniu tekstu, lub obejrzeniu ilustracji,
dobiera odpowiednie ilustracje do treści wiersza, czytanki,
dodaje i odejmuje w zakresie 20,
pracuje samodzielnie.
Formy pracy:
indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita.
Metody:
pogadanka,
ćwiczeń praktycznych,
problemowa.
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD, karty do kolorowania przedstawiające kwiaty jesienne.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel prosi uczniów o określenie znaczenia zabiegów pielęgnacyjnych dla wzrostu i rozwoju rośliny.
Uczniowie wypowiadają się swobodnie nt. ilustracji w podręczniku. Dostrzegają różnice i podobieństwa w wyglądzie ogrodu.
Nauczyciel prosi o zaznaczenie poprawnej odpowiedzi dotyczącej czynników warunkujących wzrost i rozwój rośliny.
Nauczyciel przedstawia budowę rośliny na przykładzie rośliny pomidora i dzikiej róży.
Uczniowie umieszczają w odpowiednich miejscach nazwy części roślin.
Uczniowie rozpoznają ozdobne rośliny ogrodowe na ilustracjach:
wskazują charakterystyczne cechy wyglądu,
uzupełniają podpisy pod brakującymi literami,
określają usytuowanie tych roślin w ogrodzie.
Nauczyciel odpytuje uczniów z rachunku pamięciowego w zakresie 20.
Uczniowie rozwiązują zadania samodzielnie lub z pomocą nauczyciela, zaznaczają rozwiązania na osi liczbowej.
Nauczyciel prowadzi zabawę muzyczno-ruchową do utworu P. Czjkowiskiego „Walc kwiatów”.
Uczniowie wypowiadają się na temat jesiennego bukietu. Wyróżniają ozdobne rośliny ogrodowe na podstawie kształtów kwiatów i liści.
Uczniowie kolorują bukiet i stosują barwy zgodne z kolorami natury.
Uczniowie układają i zapisują zdania o jesiennych bukietach. Zapisują wyrazy z ó niewymiennym.
Uczniowie odgrywają scenki przedstawiające kupowanie bukietów i obdarowywanie nimi, stosują zwroty grzecznościowe.
Podsumowanie dnia i samoocena.