metale


Scenariusz lekcji

W świecie metali

Scenariusz z wykorzystaniem portfolio i zabawy edukacyjnej

3 × 45 min

Cele lekcji:

Uczeń:

- gromadzi materiały na temat metali,

- rozpoznaje rodzaje metali,

- wymienia właściwości i zastosowanie metali,

- przedstawia, jak za pomocą magnesu można rozpoznać metale żelazne,

- rozróżnia narzędzia do obróbki metali,

- wykonuje medal okolicznościowy z folii aluminiowej.

Metody:

- metody aktywizujące - portfolio, zabawa edukacyjna,

- praca z tekstem,

- praca z materiałem ilustracyjnym.

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla klas 4-6 „Jak to działa?” (s. 98-101),

- karta pracy „Właściwości metali”,

- próbki stali, żeliwa, brązu, mosiądzu, cyny, blachy miedzianej i aluminiowej, folii aluminiowej,

- gwóźdź, moneta, puszka po napoju, spinacz biurowy, łyżka, kapsel od butelki.

Przygotowanie do lekcji:

Na poprzednich zajęciach nauczyciel podzielił uczniów na sześć grup i przedstawił zagadnienie do opracowania za pomocą metody portfolio. Każdemu z zespołów polecił wyszukać w różnych źródłach, takich jak encyklopedia lub internet, informacje na temat metali. Zadaniem członków drużyn było zwrócenie uwagi m.in. na otrzymywanie metali, ich rodzaje, właściwości oraz zastosowanie, a także narzędzia do obróbki. Następnie grupy miały ocenić zebrane dokumenty pod kątem atrakcyjności oraz przydatności i posegregować je
w teczce, tworząc portfolio.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2. W ramach wprowadzenia w tematykę zajęć ochotnicy prezentują na forum klasy teczki
z materiałami zgromadzonymi podczas przygotowań do lekcji. Nauczyciel ocenia efekty pracy uczniów.

3. Uczniowie otrzymują karty pracy, w których rozwiązują zadanie 1. - określają, z jakiego materiału zostały wykonane wymienione w ćwiczeniu przedmioty. Następnie odpowiadają na pytanie, która słynna budowla została w większości wzniesiona z metalu.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel poleca zapoznać się z tekstem „Otrzymywanie metali” ze s. 98 podręcznika
i wyjaśnia terminy: ruda, stop, metale żelazne, metale nieżelazne (metale kolorowe, niemetale). W dalszej kolejności uczniowie odczytują nazwy stopów z diagramu w ćwiczeniu 1. ze s. 98.

2. Uczniowie podchodzą do ławki, na której znajdują się przygotowane przez nauczyciela próbki metali (stal, żeliwo, brąz, mosiądz, cyna, paski blachy miedzianej i aluminiowej, folia aluminiowa). Porównują wygląd i fakturę każdej z nich.

3. Wskazana osoba odczytuje tekst „Właściwości i zastosowanie metali” ze s. 99 podręcznika. Następnie uczniowie określają właściwości stali, miedzi i aluminium na podstawie obserwacji działań nauczyciela (zginanie kawałków blach do momentu, aż pękną oraz wbijanie w nie gwoździ). Wnioski zapisują w tabeli zamieszczonej w ćwiczeniu 2. na s. 99.

4. Na podstawie ćwiczenia 3. ze s. 99 podręcznika nauczyciel pokazuje uczniom, w jaki sposób za pomocą magnesu rozpoznaje się metale żelazne. Sześciu ochotników po kolei podchodzi do ławki, na której wcześniej nauczyciel zgromadził przedmioty ukazane na ilustracjach. Każdy z uczniów przykłada magnes do innego obiektu i bada, czy zawiera on żelazo (jeśli tak, ulega przyciąganiu przez magnes). Pozostałe osoby obserwują przebieg doświadczeń i wstawiają znak „x” w odpowiednie kratki.

5. Uczniowie zapoznają się ze schematem z ćwiczenia 4. (podręcznik, s. 100). Następnie wyjaśniają, w jaki sposób cechy poszczególnych materiałów wpłynęły na ich wykorzystanie. W dalszej kolejności nauczyciel poleca wykonać zadanie 2. w karcie pracy. Uczniowie przyporządkowują do podanych właściwości odpowiednie nazwy metali.

6. Osoba chętna odczytuje informacje na temat pracy z metalami (s. 100 podręcznika) oraz tekst „Narzędzia do obróbki metali” (s. 101). Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo przy posługiwaniu się tymi przyrządami. Uczniowie w parach realizują ćwiczenie 6. ze s. 101 - podają nazwy narzędzi, których należy użyć, aby z aluminiowej puszki po napoju zrobić piórnik na biurko, oraz omawiają kolejne czynności. Wskazane osoby przedstawiają swoje odpowiedzi.

Faza podsumowująca

1. Prowadzący lekcję inicjuje zabawę edukacyjną „Czy znasz metale?”. Dzieli klasę na czteroosobowe grupy i wyznacza ich przedstawicieli. Zespoły otrzymują zestawy ośmiu kart do gry. Wzory kart zamieszczono w Materiałach dla nauczyciela. Każdy uczeń
w poszczególnych grupach losuje kolejno po jednej karcie. Podaje zamieszczoną na niej nazwę metalu i rozwija wypisane zagadnienia. Przedstawiciele zespołów sprawdzają w podręczniku i teczkach tematycznych, czy prezentowane wiadomości są poprawne. Po zakończeniu pierwszej tury uczestnicy zabawy wybierają spośród siebie ucznia, który przedstawił właściwe i najbardziej wyczerpujące informacje. Wytypowane w ten sposób osoby przystępują do gry na forum klasy. Ponownie losują karty i omawiają zagadnienia. Pozostali uczestnicy przysłuchują się odpowiedziom i z pomocą nauczyciela wybierają zwycięzcę.

2. Zadanie domowe:

Wykonaj zadanie 3. w karcie pracy - uporządkuj na schemacie podane zagadnienia
w kolejności od najważniejszego do najmniej istotnego. Wytnij z kolorowej gazety lub czasopisma fotografię samochodu. Napisz, z jakich materiałów wykonane są jego poszczególne elementy.

Materiały dla ucznia

Wzory kart do gry „Czy znasz metale?

0x08 graphic


