KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Porządek na głowie – praca twórcza dzieci z wykorzystaniem nożyczek.
Data: 14.05.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
rozbudzanie twórczej aktywności dziecka,
ćwiczenie sprawności manualnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
uważnie słucha wiersza,
naśladuje w zabawie zawód fryzjera,
potrafi posługiwać się nożyczkami,
bierze udział w zabawach ruchowych.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana, zagadki.
oglądowa - obserwacji i pokazu.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
sylweta dziewczynki dla każdego dziecka, nożyczki, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Nauczyciel zaprasza dzieci do koła i zadaje dzieciom zagadkę:
Na stoliku mam nożyce,
gdy je sprytnie w ręce chwycę,
gdy przy pracy się uwinę,
wnet ostrzygę ci czuprynę. (fryzjer)
II Realizacja założonych celów
Odczytanie wiersza Dwa jeże Ludwika Jerzego Kerna. Przedstawienie poszczególnych rodzajów fryzur na lalce:
Przyszły do fryzjera dwa jeże.
- Niech nam pan powie, panie fryzjerze,
Jakie się teraz nosi fryzury?
-Hm... jedni się czeszą po prostu do góry,
Drudzy znowu z przedziałkiem,
A inni golą się aż do skóry
I chodzą bez włosów całkiem.
Niektórzy czeszą się jak Włosi...
- A grzywki?
- Grzywki też się nosi.
- A loczki?
- Loczki można także.
- A pukle?
- Nosi się, a jakże.
- A fale?
- Z wolna powracają.
-A baczki?
- Rzadko, lecz bywają.
- A czy na jeża ktoś się czesze?
- O, prosze panów, całe rzesze.
- A pan uważa, że to modne?
- nie tylko modne, lecz wygodne.
- Więc nas nie trzeba dzisiaj strzyc?
- Moim zdaniem, nic a nic.
- To niech pan chociaż, wie pan, tak z bliska,
Wodą kolońską nas trochę popryska.
- Pf!...Pf!...Pf!...
- Dziękujemy za to spryskanie.
Do widzenia!
- Moje uszanowanie!
Przedstawienie dzieciom sylwety dziewczynki (popiersie). Zadaniem dzieci jest pokolorować a następnie wyciąć włosy wzdłuż przerywanych linii. Każde dziecko obcina włosy, tak jak robią to fryzjerzy. Wspólne obejrzenie prac i zrobienie wystawy.
Tniemy jak nożyczki – zabawa ruchowo – naśladownicza.
Dzieci leżąc na plecach naśladują „nożyce” poziome i pionowe. Na hasło: nożyce odpoczywają dzieci, cały czas leżąc, „przeciągają się” wyciągając ręce ponad głowę.
Idziemy na spacerek – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci maszerują i biegają po sali w rytm tamburyna. Na hasło: na spacer – ustawiają się w szyku przed nauczycielem.
III Podsumowanie zajęć
Ma dużo zębów
choć nic nie jada.
Trzymany w ręku
włosy nam układa. (grzebień)
Dorośli i dzieci
dobrze je znają,
bo nitki i papier
sprawnie przecinają. (nożyczki)