Konspekt lekcji biologii
Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Program: „Ciekawa biologia cz. 4”, wyd. WSiP
Dział programu: Coraz bliżej istoty żywej
Hasło programowe: Budowa kom zawierającej jądro.
Temat: Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej zawierającej jądro.
Zakres treści:
1. 5 królestw organizmów żywych
2. Komórka jako podstawowy element strukturalny i czynnościowy każdego organizmu
3. Organelle komórkowe
4. Komórka roślinna i zwierzęca
Cele: A. Zapamiętanie wiadomości:
- uczeń definiuje pojęcie komórka
- uczeń wymienia organelle komórkowe
- uczeń wymienia 5 królestw organizmów żywych
B. Zrozumienie wiadomości:
- uczeń rozróżni kom roślinna od zwierzęcej
- uczeń potrafi narysować schemat kom roślinnej i zwierzęcej
- uczeń podaje przykłady organelli kom roślinnej i zwierzęcej
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
- uczeń wskazuje różnice w budowie komórki roślinnej i zwierzęcej
-uczeń wyliczy dokona charakterystyki poszczególnych organelli komórkowych
- uczeń narysuje i podpisze schematyczną komórkę roślinną i zwierzęcą
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
- uczeń udowodni, iż pojedynczą komórkę można nazwać organizmem
- uczeń za pomocą mikroskopu obejrzy i rozróżni komórki roślinną i zwierzęcą
E. Postawy:
- postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
- odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Okazy martwe
okazy spreparowane:
-preparaty mikroskopowe „ komórka roślinna” i „komórka zwierzęca”
Środki zastępcze
środki wizualne:
- tablica „Budowa kom roślinnej i zwierzęcej”
przyrządy i materiały:
-mikroskop
publikacje i materiały metodyczne:
- podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas
Literatura dla nauczyciela:
- Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
- Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
- Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
- Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucznia:
-Podręcznik „Ciekawa biologia cz4”
- Atlas biologiczny
Notatka:
Temat: Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej zawierającej jądro.
Komórka- Podstawowy element strukturalny i czynnościowy każdego organizmu.
Komórka roślinna i zwierzęca.
Organella komórkowe |
Komórka roślinna |
Komórka zwierzęca |
Ściana komórkowa |
obecna |
brak |
Błona komórkowa |
obecna |
obecna |
Jądro komórkowe |
peryferycznie (z boku) |
centralnie położone |
Mitochondria |
obecne |
obecne |
Wakuole |
duża centralnie położona |
liczne drobne małe |
Plastydy |
obecne |
brak |
Siateczka śródplazmatyczna |
obecna |
obecna |
Aparat Golgiego |
obecny |
obecny |
Cytoplazma |
obecna |
obecna |
Rybosomy |
obecne |
obecne |
Kształt |
stałe kształty |
zmienne kształty |
Schematyczny rysunek komórki roślinnej i zwierzęcej.
KOMÓRKA ROŚLINNA
KOMÓRKA ZWIERZĘCA
Praca domowa:
Przeanalizuj budowę kom roślinnej i zwierzęcej i udowodnij iż człowiek należy do królestwa zwierząt.
Ogniwo lekcyjne |
Czas realizacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Faza wstępna: Sprawy organizacyjne
Pogadanka Wstępna
Faza realizacyjna
Faza podsumowująca
Praca domowa |
|
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.
Nauczyciel zadaje pytanie: Świat organizmów możemy podzielić na 5 królestw czy potraficie je wymienić?
Poszczególne królestwa buduje określony rodzaj komórki.
Waszą pracą domową było wyjaśnienie pojęcia komórka. Proszę jednego ucznia o odczytanie pracy domowej.
Dzisiaj zajmiemy się budową komórki roślinnej i zwierzęcej.
Nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup. Zadaniem każdej grupy jest przygotowanie informacji o organelli komórkowej.
Prezentacja plakatów przygotowanych przez uczniów.
Nauczyciel rysuje na tablicy tabele z podziałem na kom roślinna i zwierzęcą oraz zawiesza tablice przedstawiającą kom roślinna i zwierzęcą
Nauczyciel wpisuje charakterystyczne cechy dla tych kom zadaniem uczniów jest wpisywanie czy dana cecha jest obecna czy też nie.
Nauczyciel ustawia 2 mikroskopy z preparatem kom roślinnej i zwierzęcej. Każdy uczeń podchodzi i ogląda preparat.
Narysuj schemat komórki zwierzęcej i roślinnej opierając się na poznanych dzisiaj informacjach, podręczniku i obrazie mikroskopowym.
Przeanalizuj budowę kom roślinnej i zwierzęcej i udowodnij iż człowiek należy do królestwa zwierząt. |
Przywitanie nauczyciela.
Uczniowie wymieniają 5 królestw:
Wskazany uczeń odczytuje prace domową.
Uczniowie prezentują plakaty.
Uczniowie rysują tabele w zeszytach.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem uzupełniają tabele.
Uczniowie oglądają preparaty.
Uczniowie rysują schemat kom zwierzęcej i roślinnej.
|