Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Wydział Kulturoznawstwa
projekt animacyjny
“Warsztaty Artystyczne Dla Kobiet -30+
malowane na ciele/ciałem malowane”
II ROK KULTUROZNAWSTWO ZAOCZNE, SEMESTR IV, ROK AKADEMICKI 2009/2010
ANIMACJA KULTURY,
DR MONIKA BŁASZCZAK
POZNAŃ, MAJ 2010
Spis treści
1.Tytuł projektu
2. Liczba,nazwiska, funkcje osób przewidzianych do projektu
3. Główne zadania i założenia projektu
4. Rodzaj projektu
5. Słowa kluczowe
6. Streszczenie projektu
Cele i idee
Stan wiedzy
Metody i techniki pracy
Poszczególne etapy
7. Przebieg realizacji projektu (scenariusz)
Cel główny+cele szczegółowe
Metodyka
Harmonogram działań
Efekty działań
8. Budżet –źródła finansowania i kosztorys projektu
9. Opis i diagnoza grupy docelowej
10.Bibliografia
1.Tytuł projektu
Warsztaty artystyczne dla kobiet „-30+“ /malowane na ciele, ciałem malowane/
2. Liczba, nazwiska, funkcje osób przewidzianych do projektu
Animatorki projektu- .............................................
Psycholog
Zaproszeni goście: artyści (w liczbie max 5)
Uczestniczki –maksymalnie 20 osób przy pojedynczym spotkaniu
3. Główne zadania i założenia projektu
Zachęcenie kobiet do spontanicznej twórczości, ekspresji artystycznej, wyrażania siebie przy pomocy artystycznej działalności
Grupa spotkań - bliskość, wzjamne wsparcie
Wytchnienie dla zabieganych, zapracowanych, zajmujących się na co dzień nie tylko pracą zawodową, ale przede wszystkim domem i zachęcenie do „wyjścia do ludzi“
Krąg dyskusji nad sztuką – wymiana spostrzeżeń, opinii, doświadczeń, wątpliwości, niepewności
Forma terapii poprzez sztukę – swoista autoterapia w obecności nieznanych, w których mimo wszystko możliwie jest dojrzenie przynajmniej części swoich problemów – w razie wyrażonej przez uczestniczki potrzeby także możliwość rozmowy i wsparcia ze strony psychologa
Relaks dla kobiet zapracowanych, które zapomniały, co oznacza „zrobić coś dla siebie“
Budowanie inspirujących relacji międzyludzkich
4. Rodzaj projektu
Sztuk plastycznych i sztuk słowa
5. Słowa kluczowe
kobieta, kobiecość, tożsamość, ciało, twórczość, ekspresja, spontaniczność, więź, dyskusja, komunikacja, wsparcie, kontakt, współpraca, poczucie własnej wartości, zaufanie, intymność
6. Streszczenie projektu
Cele i idee
Celem projektu jest integracja kobiet wokół zagadnienia sztuki kobiet, wartości, jakie niesie za sobą amatorsko uprawiania twórczość artystyczna. Zwrócenie uwagi, na fakt małej ilości profesjonalnie działająych kobiet-artystek i wspólne zastanowienie się nad przyczyną tego stanu rzeczy. Na tej podstawie, próba odpowiedzi na proste, ale niekiedy uchylane notorycznie pytanie, o to „czego chcę jako kobieta? Czego chcę tylko dla siebie? Kim chciałabym być?“ Dodatkowo przybliżenie pojęcia ekspresji artystycznej i osiągalnych dla uczestniczek korzyści z niej wynikających. Tym samym zachęcenie ich do samodzielnego tworzenia i aktywności, która w widoczny sposób przyczynia się do kształtowania kultury, ma na nią wpływ. Jedną z naczelnych idei jest również poszukiwanie wspólnych płaszczyzn porozumienia pomiędzy osobami o podobnych doświadczeniach życiowych - dzięki spotkaniu z „podobnym-innym“ możliwość spojrzenia na swoją sytuację z dystansu, dostrzeżenie wcześniej nie uświadamianych rozwiązań, a poprzez rozmowę z współuczestniczkami oraz psychologiem uzyskanie oparcia i zrozumienia ze strony drugiego człowieka.
