Scenariusz doświadczenia
Rozpoznawanie i badanie właściwości materiałów włókienniczych
Rozpoznawanie materiałów włókienniczych za pomocą wzroku
i dotyku
15 min
Cele doświadczenia:
Uczeń:
- wymienia rodzaje materiałów włókienniczych,
- bada materiały oraz porównuje ich właściwości za pomocą wzroku i dotyku,
- formułuje wnioski na podstawie przeprowadzonych obserwacji,
- prezentuje swoje spostrzeżenia na forum klasy.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Jak to działa?” (s. 74),
- próbki materiałów włókienniczych: naturalnych (lnu, wełny, bawełny i jedwabiu) oraz pochodzenia chemicznego (syntetycznych lub sztucznych).
Przebieg doświadczenia:
1. Uczniowie na podstawie tekstu i ćwiczenia 1. zamieszczonego na s. 74 podręcznika wymieniają rodzaje materiałów włókienniczych.
2. Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy, a następnie inicjuje doświadczenie polegające na rozpoznawaniu rodzajów wyrobów włókienniczych za pomocą wzroku
i dotyku. W celu jego przeprowadzenia rozdaje zespołom karty pracy zestawy próbek materiałów włókienniczych: lnu, wełny, bawełny i jedwabiu oraz tkanin pochodzenia chemicznego (syntetycznych lub sztucznych).
3. Uczniowie badają materiały - oglądają je i dotykają. Określają także ich zastosowanie. Wnioski zapisują w postaci tabeli złożonej z kolumn: Nazwa materiału włókienniczego, Barwa i połysk, Wrażenia dotykowe, Zastosowanie. Dodatkowo nauczyciel może polecić uczniom uzupełnienie kolumn: Rysunek splotu oglądanego pod lupą lub mikroskopem, Zdolność wygładzania się materiału po zgnieceniu, Różnica długości materiału przed zmoczeniem i po nim (badanie kurczliwości). Wybrane informacje na temat cech materiałów włókienniczych zamieszczono w Materiałach dla nauczyciela.
4. Po wypełnieniu tabel ochotnicy odczytują swoje spostrzeżenia, a nauczyciel ocenia trafność przedstawionych wniosków.
Materiały dla nauczyciela
Cechy charakterystyczne materiałów włókienniczych
Nazwa materiału włókienniczego |
Barwa i połysk |
Wrażenia dotykowe |
Len |
Zależy od gatunku, najczęściej bywa szarosrebrzysta. Włókna są naturalnie matowe. |
Len jest sztywny i szorstki, ponieważ zawiera klej roślinny. Wyczuwa się nierówności, które nadają tkaninie ziarnistą fakturę. |
Wełna |
Zależy od gatunku i rasy owiec, najczęściej jest kremowa lub jasnoszara. |
Miękkość włókien zależy od ich grubości. Cienka wełna, na przykład z merynosów, jest miękka, natomiast grubą cechuje szorstkość. |
Bawełna |
W zależności od odmiany rośliny jest biała, kremowa lub brunatno-żółta. |
Miękka i miła w dotyku. |
Jedwab |
Zależy od rasy jedwabnika, przeważnie bywa kremowa, biała lub żółta. |
Delikatny w dotyku, miękki i chłodny. |
Włókna pochodzenia chemicznego |
Mogą być barwione dowolnie, barwa |
Najczęściej są chłodne. Elektryzują się przez pocieranie. |