PROJEKT WARSZTATÓW


PROJEKT WARSZTATÓW - „NIE WOBEC PRZEMOCY I AGRESJI”

AUTORZY:

MGR IRENA TARGOWSKA

MGR ELŻBIETA KULAR

Autorzy projektu warsztatów „Nie wobec przemocy i agresji” są nauczycielami Zespołu Szkół nr 6 w Piekoszowie i odbyli szkolenie w zakresie profilaktyki w ramach programu „VETO - WOBEC PRZEMOCY” organizowane przez Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

 Projekt do wykorzystania przez:

Bibliografia

Projekt warsztatów - zajęcia profilaktyczne dla młodzieży „NIE - wobec przemocy i agresji”

Cel projektu:

Cele szczegółowe:

Metody realizacji:

Czas trwania warsztatów:

Potrzeby:

Zagrożenia:

Miernik sukcesu:

Ewaluacja:

Podsumowanie

Uczniowie wypowiadają się na temat sposobu i metod prowadzonych zajęć. Dyskutują, czy temat warsztatów przybliżył im istotę pojęcia agresji i przemocy a także pomógł rozpoznawać uczucia przeżywane w różnych sytuacjach.

Prowadzący prosi o wypełnienie arkusza ewaluacyjnego.

Scenariusz warsztatów

Prowadzący wyjaśnia cel spotkania. Aktywuje młodzież do wyjaśnienia różnic między „agresją” i „przemocą”.

Następnie uczniowie podzieleni na 2 grupy rozwiązują diakrostychy.

Pierwsza grupa wypisuje wszystkie synonimy i skojarzenia związane z agresją dopisując je do napisanego w pionie słowa „AGRESJA” a druga grupa ze słowem „PRZEMOC”

Na koniec ćwiczenia uczniowie:

Agresja - w potocznym znaczeniu oznacza wrogie ruchy i zachowania mające na celu wyrządzenie komuś szkody, straty czy bólu. O agresji mówimy wówczas gdy jedna osoba rani drugą. Zachowania agresywne są specyficzne pojawiają się w określonych warunkach, w określonym czasie, skierowane są na konkretne osoby. Ukrycie agresji nawet przez bardzo krotki czas jest mało prawdopodobne.

 

KTO JEST NASZĄ PARĄ

Cel: rozpoznawanie emocji i uczuć na podstawie przekazu niewerbalnego

Materiały: kartoniki z nazwami uczuć w dwóch egzemplarzach

Przebieg:

Uczniowie podzieleni są na 8 grup. Każda grupa losuje jeden kartonik i nie mówi co dostała.

Jedna osoba (kilka z grupy razem) pokazuje mimicznie nazwę uczucia z kartonika
np. radosny, arogancki, smutny, zły i pyta „Kto jest naszą parą?”. Jeśli grupa domyśla się,
że ma to samo, wstaje i pokazuje swoją wersję.

Na koniec dyskutujemy:

 

Z MIESZANYMI UCZUCIAMI

Cel: rozpoznawanie emocji i uczuć ( na podstawie przekazu werbalnego)

Materiały: karteczki z nazwami uczuć w jednym egzemplarzu

Przebieg:

Kilka osób z grupy losuje karteczki na których zostało napisane jedno słowo oznaczające stan uczuciowy: zły, arogancki, smutny, radosny itp. Uczniowie próbują wypowiedzieć zdanie
np. „Zawsze to ja sprzątam w domu” z odpowiednią intonacją głosu.

Reszta grupy musi odgadnąć przedstawiane uczucie.

Na koniec ćwiczenia dyskutujemy:

 

NIEDOKOŃCZONE ZDANIA

Cel: zdobywanie wiedzy o uczuciach, ich podłożu oraz ujawnianie ich w różnych przeżywanych sytuacjach

Materiały: długopisy, kartki papieru

Przebieg:

Uczniowie na różnokolorowych karteczkach kończą rozpoczęte zdania:

i przyklejają je do dużych arkuszy papieru z tymi zdaniami.

Następnie je odczytujemy i zastanawiamy się w grupie: kiedy, w jakich sytuacjach ludzie przeżywają uczucia tj. złość, radość, smutek, lęk, wstyd.

 

WYRAŻANIE ZŁOŚCI

Cel: poznanie sposobów wyrażania złości, nabywania umiejętności opanowywania złości
i agresji

Materiały: arkusze papieru i pisaki

Przebieg:

Uczestnicy w grupach wypisują sposoby w jaki najczęściej wyrażają złość. Swoje prace prezentują na forum klasy. Osoba prowadząca spisuje pomysły na jednym arkuszu papieru dzieląc sposoby wyrażania złości na:

 

Następnie uczniowie zastanawiają się i odpowiadają na pytania:

 

Zajęcia II

Zjawisko przemocy wśród rówieśników zapewne nie jest Wam obce. Jeśli nie doświadczyliście tego osobiście, na pewno spotkaliście się z tym problemem w telewizji, czasopismach, czy słyszeliście od znajomych. Dzisiejsze zajęcia poświęcone będą właśnie zagadnieniom przemocy wśród rówieśników.

PRZEMOC - zdefiniowanie hasła

Według K. Pospiszyla przemoc to: „wszelkie nieprzypadkowe ataki godzące w osobistą wolność jednostki lub przyczyniające się do fizycznej, a także psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnej relacji.”

 

MAPA PRZEMOCY

Cel: podanie rodzajów przemocy i sposobów przejawiania się przemocy

Materiały: kartki, długopisy, duży arkusz papieru

Przebieg:

Uczniowie podzieleni na grupy mają za zadanie wypisać w jaki sposób przejawia się przemoc. Gdy skończą pracę prowadzący na kolejnym arkuszu spisuje pomysły uczniów, dokonuje podziału przemocy na bezpośrednią i pośrednią i omawia je.

 

RADZENIE SOBIE Z PRZEMOCĄ

Cel: nabywanie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi

Materiały: przybory do pisania, kartki papieru, arkusze papieru

Przebieg:

Uczestnicy podzieleni na grupy (5) zastanawiają się i wypisują sytuacje związane z przemocą w których bezpośrednio uczestniczyli lub byli świadkami albo o których słyszeli.
Swoje zapiski przedstawiają na forum klasy.

Następnie grupy zastanawiają się i wypisują odpowiedzi na wylosowane pytania:

Grupy przedstawiają swoje prace na forum klasy i omawiamy je.

 

PODSUMOWANIE ZAJĘĆ

ANKIETA

Pragniemy poznać Twoje szczere odczucia na temat przeprowadzonych zajęć.

Prosimy o odpowiedź na poniższe pytania.

  1. 1.       Czy po przeprowadzonych zajęciach wiesz na czym polega różnica między agresją
    a przemocą?

tak nie

  1. 2.       Czy po przeprowadzonych zajęciach potrafisz ocenić zewnętrzne objawy złości u siebie?

tak nie

  1. 3.       Czy po przeprowadzonych zajęciach potrafisz ocenić zewnętrzne objawy agresji
    u innych?

tak nie

  1. 4.       Czy dzisiejsze przeprowadzone zajęcia pomogły Ci zrozumieć Twoje niekiedy agresywne zachowania?

tak nie

  1. 5.       Czy taka metoda prowadzenia zajęć podoba Ci się?

tak nie

 

Dziękujemy