Stan wiedzy
Literatura fachowa
Konsultacje z psychologiem
Obserwacje środowiska
Doświadczenia własne
Metody i techniki pracy
Swobodna twórczość
Dyskusja o efektach tej twórczości
Możliwość rozmowy z psycholożką
Konsultacja działań artystycznych z animatorkami, posiadającymi wiedzę z zakresu historii sztuki, kultury, gender studies, technicznych zagadnień związanych z twórczością artystyczną
Proces grupowy, artystyczna odpowiedź uczestniczek na hasło-temat każdego ze spotkań
Dyskusja w trakcie działań i po zakończeniu warsztatów
Aktywny (współ)udział animatorek w procesie twórczym, pomoc „techniczna“ w zakresie używanych materiałów
Poszczególne etapy:
pierwsze spotkanie organizacyjne
„burza mózgów”: szukanie inspiracji, zdefiniowanie potrzeb grupy docelowej, wymiana pomysłów, ocena dostępnych narzędzi organizacji pracy, propozycje miejsca spotkań, podział obowiązków i sformułowanie zadań, zebranie informacji o możliwościach pozyskania funduszy (www.ngo.pl), ustalenie formy promocji, napisanie wstępnego projektu, propozycje gości do zaproszenia oraz specjalistów biorących udział w projekcie
spotkania z przedstawicielami instytucji kulturalnych w celu prezentacji projektu, uzyskania zgody na jego realizację, podjęcia współpracy oraz jeśli to tylko możliwie uzyskanie finansowego wsparcia także ze strony instytucji kulturalnych
wystosowanie wniosków do organizacji wspierających finansowo projekty kulturalne, poszukiwania innych źródeł finansowania (sponsoring)
indywidualne spotkania z osobami występującymi gościnnie przy projekcie w celu uzyskania zgody na uczestniczenie w warsztatach i umieszczenia ich nazwiska na plakatach; jednocześnie otwarcie na sugestie, ciekawe pomysły i propozycje ze strony gości oraz konsultacje ze specjalistą psychologiem
drugie spotkanie organizacyjne:
uzupełnienie projektu, dopracowanie tematów spotkań, przedstawienie pomysłów graficznych plakatów i ulotek oraz głosowanie w celu wybrania najlepszego
zorganizowanie cateringu
udanie się do drukarni w celu omówienia kosztów produkcji potrzebnych materiałów
trzecie spotkanie organizacyjne:
zaproszenie gości specjalnych uświetniających i wspierających projekt, szczegółowe omówienie z nimi programu przy znajomości wszystkich szczegółów
zakup potrzebnych narzędzi i materiałów w hurtowniach
przeprowadzenie akcji promocyjnej (na dwa tygodnie przed planowanym spotkaniem)
realizacja projektu
7. Przebieg realizacji projektu (scenariusz)
Cel główny + cele szczegółowe:
Animacja zapracowanych kobiet do działalności na polu artystycznym – sztuk plastycznych:
Kreatywne spędzanie czasu
Przybliżenie sztuki kobiet i nie tylko – kobietom amatorkom
Wyrażanie siebie, swoich potrzeb poprzez sztukę
Obudzenie świadomości własnego ciała, dostrzeżenie jego zalet
Nawiązanie nowych relacji, rozmowy, komunikacja interpersonalna
Poprzez cykliczność spotkań wzniecenie poczucia wspólnoty, przynależności do danego miejsca, ważności prpjektu
Metodyka
Działalność na polu sztuk plastycznych
Zdobycie niezbędnej wiedzy technicznej w odniesieniu do konkretnych technik plastycznych
Dyskucja na tematy związane ze sztuką w ogóle, sztuką kobiet, twórczością artystyczną, kreatywnością, ekspresją
Ciekawe spotkania z zaproszonymi goścmi poszerzające perspektywę spojrzenia na zagadnienia, rozszerzające wiedzę, inspirujące do reflekcji
Konsultacje ze specjalistą-psychologiem
Harmonogram działań:
miesiąc |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
XII |
I |
II |
III |
IV |
V |
zadanie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
warsztaty |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
spotkania organizacyjne |
