ŚCIANA OPOROWA
PŁYTOWO-KONTOWA.PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ PŁYTOWO-KĄTOWEJ
Założenia:
-różnica naziomów: h=3m ;
-obciążenie naziomu; q=3kN/m2;
Schemat ściany (wymiarowanie):
Zestawienie niezbędnych do obliczeń parametrów gruntu w miejscu posadowienia ściany oporowej przedstawiono w tabeli:
Warstwy
|
Rodzaj gruntu
|
Stopień plasty- czności
|
Ciężar gruntu wg 2 PN [kN/m2]
|
Kąt tarcia wewnętrznego wg.rys3 PN
|
||
ONZ.
|
|
IL/Id
|
γ(n) |
γ(r) |
φ(n)
|
φ(r)
|
PΠ |
Piasek pylasty |
/0,45 |
18,5 |
16,65/ 20,35 |
30°10' |
27°09' |
Π |
Pył |
0,55/ |
19,5 |
17,55/ 21,45 |
9°00' |
8°1' |
γm =1,1 lub γm =0,9 -współczynnik materiałowy (przyjmujemy tak aby otrzymać najniekorzystniejszą wartość)
Parcie wypadkowe:
Ka- współczynnik parcia granicznego
Ponieważ kat nachylenia ściany do pionu i kąt nachylenia naziomu górnego do poziomu wynosi 0, korzystamy z następującego wzoru;
Ka = tg2(45-φ(n)/2)
gdzie:
φ(n) - wartość charakterystyczna kąta tarcia wewnętrznego
Ka = tg2(45-30,10/2) = 0,332
al = 18,5*4,2*0.332 =22,79kN/m
parcie jednostkowe od obciążenia naziomem:
a2=Ka*q = 0.332*3=0,996 kN/m
E(n)ai x 1,2 / E(n)ai x 0,8
E(n)a1= 0,5*h*a1 = 42,04kN E(r)a1=50,44kN/39,31kN
E(n)a2=h*a2 = 4,2*0,996 = 4,18kN E(n)a2 =5,01kN/3,35kN
Obciążenie wypadkowe od ściany i od gruntu obciążającego ścianę:
-ściana:
G(n)1=3,7*0,3*25=27,75kN
G(n)2=3,7*0,4*25*0,5=18,5kN
G(n)3=1,3*0,5*25=16,25kN
G(n)4=0,5*0,2*4,3*25=10,75kN
G(n)5=4,3*0,3*25=32,25kN
-grunt
G(n)6 =18,5*4,3*3,7=294,3kN
G(n)7=0,6*0,7*18,5=7,77kN
G(n)8=3*3,00=9,00kN
G(n)ix1,1 / G(n)1x0,9
G (r)1= 30,52kN / 24,97kN
G (r)2= 20,35kN / 16,65kN
G (r)3 = 17,88kN / 16,09kN
G (r)4 = 10,75kN / 9,67kN
G (r)5 = 35,48kN / 29,02kN
G (r)6 = 323,77kN/264,87kN
G (r)7 = 8,55kN / 6,99kN
G (r)8 = 9,9kN / 8,1kN
Całkowite obciążenie pionowe przekazywane na grunt wynoszą:
G(n) = Σ G(n) = 416,57kN ; G (r) =ΣG(r)i = 458,23kN; / 374,9 kN ;
Sprawdzamy warunek obliczeniowy wg.PN
M*Qfh > Qr; gdzie:
Qfa - pionowa składowa oporu obliczeniowego gruntu ;
Qr = G( r) całkowite obciążenie pionowe przekazywane przez płytę na grunt;
m - współczynnik korekcyjny (przyjmujemy zależnie od metody obliczeń Qfn);
u nas m = 0,9*0,9 = 0,81;
-Liczymy szerokość zredukowaną fundamentu z uwagi na wystąpienie mimośrodu obciążenia: B = B-2eB;
eB -mimośród działania obciążenia w kierunku równoległym do szerokości
eB - Mr/Gr;
L = l m;
Mr-moment powodujący mimośród;
Mr = -30,52*1-20,45*1,33-17,88*1,85+11,825*0,15+35,48*0,65+323,77*0,65-8,55*1,85+9,9*0,65 = 135,09kNm;
eB = 0.298m;
B = 4,3-2*0,247 = 3,80m;
Sprawdzamy warunek:
ε < 0,167
ε = eB/B = 0,247/4,3 = 0,057 < 0,167
Warunek jest spełniony.
