Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe przygotowujące do gry w piłkę koszykowa
Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności :kształtowanie: szybkość koordynacja ruchowa i skoczność.
Umiejętności: Uczeń poznaje nowe zabawy „Żywy kosz”, „Berek z kozłowaniem
Wiadomości zasady organizacji gier i zabaw ruchowych - Działania wychowawcze :bezkolizyjne poruszanie się ucznia w grupie ćwiczebnej
- Zdrowia: higiena osobista
Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
Przybory : piłki do koszykówki.
Czas lekcji: 45 min
Liczba ćwiczących: 18
Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowczo-ścisła zadaniowo-ścisła.
Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w parach
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami. |
3-5 minut |
Ustawienie w półkolu. |
2. Zabawa ożywiająca |
„Berek z kozłowaniem piłki”- na wyznaczonym boisku dzieci ustawione parami. Każda para posiada jedna piłkę. Na sygnał jedynki uciekają skacząc na jednej nodze a dwójki je gonią kozłując piłkę złapana osoba łapie kolegę |
5-8 minut |
Ograniczmy pole zabawy |
3. Zabawa ze śpiewem |
„W kotka i myszkę” Dzieci stoją na obwodzie koła trzymając się za ręce i śpiewając: „Uciekaj myszko do dziury...”. Myszka ucieka przed kotem, a dzieci staraja się nie dopuścić do tego aby KOT dogonił MYSZ zagradzając mu drogę rękoma |
3-4 mi n |
Dwoje uczniów jest wyznaczonych jako KOT i MYSZ |
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa. |
„Piłka jest piłki nie ma” na sygnał „piłki nie ma” dzieci truchtają. Na hasło „piłka” szybko siadają na ławeczkach i zakrywają pikę |
1-2 min |
Zwracamy uwagę na odpowiednie tępo biegu |
5.Zabawa na czworakach |
„Baba Jaga patrzy” dzieci ustawione w szeregu na jednym końcu sali mają piłki przed sobą na podłożu i próbują podejść do „Baby Jagi” tocząc piłkę w ten czas ona się odwraca i dzieci muszą stanąć w bezruchu. Kto się poruszy to się cofie się do lini startu |
3-4 min |
Na sali wyznaczamy linie startu i mety i wyznaczamy Babę Jagę |
6. Zabawa bieżna. |
„Mór obronny” Dzieci stają po jednej stronie boiska i na sygnał przebiegają na drugą stronę. W tym czasie stojące dziecko (strażnik) chwyta przebiegające dzieci i ustawia je obok siebie zamórowując drogę ucieczki. Bieg powtarzamy kilka razy.
|
3-4 min |
Wyznaczamy pas środkowy na którym stoi strażnik |
7.Zabawa rzutna. |
„Żywy kosz” zabawę prowadzimy na boisku koszykówki. Na tylnej linii boiska kładziemy w poprzek materac(na boisku rysujemy koło o średnicy 2-3 metry). W każdej drużynie występuje od 6 do 8 graczy, z którego jeden staje na materacu (w kole) i pełni rolę żywego kosza(w czasie gry dokonujemy zmian). Pozostali gracze grają w polu. Druzyny oznaczone są szarfami. Grę rozpoczynamy podrzuceniem piłki miedzy graczy na środku boiska . Każda z drużyn stara się wykonać podanie do gracz stojącego na materacu tak by ja schwytał. |
6-8 min |
Stosujemy uproszczone zasady wedłóg ustalen prowadzącego |
8. Zabawa skoczna . |
Dzieci ustawione w dwóch rzędach biegną przeskakując przez skakankę do wyznaczonego miejsca a tam odkładaja skakankę i biegną kozłujac piłkę |
1-2 min |
Ustawienie w rzędach |
9.Zabawa ze śpiewem |
Powtarzamy zabawę z pierwszej części wstępnej tylko czworakują |
1-2 min |
Zwracamy uwagę na poprawne czworakowanie |
10.Ćw. organizacyjno-porządkowe |
1.Zbiórka 2.Zadanie pracy domowej 3.Pochwała dla uczniów |
3-4 min |
Szereg |
1
1