Maria |
Ania |
Aga |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
spotkania w urzędach |
Aga |
Aga |
Aga |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
spotkania ze sponsorami |
Ania |
Ania |
Ania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
spotkania z gośćmi |
|
|
Aga |
Aga |
Aga |
Aga |
Aga |
Aga |
|
|
|
|
spotkania podsumowujące |
|
|
|
Maria |
Ania |
Aga |
Maria |
Ania |
Aga |
Maria |
|
|
prowadzenie budżetu |
|
|
|
Ania |
Ania |
Ania |
Ania |
Ania |
Ania |
|
|
|
projekt plakatów i ulotek |
|
Maria |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
kontakt z drukarnią |
|
|
Maria |
|
Maria |
|
Maria |
|
Maria |
|
|
|
akcje promocyjne |
|
|
|
Maria |
Aga |
Ania |
Maria |
Aga |
Ania |
|
|
|
zakupy w hurtowni |
|
|
|
Ania |
Maria |
Aga |
Ania |
Maria |
Aga |
|
|
|
catering |
|
|
|
Ania |
Maria |
Aga |
Ania |
Maria |
Aga |
|
|
|
przygotowanie sali |
|
|
|
Aga |
Ania |
Maria |
Aga |
Ania |
Maria |
|
|
|
Spotkania organizowane w trybie weekendowym, od soboty do niedzieli, raz w miesiącu przez okres pół roku
Każdemu cyklowi towarzyszy inny temat-hasło stanowiący bodziec dla mających powstać prac oraz motyw przewodni dyskusji i spotkań z wybranymi gośćmi
IX – We Wrześniu o nas... - opiekunkach domowego ogniska
recital poetycki Anny Dymnej
rozmowa z Anną Dymną, jak postrzega siebie jako kobietę, czym jest dla niej sukces, czy wiele musiała poświęcić w dążeniu do celu, a także o poczuciu obowiązku, spełnienia, wypalenia twórczego i „rodzinnego“
dzielenie się doświadczeniami związanymi z trudem pogodzenia obowiązków, które w ramach funckjonujących mechanizmów społecznych i kulturowych narzucają na kobiety całe mnóstwo niekiedy wręcz wykluczających się ról: matki, żony, gospodyni domowej, kobiety biznesu)
temat malarski/rysunkowy przewodni dla tego cyklu to: Mój dom i tylko moje w nim miejsce
X – W Październiku o nas... - bohaterkach naszego życia
recital muzyczny Moniki Kuszyńskiej
próba konfrontacji z marzeniami, pragnieniami, wspomnieniami, które w sobie nosimy, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o możliwości posiadania skonstruowanego szczegółowo zaplanowego życia, pytanie o miejsce na spontaniczność, bycie sobą – niejako poza ograniczeniami płci, roli społecznej, nas widzianych oczyma innych
temat malarski/rysunkowy przewodni dla tego cyklu to: Superwoman czyli...
XI – W Listopadzie...List o PAD (Pięknej Atrakcyjnej Damie) - o nas... Pięknych Atrakcyjnych Damach
recital muzyczny Krystyny Jandy
dyskusja na tematy związane z ciałem, cielesnością, (nie)tradycyjnie rozumianą kobiecością i męskością, o (nie)akceptacji przekroczeń tych kategorii, o roli makijażu-maski w życiu codziennym, o pięknie jego istocie i znaczeniu w dzisiejszym świecie
Terapia: nauka dostrzegania w sobie piękna, ale i akceptacji siebie – krytyczny dyskurs w obrębie osaczającej niekiedy i ograniczającej popkultury, kreującej pojęcie ideału kobiecości oraz męskości
Temat malarski przewodni dla tego cyklu to: Pomaluj się = stwórz się od zera i zrealizowany zostanie w trybie body-artowskim (malowanie na ciele)
XII – W Grudniu o nas... – i naszej barwno-szarej codzienności
recital muzyczny Beaty Bednarz
rozmowa z Jolantą Brach-Czainą autorką książki pod tytułem Szczeliny istnienia, mówiącej o filozofii codzienności, znaczenia codziennego „krzątactwa“
próba spojrzenia na niekiedy szarą, przytłaczającą codzienność z innej perspektywy, która wskazuje na to, iż niemżliwym jest docenienie wyjątkowych wydarzeń bez doświadczania „mało znaczącej“ codzienności życia
zwrócenie uwagi na możliwość kreatywnych, twórczych działań w obrębie schematycznie traktowanej codzienności
