podroz, Technika-pomoce


Scenariusz lekcji

Podróżujemy

Scenariusz z wykorzystaniem dramy

45 min

Cele lekcji:

Uczeń:

- tłumaczy, jak dbać o bezpieczeństwo w czasie podróży środkami komunikacji publicznej,

- odnajduje w odpowiednich źródłach ważne informacje dla podróżujących,

- odczytuje i projektuje piktogramy,

- objaśnia zasady korzystania z rozkładu jazdy pociągów,

- planuje podróż komunikacją publiczną.

Metody:

- metoda aktywizująca - drama,

- rozmowa kierowana,

- praca z tekstem,

- praca z materiałem ilustracyjnym.

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla klas 4-6 „Jak to działa?” (s. 21-23),

- karta pracy „W drogę!”.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat miejsc, do których ostatnio wyjeżdżali uczniowie oraz środków komunikacji, z których korzystali w czasie tych wypraw. Następnie pyta, gdzie można znaleźć informacje potrzebne do zaplanowania podróży publicznymi środkami transportu. Osoby chętne odpowiadają, w jaki sposób planowały swój wyjazd.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel poleca przeczytać tekst „Bezpieczny pasażer” ze s. 21 podręcznika, po czym dzieli uczniów na czteroosobowe zespoły. Każda grupa otrzymuje temat do opracowania
w formie scenki, którą należy przedstawić na forum klasy (krótki opis metody dramy oraz przykładowe zagadnienia zamieszczono w Materiałach dla nauczyciela). Prowadzący lekcję podkreśla, że w wystąpieniach trzeba zaakcentować konieczność bezpiecznego i kulturalnego zachowania podróżujących we wszystkich środkach komunikacji publicznej. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie prezentują przygotowane scenki, a nauczyciel podsumowuje pracę drużyn.

2. Uczestnicy zajęć wspólnie wykonują ćwiczenie 1. ze s. 21 podręcznika - układają ilustracje we właściwej kolejności. Odpowiedzi zapisują w wyznaczonych miejscach.

3. Uczniowie określają, o czym informują znaki przedstawione w ćwiczeniu 2. na s. 21 podręcznika. Osoby chętne przedstawiają swoje rozwiązania.

4. Nauczyciel wyjaśnia, czym są piktogramy i gdzie się je umieszcza. Zwraca uwagę na uniwersalność tych znaków. Uczniowie zapoznają się z infografiką przedstawiającą znaki spotykane na lotnisku (podręcznik, s. 22). Następnie wykonują ćwiczenie 1. „Praca
z infografiką” - wyjaśniają znaczenie poszczególnych piktogramów.

5. Uczniowie czytają tekst „Podróż według planu” (podręcznik, s. 23). Nauczyciel na podstawie tabeli zamieszczonej w ćwiczeniu 3. wyjaśnia, jak odczytywać informacje
z rozkładu jazdy. Pyta uczniów, gdzie - oprócz dworców i przystanków - można znaleźć rozkłady jazdy, a także zarezerwować lub kupić bilet. Uczniowie wykonują polecenie zamieszczone w ćwiczeniu 3. - planują podróż z Gdańska do Warszawy, uwzględniając podane warunki.

Faza podsumowująca

1. Nauczyciel rozdaje karty pracy i poleca rozwiązać zamieszczone w nich zadania. Uczniowie podpisują ilustracje przedstawiające różne środki transportu (zadanie 1.), następnie rozwiązują krzyżówkę i zapisują w wyznaczonym miejscu otrzymane hasło (zadanie 2.).

2. Zadanie domowe:

Wykonaj ćwiczenie 4. ze s. 23 podręcznika - zaplanuj wakacyjną wycieczkę dla Twojej rodziny.

Zadanie domowe dla chętnych:

Zaprojektuj piktogram przydatny podczas podróży różnymi środkami transportu. Następnie zaprezentuj efekty swojej pracy na forum klasy.

Materiały dla nauczyciela

Krótki opis metody dramy

Drama jest metodą umożliwiającą twórcze myślenie, rozwijanie wyobraźni oraz aktywne działanie. Uczniowie kształcą dzięki niej umiejętności werbalne i pozajęzykowe, a także uczą się pracy w grupie. Różnorodne techniki dramowe (np. wejście w rolę, żywy obraz, pantomima, tunel myśli, wywiad) dają możliwość szerokiego zastosowania tej metody na lekcjach i pozwalają ćwiczyć rozmaite zachowania związane z funkcjonowaniem uczniów
w świecie techniki.

Tematy do przedstawienia metodą dramy

1. Wsiadanie do autobusu.

2. Zachowanie w środkach transportu publicznego.

3. Wysiadanie z autobusu i przechodzenie na drugą stronę jezdni.

4. Kupowanie biletu na pociąg.

5. Korzystanie z punktu informacyjnego - ustalanie godziny odjazdu i przyjazdu pociągu.

6. Zostawianie bagażu w przechowalni.


