zapoznanie z psem i jego potrzebami VSZQLNEAN6BSZHKJTKMN3UQBPQTHWC3ESDMMZUY


ZAPOZNANIE Z PSEM I JEGO POTRZEBAMI.

SCENARIUSZ ( Zajęcie w gr. 3-latków).

HASŁO PROGRAMOWE:

· Zaznajomienie się ze zwierzętami spotykanymi w najbliższym otoczeniu, hodowanymi przez człowieka.

· Zaznajomienie się ze zwierzętami hodowanymi w gospodarstwie domowym - PIES.

· Nazwa, wygląd zwierząt dorosłych i młodych, sposób poruszania się i odżywianie, charakterystyczne głosy.

TEMAT:

ZAPOZNANIE Z PSEM I JEGO POTRZEBAMI.

CELE: DZIECKO:

· Zapoznaje się z wyglądem zwierzęcia, (sposobem poruszania się, odżywiania, charakterystycznym głosem) i jego rolą w otoczeniu człowieka.

· Rozumie potrzeby psa.

· Wdraża się do humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami.

METODY:

· Słowna : Przekazywanie żywym słowem treści związanych z w/w tematem.

· Czynna: Bezpośredni kontakt z psem (dotykanie, głaskanie), próbowanie kaszy i wody przegotowanej ( organoleptyczna).

· Oglądowa :Bezpośrednia obserwacja zachowania psa, oraz przedmiotów z nim związanych.

FORMY :

Zabawowa, zespołowa, indywidualna.

POMOCE :

Pies- BAS, przedmioty codziennego użytku związane ze zwierzęciem, ilustracje, fotografie.

Materiały, narzędzia- wiersz.: „Nasz As”- N. Kuczyńska, kartki do pracy indywid, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. Część wstępna: zabawa ruchowa do piosenki „Pieski małe dwa.....”.

Wiersz wprowadzający do tematu głównego: ( w trakcie Artur wprowadza psa).

„NASZ AS”

MATEUSZ: ZUZIA:

Z nami biega, z nami skacze, Choć na czterech łapkach chodzi

Z nami spędza całe dnie. I ma śmieszne imię BAS,

Ma na uszku czarny znaczek to żyjemy w wielkiej zgodzie,

I na grzbiecie łatki dwie. Bo polubił wszystkich nas.

2. Robimy kółeczko........ siadamy już.

Przyglądanie się psu.

Rozmowa: zapoznanie z wyglądem psa, delikatne dotykanie i głaskanie(określanie właściwości sierści).

3. Zabawa naśladowcza: jak chodzą psy, jak szczekają, itd.

4. Zapoznanie dzieci z karmą dla psa:

Różne rodzaje karmy suchej - oglądanie, wąchanie.

Karmienie psa - witaminy jako uzupełnienie diety. Karma gotowana - kasza -próbowanie, określanie smaku zapachu i koloru.

5. Higiena psa - grzebień, szczotka, szampon. (czesanie).

6. Humanitarne obchodzenie się ze zwierzętami - dlaczego nie robimy krzywdy psu? - krótka rozmowa.

7. Ćwiczenie utrwalające przy stolikach. (stopnie trudności :

Pies bez ogona, pies bez zaznaczonych oczu, pies do kolorowania.

8. Wspólne omówienie rysunków wraz z dziećmi.

BIBLIOGRAFIA:

1. M. Bouchner, P. Prochazka - „Zostań tropicielem zwierząt“/ śladami ssaków, ptaków, gadów i owadów/( ilustracje) Oficyna wydawnicza „Kaliope“ - W - wa 1996r.

2. Denise i Pascal Chauvel - Środowisko w wychowaniu przedszkolnym. Wyd. Cyklady W - wa 2000r. Wydanie I.

3. Denise Chauvel, V.Michel - Pierwsze doświadczenia naukowe przedszkolaka. Wyd. Cyklady, W - wa 1999 r. Wydanie I.

4. E. J. Frątczakowie - „Ochrona i kształtowanie środowiska w edukacji dzieci przedszkolnych” LOP 1987 r.

5. W. Hemerling - „Elementy sozologii w NP.” Kalisz 1997 r.

6. W. Janusz - „Co to jest sozologia?” ,Aura” nr 1 1980 r.

7. L. Konopiński, St. Mrowiński - „Co fruwa i chodzi po naszej zagrodzie” Poznań 1988

8. M. Kownacka - „Razem ze słonkiem”

9. Christopher Maynard - „Zdumiewający świat zwierząt w pytaniach i odpowiedziach” Arkady wyd. I 1995 r.

10. H. Sandner, Z. Wójcik - „Kalendarz przyrody“ Wiedza powszechna W - wa 1978 r.

11. W. Ścisłowski - „Ładne ziółka” Wyd. Łódzkie 1988 r.

12. W. Ścisłowski - „Dzień dobry drzewa” wyd. Łódzkie 1988 r.

13. „Księga zwierząt wodnych” - wydawnictwo Stokowski Lublin 1993 r.