temat malarski przetransponowany zostaje na naukę artystycznego ozdabiania sprzętów codziennego użytku oraz wykonanie własnego projektu
I – W Styczniu o każdej z nas... niepowtarzalnej, urzekającej i wyjątkowej
Spotkanie ze współczesną artystką Anną Baumgart
Moderowana dyskusja, o tym, czy możliwe jest zdefiniowanie kategorii „kobiety“ w ogóle, o stereotypach, o indywidualności, potrzebach, upodobaniach, czy istnieje tożsamość kobiety w ogóle, czy każdy posiada swoją własną, niepowtarzalną
prezentacja własnych pozamalarskich zainteresowań
temat malarski/rysunkowy przewodni tego cyklu to: Ja malowana fragmentem ciała – autoportret przy wykorzystaniu wyłącznie jednego fragmentu swojego ciała – tego najbardziej ulubionego lub znienawidzonego
II – W Lutym o nas... i o mężczyznach w naszym życiu
koncert Mietka Szcześniaka
dyskusja na temat męskości, na ile stereotypy społeczne i kulturowe kształtują również nasze postrzeganie mężczyzny, męskości
sięganie do korzeni- relacja z ojcem, łatwiejsza czy trudniejsza od budowania płaszczyzny porozumienia z matką
relacja z partnerem/partnerką – o osobistych wyborach, trudnościach bycia w związku z drugim człowiekiem, o braku zrozumienia, nieporozumieniach, komunikacji
temat malarski/rysunkowy przewodni tego cyklu to: Ja oczyma mężczyzny – quasi autoportret wynikający z postawienia się w roli patrzącego na „mnie“ mężczyzny, co zobaczy? Na co zwróci uwagę?
HARMONOGRAM KAŻDORAZOWEGO CYKLU SPOTKAŃ
Sobota:
9.00-12.00 – powitanie; przedstawienie tematu cyklu; omówienie harmonogramu; rozpoczęcie pracy
12.00-14.00 przerwa na kawę/poczęstunek, konsultacje artystyczne
14.00-17.00 dalszy ciąg dzialań artystycznych
Niedziela:
9.00-12.00 - kończenie prac
12.00-15.00 (lub dłużej, w miarę potrzeby)- dyskusja na temat efektów pracy, pomysły, wnioski, a także zwrócenie uwagi na przypisane poszczególnym cyklom zagadnienia specjalne; konsultacje/rozmowa z zaproszoną psycholożką
17.00 – 19.00 - atrakcja wieczoru przy eleganckiej kolacji w otoczeniu wystawianych prac wykonanych przez uczestniczki; zakończenie cyklu
Efekty działań
Po miesiącu spotkań przewidziana otwarta wystawa prac w zaprzyjaźnionej galerii
W zależności od zainteresowania i potrzeb wystawy będą organizowane częściej lub rzadziej, z założeniem wyjścia w przestrzeń publiczną, co wymagałoby zainteresowania projektem ze strony władz miasta i ścisłej z nimi współpracy
Zaangażowanie mediów w projekt – zwrócenie uwagi na korzyści z niego płynące, wzmożone dyskucje na szerszym, publicznym polu na poruszane w ramach projektu tematy
8. Budżet
a. Źródła finansowania:
fundusze unijne (dotacja z Programu Kultura)
dotacje miasta (Urząd Miasta Poznań, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego)
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizacje pozarządowe – „Stowarzyszenie Aktywne Kobiety“; Fundacja „Feminoteka“
prywatni sponsorzy – np. fundatorzy materiałów artystycznych,
umowy barterowe –drukujemy plakaty o wydarzeniu, a drukarnia umieszcza tam swoje logo
z czasem – dochód z prowadzonych spotkań
b. KOSZTORYS
Przypuszczalny kosztorys obejmujący pojedyncze dwudniowe warsztaty artystyczne oraz kosztorys podsumowujący, obejmujący półroczny cykl wszystkich spotkań:
SKŁADOWA KOSZTORYSU
|
KOSZTA POJEDYNCZEGO WARSZTATU ART. |
PEŁEN PÓŁROCZNY KOSZTORYS |
Wynajem sali
|
3 000 zł |
18 000 |
Catering
|
1 000 zł |
6 000 zł |
Farby
|
300 zł |
2000 zł |
Płótna
|
200 zł |
1500 zł |
Papier
|
150 zł |
600 zł |
Pędzle
|
100 zł |
300 zł |
Sztalugi
|
300 zł |
1500 zł |
Materiały plastyczne, dodatkowe wspomagające |
500 zł |
3 000 zł |
Wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego
