SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ - PRACA DZIECI
PROWADZĄCA:
DATA: 22.09.2004
GRUPA: 6 - latki
TEMAT: „Sałatka owocowa”
CELE OGÓLNE:
Wykonywanie prac społecznie użytecznych (przygotowanie posiłku)
Nabywanie przekonań o konieczności spożywania owoców
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO UMIE:
ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności,
wypowiedzieć się na temat kolejnych czynności wykonywania sałatki ,
opowiedzieć o walorach odżywczych owoców,
DZIECKO ZNA:
nazwy, wygląd i smak wybranych owoców (jabłko, gruszka, winogron, banan, kiwi, brzoskwinia),
sposoby bezpiecznego posługiwania się nożem,
zasady higienicznego przygotowania sałatki,
DZIECKO POTRAFI:
zachować porządek w miejscu swojej pracy,
bezpiecznie posługiwać się nożem,
pracować w zespole,
posprzątać po skończonej pracy posługując się ściereczką i zmiotką,
METODY:
ćwiczeń praktycznych
słowne
oglądowa
FORMY:
- zbiorowa,
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Historyjka obrazkowa ( dla każdego dziecka), kartki, klej, fartuszki, chusteczki na głowę, deski do krojenia, noże plastykowe, duże miski, łyżki do mieszania
PRZEBIEG:
1. Układanie historyjki obrazkowej według kolejności.
2. Opowiadanie treści historyjki.
3. Naklejanie obrazków na kartkę z bloku.
4.Nadawanie tytułu historyjce.
5.Zabawa ruchowa przy piosence „Już owoców pełen kosz”.
6.Rozmowa na temat owoców ( nazywanie i rozpoznawanie po wyglądzie, dotyku, smaku).
7. Poznanie zasad bezpiecznego i higienicznego wykonywania kolejnych etapów sałatki.
8. Wykonywanie sałatki według instrukcji nauczycielki:
obieranie owoców ze skórki,
krojenie owoców,
zsypanie pokrojonych cząstek do miski,
wymieszanie,
przekładanie sałatki na talerzyki,
sprzątanie po skończonej pracy (wycieranie stołów, zamiatanie podłogi).
9.Degustacja sałatki - opowiadanie o walorach odżywczych owoców.