Scenariusz doświadczenia
Badanie właściwości metali
Określanie stanu skupienia, barwy i połysku metali
25 min
Cele doświadczenia:
Uczeń:
- nazywa barwy próbek metali oraz określa ich stan skupienia i połysk,
- formułuje wnioski na podstawie obserwacji,
- organizuje własną pracę,
- prezentuje wyniki doświadczenia.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Jak to działa?” (s. 99),
- karta pracy „Cechy metali”,
- stalowa łyżeczka oznaczona numerem 1,
- aluminiowa łyżeczka oznaczona numerem 2,
- srebrna łyżeczka oznaczona numerem 3,
- drut miedziany oznaczony numerem 4.
Przebieg doświadczenia:
1. Uczniowie zapoznają się z tekstem „Właściwości i zastosowanie metali” ze s. 99 podręcznika. Następnie wskazane osoby wyszukują w przeczytanym fragmencie tekstu informacje na temat metali, których próbki zostały przygotowane na lekcję.
2. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy i informuje, że doświadczenie, które zostanie przeprowadzone, pozwoli uczniom określić stan skupienia, barwę i połysk metali. Następnie rozdaje karty pracy „Cechy metali”. Każdy zespół otrzymuje jeden z czterech przedmiotów przeznaczonych do badania.
3. Drużyny oglądają przydzielone im próbki i uzupełniają w kartach pracy tabelę dotyczącą właściwości danego metalu. Po wypełnieniu wszystkich rubryk związanych z badanym przedmiotem zespoły wymieniają się próbkami. Uczniowie powtarzają te czynności, aż każda z grup obejrzy wszystkie materiały poddane doświadczeniu i uzupełni kartę pracy. Informacje o wybranych właściwościach metali zostały zamieszczone w Materiałach dla nauczyciela na s. 15.
4. Nauczyciel wskazuje uczniów, którzy prezentują wyniki pracy swojego zespołu na forum klasy. Komentuje ich wypowiedzi i ocenia wykonanie zadania.