Konspekt lekcji j臋zyka polskiego
Aneta Baranowska 12. 12. 2011 r.
Klasa IV b
Temat: Jak poprawnie zapisa膰 adres?
Czas realizacji: 45 minut
I. Cele:
Og贸lne:
Kszta艂cenie umiej臋tno艣ci adresowania pism.
Szczeg贸艂owe:
Ucze艅 potrafi poprawnie zaadresowa膰 list.
Zna znaczenie i potrafi odpowiednio zastosowa膰 skr贸ty grzeczno艣ciowe.
II. Metody:
Podaj膮ca: pogadanka
Problemowa (aktywizuj膮ca): burza m贸zg贸w
Praktyczna: adresowanie kopert, 膰wiczenia
III. Formy pracy:
zbiorowa
jednostkowa
IV. 艢rodki dydaktyczne:
zeszyt 膰wicze艅, 鈥濲臋zyk polski. Mi臋dzy nami鈥, A. 艁uczak, A. Murdzek.
2 ilustracje w formacie A 4
V. Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczni贸w.
Sprawdzenie obecno艣ci.
Sprawdzenie pracy domowej.
Na tablicy znajduj膮 si臋 dwie ilustracje, jedna przedstawia kopert臋, druga
jest zas艂oni臋ta. Nauczyciel zadaje pytanie:
Co musi si臋 znale藕膰 na kopercie, by kto艣, do kogo napisali艣my list otrzyma艂 go? (adres nadawcy, adres odbiorcy, znaczek)
Nauczyciel ods艂ania drug膮 ilustracj臋, z poprawnie zaadresowan膮 kopert膮, nast臋pnie zadaje pytania:
- Na jakiej ulicy mieszka nadawca listu?
- Do kogo jest zaadresowany list?
- Po kt贸rej stronie znajduje si臋 adres odbiorcy?
- Po kt贸rej stronie naklejamy znaczek?
- Kto jest nadawc膮 listu?
Zapisanie tematu lekcji: Jak poprawnie zapisa膰 adres?
Nauczyciel pyta uczni贸w:
Czy znaj膮 swoje adresy zamieszkania i w jakich sytuacjach znajomo艣膰 w艂asnego adresu jest niezb臋dna? Proponowane odpowiedzi: Znajomo艣膰 adresu jest potrzebna, np. gdy zgubimy si臋鈥
Jak nazywa si臋 ten, kto wysy艂a list i ten, kto go otrzymuje? (Nadawca i odbiorca)
Nauczyciel dyktuje definicje, kt贸re uczniowie zapisuj膮 zielonym kolorem:
Nadawca 鈥 to ten, kto wysy艂a list, wysy艂k臋
Odbiorca 鈥 odbiorca listu, przesy艂ki
Nauczyciel na tablicy rozrysowuje schemat poprawnie zaadresowanej koperty. Omawia poszczeg贸lne elementy, zwraca szczeg贸ln膮 uwag臋 na kod pocztowy
i poprawny zapis nazwy wojew贸dztwa. Opisuje r贸wnie偶 miejsca, w kt贸rych mo偶na zapisywa膰 adres nadawcy, w zale偶no艣ci od rodzaju koperty.
Nauczyciel t艂umaczy dzieciom, jak膮 zachowa膰 kolejno艣膰 podawania imion
w przypadku wysy艂ania kartki/listu do ca艂ej rodziny?
Imiona ma艂偶onk贸w (jak r贸wnie偶 ich inicja艂y) podajemy, zaczynaj膮c od imienia kobiety, np. Maria i Jan Kowalscy, M. i J. Kowalscy;
Nauczyciel podkre艣la, 偶e nazwisko przy dw贸ch imionach wyst臋puje w formie liczby mnogiej, a wi臋c Jadwiga i Grzegorz Nowakowie, J. i G. Kowalscy itp. Nie: Jadwiga i Grzegorz Nowak!
Je偶eli adresatami s膮 r贸wnie偶 dzieci pa艅stwa Kowalskich, wszystkie imiona podajemy
po przecinku (w wypadku zastosowania inicja艂贸w przecinki pomijamy), w kolejno艣ci zgodnej z hierarchi膮 wa偶no艣ci w rodzinie, a wi臋c najpierw rodzice, potem dzieci. Imiona doros艂ych dzieci powinny wyst膮pi膰 tu偶 po imionach matki i ojca (najpierw imi臋 kobiety, potem m臋偶czyzny), nast臋pnie imiona dzieci niedoros艂ych 鈥 najpierw dziewczynki, potem ch艂opca.
W wypadku rodzin wielodzietnych nie wymieniamy imion dzieci, ograniczaj膮c si臋 w adresie do imion rodzic贸w. O dzieciach wspominamy w tek艣cie 偶ycze艅.
Dzieci zapisuj膮 kolorem zielonym notatk臋 z lekcji:
Imiona ma艂偶onk贸w (jak r贸wnie偶 ich inicja艂y) podajemy, zaczynaj膮c od imienia kobiety. Nazwisko wyst臋puje w formie liczby mnogiej, np. Maria i Jan Kowalscy
Uczniowie indywidualnie rozwi膮zuj膮 zadanie 2 na stronie 22 w zeszycie 膰wicze艅.
Nauczyciel sprawdza poprawny zapis;
Pyta o to, w jakich miejscach dzieci stosowa艂y wielkie i ma艂e litery
oraz przecinki i kropki.
Nauczyciel zapisuje na tablicy skr贸ty grzeczno艣ciowe i prosi o pr贸b臋 odczytania ich. Nast臋pnie t艂umaczy znaczenie tych偶e skr贸t贸w i wyja艣nia, dlaczego zapisane s膮 one wielkimi literami.
Sz. P. 鈥 Szanowna Pani/ Szanowny Panie/ Szanowni Pa艅stwo 鈥 zwrot do os贸b doros艂ych
W.P. 鈥 Wielmo偶na Pani / Wielmo偶ny Panie/ Wielmo偶ni Pa艅stwo 鈥 zwrot do os贸b doros艂ych
Kol. 鈥 Kolega/ Kole偶anka
P.S. / PS 鈥 dopisek na ko艅cu
Dzieci przepisuj膮 skr贸ty grzeczno艣ciowe i ich wyja艣nienia do zeszytu.
Praca domowa: Prosz臋 zaadresowa膰 kopert臋 do wybranej przez siebie osoby.