Konspekt z przedmiotu Programowanie strukturalne
Temat: Pierwszy program w Pascalu.
Prowadzący: inż. Marek Pudełko
Klasa I SP, specjalność technik Informatyk
Lekcja odbyła się
Czas zajęć: 2 x 45 minut.
Cele dydaktyczne:
Zapoznanie z podstawami programowania w Pascalu.
Nabranie odpowiednich nawyków programowania.
Cele operacyjne:
Po zajęciach słuchacze powinni:
Umieć przepisać samodzielnie kod programu.
Zmodyfikować gotowy kod programu.
Środki dydaktyczne: komputer z edytorem Turbo Pascal 7.0, tablica, karteczki z programem.
Metody: wykład, praca z komputerem, praca z tablicą, praca samodzielna.
Formy: praca z zespołem klasowym, praca indywidualna słuchacza
Przebieg lekcji:
1) Część wstępna:
powitanie
sprawdzenie listy obecności
2) Lekcja właściwa:
Przypomnienie wiadomości. Jakie znamy skróty i opcje edytora Turbo Pascal 7.0? jakie są kolejne kroki tworzenia programów?
Praca samodzielna. Nauczyciel rozdaje karteczki z programem. Uczniowie przepisują kod programu (w miarę bezbłędnie).
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
Kompilacja i uruchomienie. Po wpisaniu programu, uczniowie kompilują go i z pomocą nauczyciela poprawiają metodycznie błędy. Gdy kompilacja przebiegnie bez błędów, uruchamiają program. Efektem jest napis na czarnym tle.
Rysunek 1 - Efekt uruchomienia pierwszego programu
Informacja. Nauczyciel wyjaśnia ogólną budowę programu.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
Informacja. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie poszczególnych poleceń.
pogram początek programu
tytuł nazwa identyfikująca program. Nie może zawierać polskich liter i spacji (należy je zastąpić kreseczkami u dołu).
begin ... end nawiasy syntaktyczne. Grupują instrukcje, które mają być wykonane razem. Może to być również jedna instrukcja lub zbiór pusty.
writeln (`'…') zapisuje na ekranie tekst zawarty w nawiasach i apostrofach.
readln Instrukcja wprowadzania danych. Jeżeli jest pusta, czeka tylko na naciśniecie klawisza ENTER.
Linijki zakończone średnikiem ;
Ćwiczenie. Uczniowie dopisują kolejno linijki, rozbudowując program. Po dodaniu każdej kompilują go, poprawiają ewentualne błędy i uruchamiają go.
Dopisują:
writeln (` Nazywam się [imię i nazwisko]');
writeln (` Mieszkam w [miejscowość]');
writeln (` Mam lat [wiek]');
writeln (` Przebywam w województwie [województwo]');
writeln (` Mój kraj to [nazwa kraju]');
Efektem ćwiczenia są kolejne wykonania programu, zawierające coraz więcej linijek.
Rysunek 2 - Efekt kolejnego dopisywania linijek
Informacja. Najlepszą metodą pisania programów jest dopisywanie niewielkich porcji kodu, kompilowanie ich i sprawdzanie efektów. Dzięki temu mamy zawsze program sprawny, gotowy do użycia. Dzięki temu nabieramy również doświadczenia. Taka metodyka programowania nazywa się programowanie zwinne. Ponadto znając budowę danego programu możemy go stopniowo rozbudowywać.
3) Zajęcia końcowe:
powtórzenie materiału z lekcji:
budowa programu w Pascalu
Co oznaczają poszczególne polecenia Pascala?
Jak wygląda poprawianie błędów programu?
ocena pracy słuchaczy.
Zadanie domowe: w podobny sposób opisać rodzeństwo lub znajomych.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
program moj_pierwszy;
begin
writeln('To moj pierwszy program');
readln;
end.
4
Nagłówek (head)
Treść, wnętrze, ciało (body)