Warszawa 07.04.2004
Opracowała: Dorota Lisiecka
Przedszkole nr.110
Ul. Bystrzycka 38
EDUKACJA REGIONALNA Z ELEMENTAMI MATEMATYKI- KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO
Data: 07.04.2004
Prowadząca: Dorota Lisiecka
Wiek dzieci: 3-4 latki
Temat Kompleksowy : „Tradycje Wielkanocne”
Temat: „Wielkanocna Podróż”
Cele:
Rozwijanie myślenia na poziomie konkretno- wyobrażeniowym
Skłanianie dzieci do różnicowania i grupowania elementów ze względu na rodzaj.
Cele operacyjne:
Dzieci:
-potrafią naśladować ruchem i odtwarzać głosem znane zwierzęta
-próbują segregować elementy według rodzaju
- próbują poprzez symulację wyciągać wnioski co do przynależności do danego zbioru.
Metody:
Słowna
Metody twórczego myślenia: metoda dramy (wprawki dramowe) , metoda symulacyjna.
Pomoce:
Eksponaty z kącika ludowego: kurka, kurczak, baranek, kogut
Papierowe: pisanki, kurki, wagoniki i dwie lokomotywy.
Literatura:
Zagadki (załączone)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Nauczycielka zaprasza dzieci do kącika ludowego (w którym eksponaty były już wcześniej poznane) a następnie prezentuje zagadki. Po każdej zagadce ( rozwiązania podawane są nauczycielce pojedynczo ,,na ucho”) dzieci na głos mówią rozwiązanie lub nauczycielka je podaje i pokazuje eksponat.
Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi. Dzieci biegają przy dźwiękach grzechotek a w momencie podanego hasła słownego odtwarzają głos (baranka, kurczaczka, koguta, kurki).
Zabawa ruchowa połączona z wprawkami dramowymi. Dzieci biegają przy dźwiękach grzechotek a na umówiony sygnał słowny pokazują ruchem (kurkę, kurczaczka, baranka, zajączka).
Nauczycielka rozdaje dzieciom po jednym papierowym wagoniku i prosi aby nakleiły na nim jeden rodzaj towaru do przewiezienia. Dzieci biorą pisanki lub kurki i naklejają.
Nauczycielka pokazuje dwie lokomotywy (w różnych kolorach) i prosi dzieci aby przypięły swoje wagoniki do odpowiedniej. Zielona lokomotywa jedzie do domu i wiezie towar - pisanki na wielkanocny stół. Czerwona lokomotywa jedzie do kurnika i wiezie kury. Dzieci wraz z nauczycielką analizują poprawność wykonania postawionego zadania (wagonik po wagoniku) i poprawiają ewentualne błędy. Należy także przygotować trzecią lokomotywę na niespodziewane rozwiązania.
Dzieci robią małe- trzyosobowe pociągi i poruszają się w rytm piosenki pt. ,,Były sobie kurki trzy” (nagranie magnetofonowe).
ZAGADKI
1. Ma na głowie grzebień
ale tylko od szyku,
na podwórku chodzi
i woła kukuryku!
(kogut)
2. Mam czerwone nóżki
jestem żółtą kulką,
a kiedy urosnę,
to zostanę kurką.
(kurczak)
3. Jestem biała, szara,
ruda albo czarna,
niosę smaczne jajka,
lubię dziobać ziarna.
(kura)
4.Ten prawdziwy na śniadanie
wychodzi na łąkę,
ten cukrowy raz do roku
ozdabia święconkę.
(baranek, zajączek)