Scenariusz doświadczenia
Badanie właściwości metali
Badanie kowalności metali
25 min
Cele doświadczenia:
Uczeń:
- wyjaśnia znaczenie terminu kowalność,
- właściwie posługuje się narzędziami do obróbki metali,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa,
- formułuje wnioski na podstawie przeprowadzonego doświadczenia.
Forma pracy:
grupowa.
Środki dydaktyczne:
- karta pracy „Kowalność metali”,
- 15 drutów o długości 15 cm i jednakowej średnicy - 5 stalowych, 5 aluminiowych
i 5 miedzianych,
- 5 młotków,
- 5 kowadełek.
Przygotowanie:
Nauczyciel przed lekcją przygotowuje w pracowni technicznej pięć stanowisk doświadczalnych. Przy każdym z nich znajduje się kowadełko, młotek i zestaw trzech różnych próbek metali w postaci stalowych, aluminiowych i miedzianych drutów.
Przebieg doświadczenia:
1. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup i przedstawia im cel doświadczenia: badanie kowalności metali. Tłumaczy, że kowalność to cecha materiału wskazująca, że nadaje się on do obróbki przez kucie. Następnie rozdaje uczniom karty pracy „Kowalność metali”. Przypomina też o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w pracowni.
2. Uczniowie w zespołach sprawdzają kowalność trzech próbek metalu. Jedna osoba w każdej grupie uderza młotkiem w drut znajdujący się na kowadle, a pozostali uczniowie obserwują badanie i liczą, ilu uderzeń potrzeba, aby metal uległ odkształceniu. W ten sam sposób postępują z pozostałymi próbkami. Wyniki przeprowadzonego doświadczenia zostają zapisane w zadaniu 1. w karcie pracy.
3. Na zakończenie ochotnicy przedstawiają wyniki pracy swoich grup na forum klasy. Uczniowie porównują dane, a nauczyciel wyjaśnia, dlaczego są one rozbieżne. Następnie uczniowie wspólnie dochodzą do wniosku, że metale są kowalne,
a spośród próbek poddanych doświadczeniu obróbce najłatwiej ulega miedź. W ramach podsumowania uczniowie uzupełniają tekst zamieszczony w zadaniu 2. w karcie pracy.