Przedszkole Publiczne Nr 4
Ul. B. Chrobrego 37
49 - 300 Brzeg
dyrektor: G. Rosińska
opracowała: A. Łącka
Scenariusz zajęć z zakresu poznawania przyrody
Temat : „Co to jest globus ?”
Cele dydaktyczne : - zapoznanie dzieci z wyglądem globusa
wyjaśnienie znaczenia kolorów na globusie
poszerzenie i usystematyzowanie wiadomości dzieci
Forma zajęć : praca z całą grupą w sali ekologicznej
Pomoce dydaktyczne : globusy, napisy do obrazków „ZIEMIA” „MORZE” „GÓRY” „JEZIORO” „NIZINY” „WYŻYNY”. Zagadki słowne, rebusy obrazkowo - literowe, zestaw ilustracji.
Przebieg zajęć:
Zabawa ruchowa przy „Piosence powitalnej”
„Co to jest globus?”
Dzieci podzielone na 5-cio osobowe grupy otrzymują globusy. N-lka prosi aby dzieci
przyjrzały się globusom i określiły swoimi słowami co to jest globus?. Dzieci wygłaszają
swoje opinie na temat wyglądu globusa:
- jest okrągły
- dużo jest na nim koloru niebieskiego
- kręci się dookoła itp.
Globus jako model naszej ziemi.
N-lka demonstruje dzieciom podświetlony globus i wyjaśnia że globus to taki jakby model
„obrazek” naszej ziemi. Ziemia jest okrągła dlatego globus jako jej model również jest
okrągły. Kręci się wokół własnej osi dlatego, że ziemia też kręci się i dlatego mamy dzień i
noc. N-lka wiesza na tablicy obrazek z namalowanym modelem ziemi i umieszcza pod nim
napis „ZIEMIA”.
4. Kolory na globusie.
N-lka wiesza na tablicy namalowane kolorem niebieskim obrazki morza i jeziora. Dzieci
określają kolorystykę i stwierdzają że na globusie jest najwięcej koloru niebieskiego. N-lka
informuje że właśnie tym kolorem oznaczone są na globusie zbiorniki wodne czyli morza,
jeziora, oceany. Dzieci odszukują na globusie te zbiorniki. N-lka prosi aby wybrane dziecko
umieściło pod odpowiednim obrazkiem odpowiedni podpis wykonany kolorem niebieskim.
5. Znaczenie koloru zielonego.
N-lka zadaje dzieciom pytanie jakiego jeszcze koloru dużo widzą na globusie? Dzieci
stwierdzają że jest to kolor zielony. N-lka prosi aby dzieci spośród kilku namalowanych
obrazków wybrały te które według nich mogłyby pasować do oznaczenia ich kolorem
zielonym. Dzieci spośród kilku innych wybierają obrazki lasu, pola, łąki. N-lka informuje
dzieci że mają rację, bo te właśnie tereny oznaczamy kolorem zielonym na globusie jak
również na mapie. Tereny te nazywają się „NIZINY”. Dzieci powtarzają nowe słowo, a
nauczycielka umieszcza pod obrazkami napis „NIZINY” wykonany kolorem zielonym.
6. Góry i wyżyny- czyli kolor żółty i brązowy.
N-lka prosi aby dzieci odszukały na globusie jeszcze inne kolory. Dzieci informują, że
znalazły jeszcze kolor żółty i brązowy i że te kolory występują na kolorze zielonym. N-lka
wyjaśnia dzieciom że te brązowe plamki na kolorze zielonym to góry a te większe żółte to
wyżyny. Chętne dziecko wybiera obrazek z namalowanymi górami oraz podpis „Góry”
wykonany kolorem brązowym. Inne dziecko dopasowuje podpis „Wyżyny” do
odpowiedniego obrazka.
7. Utrwalenie zdobytych wiadomości za pomocą zagadek słownych i rebusów
obrazkowo - literowych.
8. Zakończenie zajęć zabawą przy piosence „Nasza planeta”.
Miłej zabawy.