Drogi zakażenia wirusem hiv, STUDIA, Uniwersytet Łódzki, konspekty resocjalizacja


Drogi zakażenia wirusem hiv

CEL: przeciw działanie zakażeniu HIV poprzez zrozumienie dróg zakażenia, zwalczanie lęku wobec osób chorych, zarażonych wirusem.

METODY: wykład, dyskusja, praca w grupach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1)Kiedy  mówimy o chorobie AIDS    Podajemy warunki jakie muszą być spełnione:

*Stwierdzenie obecności wirusa HIV

*Liczba limfocytów T4 powinna być poniżej 200w 1ml krwi (u zdrowego 1200 - 1000)

*Stwierdzono przynajmniej dwie choroby oportunistyczne.

2) Podział klasy na grupy Opracowanie w grupach zagadnień :

*Jak wygląda człowiek zakażony wirusem?, jak się czuje?, czy ma świadomość tego że jest zakażona? Co może stanowić przesłankę że jest zainfekowana?

*Jak wygląda osoba chora na AIDS? Drogi zakażeń,

Przedstawiciele grup przedstawiają efekty pracy , nauczyciel koryguje błędy, uzupełnia wiadomości.

3) Omawiamy fazy rozwoju choroby

a)      faza bezobjawowa -we krwi można wykryć przeciwciała anty-HIV

b)      faza przejściowa : polega na : podwyższeniu temperatury ciała, powiększeniu węzłów chłonnych, nocnym poceniu, biegunkach chudnięciu osłabieniu

c)      infekcje oportunistyczne- AIDS np. nowotwory (mięsak Kaposiego, rak macicy, chłoniaki mózgu) choroby układu pokarmowego, oddechowego, zaburzenia neurologiczne

4) Co to są choroby oportunistyczne?  Jakie są ich przyczyny?

5) Piszemy na tablicy drogi zakażania, przez :

* krew,

* kontakty seksualne,

* w czasie karmienia piersią przez seropozytywną matkę

6) Ćwiczenie  zachowania bezpieczne i ryzykowne . Uczniowie w grupach otrzymują na paskach  różne zachowania. Ich zadaniem jest posegregować je na bezpieczne lub ryzykowne.

Po kilku minutach grupy referują swoje wyniki. W razie potrzeby poprawki nauczyciela i komentarz.

7) Ćwiczenie  - Analiza sytuacji   Każda grupa otrzymuje opis pewnej sytuacji. Po analizie grupa orzeka czy zachowanie bohatera było ryzykowne z punktu zakażenia się HIV

Jakie były przyczyny takiego zachowania się?


