ŚCIANA OPOROWA
PŁYTOWO-KONTOWAPROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ PŁYTOWO-KĄTOWEJ
Założenia:
-różnica naziomów: h=3m ;
-obciążenie naziomu; q=25kN/m2;
Schemat ściany (wymiarowanie):
Zestawienie niezbędnych do obliczeń parametrów gruntu w miejscu posadowienia ściany oporowej przedstawiono w tabeli:
Warstwy
|
Rodzaj gruntu
|
Stopień plasty- czności
|
Ciężar gruntu wg 2 PN [kN/m2]
|
Kąt tarcia wewnętrznego wg.rys3 PN
|
||
ONZ.
|
|
IL/Id
|
γ(n) |
γ(r) |
φ(n)
|
φ(r)
|
GΠ |
Glina pylasta |
0,2 |
21 |
18,9/ 23,1 |
10°5' |
9°45' |
PΠ |
Piasek pylasty |
0,5 |
16,5 |
14,85/ 18,5 |
30°5' |
27°45' |
γm =1,1 lub γm =0,9 -współczynnik materiałowy (przyjmujemy tak aby otrzymać najniekorzystniejszą wartość)
Parcie wypadkowe:
Ka- współczynnik parcia granicznego
Ponieważ kat nachylenia ściany do pionu i kąt nachylenia naziomu górnego do poziomu wynosi 0, korzystamy z następującego wzoru;
Ka = tg2(45-φ(n)/2)
gdzie:
φ(n) - wartość charakterystyczna kąta tarcia wewnętrznego
Ka = tg2(45-30,5/2) = =0,327
al = 16,5*3,6*0.327= =19,42kN/m
parcie jednostkowe od obciążenia naziomem:
a2=Ka*q = 0.327*25=8,175 kN/m
E(n)ai x 1,2 / E(n)ai x 0,8
E(n)a1= 0,5*h*a1 = 34,69kN E(r)a1=41,952kN / 27,968kN
E(n)a2=h*a2 = 2,6*8,175 = 29,43kN E(n)a2 =35,316kN/ 23,554kN
Obciążenie wypadkowe od ściany i od gruntu obciążającego ścianę:
-ściana:
G(n)1=0,3*3,6*25=27kN
G(n)2=0,5*3,6*0,3*25=13,5kN
G(n)3=0,5*0,4*0,3*25=1,5kN
G(n)4=0,4*0,3*25=3kN
G(n)5=0,6*0,6*25=9kN
G(n)6=0,5*1,5*0,3*25=5,625kN
G(n)7=1,5*0,3*25=11,25kN
-grunt:
G(n)8 =0,4*0,6*21=5,04kN
G(n)9=0,5*0,05*0,6*21=0,315kN
G(n)10=0,5*0,4*0,3*21=1,26kN
G(n)11=1,5*3,6*18,5=99,9kN
G(n)12=0,5*1,5*0,3*18,5=4,162kN
-obciążenie naziomu:
G(n)12=25*1,5=37,5kN
G(n)ix1,1 / G(n)1x0,9
G (r)1= 29,70kN / 24,30kN
G (r)2= 14,85kN / 12,15kN
G (r)3 = 1,65kN / 1,35kN
G (r)4 = 3,30kN / 2,70kN
G (r)5 = 9,90kN / 8,10kN
G (r)6 = 6,18kN / 5,06kN
G (r)7 = 12,37kN / 10,12kN
G (r)8 = 5,54kN / 4,64kN
G (r)9 = 0,35kN / 0,28kN
G (r)10 = 1,42kN / 1,13kN
G (r)11 = 109,9kN / 89,9kN
G (r)12 = 4,58kN / 3,75kN
G (r)12 = 41,25kN / 33,75kN
Całkowite obciążenie pionowe przekazywane na grunt wynoszą:
G(n) = Σ G(n) = 219,05kN G (r) =ΣG(r)i = 240,96kN; / 197,15 kN
Sprawdzamy warunek obliczeniowy wg.PN
M*Qfh > Qr; gdzie:
Qfa - pionowa składowa oporu obliczeniowego gruntu ;
Qr = G( r) całkowite obciążenie pionowe przekazywane przez płytę na grunt;
m - współczynnik korekcyjny (przyjmujemy zależnie od metody obliczeń Qfn);
u nas m = 0,9*0,9 = 0,81;
-Liczymy szerokość zredukowaną fundamentu z uwagi na wystąpienie mimośrodu obciążenia: B = B-2eB;
eB -mimośród działania obciążenia w kierunku równoległym do szerokości
eB - Mr/Gr;
L = l m;
Mr-moment powodujący mimośród;
Mr = -0,4*29,7-0,65*14,85-0,98*1,65-1,05*3,3-0,55*9,9+0,25*6,1875+0,5*12,375-1,05*5,54-0,817*0,346-0,98*1,39+0,5*109,9+0,75*4,58+0,5*41,25 = 47,23kNm;
eB = 0,196 m;
B = 2,5-2*0,196 = 2,108 m;
Sprawdzamy warunek:
ε < 0,167
ε = eB/B = 0,196/2,5 = 0,078 < 0,167
Warunek jest spełniony.
