KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA
Temat: Proste skoki do wody
MIEJSCE ZAJĘĆ: pływalnia kryta 25m
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 15
CZAS: 45 min.
CELE GŁÓWNE:
UMIEJĘTNOŚCI: umiejętność wstrzymywania oddechu
MOTORYCZNOŚĆ: orientacja,
WIADOMOŚCI: działania wypornościowe wody
AKCENT WYCHOWAWCZY: dyscyplina, kształtowanie odwagi
PRZYBORY:deski, żerdzie,kije,obręcz
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOWANIE |
UWAGI ORIENTACYJNO-WYCHOWAWCZE |
1. Zorganizowanie grupy |
1.Zbiórka 2. Powitanie 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. |
3 |
Stroje pływackie, czepki, okulary. |
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji. |
1.Podanie tematu oraz motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 |
„Uczymy się skoku do wody (na nogi),który pozwoli wam szybko i bezpiecznie znaleźć się w wodzie „ |
3. Rozgrzewka
|
Na lądzie: 1.w postawie deseczka między nogami; krążenia ramion w przód , w tył i na przemian. 2.w opadzie tułowia naprzemianstronne wymachy ramion, 3.Skłon tułowia w przód i w bok z pogłębieniem 4.pozycja rozkroczna ;krążenia kolan do wew. I na zewn. 5.W postawie dłonie trzymają deseczkę , RR w przód -10 przysiadów 6.10 tzw. „pajacyków”
Przejście pod prysznic W wodzie: 1.”Marsz w wodzie”-uczniowie maszerując w wodzie, na hasło nauczyciela naśladują różne ruchy np. słoń-silnie uderzają o dno basenu, piłkarz-nasladują kopanie piłki, lokomotywa-krótkie,szybkie kroki,proste kolana.
2.”Berek kucany”-wyznaczony berek stara się dotknąć ćwiczacych,którzy broniąc się przed złapaniem chowają się pod wodę. Dotknięty ,który nie zdążył się zanurzyć staje się również berkiem |
4
4
|
- ustawienie w rozsypce -rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego -zmiana na sygnał
-głębokość do poziomu pasa - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego -na gest przywołującego, dzieci zbliżają się do krawędzi basenu w celu wyjaśnienia reguł nowej zabawy
-nie wolno zbyt długo gonić tego samego ćwiczącego oraz czekać na wynurzenie się gonionego - ustawienie w rozsypce
|
4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Nauczanie prostych skoków do wody 1.:Sprężynki”-na sygnał ćwiczący jak najszybciej,skacząc obunóz,przemiesczaja się na drugą stronę basenu-kto szybciej. 2.”Skoki przez przeszkody”-dzieci dobierają się w pary, jedno z pary trzyma kijek, drugi przeskakuje przez przeszkodę
3.Siedząc na brzegu basenu zeskok do wody płytkiej 4. Z pozycji kucznej odbicie od brzegu basenu i skok wody na ugięte nogi 5.”Wrzucanie kłody”-dzieci po kolei kładą się na plecach na krawędzi basenu, wzdłuż jego brzegu-ręce przy biodrach nogi złączone. Prowadzący popycha leżącego i wrzuca go do wody.Ćwiczacy wpada płasko na brzuch. 6.Skok do wody z brzegu basenu, pozycja stojąc trzymając zgiętymi RR deseczkę na piersiach. 7.”Wizytówka”-uczniowie na sygnał skaczą do wody głośno wykrzykując swoje imię .
8.Odbicie od brzegu basenu i skok w górę (próba dotknięcia trzymanej przez prowadzącego żerdzi). 9.”Skok do dziupli”-jeden z ćwiczących trzyma na wodzie obręcz, do której skaczą ćwiczący. Po skoku ćwiczący wynurza się na zewn. obręczy 10.skok w dal przysiadu i pełnego zanurzenia , odbicie od dna basenu i wyskok w górę |
2
2
2
3
3
4
2
3
3
3 |
-ustawienie w szeregu przy jednej ze ścian pływalni - poziom wody pasa -ustawienie : w rozsypce -przybory;kije -zmiana ćwiczących na sygnał prowadzącego -asekuracja kijem
-asekuracja kijem
-ustawienie: w szeregu , na brzegu basenu
-poziom wody do szyi
-ustawienie w szeregu na krawędzi basenu -poziom wody do szyi -ustawienie w rzędzie -poziom wody do szyi
-poziom wody do szyi -ustawienie w rzędzie
-ustawienie w szeregu -dzieci skaczą kolejno po sobie |
5. Uspokojenie organizmu. |
1.”skok z salutowaniem”-uczniowie skaczą do wody na nogi przyjmując w locie postawę ”na baczność”
2.”Kopanie dołka”-uczniowie stoją w rozkroku, trzymając ręce razem i wykonując ruchy imitujące kopanie łopatką .W miarę wykonywania ćwiczenia kopia coraz głebiej, dochodząc do dna. Starają się wykopać jak najgłębszy dołek |
2
2 |
-ustawienie w szeregu na krawędzi basenu -poziom wody do szyi -rozpoczęcie na sygnał prowadzącego -ustawienie w rozsypce |
6. czynności organizacyjno - porządkowe. |
1.Zbiorka 2. Omówienie lekcji i ocena całości grupy. |
2 |
Zwrócenie uwagi na dyscyplinę po zakończeniu zajęć. Uczniowie pojedynczo wychodzą z wody. Pochwały. Nastawienie do pracy samodzielnej. |