Wyznaczmy kąt nachylenia wypadkowej obciążenia:
Na podstawie tych wartości wyznaczamy z PN Załącznik-1,(monogramy), współczynniki wpływu nachylenia wypadkowej obciążenia iC;iD;iB
iC=0,6; iD=0,8; iB=0,6
-wyznaczamy na podstawie kąta tarcia wewnętrznego wartość współczynnika nośności;
ND=7,57
NC=2,084
NB=0,114
Sprawdzamy warunek początkowy:
QfNB =
*
[ NC *Cu(r)* iC+ ND*ρd(r)*g* Dmin* iD+ NB*ρb(r)*g*
* iB] =
dla ławy współczynniki kształtu v=l zatem:
Φu(r)=
06'; Cu(r)=7,2 [kPa] ρb(r)=1,755 [t/m3]; ρd(r)=2,035[t/m3];
Dmin - głębokość posadowienia = 1,2 m
QfNB = 666,92 kN;
Sprawdzamy:
m* QfNB > Qr gdzie m = 0,81;
0,81*666,63 = 540,22[kN]
540,22>458,23;
Warunek odnośnie nośności podłoża pod ścianą jest spełniony.
Sprawdzamy stateczność zastępczą ściany oporowej:
Możliwość obrotu:
M (r)o <= Mu*mo ,gdzie:
M (r)o - moment wszystkich sił obliczeniowych powodujących obrót ściany (względem
krawędzi podstawy fundamentu)
Mu-moment wszystkich sił obliczeniowych przeciwdziałających obrotowi ściany
mo- współczynnik korekcyjny (tu wynosi mo=0,9)
M (r)o = 5,01*2,1+50,44*1,4 = 81,14
Mu= 24,97*1,15+16,65*0,86+16,09*0,65+9,675*2,3+29,02*2,8+264,87*2,8+9,9*2,8
= 933,24;
933,24*0,9 = 839,91;
839,91 > 81,14;
Warunek odnośnie możliwości obrotu jest spełniony.
Możliwość przesuwu:
Qtr<Qtfmt gdzie
Oir-obliczeniowa wartość składowej stycznej (poziomej) obciążenia w płaszczyźnie ścięcia;
Qtf suma rzutów na płaszczyznę ścięcia wszystkich sił obliczeniowych przeciwdziałających
przesunięciu ściany (suma ciężaru ściany i ciężar gruntu na odsadzkach pomnożone przez
wsp. tarcia pod podstawą fundamentu i spójność);
mi- współczynnik redukcyjny (w tym przypadku wynosi 0,95);
Q r= E(r)al+E(r)a2 = 55,45kN;
Qtf = ΣGi(r)*tgΦ+μ*cu=458,23*0,14+0,4+7,2 = 70,78kN;
mt=0,95;
55,45 < 72,78*0,95 56,04<6914;
Warunek jest spełniony.
Sprawdzenie warunku na możliwość obrotu ściany:
(m* QfNB)/ ΣGi(r) >=1,1;
540,22/458,23=1,17>1,1;
Warunek spełniony.
Osiadanie.
Średnie osiadanie fundamentu so:
so = (p*B*1,75)/Eo*(1-ν2);
ν = 0,32;
Eo = 10000;
P = ΣGi(r)/B = 458,23/4,3 = 106,51;
so = (106,51*4,3*1,75)/10000*(1-0,322) = 0,072m = 7,2cm;
Średnie pochylenie fundamentu:
ϕo =
;
s = 55,45/4,2=13,2;
ϕomax = 0,00052m;
s1=s0 +
ϕomax*B/2=0,073m=7,3cm;
Przesunięcie poziome korony ściany oporowej:
fz = ϕo*h = 0,00052*4,3 = 0,0022m = 0,22cm;
Wymiary i konstrukcja ściany spełnia wymogi PN.
5