rozpoznawanie drewna, Technika-pomoce


Scenariusz doświadczenia

Rozpoznawanie i badanie właściwości drewna oraz materiałów drewnopochodnych

Rozpoznawanie drewna liściastego i iglastego

15 min

Cele doświadczenia:

Uczeń:

- wymienia nazwy gatunków drzew liściastych i iglastych,

- podaje cechy charakterystyczne i określa zastosowanie drzew liściastych i iglastych,

- wykonuje doświadczenia zgodnie z instrukcją,

- przeprowadza badania próbek drewna za pomocą węchu, dotyku i obserwacji pod lupą,

- ustala pochodzenie drewna na podstawie obserwacji oraz opisów,

- z zaangażowaniem uczestniczy w pracy zespołowej.

Formy pracy:

indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Jak to działa?” (s. 88),

- próbki drewna liściastego i iglastego, na przykład: świerku, sosny, jodły, dębu, jabłoni, buka, wykonane w przekroju poprzecznym,

- lupy,

- małe kartki.

Przebieg doświadczenia:

1. Uczniowie zapoznają się z infografiką ze s. 88 podręcznika, przedstawiającą gatunki drewna. Po przeczytaniu zamieszczonych w niej informacji i przyjrzeniu się próbkom drewna wykonują ćwiczenia „Praca z infografiką”. Ochotnicy odczytują odpowiedzi na forum klasy.

2. Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy, a następnie przedstawia im cel doświadczenia - rozpoznawanie drewna liściastego i iglastego.

3. Każdy zespół otrzymuje zestaw próbek drewna i opisy ich cech charakterystycznych oraz instrukcję wykonania badania (przykładowe informacje znajdują się w Materiałach dla ucznia).

4. Uczniowie w grupach badają próbki za pomocą dotyku i węchu oraz obserwacji z użyciem lupy. Następnie ustalają pochodzenie drewna na podstawie opisów umieszczonych w tabeli. Zapisują nazwy rozpoznanych surowców na kartkach i umieszczają je obok danej próbki. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania i ocenia pracę uczniów.

Materiały dla ucznia

Przykładowa instrukcja wykonania doświadczenia

1. Zbadajcie za pomocą węchu zapach każdej próbki.

2. Określcie, jakie wrażenia dotykowe wywołuje dane drewno.

3. Posługując się lupą, ustalcie, jak wyglądają słoje w poszczególnych próbkach.

4. Zapiszcie na kartkach nazwy rodzajów drewna.

5. Umieście etykiety przy właściwych próbkach.

Cechy charakterystyczne drewna

Rodzaj

Zapach

Wygląd słojów

Drewno pochodzenia liściastego

dość słaby

W drewnie dębu, jesionu, wiązu słoje roczne są mało wyraźne. W drewnie brzozy, buku, olchy, klonu czy topoli naczynia są równo rozmieszczone na powierzchni całego słoja.

Drewno pochodzenia iglastego

żywiczny

Słoje w drewnie rocznym są wyraźne. Drewno późne jest ciemniejsze od wczesnego. U większości gatunków między drewnem wczesnym a późnym nie ma stopniowego przejścia w słojach w przekroju poprzecznym - granica jest bardzo widoczna.