14. „Księga zwierząt - PTAKI” - wydawnictwo Stokowski Lublin 1993 r.

15. „Wiadomości przedszkolaka” - Czasopismo dla nauczycieli przedszkoli - WOM -w Bielsku - Białej.

ARTYKUŁY Z MIESIĘCZNIKA „WYCHOWANIE W PRZEDSZKOLU”

· Ciesielska - „Znamy i chronimy nasze środowisko”. 9/83

· M. Strudzińska - „Oochronie środowiska już w przedszkolu” 10/85

· J. Szczotka - „Wiosenna wycieczka i zabawa” s. 165 3/1991

· Siemińska, K. Żarnowska - „Wiosna w przedszkolnym ogrodzie” s. 167 3/1991

· M. Studzińska - „O ochronie przyrody w przedszkolu” s. 174 3/1991

· Sawicka - „Spacery i wycieczki przyrodnicze na wsi s. 178 3/1991

· Dudzińska - „Kto jest w kropki, kto jest w paski” s. 291 9/1991

· Blachawska - „Zabawy rozwijające wyobraźnię” s. 296 9/1991

· „Dzieci lubią swobodne zabawy” s. 298 9/1991

· M. Korsak - „Zwierzęta chronione” s. 319 9/1991

· Dudzińska - L - jak las s. 465 12/1991

· Rozumienie zjawisk przyrody nieożywionej przez dzieci sześcioletnie s. 323 6/1993

· H. Sandner - Mały kalendarz przyrody s. 346 6/1993

· M. Pełka, G. Łuczak, E. Suchocka - Spotkanie z przyrodą s. 367 6/1993

· Adamiec - Zabawy tropiące s. 370 6/1993

· M. Samsel, J. Piotrowska - „Hałabała wśród przedszkolaków” s. 473 10/2000

· L. Sławińska - Targosz - „Weźmy liście do ręki” s. 487 10/2000

· E. Gregorczyk „Co można zrobić z ziemniaka?” s. 488 10/2000

· M. Zimoch - „Jesienna zgaduj - zgadula” s. 492 10/2000

· Kurowska, E. Najdzionek - „Jesienna Galeria” s.503 10/2000

· Tarnowska - „Dla bezdomnych zwierząt” s. 504 10/2000

· T. Grądziel, E. Toporowska - „Pożegnanie jesieni” s. 568 11/2000

· J. Olkusz - „Świat przyrody w twórczości H. Bechlerowej. S. 69 2/2001

· Bogacz - „Pamiętajmy o ptakach” s. 103 2/2001

· J. Stańczyk - „Choinka dla zwierząt” s. 104 2/2001

· Ir - „Ten piękny, tajemniczy świat” s. 84 2/2001

· Kłobuchowa - „Wycieczki do Leśnej Krainy” s. 108 2/2001

· E. Matyjaszczyk - nasz „Tajemniczy Świat” S. 109 2/2001

· Klatt - „Pierwsze kwiaty” s. 152 3/2001

· K. Gruchalska - Matuszak - „Wkrainie wiatru” s. 154 3/2001

· G. Kwiatkowska, A. Kucharska - „Chcieliśmy wiosnę zobaczyć, chcieliśmy wiosnę usłyszeć” s.155 3/2001

· S. Broda - „Bliżej przyrody” s. 156 3/2001

· D. Faber - „Świat wokół nas” s. 159 3/2001

· J. Kubacka - „W oczekiwaniu na wiosnę” s. 162 3/2001

· D. Baczul - „ wiosenne impresje” s. 166 3/2001

· E. Żelazowska - „Plastuś wita wiosnę” s. 177 3/2001

· W. Borodzicz - „Kalendarzowy kram” s. 182 3/2001

· M. Dobosz, I. Szymańska - „Mali przyjaciele ptaków” s. 239 4/2001

· Wolska - „Nasze drzewka” s. 242 4/2001

· W. Borodzicz - „Kalendarzowy kram” s. 247 4/2001

· Jerzak - „Poznajemy pomniki przyrody” s. 262 5/2001

· E. Bochno - „Czym skorupka za młodu..” - Wpływ środowiska przyrodniczego na rozwój dziecka s. 285


