Scenariusz lekcji
Niezbędne w każdym domu
Scenariusz z wykorzystaniem piramidy priorytetów
2 × 45 min
Cele lekcji:
Uczeń:
- wymienia czynności wykonywane w domu przy użyciu urządzeń elektrycznych,
- określa, jakie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi oraz ocenia jej przydatność
w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem sprzętów,
- omawia budowę kuchenki elektrycznej, gazowej i mikrofalowej,
- wyjaśnia zasadę działania chłodziarkozamrażarki,
- przedstawia korzyści płynące z wynalezienia pralki automatycznej,
- tłumaczy znaczenie symboli dotyczących konserwacji ubrań, umieszczonych na metkach,
- podaje propozycje działań służących zmniejszeniu wysokości opłat za prąd i wodę.
Metody:
- metoda aktywizująca - piramida priorytetów,
- rozmowa kierowana,
- praca z tekstem,
- praca z materiałem ilustracyjnym.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla klas 4-6 „Jak to działa?” (s. 132-137),
- karta pracy „Domowe urządzenia dawniej i dziś”,
- encyklopedia,
- przyniesione przez uczniów instrukcje obsługi kuchenki elektrycznej, gazowej
i mikrofalowej, pralki oraz chłodziarkozamrażarki,
- arkusze papieru, flamastry.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel pyta uczniów, jakie prace domowe wykonuje się przy użyciu sprzętu elektrycznego. Uczniowie wypowiadają się na zadany temat, a następnie zapoznają się
z tekstem „Pomocny sprzęt”, znajdującym się na s. 132 podręcznika. Następnie wykonują ćwiczenie 1. z tej samej strony.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie odpowiadają na pytania: Do czego potrzebne są instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna? i Dlaczego zawsze przed pierwszym uruchomieniem sprzętu należy zapoznać się z instrukcją jego obsługi?. Przeglądają też przyniesione instrukcje i określają, jakie informacje podaje producent urządzenia.
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie zapoznają się z ilustracjami przedstawiającymi kuchenkę gazową i elektryczną. Omawiają poszczególne elementy budowy urządzeń
i wskazują, które z nich mogą być źródłem zagrożeń. Następnie wykonują
ćwiczenie 3. ze s. 134 podręcznika - przyporządkowują pokrętła sterowania do odpowiednich palników ukazanych na ilustracji.
3. Wskazany uczeń odczytuje tekst „O gotowaniu inaczej” i informację „Warto wiedzieć”, zamieszczone na s. 134 podręcznika. W dalszej kolejności wyznaczone osoby nazywają poszczególne elementy kuchenki mikrofalowej (ćwiczenie 5. ze s. 134 podręcznika).
4. Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 6. ze s. 135 - na podstawie instrukcji obsługi kuchenki mikrofalowej ustalają, jakich naczyń i pojemników nie należy stosować do podgrzewania w niej żywności. Podają też, jakie jeszcze środki ostrożności należy zachować, aby bezpiecznie i ekonomicznie korzystać z tego urządzenia.
5. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat: W jaki sposób dawniej przechowywano produkty spożywcze i jakie były sposoby przedłużania ich przydatności do spożycia?. Następnie rozdaje karty pracy. Uczniowie wykonują zadanie 1., polegające na podkreśleniu nazw sposobów przechowywania i konserwowania żywności dawniej oraz współcześnie.
6. Uczestnicy zajęć zapoznają się z zasadą funkcjonowania chłodziarkozamrażarki, opisaną
w tekście „Niezbędne do chłodzenia i zamrażania”, oraz wykonują ćwiczenie 7. (podręcznik, s. 135).
7. Wszystkie osoby w klasie z pomocą nauczyciela formułują wnioski na temat korzyści płynących z wynalezienia pralki automatycznej (zadanie 2. w karcie pracy). Następnie realizują ćwiczenie 10. ze s. 136 podręcznika - poznają kolejność działań związanych
z praniem w pralce automatycznej i uzupełniają podane zdania właściwymi wyrazami.
8. Nauczyciel podaje znaczenie symboli umieszczonych na metkach ubrań, które zostały przedstawione w ćwiczeniu 11. na s. 137. Poleca przerysować symbole do zeszytu i zapisać ich objaśnienia.
Faza podsumowująca
1. Uczniowie zapoznają się z „Ekowiadomościami” ze s. 134 i 137 podręcznika, a następnie odpowiadają na pytanie: W jaki sposób można zmniejszyć wysokość domowych rachunków
i przyczynić się do ochrony środowiska?. Najciekawsze propozycje zostają zanotowane
na tablicy.
2. Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenie „Sprawdź się” zamieszczone na s. 137podręcznika.