Wyznaczmy kąt nachylenia wypadkowej obciążenia:
Na podstawie tych wartości wyznaczamy z PN Załącznik-1,(monogramy), współczynniki wpływu nachylenia wypadkowej obciążenia iC;iD;iB
iC=0,46; iD=0,5; iB=0,18
-wyznaczamy na podstawie kąta tarcia wewnętrznego wartość współczynnika nośności;
ND=13,96
NC=24,87
NB=5,06
Sprawdzamy warunek początkowy:
QfNB =
*
[ NC *Cu(r)* iC+ ND*ρd(r)*g* Dmin* iD+ NB*ρb(r)*g*
* iB] =
dla ławy współczynniki kształtu v=l zatem:
Φu(r)=
'; Cu(r)=0 [kPa] ρb(r)=1,65 [t/m3]; ρd(r)=2,1[t/m3];
Dmin - głębokość posadowienia = 1,2 m
QfNB = 408,26 kN;
Sprawdzamy:
m* QfNB > Qr gdzie m = 0,81;
0,81*408,26 = 330,69 [kN]
330,69>240,96; [kN]
Warunek odnośnie nośności podłoża pod ścianą jest spełniony.
Sprawdzamy stateczność zastępczą ściany oporowej:
Możliwość obrotu:
M (r)o <= Mu*mo ,gdzie:
M (r)o - moment wszystkich sił obliczeniowych powodujących obrót ściany (względem
krawędzi podstawy fundamentu)
Mu-moment wszystkich sił obliczeniowych przeciwdziałających obrotowi ściany
mo- współczynnik korekcyjny (tu wynosi mo=0,9)
M (r)o = 41,95*1,4+35,32*2,1 = 132,90 kNm
Mu= 24,3*0,85+12,15*0,55+1,35*0,267+2,7*0,2+8,1*0,7+5,06*1,5+10,125*1,75+4,54*0,2+
0,43*0,28+1,13*0,267+89,9*1,75+3,75*2+33,75*1,75=284,43 kNm
284,43*0,9 = 255,99; [kN]
132,90 < 255,99; [kN]
Warunek odnośnie możliwości obrotu jest spełniony.
Możliwość przesuwu:
Qtr<Qtfmt gdzie
Oir-obliczeniowa wartość składowej stycznej (poziomej) obciążenia w płaszczyźnie ścięcia;
Qtf suma rzutów na płaszczyznę ścięcia wszystkich sił obliczeniowych przeciwdziałających
przesunięciu ściany (suma ciężaru ściany i ciężar gruntu na odsadzkach pomnożone przez
wsp. tarcia pod podstawą fundamentu i spójność);
mi- współczynnik redukcyjny (w tym przypadku wynosi 0,95);
Q r= E(r)al+E(r)a2 = 77,27kN;
Qtf = ΣGi(r)*tgΦ+μ*cu= 141,94kN;
mt=0,95;
77,27 < 141,94*0,9 = 127,75 [kN];
Warunek jest spełniony.
Sprawdzenie warunku na możliwość obrotu ściany:
(m* QfNB)/ ΣGi(r) >=1,1;
367,43/240,96 = 1,53>1,1;
Warunek spełniony.
Osiadanie.
Średnie osiadanie fundamentu so:
so = (p*B*1,75)/Eo*(1-ν2);
ν = 0,3;
Eo = 48000;
P = ΣGi(r)/B = 408,26/3 = 136,09; [kN/m]
so = (136,09*3*1,75)/48000*(1-0,32) = 0,016m = 1,6 cm;
Średnie pochylenie fundamentu:
ϕo =
;
s = 77,27/4,2=18,4;
ϕomax = 0,00046m;
s1=s0 +
ϕomax*B/2=0,017m=1,7cm;
Przesunięcie poziome korony ściany oporowej:
fz = ϕo*h = 0,00046*4,2 = 0,0019m = 0,19cm;
Wymiary i konstrukcja ściany spełnia wymogi PN.
5