Klucze dobrej komunikacji, STUDIA, Uniwersytet Łódzki, konspekty resocjalizacja


Klucze dobrej komunikacji

CEL: Zapoznanie z zasadami dobrej komunikacji i z czynnikami sprzyjającymi komunikacji

METODY: wykład, praca w grupach

POMOCE: karty z przykładami komunikatów TY do zamiany na JA , plansza z barierami w komunikacji, wykaz krótkich komunikatów.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1)Zapoznanie z zasadami dobrej komunikacji:

* Zaczynaj zdanie od JA  lub  MNIE.

* Wyrażaj swoje uczucia, myśli i przeżycia jasno, szczerze, uczciwie.

* Patrz rozmówcy w oczy.

* Mów wyraźnie.

* Zachowaj odpowiednią odległość od  rozmówcy

* Zachowaj zgodność gestów i wyrazu twarzy ze słowami

*Aktywnie słuchaj

2) Ćwiczenie: zamiana komunikatu TY na  JA  . (uczniowie w grupach zamieniają komunikaty, omówienie opracowanych komunikatów w formie JA) np.Nie stój nade mną  i nie rozpraszaj mnie na komunikat -czuję się rozdrażniony kiedy stoisz nade mną ponieważ nie mogę się skupić

Nie obgaduj mnie za plecami ,że Ci nie pomagam, na komunikat -  jest mi przykro kiedy mówisz za moimi plecami że Ci nie pomagam

3) Ćwiczenia w komunikowaniu się w różnych odległościach, różnych treści np. z bliska  i z daleka przekaz krótkich informacji : Chciałbym się z Tobą spotkać i porozmawiać na temat filmu.

Podobasz mi się, chciałbym się z Tobą umówić na randkę,

Wczoraj spotkałem naszego wspólnego znajomego ze szkoły byliśmy razem w kawiarni i przegadaliśmy cały wieczór

Przy omawianiu  ćwiczenia zwrócić uwagę na treść i długość komunikatów, a wskazaną odległość.

4) Co utrudnia komunikację - bariery komunikacji omówienie planszy z 12 barierami

OSĄDZANIEK kiedy:  krytykujesz, obrażasz, wiesz lepiej, chwalisz, by ocenić lub manipulować

DECYDUJESZ ZA INNYCH  Kiedy: rozkazujesz, grozisz, moralizujesz, zadajesz wścibskie pytania

UCIEKASZ OD CUDZYCH PROBLEMÓW Kiedy: doradzasz, zmieniasz temat, silnie logicznie argumentujesz, pocieszasz.


