Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji społeczno - przyrodniczej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
- rozumienie potrzeby hodowania roślin, potrzeby wykonania określonych czynności ogrodniczych;
- towarzyszenie nauczycielce przy wysiewie, sadzeniu;
- obserwowanie przyrody - kiełkowania roślin i ich wzrostu;
- znaczenie uprawianych roślin w pożywieniu człowieka;
Temat zajęć: „Założenie hodowli w kąciku przyrody np. owies, rzeżucha, cebula, cebulki kwiatów”.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- określa wygląd nasion, cebul przed wzrostem i posianiem i po pewnym czasie na podstawie obrazków;
- potrafi wymienić co jest potrzebne do wzrostu roślin (woda, światło, ciepło, odpowiednie podłoże,
- potrafi zasiać roślinki z pomocą nauczyciela,
- potrafi uważnie słuchać,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające etapy wzrostu kwiata, rzeżuchy, szczypiorku, nasionka i cebulki roślin, wata, ziemia do kwiatów, konewka, łopatka.
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Wstęp
Rozwinięcie
Zakończenie
|
Przygotowanie do zajęcia, zaproszenie dzieci,
Rozmowa nt. obrazków przeczepionych do tablicy. S-tka odkrywa po jednym obrazku, wraz z dziećmi opisuje widoczne na nim rośliny, pokazuje ich nasionka itp.
wyjaśnienie dzieciom dlaczego warto hodować te roślinki - bo dają witaminki, co potrzebują do wzrostu,
zabawa ruchowa - „szczypiorki i kiełkujące rzeżuszki”. S-tka wyjaśnia zasady zabawy,
zaproszenie dzieci do stołu - założenie hodowli cebulek i rzeżuchy,
Podsumowanie zajęć. |
Dzieci siadają na dywan przed tablicą,
dzieci poznają sposób sadzenia poszczególnych roślin, ich nasionka, wygląd, etapy wzrostu,
dzieci uważnie słuchają, szukają odpowiedzi,
na hasło s-tki „rosną szczypiorki” dzieci wyciągają rączki do góry, na hasło „kiełkują rzeżuszki” - całym ciałem pokazują kiełkujące rzeżuszki,
dzieci moczą watę, sypią nasionka, wlewają wodę i wkładają do niej cebulę. |