|
500 zł |
2 000 zł |
Obsługa techniczna
|
1 000 zł |
4 000 zł |
Wynagrodzenie dla gości |
300 zł |
1800 zł |
Wynagrodzenie dla psychologa
|
400 zł |
2400 zł |
Foldery z programem cyklu oraz dodatkowymi informacjami dla uczestniczek
|
250 zł |
1500 zł |
Działania promocyjne |
600 zł |
1200 zł |
RAZEM |
8600 zł |
62 000 zł |
9. Opis i diagnoza grupy docelowej
Kobiety w wieku -30+
Samotne lub posiadające już założoną rodzinę
pracujące w domu i/lub zawodowo
bardzo zajęte, zapracowane, zabiegane, nie mające zupełnie czasu tylko dla siebie
mieszkanki miasta Poznania i okolic
z różnych warstw społecznych
lubiące sztukę i/lub pragnące się z nią zmierzyć
podejmujące inicjatywę, aby zmienić coś w swoim życiu na lepsze
potrzebujące wsparcia, pomocy, odskoczni od dnia codziennego
o talentach plastycznych ukrytych lub już zdiagnozowanych
10. Ewaluacja
Aktywacja kobiet-amatorek do działalności na polu kulturowym
Szerzenie wiedzy z zakresu technik artystycznych, sztuki, twórczości kobiet
Zwrócenie uwagi i podkreślenie potencjału zmian tkwiącego w każdym pojedynczym człowieku
Próba przewartościowania stereotypów odnoszących się m.in. do ról płciowych
Tworzenie i podtrzymywanie wartościowych relacji międzyludzkich
11.Wnioski
Projekt o silnym potencjale animacyjnym, z mozliwością stałego zagoszczenia na mapie inicjatyw kulturalnych w Poznaniu i nie tylko
Projekt bierze pod uwagę istotne dla współczesnego społeczeństwa problemy i zagadnienia (takie jak kwestia ról płciowych, gender, twórczości amatorskiej), co pozwala przewidzieć ogromne zainteresowanie projektem wśród osób, do których jest on adresowany
Potencjalne trudności, które wystąpić mogą w trakcie działań organizacyjnych:
Sceptyczne nastawienie organizacji i instytucji, do których zgłaszane będą wnioski o dofinansowanie projektu
Problem ze znalezieniem adekwatnego w lokalizacji, cenie oraz architekturze miejsca do organizacji cyklicznych spotkań
Negocjacje finansowe z goścmi oraz specjalistami
Zbyt duże zainteresowanie projektem w związku z ograniczoną liczbą miejsc na pojedynczym spotkaniu
12. Wybrana bibliografia
Arteterapia w medycynie i edukacji, red. Wiesław Karolak, Barbara Kaczorowska, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2008
Bagnall B., Jak rysować i malować, Warszawa 1992
Beata Borowska-Beszta, Echa ekspresji: kulturoterapia w andragonice specjalnej, Oficyna Wydawnicza „Impuls“, Kraków 2008
Gage John, Kolor i znaczenie: sztuka, nauka i symbolika, tłum. Joanna Holzman i Anna Żakiewicz, Towarzysztwo Autorów i Wydawców Praw Naukowych Universitas, Kraków 2010
Gender: kobieta w kulturze i społeczeństwie, pod red. Beaty Kowalskiej, Katarzyny Zielińskiej, Wydawnictwo RABID, Kraków 2009
Gilroy Andre, Arteterapia: badania i praktyka, tłum. Sebastian Sobczyński, Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2009
Harris Judith Rich, Każdy inny: o naturze ludzi i niepowtarzalności człowieka, tłum. Agnieszka Nowak, Smak Słowa, Sopot 2010
Kobiecość w obliczu zmian: studia interdyscyplinarne, pod red. Anety Chybickiej i Beaty Pastwy-Wojciechowskiej, Oficyna Wydawnicza „Impuls“, Kraków 2009
Majewska-Opiełka Iwona, Czas kobiet, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2008
Metody i formy terapii sztuką, red. Lidia Kataryńczuk-Mania, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2005
Oster Gerald D., Gould Patricia, Rysunek w psychoterapii, tłum. Anna i Magdalena Kacmajor, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005
Smith R., Tajemnice warsztatu artysty, Warszawa 1994
Szuman S., Sztuka dziecka. Psychologia twórczości rysunkowej dziecka, Warszawa 1990