Scenariusz zajęcia
Grupa 4 - latków
Opracowanie i prowadzenie zajęcia: mgr Alina Plich
Temat kompleksowy: Karnawał w przedszkolu.
Temat zajęcia: Bal pluszaków.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności rytmicznego poruszania się,
- rozwijanie umiejętności określania położenia przedmiotu w przestrzeni,
- rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy,
- kształtowanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjające rozwojowi mowy,
- poznanie rzeczy, które potrzebne są do zorganizowania balu karnawałowego,
- rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 4,
- rozwijanie umiejętności rozróżniania kolorów,
- rozwijanie sprawności manualnej.
Cele operacyjne:
- potrafi poruszać się rytmicznie,
- potrafi poprawnie pokazać prawą i lewą stronę,
- potrafi bawić się wspólnie z innymi dziećmi,
- rozwija impresję ruchową poprzez zabawy,
- zna rzeczy, które potrzebne są do zorganizowania balu karnawałowego,
- potrafi liczyć w zakresie 4,
- potrafi rozróżniać kolory.
Metody:
- słowna: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia,
- czynnościowa - praktycznego działania,
- zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy:
- zespołowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie,,Bal pluszaków”,
- ilustracje do opowiadania,
- miś pluszowy i lalka,
- tamburyn i kołatka,
- płyta CD z piosenką pt.: ,,Bal w przedszkolu”,
- balony,
- szablony balonów,
- maska, serpentyna, klocek i samochód zabawka,
- 4 karty z kropkami od 1 do 4,
- obrazki, do kolorowania, czterech różnych strojów karnawałowych,
- 4 rodzaje kredek,
- pacynka - lalka.
Przebieg zajęć
Słuchanie opowiadania,, Bal pluszaków”.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka oznajmia dzieciom, że mamy dziś w przedszkolu wyjątkowego gościa. Odwiedziła nas lalka Dorotka (pacynka), która chce opowiedzieć nam ciekawą historię o tym co się wydarzyło, gdy jej właścicielka Ania poszła na bal do przedszkola. Dzieci słuchają opowiadania.
Rozmowa na temat treści usłyszanego opowiadania.
Jakie postacie występowały w opowiadaniu?
Czym zajmował się jeż?
Co robił miś z laleczką?
Co nagle niespodziewanego wydarzyło się?
Zabawa ruchowa z reakcją na sygnał: Misie i laleczki.
Nauczycielka zamienia dzieci w misie i laleczki. Dzieci otrzymują opaski na głowę. Nauczycielka umieszcza na krześle w jednym końcu Sali misia, a w drugim laleczkę. Dzieci poruszają się po sali w rytm, jaki na-el gra na tamburynie. Gdy usłyszą dźwięk kołatki to misie siadają na dywanie obok misia, a laleczki obok lalki.
Zabawa dydaktyczna: Zaczarowane pudełko.
Nauczycielka oznajmia dzieciom, że lalka Dorotka przyniosła z sobą dla nas zaczarowane pudełko, w którym są różne rzeczy. Zadaniem dzieci jest wybrać z pośród nich te, które używamy do przygotowania balu. Wybrane dzieci wyciągają z pudełka po jednej rzeczy. Określają, co to jest i do czego służy? Wyjaśnienie znaczenia słowa: serpentyna. Na koniec nauczycielka znajduje na dnie pudełka niespodziankę, w tym momencie lalka Dorotka stuka ją delikatnie w ramie i coś szepce do ucha. Nauczycielka oznajmia, że lalka ma dla nich drobny upominek, który przyda im się do przygotowania własnego balu. Każde dziecko dostaje balon. Są one w pięciu kolorach.
Zabawa ruchowa przy muzyce: Znajdź swój kolor.
W różnych miejscach na sali znajdują się szablony balonów (po jednym) w pięciu kolorach. Wybrane dziecko liczy balony (5) i określa ich kolor, a inne dzieci słuchają, czy koleżanka/kolega dobrze mówi. Nauczycielka mówi dzieciom, że ma dla nich specjalne zadanie, które wymyśliła lalka Dorotka, potakująca głową na słowa nauczycielki. Dzieci, gdy słyszą piosenkę puszczoną z płyty CD pt.: ,,Bal w przedszkolu” tańczą w parach. Gdy magnetofon zamilknie muszą stanąć pod balonem tego samego koloru jak balon, który otrzymały od lalki. Zabawa powtarzana kilka razy.
Zabawa: Balonik słucha naszych poleceń - ćwiczenie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni.
Dzieci stają na dywanie w rozsypance. Wykonują polecenia nauczycielki kładąc balonik względem własnego ciała: z przodu, z tyłu, z lewej strony, z prawej strony, na sobie i pod sobą.
Zabawa matematyczna: Liczenie kropek na swoim balonie i odszukanie stolika, na którym znajduje się karta z taką samą ilością kropek.
Nauczycielka mówi dzieciom, że na każdym balonie, które otrzymały, jest pewna ilość kropek. Zadaniem dzieci jest policzyć ile mają kropek na swoim balonie i odnaleźć stolik z taką samą ilością kropek i usiąść przy nim.
Ćwiczenia graficzne - dzieci po odnalezieniu odpowiedniego stolika zajmują miejsca i przystępują do kolorowania wyznaczonych obrazków. Na 4 stolikach znajdują się różne obrazki, przedstawiające różne stroje karnawałowe i 4 rodzaje kredek, na każdym stoliku inne.