Dzień postaci z bajek - scenariusz
Data: 05.11.2015
Prowadząca: …
CELE OGÓLNE:
- tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi
- umożliwienie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów działań
- czerpanie radości z wspólnej zabawy z rówieśnikami
CELE OPERACYJNE:
- wie, z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot
- kojarzy fragmenty bajek z tytułem
- wypowiada się na określony temat
- potrafi oddzielić fasolę od grochu
- współpracuje w grupie
METODY PRACY:
- czynna –zadań stawianych do wykonania, praktycznej działalności dzieci
- oglądowa – pokaz ilustracji, puzzle
POMOCE DYDAKTYCZNE:
chusta animacyjna, Ilustracje i rekwizyty z wybranych bajek, fasola „Jaś”, groch, obręcze, nagrania CD, jabłko, tamburyno
FORMY PRACY:
- zbiorowa, grupowa indywidualna
PRZEBIEG:
„Lot czarodziejskim dywanem do krainy baśni"- zabawa powitalna z chustą animacyjną.
Nauczyciel rozkłada chustę animacyjną- czarodziejski dywan. Zaprasza do zajęcia na niej miejsca, w celu przeniesienia się do krainy baśni, w której czekają niezwykłe zabawy i konkursy. Dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie, że lecą na czarodziejskim dywanie, w tym czasie nauczyciel przebiera się w postać z wybranej bajki (np. za Czerwonego Kapturka). Po chwili, nauczyciel prosi o otwarcie oczu i wita dzieci w krainie baśni.
„Jaka to bajka?” – zabawa w skojarzenia.
W obręczach znajdują się ilustracje z bajek: Czerwony Kapturek, , Królewna Śnieżka, Kopciuszek itd. a obok obręczy rekwizyty z wymienionych bajek. Zadaniem dzieci jest prawidłowe ułożenie przedmiotów do danej obręczy.
Kapelusz czerwony, koszyczek,- Czerwony Kapturek
Poduszka, korona, koń- Śpiąca Królewna
lusterko, jabłko, krasnale- Królewna Śnieżka
Fartuch, suknia, dynia pantofelek- Kopciuszek
Pierniki, gałązki- Jaś i Małgosia
Orzech włoski, żaba, kwiat- Calineczka
Bajkowe postacie” – improwizacja ruchowa przy muzyce.
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce z płyty, w przerwie „zamieniają” się w postać z bajki:
• Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
• wilk skrada się na palcach
• Baba Jaga lata na miotle
• Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
• Śpiąca Królewna przeciąga się
• Calineczka tańczy z księciem
• Kopciuszek sprząta
- Macocha przegląda się w lusterku
Zagadki słuchowe"- zabawa z wykorzystaniem fragmentów bajkowych piosenek
Nauczyciel prezentuje fragmenty piosenek. Zadaniem dzieci, jest jak najszybsze odgadnięcie bajki, o której jest piosenka.
"Pomagamy Kopciuszkowi"- zabawa rozwijająca sprawność manualną.
Dzieci zostają podzielone na 6 grup, każda grupa otrzymują po dwie miski. Jedną pustą, a drugą wypełnioną kaszą jęczmienną i fasolą. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze oddzielenie fasoli od kaszy.
"Zatrute jabłko"- zabawa rozwijająca szybkość i refleks.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel puszcza w obieg "zatrute jabłko". Dzieci muszą je sobie podawać z rąk do rąk podczas trwania muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z jabłkiem "zapada w sen"- odpada z gry.
Buty dla kota – zabawa wzrokowa
Dzieci siedzą w kole bez butów. Dzieci mają zamknięte oczy. W tym czasie nauczyciel kładzie do środka jeden but, zadaniem dzieci jest zgadnięcie do kogo należy bucik.
"Uwaga wilk"- zabawa ruchowa.
Nauczyciel gra na tamburynie, a dzieci podskakują w rytm muzyki. Na hasło: "Uwaga, wilk!", dzieci zatrzymują się w bezruchu. Zwycięża drużyna, której członkowi, jako ostatniemu udało się uchronić przed wilkiem.
Opuszczenie krainy baśni z pomocą chusty animacyjnej
Nauczyciel rozkłada chustę animacyjną, brzegi której chwytają dzieci. Zaprasza do powrotu do przedszkola – dzieci falują chustą, udając start balonu. Następnie podnoszą chustę wysoko do góry i wskakują pod nią tak, by opadła na ich głowy. Po tej zabawie nauczyciel zabiera chustę, a dzieci siadają na dywanie.